WTA 10k Olomouc, Wk. 34 Draw (Women's) - 2009

Click Here To Join The 10k Olomouc, Wk. 34 Discussion!


Share This...


10k Olomouc, Wk. 34 Event Details:

2009-08-17Clay
OutdoorOlomouc, Czech Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Olomouc, Wk. 34 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FLucie Kriegsmannova (3) (CZE)Iveta Gerlova (3) (CZE)6-7(5) 6-2 6-2[H2H]
SFIveta Gerlova (1) (CZE)Dominika Nociarova (1) (SVK)7-6(4) 6-3[H2H]
SFLucie Kriegsmannova (6) (CZE)Katerina Kramperova (6) (CZE)6-2 6-2[H2H]
QFDominika Nociarova (1) (SVK)Martina Borecka (1) (CZE)6-2 0-6 6-3[H2H]
QFIveta Gerlova (3) (CZE)Dia Evtimova (3) (BUL)6-1 1-6 6-3[H2H]
QFKaterina Kramperova (6) (CZE)Darina Sedenkova (6) (CZE)6-3 6-3[H2H]
QFLucie Kriegsmannova (Q) (CZE)Magda Linette (Q) (POL)6-4 4-6 6-4[H2H]
R16Dominika Nociarova (1) (SVK)Gabriela Horackova (1) (CZE)7-5 6-2[H2H]
R16Martina Borecka (CZE)Simona Dobra (CZE)6-1 6-7(3) 6-4[H2H]
R16Iveta Gerlova (3) (CZE)Radana Holusova (3) (CZE)6-4 6-3[H2H]
R16Dia Evtimova (BUL)Justyna Jegiolka (POL)6-4 6-4[H2H]
R16Katerina Kramperova (6) (CZE)Paula Kania (6) (POL)6-7(5) 7-6(5) 6-0[H2H]
R16Darina Sedenkova (CZE)Klaudia Gawlik (POL)6-2 6-3[H2H]
R16Magda Linette (7) (POL)Diana Arutyunova (7) ()6-3 6-2[H2H]
R16Lucie Kriegsmannova (CZE)Barbora Krtickova (CZE)6-4 7-6(1)[H2H]
R32Dominika Nociarova (1) (SVK)Karolina Navratilova (1) (CZE)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Gabriela Horackova (Q) (CZE)Karolina Wlodarczak (Q) (AUS)6-2 6-3[H2H]
R32Martina Borecka (CZE)Jana Jandova (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Simona Dobra (Q) (CZE)Petra Padalikova (Q) (CZE)6-2 6-0[H2H]
R32Iveta Gerlova (3) (CZE)Pavla Smidova (3) (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Radana Holusova (Q) (CZE)Romana Caroline Tabak (Q) (SVK)6-4 6-3[H2H]
R32Justyna Jegiolka (POL)Diana Enache (ROU)6-7(5) 6-3 6-4[H2H]
R32Dia Evtimova (WC) (BUL)Martina Kubicikova (WC) (CZE)6-3 6-1[H2H]
R32Katerina Kramperova (6) (CZE)Marcella Koek (6) (NLD)4-6 6-0 6-3[H2H]
R32Paula Kania (Q) (POL)Simonka Parajova (Q) (SVK)7-5 6-2[H2H]
R32Klaudia Gawlik (POL)Madlen Kadur (GER)6-4 6-3[H2H]
R32Darina Sedenkova (CZE)Karin Morgosova (SVK)6-1 6-1[H2H]
R32Diana Arutyunova (7) ()Michaela Frlicka (7) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Magda Linette (Q) (POL)Dominika Kanakova (Q) (CZE)6-2 6-4[H2H]
R32Lucie Kriegsmannova (Q) (CZE)Veronika Domagala (Q) (POL)3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Barbora Krtickova (CZE)Olga Brozda (POL)6-3 3-6 7-5[H2H]
Women's Doubles
FIveta Gerlova (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
Martina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
6-4 6-2
SFMartina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
Marcella Koek (NLD)
Karolina Wlodarczak (AUS)
6-3 6-2
