WTA 10k Nules, Wk. 49 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Nules, Wk. 49 Discussion!


Share This...


10k Nules, Wk. 49 Event Details:

2016-12-05Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Nules, Wk. 49 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FOlga Saez Larra (1) (ESP)Oleksandra Korashvili (3) (UKR)6-2 4-6 6-2[H2H]
SFOlga Saez Larra (1) (ESP)Andrea Gamiz (4) ()6-4 6-3[H2H]
SFOleksandra Korashvili (3) (UKR)Charlotte Roemer (ECU)6-4 7-6(2)[H2H]
QFOlga Saez Larra (1) (ESP)Maria Gutierrez Carrasco (ESP)4-6 6-3 6-4[H2H]
QFAndrea Gamiz (4) ()Siqi Cao (CHI)6-1 6-2[H2H]
QFOleksandra Korashvili (3) (UKR)Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)4-6 6-2 6-4[H2H]
QFCharlotte Roemer (ECU)Ainhoa Atucha Gomez (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Olga Saez Larra (1) (ESP)Julia Payola (ESP)6-0 6-1[H2H]
R16Maria Gutierrez Carrasco (ESP)Marina Bassols Ribera (ESP)6-7(7) 6-4 6-2[H2H]
R16Andrea Gamiz (4) ()Isabelle Wallace (GBR)6-2 7-5[H2H]
R16Siqi Cao (CHI)Dalila Said (EGY)WO[H2H]
R16Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Oleksandra Korashvili (3) (UKR)Alicia Herrero Linana (ESP)6-1 6-4[H2H]
R16Charlotte Roemer (ECU)Claudia HOSTE Ferrer (ESP)6-4 6-2[H2H]
R16Ainhoa Atucha Gomez (ESP)Shuyue Ma (CHI)6-2 3-6 6-3[H2H]
R32Olga Saez Larra (1) (ESP)Ksenia Kuznetsova (RUS)6-0 6-1[H2H]
R32Julia Payola (ESP)Silvia Bordes Caselles (ESP)6-4 6-3[H2H]
R32Marina Bassols Ribera (ESP)Qian Nan Feng (WC) (CHN)6-0 6-1[H2H]
R32Maria Gutierrez Carrasco (ESP)Kelly Versteeg (6) (NLD)6-4 6-4[H2H]
R32Andrea Gamiz (4) ()Noelia Bouzo Zanotti (WC) (ESP)6-0 1-6 6-3[H2H]
R32Isabelle Wallace (GBR)Wushuang Zheng (CHN)5-7 6-1 6-3[H2H]
R32Siqi Cao (CHI)Denise-Antonela Stoica (ROU)6-2 6-4[H2H]
R32Dalila Said (EGY)Alba Carrillo Marin (7) (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)Ariadna Marti Riembau (ESP)7-5 6-1[H2H]
R32Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)Ksenija Sharifova (RUS)6-0 6-4[H2H]
R32Alicia Herrero Linana (ESP)Catherine Leduc (CAN)6-2 6-4[H2H]
R32Oleksandra Korashvili (3) (UKR)Angela Fita Boluda (ESP)7-6(4) 6-1[H2H]
R32Charlotte Roemer (ECU)Nuria Parrizas-Diaz (8) (ESP)1-6 7-6(4) 6-3[H2H]
R32Claudia HOSTE Ferrer (ESP)Eva Martinez Regalado (WC) (ESP)6-1 6-3[H2H]
R32Shuyue Ma (CHI)Meritxell Perera Ros (ESP)6-3 2-6 6-3[H2H]
R32Ainhoa Atucha Gomez (ESP)Laura Pigossi (2) (BRA)5-7 6-4 7-6(5)[H2H]
Women's Doubles
FCharlotte Roemer (2) (ECU)
Olga Saez Larra (ESP)
Oleksandra Korashvili (1) (UKR)
Laura Pigossi (BRA)
6-4 6-2
SFOleksandra Korashvili (1) (UKR)
Laura Pigossi (BRA)
Shuyue Ma (CHI)
Wushuang Zheng (CHN)
6-3 6-2
SFCharlotte Roemer (2) (ECU)
Olga Saez Larra (ESP)
Alicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
6-4 5-7 11-9
QFOleksandra Korashvili (1) (UKR)
Laura Pigossi (BRA)
Irene Burillo Escorihuela (ESP)
Nuria Parrizas-Diaz (ESP)
WO
QFShuyue Ma (CHI)
Wushuang Zheng (CHN)
Ainhoa Atucha Gomez (4) (ESP)
Kelly Versteeg (NLD)
6-3 7-6(4)
QFAlicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
Angela Fita Boluda (3) (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
6-1 6-3
QFCharlotte Roemer (2) (ECU)
Olga Saez Larra (ESP)
Noelia Bouzo Zanotti (ESP)
Ksenia Kuznetsova (RUS)
6-0 6-2
R16Oleksandra Korashvili (1) (UKR)
Laura Pigossi (BRA)
Bye
R16Irene Burillo Escorihuela (ESP)
Nuria Parrizas-Diaz (ESP)
Tiphanie Fiquet (FRA)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
6-4 1-6 10-7
R16Ainhoa Atucha Gomez (4) (ESP)
Kelly Versteeg (NLD)
Blanca Puig Caballero (ESP)
Rocio Safont Branchadell (ESP)
6-2 5-7 10-5
R16Shuyue Ma (CHI)
Wushuang Zheng (CHN)
Silvia Bordes Caselles (ESP)
Rosa VICENS Mas (ESP)
3-6 6-3 10-3
R16Alicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
Ares TEIXIDO Garcia (ESP)
Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)
6-3 6-3
R16Angela Fita Boluda (3) (ESP)
Isabelle Wallace (GBR)
Natalia Garcia Molina (ESP)
Lledo Tena Guzman (ESP)
6-0 6-3
R16Noelia Bouzo Zanotti (ESP)
Ksenia Kuznetsova (RUS)
Idoia HUERTA Gallardo (ESP)
Paulina Mecho Hernandez (ESP)
6-1 6-1
R16Undecided
Charlotte Roemer (2) (ECU)
Olga Saez Larra (ESP)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ksenija Sharifova (1) (RUS)Laura LOPEZ Giese (ESP)1-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (2) (ESP)Silvia Bordes Caselles (ESP)6-3 7-5[H2H]
