WTA 10k Horb, Wk. 30 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 10k Horb, Wk. 30 Discussion!


Share This...


10k Horb, Wk. 30 Event Details:

2007-07-23Clay
OutdoorHorb, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Horb, Wk. 30 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FNatalia Orlova (1) ()Ana Timotic (1) (SRB)1-6 6-0 6-3[H2H]
SFNatalia Orlova (1) ()Emilie Bacquet (1) (FRA)6-1 6-3[H2H]
SFAna Timotic (8) (SRB)Miljana Adanko (8) (SRB)6-2 4-6 6-1[H2H]
QFNatalia Orlova (1) ()Madlen Kadur (1) (GER)7-6(2) 6-3[H2H]
QFEmilie Bacquet (4) (FRA)Laura Haberkorn (4) (GER)3-6 6-2 7-5[H2H]
QFMiljana Adanko (8) (SRB)Darina Sedenkova (8) (CZE)3-6 6-3 6-2[H2H]
QFAna Timotic (SRB)Danielle Harmsen (NLD)7-6(4) 6-2[H2H]
R16Natalia Orlova (1) ()Paola Sprovieri (1) (GER)6-3 1-6 6-2[H2H]
R16Madlen Kadur (GER)Benedetta Davato (ITA)6-2 3-6 7-6(4)[H2H]
R16Emilie Bacquet (4) (FRA)Franziska Goetz (4) ()6-1 6-3[H2H]
R16Laura Haberkorn (LL) (GER)Katariina Tuohimaa (LL) (FIN)6-2 7-5[H2H]
R16Miljana Adanko (8) (SRB)Anja Prislan (8) (SLO)6-2 6-1[H2H]
R16Darina Sedenkova (CZE)Franziska Etzel (GER)7-5 6-4[H2H]
R16Danielle Harmsen (6) (NLD)Noemie Scharle (6) (FRA)6-1 6-3[H2H]
R16Ana Timotic (SRB)Simona Dobra (CZE)6-0 7-5[H2H]
R32Natalia Orlova (1) ()Veronika Kolarova (1) (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Paola Sprovieri (Q) (GER)Karolina Nowak (Q) (GER)6-4 4-6 6-4[H2H]
R32Benedetta Davato (ITA)Monika Krauze (POL)7-5 6-2[H2H]
R32Madlen Kadur (Q) (GER)Ute Schnoy (Q) ()6-1 6-4[H2H]
R32Emilie Bacquet (4) (FRA)Maria-Eugenia Roca-Recarey (4) ()6-2 6-0[H2H]
R32Franziska Goetz (WC) ()Anna Zaja (WC) (GER)6-2 1-6 6-4[H2H]
R32Katariina Tuohimaa (LL) (FIN)Zorica Petrov (LL) (SRB)7-5 6-3[H2H]
R32Laura Haberkorn (Q) (GER)Aude Vermoezen (Q) (BEL)6-3 6-4[H2H]
R32Miljana Adanko (8) (SRB)Catarina Ferreira (8) (PRT)6-4 6-2[H2H]
R32Anja Prislan (Q) (SLO)Lucie Kriegsmannova (Q) (CZE)7-6(5) 3-6 7-6(3)[H2H]
R32Franziska Etzel (GER)Alise Vaidere (LVA)7-5 6-3[H2H]
R32Darina Sedenkova (WC) (CZE)Katrin Schmidt (WC) (GER)3-6 7-6(5) 6-4[H2H]
R32Noemie Scharle (6) (FRA)Elisa Peth (6) (GER)6-3 6-3[H2H]
R32Danielle Harmsen (NLD)Davinia Lobbinger (BEL)6-1 6-1[H2H]
R32Simona Dobra (CZE)Steffi Bachofer ()7-5 6-1[H2H]
R32Ana Timotic (SRB)Laura Bsoul (GER)6-2 6-1[H2H]
Women's Doubles
FSimona Dobra (3) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Miljana Adanko (3) (SRB)
Laura Haberkorn (GER)
6-3 6-3
SFSimona Dobra (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Monika Krauze (POL)
Anna Savitskaya ()
6-4 6-2
SFMiljana Adanko (4) (SRB)
Laura Haberkorn (GER)
Denise Mascherini (4) (ITA)
Anja Prislan (SLO)
6-4 6-4
QFMonika Krauze (1) (POL)
Anna Savitskaya ()