SFIveta Gerlova (4) (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
Veronika Domagala (4) (POL)
Jana Jandova (CZE)
6-4 6-2
QFMarcella Koek (1) (NLD)
Karolina Wlodarczak (AUS)
Olga Brozda (1) (POL)
Justyna Jegiolka (POL)
6-7(7) 6-1 [10-7]
QFMartina Borecka (3) (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
Simona Dobra (3) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
6-1 3-2 Retired
QFVeronika Domagala (POL)
Jana Jandova (CZE)
Barbora Krtickova (CZE)
Lucie Sipkova (CZE)
3-6 6-0 [10-7]
QFIveta Gerlova (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
Paula Kania (POL)
Magda Linette (POL)
6-1 6-4
R16Olga Brozda (1) (POL)
Justyna Jegiolka (POL)
Yulia Pilnik (1) (UKR)
Ielyzaveta Rybakova (UKR)
6-2 7-6(4)
R16Marcella Koek (WC) (NLD)
Karolina Wlodarczak (AUS)
Michaela Frlicka (WC) (GER)
Karolina Navratilova (CZE)
6-4 6-2
R16Simona Dobra (3) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Barbara Sobaszkiewicz (3) (POL)
Sylwia Zagorska (POL)
7-6(3) 6-2
R16Martina Borecka (CZE)
Martina Kubicikova (CZE)
Regina Husak ()
Musangu Muchunga ()
6-3 6-1
R16Barbora Krtickova (CZE)
Lucie Sipkova (CZE)
Veronika Blaskova (SVK)
Martina Kostalova (SVK)
6-4 7-6(5)
R16Veronika Domagala (POL)
Jana Jandova (CZE)
Gabriela Horackova (CZE)
Renata Kuricova (SVK)
7-6(2) 6-2
R16Paula Kania (POL)
Magda Linette (POL)
Klara Ellingerova (CZE)
Petra Padalikova (CZE)
6-3 6-1
R16Iveta Gerlova (WC) (CZE)
Darina Sedenkova (CZE)
Katerina Latalova (WC) (CZE)
Gabriela Markova (CZE)
6-2 6-1
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Romana Caroline Tabak (1) (SVK)Martina Frantova (1) (SVK)7-6(4) 6-3[H2H]
Q1Gabriela Horackova (CZE)Barbara Sobaszkiewicz (POL)6-0 2-6 6-1[H2H]
Q1Magda Linette (POL)Nikola Horakova (CZE)6-3 6-3[H2H]
Q1Simonka Parajova (WC) (SVK)Denisa Allertova (WC) (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q1Petra Padalikova (5) (CZE)Barbara Krzesinska (5) (POL)6-4 6-0[H2H]
Q1Dominika Kanakova (6) (CZE)Ielyzaveta Rybakova (6) (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q1Veronika Domagala (7) (POL)Vivien Juhaszova (7) (SVK)2-6 6-3 7-5[H2H]
Q1Radana Holusova (CZE)Martina Kostalova (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q2Romana Caroline Tabak (1) (SVK)Musangu Muchunga (1) ()6-0 6-0[H2H]
Q2Martina Frantova (SVK)Maria Biryukova (RUS)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q2Gabriela Horackova (2) (CZE)Monika Tumova (2) (CZE)6-0 5-7 7-5[H2H]
Q2Barbara Sobaszkiewicz (POL)Petra Maria Kulhova (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q2Magda Linette (POL)Renata Kuricova (SVK)6-3 4-6 6-0[H2H]
Q2Nikola Horakova (CZE)Veronika Ovcacikova (CZE)6-2 1-6 6-3[H2H]
Q2Denisa Allertova (4) (CZE)Sylwia Zagorska (4) (POL)6-3 6-2[H2H]
Q2Simonka Parajova (SVK)Katarina Marackova (SVK)6-1 2-6 6-2[H2H]
Q2Petra Padalikova (5) (CZE)Klara Ellingerova (5) (CZE)6-0 2-6 7-5[H2H]