Q1Angela Fita Boluda (ESP)Rosa VICENS Mas (ESP)6-0 6-4[H2H]
Q1Alicia Herrero Linana (4) (ESP)Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q1Marina Bassols Ribera (5) (ESP)Tiphanie Fiquet (FRA)6-4 6-3[H2H]
Q1Claudia HOSTE Ferrer (6) (ESP)Ares TEIXIDO Garcia (ESP)6-3 5-7 6-2[H2H]
Q1Siqi Cao (7) (CHI)Nora AYALA Serra (ESP)6-1 7-6(1)[H2H]
Q1Meritxell Perera Ros (8) (ESP)Denise-Antonela Stoica (9) (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q2Ksenija Sharifova (1) (RUS)Angela DIEZ Plagaro (ESP)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q2Laura LOPEZ Giese (ESP)Laia CONDE Monfort (ESP)6-4 7-5[H2H]
Q2Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (2) (ESP)Jiayun Zhu (WC) (_CH)6-3 6-1[H2H]
Q2Silvia Bordes Caselles (ESP)Alejandra GONZALEZ Paterna (WC) (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q2Rosa VICENS Mas (ESP)Lidia Moreno Arias (3) (ESP)6-2 4-6 6-4[H2H]
Q2Angela Fita Boluda (ESP)MARIA SUAREZ Dauden (WC) (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Alicia Herrero Linana (4) (ESP)Lucia DE LA PUERTA Uribe (ESP)5-7 6-3 6-1[H2H]
Q2Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)Lledo Tena Guzman (ESP)5-7 6-1 6-2[H2H]
Q2Marina Bassols Ribera (5) (ESP)Esther Thebault (FRA)WO[H2H]
Q2Tiphanie Fiquet (FRA)Idoia HUERTA Gallardo (WC) (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2Claudia HOSTE Ferrer (6) (ESP)Lara Panfilov (WC) (NLD)7-5 6-3[H2H]
Q2Ares TEIXIDO Garcia (ESP)Paulina Mecho Hernandez (WC) (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Siqi Cao (7) (CHI)Yulia ALMIRON Solano (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Nora AYALA Serra (ESP)Femke Mars (NLD)6-2 6-2[H2H]
Q2Meritxell Perera Ros (8) (ESP)Irene Garceran (ESP)6-0 5-7 6-1[H2H]
Q2Denise-Antonela Stoica (9) (ROU)Lucia CORTEZ Llorca (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Ksenija Sharifova (1) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Angela DIEZ Plagaro (ESP)Lucia NATAL Gomez (ESP)6-3 6-0[H2H]
Q3Laia CONDE Monfort (ESP)Rocio ROJO Domingo (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3UndecidedLaura LOPEZ Giese (ESP)Bye[H2H]
Q3Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (2) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Jiayun Zhu (WC) (_CH)Rocio Safont Branchadell (ESP)2-6 7-6(2) 6-2[H2H]
Q3Silvia Bordes Caselles (ESP)Natalia Garcia Molina (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3UndecidedAlejandra GONZALEZ Paterna (WC) (ESP)Bye[H2H]
Q3Lidia Moreno Arias (3) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Rosa VICENS Mas (ESP)Blanca Puig Caballero (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Angela Fita Boluda (ESP)Mercedes Aristegui (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3UndecidedMARIA SUAREZ Dauden (WC) (ESP)Bye[H2H]
Q3Alicia Herrero Linana (4) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Lucia DE LA PUERTA Uribe (ESP)Takhmina Burkhanova (TJK)6-2 6-3[H2H]
Q3Lledo Tena Guzman (ESP)Tamara Musulbes (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q3UndecidedMaria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)Bye[H2H]
Q3Marina Bassols Ribera (5) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Esther Thebault (FRA)Maria Fernandez Galvez (ESP)7-6(2) 6-0[H2H]
Q3Idoia HUERTA Gallardo (WC) (ESP)Elisa VILLANUEVA Forner (ESP)3-6 7-5 7-6(4)[H2H]
Q3UndecidedTiphanie Fiquet (FRA)Bye[H2H]
Q3Claudia HOSTE Ferrer (6) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Lara Panfilov (WC) (NLD)Tea Pavlicic (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Paulina Mecho Hernandez (WC) (ESP)Alexia Vasileva (BUL)6-4 6-2[H2H]
Q3UndecidedAres TEIXIDO Garcia (ESP)Bye[H2H]
Q3Siqi Cao (7) (CHI)ByeBye[H2H]
Q3Yulia ALMIRON Solano (ESP)Lara MARCO Mas (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Femke Mars (NLD)Alba FERRERES Fernandez (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3UndecidedNora AYALA Serra (ESP)Bye[H2H]
Q3Meritxell Perera Ros (8) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Irene Garceran (ESP)Laura Marti (ESP)6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Lucia CORTEZ Llorca (ESP)Aino Alkio (FIN)6-3 6-4[H2H]
Q3UndecidedDenise-Antonela Stoica (9) (ROU)Bye[H2H]