Emilie Bacquet (1) (FRA)
Danielle Harmsen (NLD)
1-6 7-5 7-6(4)
QFSimona Dobra (3) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Manuela Pietzuch (3) ()
Marlena Pietzuch ()
6-3 6-2
QFMiljana Adanko (SRB)
Laura Haberkorn (GER)
Catarina Ferreira (PRT)
Dianne Hollands (NZL)
6-2 6-4
QFDenise Mascherini (ITA)
Anja Prislan (SLO)
Steffi Bachofer ()
Juliet Bocklet ()
6-2 6-3
R16Emilie Bacquet (1) (FRA)
Danielle Harmsen (NLD)
Bye
R16Monika Krauze (POL)
Anna Savitskaya ()
Elisa Peth (GER)
Ute Schnoy ()
6-3 6-0
R16Simona Dobra (3) (CZE)
Lucie Kriegsmannova (CZE)
Bye
R16Manuela Pietzuch (WC) ()
Marlena Pietzuch ()
Sina Ladage (WC) (GER)
Anja-Vanessa Peter ()
WO
R16Catarina Ferreira (PRT)
Dianne Hollands (NZL)
Franziska Goetz ()
Katrin Schmidt (GER)
6-3 6-1
R16Miljana Adanko (SRB)
Laura Haberkorn (GER)
Karolina Nowak (GER)
Paola Sprovieri (GER)
WO
R16Steffi Bachofer ()
Juliet Bocklet ()
Elena Kulikova ()
Janine Tiszolczy (GER)
7-5 7-6(4)
R16Denise Mascherini (ITA)
Anja Prislan (SLO)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Paola Sprovieri (1) (GER)Maria-Eugenia Roca-Recarey (1) ()5-7 6-2 6-2[H2H]
Q1Anja Prislan (2) (SLO)Marlena Pietzuch (2) ()6-1 5-7 6-4[H2H]
Q1Ute Schnoy ()Goele Lemmens (BEL)6-3 1-6 7-5[H2H]
Q1Karolina Nowak (4) (GER)Elena Kulikova (4) ()7-6(3) 6-3[H2H]
Q1Alise Vaidere (5) (LVA)Katariina Tuohimaa (5) (FIN)6-4 6-3[H2H]
Q1Aude Vermoezen (BEL)Sina Ladage (GER)6-0 0-6 6-4[H2H]
Q1Zorica Petrov (SRB)Anna Savitskaya ()6-4 6-4[H2H]
Q1Veronika Kolarova (8) (CZE)Josanne Van Bennekom (8) (NLD)6-4 6-3[H2H]
Q2Paola Sprovieri (1) (GER)Dorothee Berreth (1) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Maria-Eugenia Roca-Recarey ()Linda Agazzi (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q2Anja Prislan (2) (SLO)Denise Mascherini (2) (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Marlena Pietzuch (WC) ()Anja-Vanessa Peter (WC) ()6-2 6-3[H2H]
Q2Ute Schnoy (3) ()Dianne Hollands (3) (NZL)7-5 2-6 6-3[H2H]
Q2Goele Lemmens (BEL)Iris Khanna (AUT)7-6(4) 6-1[H2H]
Q2Karolina Nowak (4) (GER)Manuela Pietzuch (4) ()6-2 6-0[H2H]
Q2Elena Kulikova ()Nina Henkel ()7-6(2) 2-6 6-3[H2H]
Q2Katariina Tuohimaa (5) (FIN)Verena Joechle (5) ()6-2 6-4[H2H]
Q2Alise Vaidere (WC) (LVA)Julia Wais (WC) ()6-1 6-1[H2H]
Q2Sina Ladage (6) (GER)Tina Pieger (6) (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Aude Vermoezen (BEL)Hana Birnerova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Zorica Petrov (7) (SRB)Janine Tiszolczy (7) (GER)6-1 6-3[H2H]
Q2Anna Savitskaya ()Martina Ondrackova (CZE)6-3 6-4[H2H]
Q2Veronika Kolarova (8) (CZE)Juliet Bocklet (8) ()6-0 6-2[H2H]
Q2Josanne Van Bennekom (NLD)Franziska Klotz (AUT)2-6 6-1 6-4[H2H]