Q2Barbara Krzesinska (POL)Petra Babakova (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q2Dominika Kanakova (6) (CZE)Alexandra Ion (6) (ROU)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Ielyzaveta Rybakova (UKR)Michaela Meszarosova (SVK)6-3 6-4[H2H]
Q2Veronika Domagala (7) (POL)Lucia Kovalova (7) (SVK)6-0 6-0[H2H]
Q2Vivien Juhaszova (WC) (SVK)Veronika Blaskova (WC) (SVK)7-5 6-1[H2H]
Q2Martina Kostalova (SVK)Carolin Habich ()WO[H2H]
Q2Radana Holusova (CZE)Tereza Bekerova (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Romana Caroline Tabak (1) (SVK)Sydni Katz (1) (USA)6-0 6-0[H2H]
Q3Musangu Muchunga (WC) ()Lou Legnini (WC) (BEL)6-0 7-6(4)[H2H]
Q3Martina Frantova (SVK)Katerina Latalova (CZE)6-1 6-0[H2H]
Q3Maria Biryukova (RUS)Marie-France Lord-Andrade (CAN)6-1 6-2[H2H]
Q3Monika Tumova (2) (CZE)Viktoria Malova (2) (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q3Gabriela Horackova (CZE)Gabriela Markova (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q3Barbara Sobaszkiewicz (POL)Tereza Vancurova (CZE)2-6 6-0 6-4[H2H]
Q3Petra Maria Kulhova (SVK)Katerina Kaminkova (CZE)6-1 6-2[H2H]
Q3Magda Linette (3) (POL)Martina Babakova (3) (SVK)6-0 6-2[H2H]
Q3Renata Kuricova (SVK)Natasha Pawlowski (AUS)5-7 6-4 6-1[H2H]
Q3Veronika Ovcacikova (CZE)Ivana Karolyiova (SVK)6-2 3-6 7-5[H2H]
Q3Nikola Horakova (CZE)Monika Galikova (SVK)6-4 4-6 6-4[H2H]
Q3Sylwia Zagorska (4) (POL)Anna Moncolova (4) (SVK)6-2 7-5[H2H]
Q3Denisa Allertova (WC) (CZE)Katerina Hubena (WC) (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Katarina Marackova (SVK)Magdalena Sekrecka (POL)6-2 6-1[H2H]
Q3Simonka Parajova (SVK)Maria Voscekova (SVK)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q3Petra Padalikova (5) (CZE)Tereza Malikova (5) (CZE)1-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Klara Ellingerova (CZE)Kveta Hajkova (SVK)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Petra Babakova (SVK)Julie Bigot (BEL)6-4 6-1[H2H]
Q3Barbara Krzesinska (POL)Yulia Pilnik (UKR)2-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Dominika Kanakova (6) (CZE)Michaela Jasenakova (6) (SVK)6-0 6-1[H2H]
Q3Alexandra Ion (ROU)Karolina Vlachova (CZE)6-2 6-0[H2H]
Q3Ielyzaveta Rybakova (UKR)Michaela Kucharova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q3Michaela Meszarosova (SVK)Petra Jurova (SVK)6-4 6-3[H2H]
Q3Veronika Domagala (7) (POL)Zuzana Luknarova (7) (SVK)6-1 6-1[H2H]
Q3Lucia Kovalova (SVK)Anneliese Tepper (AUS)7-6(5) 6-0[H2H]
Q3Vivien Juhaszova (WC) (SVK)Stephanie Lim (WC) (AUS)6-2 6-4[H2H]
Q3Veronika Blaskova (SVK)Hana Busilova (CZE)6-4 3-6 6-2[H2H]
Q3Martina Kostalova (8) (SVK)Eva Husakova (8) (CZE)6-4 6-3[H2H]
Q3Carolin Habich ()Marketa Placha (CZE)7-5 6-2[H2H]
Q3Radana Holusova (CZE)Bianca Tepper (AUS)6-0 6-3[H2H]
Q3Tereza Bekerova (CZE)Regina Husak ()6-1 1-6 7-6(3)[H2H]