WTA 10k Eilat, Wk. 4 Draw (Women's) - 2013

Click Here To Join The 10k Eilat, Wk. 4 Discussion!


Share This...


10k Eilat, Wk. 4 Event Details:

2013-01-21Hard
OutdoorEilat, Israel
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Eilat, Wk. 4 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAlla Kudryavtseva (1Q) ()Raluca Olaru (1Q) (ROU)6-7(4) 6-3 6-2[H2H]
SFAlla Kudryavtseva (1Q) ()Ilona Kremen (1Q) (BLR)3-6 6-1 6-4[H2H]
SFRaluca Olaru (3) (ROU)Valentyna Ivakhnenko (3) (UKR)7-5 6-4[H2H]
QFAlla Kudryavtseva (1Q) ()Veronika Kapshay (1Q) (UKR)4-6 6-1 7-5[H2H]
QFIlona Kremen (4) (BLR)Pemra Ozgen (4) (TUR)6-3 6-3[H2H]
QFValentyna Ivakhnenko (7) (UKR)Alexandra Artamonova (7) ()6-3 6-1[H2H]
QFRaluca Olaru (ROU)Aliaksandra Sasnovich (BLR)6-0 3-0 Retired[H2H]
R16Alla Kudryavtseva (1Q) ()Ekaterina Tour (1Q) (ISR)6-0 6-3[H2H]
R16Veronika Kapshay (WC) (UKR)Saray Sterenbach (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
R16Ilona Kremen (4) (BLR)Barbara Bonic (4) (SRB)6-1 6-4[H2H]
R16Pemra Ozgen (WC) (TUR)Lee Or (WC) (ISR)6-1 6-0[H2H]
R16Alexandra Artamonova (7) ()Mayya Katsitadze (7) ()6-3 6-1[H2H]
R16Valentyna Ivakhnenko (UKR)Keren Shlomo (ISR)6-0 6-1[H2H]
R16Aliaksandra Sasnovich (BLR)Justyna Jegiolka (POL)6-0 6-0[H2H]
R16Raluca Olaru (ROU)Polina Leykina ()6-4 6-1[H2H]
R32Alla Kudryavtseva (1Q) ()Sarah Finck (1Q) (FRA)6-1 6-0[H2H]
R32Ekaterina Tour (WC) (ISR)Valeria Nikolaev (WC) (ISR)6-2 6-1[H2H]
R32Saray Sterenbach (WC) (ISR)Talya Zandberg (WC) (ISR)6-3 6-3[H2H]
R32Veronika Kapshay (Q) (UKR)Shiran Arol Wiegand (Q) (ISR)6-1 6-1[H2H]
R32Ilona Kremen (4) (BLR)Vlada Chernikova (4) (ISR)6-0 6-0[H2H]
R32Barbara Bonic (SRB)Martina Caciotti (ITA)6-4 6-3[H2H]
R32Lee Or (WC) (ISR)Gaya Solomon (WC) (ISR)7-5 6-4[H2H]
R32Pemra Ozgen (WC) (TUR)Libi Mesh (WC) (ISR)6-2 6-3[H2H]
R32Alexandra Artamonova (7) ()Ester Masuri (7) (ISR)7-5 6-0[H2H]
R32Mayya Katsitadze ()Anna Koval ()7-6(11) 7-5[H2H]
R32Keren Shlomo (ISR)Alexandra Riley (USA)6-3 6-3[H2H]
R32Valentyna Ivakhnenko (UKR)Vanda Lukacs (HUN)7-6(10) 6-0[H2H]
R32Aliaksandra Sasnovich (6) (BLR)Yuliya Kalabina (6) ()6-1 6-4[H2H]
R32Justyna Jegiolka (POL)Nicole Clerico (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Polina Leykina ()Ganna Poznikhirenko (UKR)6-4 6-1[H2H]
R32Raluca Olaru (Q) (ROU)Anastasiya Shcherbakova (Q) (BLR)6-0 6-1[H2H]
Women's Doubles
FAlla Kudryavtseva (1) ()
Raluca Olaru (ROU)
Ilona Kremen (1) (BLR)
Pemra Ozgen (TUR)
6-3 6-3
SFAlla Kudryavtseva (1) ()
Raluca Olaru (ROU)
Valentyna Ivakhnenko (1) (UKR)
Mayya Katsitadze ()
3-6 6-3 [10-3]
SFIlona Kremen (3) (BLR)
Pemra Ozgen (TUR)
Justyna Jegiolka (3) (POL)
Veronika Kapshay (UKR)
6-3 3-6 [13-11]
QFAlla Kudryavtseva (1) ()
Raluca Olaru (ROU)
Ester Masuri (1) (ISR)
Ekaterina Tour (ISR)
6-1 6-1
QFValentyna Ivakhnenko (4) (UKR)
Mayya Katsitadze ()
Martina Caciotti (4) (ITA)
Nicole Clerico (ITA)
4-6 6-2 [10-7]
QFIlona Kremen (BLR)
Pemra Ozgen (TUR)
Katya Krivoshapov (ISR)
Libi Mesh (ISR)
6-2 6-1
QFJustyna Jegiolka (POL)
Veronika Kapshay (UKR)
Keren Shlomo (ISR)
Saray Sterenbach (ISR)
6-2 6-4
R16Alla Kudryavtseva (1) ()
Raluca Olaru (ROU)
Bye
R16Ester Masuri (ISR)
Ekaterina Tour (ISR)
Valeria Nikolaev (ISR)
Alexandra Riley (USA)
6-3 7-5
R16Martina Caciotti (4) (ITA)
Nicole Clerico (ITA)
Vanda Lukacs (4) (HUN)
Ganna Poznikhirenko (UKR)
6-2 6-4
R16Valentyna Ivakhnenko (UKR)
Mayya Katsitadze ()
Alexandra Artamonova ()
Aliaksandra Sasnovich (BLR)
7-6(4) 6-3
R16Katya Krivoshapov (WC) (ISR)
Libi Mesh (ISR)
Ilona Golynker (WC) (ISR)
Hila Mizrahi (ISR)
6-2 6-3
R16Ilona Kremen (BLR)
Pemra Ozgen (TUR)
Yuliya Kalabina ()
Polina Leykina ()
6-3 6-3
R16Keren Shlomo (ISR)
Saray Sterenbach (ISR)
Lee Ben-Or (ISR)
Daniela Vita (ISR)
6-1 6-3
R16Justyna Jegiolka (POL)
Veronika Kapshay (UKR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alla Kudryavtseva (1WC) ()Shir Azran (1WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q1Raluca Olaru (2WC) (ROU)Daniela Vita (2WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
Q1Gaya Solomon (ISR)Sofia Mitrokhin (ISR)WO[H2H]
Q1Talya Zandberg (ISR)Ilona Golynker (ISR)6-1 6-1[H2H]
Q1Anastasiya Shcherbakova (BLR)Gal Arviv (ISR)7-5 6-1[H2H]
Q1Shiran Arol Wiegand (ISR)Katya Krivoshapov (ISR)7-5 6-4[H2H]
Q1Sarah Finck (FRA)Lee Ben-Or (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q1Vlada Chernikova (ISR)Hila Mizrahi (ISR)6-3 7-5[H2H]