WTA 10k Gyor, Wk. 17 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Gyor, Wk. 17 Discussion!


Share This...


10k Gyor, Wk. 17 Event Details:

2016-04-25Clay
OutdoorHungary
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Gyor, Wk. 17 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FBianka Bekefi (HUN)Luca Nagymihaly (HUN)3-6 7-5 6-2[H2H]
SFLuca Nagymihaly (HUN)Dejana Radanovic (6) (SRB)7-5 6-3[H2H]
SFBianka Bekefi (HUN)Agnes Bukta (HUN)6-3 5-7 7-5[H2H]
QFDejana Radanovic (6) (SRB)Vesna Dolonc (SRB)5-7 7-6(5) 6-4[H2H]
QFLuca Nagymihaly (HUN)Anastasiya Shoshyna (UKR)6-4 7-5[H2H]
QFBianka Bekefi (HUN)Lenka Jurikova (7) (SVK)6-4 3-6 6-4[H2H]
QFAgnes Bukta (HUN)Guadalupe Perez Rojas (ARG)7-5 6-1[H2H]
R16Vesna Dolonc (SRB)Csilla Argyelan (HUN)6-2 Retired[H2H]
R16Dejana Radanovic (6) (SRB)Cornelia Lister (SWE)6-2 7-5[H2H]
R16Luca Nagymihaly (HUN)Veronika Vlkovska (CZE)6-2 5-7 6-2[H2H]
R16Anastasiya Shoshyna (UKR)Anna Klasen (GER)3-6 6-2 6-4[H2H]
R16Lenka Jurikova (7) (SVK)Panna Udvardy (WC) (HUN)6-0 6-1[H2H]
R16Bianka Bekefi (HUN)Magdalena Frech (4) (POL)7-5 6-4[H2H]
R16Agnes Bukta (HUN)Alexa Pirok (WC) (HUN)6-0 Retired[H2H]
R16Guadalupe Perez Rojas (ARG)Nastja Kolar (2) (SLO)6-4 2-6 6-1[H2H]
R32Vesna Dolonc (SRB)Chantal Skamlova (1) (SVK)6-4 3-6 6-4[H2H]
R32Csilla Argyelan (HUN)Gabriela Horackova (CZE)6-4 7-5[H2H]
R32Cornelia Lister (SWE)Nadiya Kolb (UKR)6-4 6-4[H2H]
R32Dejana Radanovic (6) (SRB)Adrienn Nagy (WC) (HUN)6-1 6-3[H2H]
R32Luca Nagymihaly (HUN)Anastasia Pribylova (3) ()6-3 7-5[H2H]
R32Veronika Vlkovska (CZE)Lili Fekete (WC) (HUN)6-0 6-0[H2H]
R32Anastasiya Shoshyna (UKR)Rebeka Stolmar (HUN)3-6 6-2 6-2[H2H]
R32Anna Klasen (GER)Petra Uberalova (8) (SVK)1-6 7-6(4) Retired[H2H]
R32Lenka Jurikova (7) (SVK)Daiana Negreanu (ROU)7-5 5-7 6-4[H2H]
R32Panna Udvardy (WC) (HUN)Diana Sumova (CZE)6-3 2-6 7-5[H2H]
R32Bianka Bekefi (HUN)Szabina Szlavikovics (HUN)6-3 6-1[H2H]
R32Magdalena Frech (4) (POL)Karoline Kurz (AUT)2-6 6-3 7-6(5)[H2H]
R32Agnes Bukta (HUN)Tereza Malikova (5) (CZE)6-1 6-3[H2H]
R32Alexa Pirok (WC) (HUN)Alena Weiss (AUT)5-7 6-1 7-5[H2H]
R32Guadalupe Perez Rojas (ARG)Ana Veselinovic (MNE)7-5 6-3[H2H]
R32Nastja Kolar (2) (SLO)Iana Tishchenko (MDA)6-2 6-3[H2H]
Women's Doubles
FGuadalupe Perez Rojas (3) (ARG)
Francesca Stephenson (GBR)
Daiana Negreanu (4) (ROU)
Rebeka Stolmar (HUN)
6-4 2-6 [10-6]
SFDaiana Negreanu (4) (ROU)
Rebeka Stolmar (HUN)
Nastja Kolar (1) (SLO)
Cornelia Lister (SWE)
6-2 6-2
SFGuadalupe Perez Rojas (3) (ARG)
Francesca Stephenson (GBR)
Agnes Bukta (2) (HUN)
Anna Klasen (GER)
6-1 6-4
QFNastja Kolar (1) (SLO)
Cornelia Lister (SWE)
India Maggen (BEL)
Akiko Okuda (USA)
WO
QFDaiana Negreanu (4) (ROU)
Rebeka Stolmar (HUN)
Bianka Bekefi (HUN)
