WTA 10k Hammamet, Wk. 7 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Hammamet, Wk. 7 Discussion!


Share This...


10k Hammamet, Wk. 7 Event Details:

2016-02-15Clay
OutdoorTunisia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Hammamet, Wk. 7 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FVictoria Larriere (WC) (FRA)Sandra Samir (3) (EGY)6-1 6-4[H2H]
SFSandra Samir (3) (EGY)Chantal Skamlova (1) (SVK)6-1 3-6 6-2[H2H]
SFVictoria Larriere (WC) (FRA)Margot Yerolymos (7) (FRA)7-5 7-5[H2H]
QFChantal Skamlova (1) (SVK)Despina Papamichail (5) (GRC)6-7(4) 7-6(0) 6-4[H2H]
QFSandra Samir (3) (EGY)Mirabelle Njoze (8) (GBR)6-2 7-6(6)[H2H]
QFMargot Yerolymos (7) (FRA)Milana Spremo (4) (SRB)6-3 6-2[H2H]
QFVictoria Larriere (WC) (FRA)Claudia Giovine (2) (ITA)7-6(4) 6-3[H2H]
R16Chantal Skamlova (1) (SVK)Emma Lene (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Despina Papamichail (5) (GRC)Kerstin Peckl (AUT)6-1 6-1[H2H]
R16Sandra Samir (3) (EGY)Ani Vangelova (BUL)6-4 6-3[H2H]
R16Mirabelle Njoze (8) (GBR)Petra Januskova (CAN)6-1 6-2[H2H]
R16Margot Yerolymos (7) (FRA)Susan Bandecchi ()7-5 6-2[H2H]
R16Milana Spremo (4) (SRB)Verena Meliss (ITA)4-6 6-2 6-1[H2H]
R16Victoria Larriere (WC) (FRA)Sviatlana Pirazhenka (6) (BLR)6-2 5-7 6-3[H2H]
R16Claudia Giovine (2) (ITA)Valentine Bacher (FRA)6-4 6-1[H2H]
R32Chantal Skamlova (1) (SVK)Vasilisa Aponasenko (RUS)6-0 6-1[H2H]
R32Emma Lene (FRA)Louise Lampla (WC) (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Kerstin Peckl (AUT)Nelise Verster ()3-6 7-6(7) 6-1[H2H]
R32Despina Papamichail (5) (GRC)Emmanuelle Girard (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Sandra Samir (3) (EGY)Tamara Curovic (SRB)7-5 3-6 6-4[H2H]
R32Ani Vangelova (BUL)Magdalena Stoilkovska (MKD)6-2 6-2[H2H]
R32Petra Januskova (CAN)Giulia Carbonaro (ITA)6-2 7-5[H2H]
R32Mirabelle Njoze (8) (GBR)Mathilde Devits (BEL)7-5 7-5[H2H]
R32Margot Yerolymos (7) (FRA)Catherine Chantraine (BEL)6-4 4-6 6-1[H2H]
R32Susan Bandecchi ()Marta Oliveira ()6-0 6-1[H2H]
R32Verena Meliss (ITA)Tamara Tomic (WC) (SRB)6-4 6-2[H2H]
R32Milana Spremo (4) (SRB)Cindy Castille (FRA)6-2 6-1[H2H]
R32Sviatlana Pirazhenka (6) (BLR)Anette Munozova (SWE)6-4 6-4[H2H]
R32Victoria Larriere (WC) (FRA)Cristina Adamescu (ROU)6-4 6-7(5) 6-2[H2H]
R32Valentine Bacher (FRA)Ines Murta (PRT)6-4 7-5[H2H]
R32Claudia Giovine (2) (ITA)Lucrezia Stefanini (ITA)6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles
FPetra Januskova (2) (CAN)
Sviatlana Pirazhenka (BLR)
Despina Papamichail (1) (GRC)
