WTA 10k Ortisei, Wk. 49 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Ortisei, Wk. 49 Discussion!


Share This...


10k Ortisei, Wk. 49 Event Details:

2016-12-05Hard
IndoorItaly
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Ortisei, Wk. 49 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FLaura-Ioana Andrei (ROU)Deborah Chiesa (3) (ITA)6-2 6-7(5) 6-4[H2H]
SFDeborah Chiesa (3) (ITA)Caroline Werner (_Ge)6-2 6-1[H2H]
SFLaura-Ioana Andrei (ROU)Anna-Giulia Remondina (5) (ITA)7-5 7-6(2)[H2H]
QFCaroline Werner (_Ge)Simona Waltert (SUI)5-7 7-5 7-5[H2H]
QFDeborah Chiesa (3) (ITA)Ksenia PALKINA Ulukan (_KG)6-1 7-6(5)[H2H]
QFLaura-Ioana Andrei (ROU)Susan Bandecchi ()6-4 6-4[H2H]
QFAnna-Giulia Remondina (5) (ITA)Sarah-Rebecca Sekulic (GER)6-1 3-6 6-4[H2H]
R16Simona Waltert (SUI)Nina Stadler (SUI)1-6 7-5 6-3[H2H]
R16Caroline Werner (_Ge)Anastasia Zarytska (6) (UKR)6-3 6-3[H2H]
R16Deborah Chiesa (3) (ITA)Lucia Bronzetti (ITA)7-5 7-6(2)[H2H]
R16Ksenia PALKINA Ulukan (_KG)Klaartje Liebens (7) (BEL)4-6 7-6(7) 6-4[H2H]
R16Susan Bandecchi ()Chiara Grimm (8) (SUI)6-1 6-3[H2H]
R16Laura-Ioana Andrei (ROU)Manca Pislak (4) ()6-4 6-1[H2H]
R16Anna-Giulia Remondina (5) (ITA)Alessia Piran (ITA)7-6(4) 7-6(5)[H2H]
R16Sarah-Rebecca Sekulic (GER)Lenka Jurikova (2) (SVK)6-4 6-1[H2H]
R32Simona Waltert (SUI)Claudia Giovine (1) (ITA)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Nina Stadler (SUI)Silvia Saccani (WC) (ITA)6-1 6-1[H2H]
R32Caroline Werner (_Ge)Elisa Tassotti (ITA)6-0 6-0[H2H]
R32Anastasia Zarytska (6) (UKR)Giorgia Pinto (ITA)6-2 6-1[H2H]
R32Deborah Chiesa (3) (ITA)Natalie Proese (GER)7-6(3) 5-7 6-1[H2H]
R32Lucia Bronzetti (ITA)Sandra Bozinovic (FRA)6-1 6-7(8) 6-1[H2H]
R32Ksenia PALKINA Ulukan (_KG)Verena Hofer (ITA)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Klaartje Liebens (7) (BEL)Amelie Intert ()6-4 4-6 6-3[H2H]
R32Chiara Grimm (8) (SUI)Luisa Marie Huber (GER)6-2 6-0[H2H]
R32Susan Bandecchi ()Giorgia Marchetti (ITA)7-5 7-6(6)[H2H]
R32Laura-Ioana Andrei (ROU)Elisa Visentin (WC) (ITA)6-0 6-1[H2H]
R32Manca Pislak (4) ()Barbora Miklova (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Anna-Giulia Remondina (5) (ITA)Jeannine Hopfgartner (WC) (ITA)6-3 6-3[H2H]
R32Alessia Piran (ITA)Alessia Dario (WC) (ITA)7-6(2) 7-5[H2H]
R32Sarah-Rebecca Sekulic (GER)Leonie Kung ()6-1 6-0[H2H]
R32Lenka Jurikova (2) (SVK)Jana Jais (_GE)6-2 6-2[H2H]
Women's Doubles
FLaura-Ioana Andrei (2) (ROU)
Sarah-Rebecca Sekulic (GER)
Ksenia PALKINA Ulukan (1) (_KG)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
6-2 6-3
SFKsenia PALKINA Ulukan (1) (_KG)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
Chiara Grimm (3) (SUI)
Leonie Kung ()
6-4 6-0