Szabina Szlavikovics (HUN)
WO
QFGuadalupe Perez Rojas (3) (ARG)
Francesca Stephenson (GBR)
Kristyna Hrabalova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
7-6(1) 6-3
QFAgnes Bukta (2) (HUN)
Anna Klasen (GER)
Anasztazia Fouraev (HUN)
Adrienn Nagy (HUN)
6-3 6-0
R16Nastja Kolar (1) (SLO)
Cornelia Lister (SWE)
Bye
R16India Maggen (BEL)
Akiko Okuda (USA)
Lili Fekete (WC) (HUN)
Alexa Pirok (HUN)
6-4 6-4
R16Daiana Negreanu (4) (ROU)
Rebeka Stolmar (HUN)
Gabriela Duca (ROU)
Panna Udvardy (HUN)
4-6 6-1 10-5
R16Bianka Bekefi (HUN)
Szabina Szlavikovics (HUN)
Nora Szoke (WC) (HUN)
Alexandra Tsereteli (HUN)
6-2 6-2
R16Kristyna Hrabalova (CZE)
Nikola Tomanova (CZE)
Maryna Kolb (UKR)
Nadiya Kolb (UKR)
6-4 7-6(5)
R16Guadalupe Perez Rojas (3) (ARG)
Francesca Stephenson (GBR)
Sabina Machalova (CZE)
Veronika Vlkovska (CZE)
6-3 7-6(6)
R16Anasztazia Fouraev (HUN)
Adrienn Nagy (HUN)
Vivien Abraham (HUN)
Csenge Furak (HUN)
6-0 6-0
R16Undecided
Agnes Bukta (2) (HUN)
Anna Klasen (GER)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bianka Bekefi (WC) (HUN)Katarina Kuzmova (SVK)6-3 6-3[H2H]
Q1Vesna Dolonc (2) (SRB)Gabriela Duca (12) (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q1Veronika Vlkovska (3) (CZE)Nikola Tomanova (CZE)6-0 6-7(4) 7-5[H2H]
Q1Nadiya Kolb (4) (UKR)Akiko Okuda (14) (USA)6-7(5) 6-2 6-0[H2H]
Q1Iana Tishchenko (5) (MDA)Karolina Novotna (CZE)1-6 6-4 6-0[H2H]
Q1Gabriela Horackova (6) (CZE)India Maggen (9) (BEL)6-1 4-6 6-3[H2H]
Q1Luca Nagymihaly (7) (HUN)Sabina Machalova (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q1Alena Weiss (15) (AUT)Ina Kaufinger (8) ()6-1 6-2[H2H]
Q2Bianka Bekefi (WC) (HUN)Andreea Amalia Rosca (1) (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q2Katarina Kuzmova (SVK)Barbora Cibakova (SVK)2-6 6-1 7-5[H2H]
Q2Vesna Dolonc (2) (SRB)Sabrina Rittberger ()6-4 6-2[H2H]
Q2Gabriela Duca (12) (ROU)Katarina Kosanova (SVK)7-5 6-1[H2H]
Q2Veronika Vlkovska (3) (CZE)Laura Svatikova (SVK)6-0 6-4[H2H]
Q2Nikola Tomanova (CZE)Kristina Miletic (11) (SRI)7-6(3) 7-6(4)[H2H]
Q2Nadiya Kolb (4) (UKR)Anasztazia Fouraev (WC) (HUN)6-0 6-0[H2H]
Q2Akiko Okuda (14) (USA)Jana Jais (_GE)6-3 6-3[H2H]
Q2Iana Tishchenko (5) (MDA)Nora Szoke (WC) (HUN)6-0 6-4[H2H]
Q2Karolina Novotna (CZE)Kristyna Hrabalova (10) (CZE)4-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Gabriela Horackova (6) (CZE)Vivien Abraham (WC) (HUN)6-2 6-2[H2H]
Q2India Maggen (9) (BEL)Csenge Furak (WC) (HUN)6-1 2-6 7-6(6)[H2H]
Q2Luca Nagymihaly (7) (HUN)Alexandra Tsereteli (WC) (HUN)6-0 6-1[H2H]
Q2Sabina Machalova (CZE)Natalia Belova (13) (RUS)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Ina Kaufinger (8) ()Maryna Kolb (UKR)6-2 7-5[H2H]
Q2Alena Weiss (15) (AUT)Klaudia Szabo (HUN)6-1 6-2[H2H]