Chantal Skamlova (SVK)
6-3 6-2
SFDespina Papamichail (1) (GRC)
Chantal Skamlova (SVK)
Cristina Adamescu (3) (ROU)
Ines Murta (PRT)
6-4 7-5
SFPetra Januskova (2) (CAN)
Sviatlana Pirazhenka (BLR)
Anette Munozova (4) (SWE)
Kerstin Peckl (AUT)
6-2 6-2
QFDespina Papamichail (1) (GRC)
Chantal Skamlova (SVK)
Francesca Bullani (ITA)
Arlinda Rushiti ()
6-2 6-2
QFCristina Adamescu (3) (ROU)
Ines Murta (PRT)
Tamara Curovic (SRB)
Milana Spremo (SRB)
6-2 2-6 10-7
QFAnette Munozova (4) (SWE)
Kerstin Peckl (AUT)
Catherine Chantraine (BEL)
Daryna Gukasyan (UKR)
7-6(5) 6-4
QFPetra Januskova (2) (CAN)
Sviatlana Pirazhenka (BLR)
Cindy Castille (FRA)
Marta Oliveira ()
6-4 3-6 10-5
R16Despina Papamichail (1) (GRC)
Chantal Skamlova (SVK)
Bye
R16Francesca Bullani (ITA)
Arlinda Rushiti ()
Mirabelle Njoze (GBR)
Nelise Verster ()
3-6 7-5 10-4
R16Cristina Adamescu (3) (ROU)
Ines Murta (PRT)
Bye
R16Tamara Curovic (SRB)
Milana Spremo (SRB)
Susan Bandecchi ()
Verena Meliss (ITA)
6-4 7-6(0)
R16Catherine Chantraine (BEL)
Daryna Gukasyan (UKR)
Louise Lampla (FRA)
Caroline Van De Wijgaart (BEL)
6-2 6-1
R16Undecided
Anette Munozova (4) (SWE)
Kerstin Peckl (AUT)
Bye
R16Cindy Castille (FRA)
Marta Oliveira ()
Vasilisa Aponasenko (RUS)
Ani Vangelova (BUL)
6-7(6) 6-4 10-6
R16Undecided
Petra Januskova (2) (CAN)
Sviatlana Pirazhenka (BLR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Giulia Carbonaro (ITA)Mila Popivoda (1) (SRB)6-2 6-4[H2H]
Q1Susan Bandecchi (2) ()Sara Lanca (_PO)6-1 6-3[H2H]
Q1Magdalena Stoilkovska (3) (MKD)Andrea Lippe ()6-1 6-0[H2H]
Q1Marta Oliveira ()Arlinda Rushiti ()7-5 6-2[H2H]
Q1Emma Lene (FRA)Caroline Van De Wijgaart (BEL)6-4 7-5[H2H]
Q1Emmanuelle Girard (FRA)Daryna Gukasyan (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q1Verena Meliss (ITA)Yifei Yang (CHI)6-0 6-3[H2H]
Q1Cindy Castille (FRA)Francesca Bullani (ITA)6-4 6-4[H2H]
Q2Mila Popivoda (1) (SRB)ByeBye[H2H]
Q2UndecidedGiulia Carbonaro (ITA)Bye[H2H]
Q2Susan Bandecchi (2) ()ByeBye[H2H]
Q2UndecidedSara Lanca (_PO)Bye[H2H]
Q2Magdalena Stoilkovska (3) (MKD)ByeBye[H2H]
Q2UndecidedAndrea Lippe ()Bye[H2H]
Q2Arlinda Rushiti ()ByeBye[H2H]
Q2UndecidedMarta Oliveira ()Bye[H2H]
Q2Caroline Van De Wijgaart (BEL)ByeBye[H2H]
Q2Emma Lene (FRA)Anastasiya Klymenko (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q2Emmanuelle Girard (FRA)ByeBye[H2H]
Q2Daryna Gukasyan (UKR)Sophie Walzl (ITA)7-6(11) 6-1[H2H]
Q2Yifei Yang (CHI)ByeBye[H2H]
Q2UndecidedVerena Meliss (ITA)Bye[H2H]
Q2Francesca Bullani (ITA)ByeBye[H2H]
Q2UndecidedCindy Castille (FRA)Bye[H2H]