SFLaura-Ioana Andrei (2) (ROU)
Sarah-Rebecca Sekulic (GER)
Barbora Miklova (4) (CZE)
Manca Pislak ()
6-3 6-4
QFKsenia PALKINA Ulukan (1) (_KG)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
Nina Stadler (SUI)
Simona Waltert (SUI)
6-2 5-7 10-4
QFChiara Grimm (3) (SUI)
Leonie Kung ()
Lucia Bronzetti (ITA)
Verena Hofer (ITA)
6-4 3-6 11-9
QFBarbora Miklova (4) (CZE)
Manca Pislak ()
Alessia Dario (ITA)
Elisa Visentin (ITA)
6-1 6-3
QFLaura-Ioana Andrei (2) (ROU)
Sarah-Rebecca Sekulic (GER)
Chiara Giaquinta (ITA)
Alessia Piran (ITA)
6-2 6-3
R16Ksenia PALKINA Ulukan (1) (_KG)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
Bye
R16Undecided
Nina Stadler (SUI)
Simona Waltert (SUI)
Bye
R16Chiara Grimm (3) (SUI)
Leonie Kung ()
Bye
R16Lucia Bronzetti (ITA)
Verena Hofer (ITA)
Chiara De Vito (ITA)
Sofia Ragona (ITA)
6-3 6-2
R16Alessia Dario (ITA)
Elisa Visentin (ITA)
Bye
R16Undecided
Barbora Miklova (4) (CZE)
Manca Pislak ()
Bye
R16Chiara Giaquinta (ITA)
Alessia Piran (ITA)
Jeannine Hopfgartner (ITA)
Silvia Saccani (ITA)
6-2 2-6 10-6
R16Undecided
Laura-Ioana Andrei (2) (ROU)
Sarah-Rebecca Sekulic (GER)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Susan Bandecchi (1) ()Francesca Palmigiano (ITA)6-4 7-6(3)[H2H]
Q1Alessia Piran (2) (ITA)Chiara De Vito (ITA)3-6 6-2 6-0[H2H]
Q1Simona Waltert (3) (SUI)Alena Weiss (AUT)6-1 7-5[H2H]
Q1Jana Jais (_GE)Alice Zapolla (ITA)6-7(2) 6-0 6-1[H2H]
Q1Amelie Intert ()Costanza Pera (ITA)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q1Sandra Bozinovic (FRA)Elisa Crazzolara (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q1Elisa Tassotti (ITA)Alessia Stefani (ITA)6-3 7-5[H2H]
Q1Giorgia Pinto (ITA)Nicole Gadient ()6-4 6-3[H2H]
Q2Susan Bandecchi (1) ()ByeBye[H2H]
Q2Francesca Palmigiano (ITA)Costanza Federici (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Alessia Piran (2) (ITA)ByeBye[H2H]
Q2Chiara De Vito (ITA)Laura Spataro (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q2Simona Waltert (3) (SUI)ByeBye[H2H]
Q2Alena Weiss (AUT)Anna Stefani (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q2Alice Zapolla (ITA)Teresa Schwienbacher (WC) (ITA)7-6(8) 3-6 6-2[H2H]
Q2Jana Jais (_GE)Rabea Sokol (_GE)6-3 6-2[H2H]
Q2Amelie Intert ()ByeBye[H2H]
Q2Costanza Pera (ITA)Chiara Giaquinta (ITA)2-6 7-5 6-3[H2H]
Q2Sandra Bozinovic (FRA)ByeBye[H2H]
Q2Elisa Crazzolara (ITA)Sophie Walzl (WC) (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q2Alessia Stefani (ITA)Martina Gaemperle ()6-3 6-1[H2H]
Q2Elisa Tassotti (ITA)Marion Viertler (WC) (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q2Nicole Gadient ()Bettina Paoli (WC) (ITA)6-0 6-1[H2H]
Q2Giorgia Pinto (ITA)Sofia Ragona (ITA)1-6 6-3 6-2[H2H]