WTA 10k Bucharest, Wk. 28 Draw (Women's) - 2007

Click Here To Join The 10k Bucharest, Wk. 28 Discussion!


Share This...


10k Bucharest, Wk. 28 Event Details:

2007-07-09Clay
OutdoorBucharest, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Bucharest, Wk. 28 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAlexandra Cadantu (5) (ROU)Ioana Gaspar (5) (ROU)6-2 6-3[H2H]
SFAlexandra Cadantu (5) (ROU)Laura-Ioana Andrei (5) (ROU)3-6 6-1 6-1[H2H]
SFIoana Gaspar (7) (ROU)Andreea Mitu (7) (ROU)0-6 6-2 7-5[H2H]
QFAlexandra Cadantu (1) (ROU)Maria Irigoyen (1) (ARG)6-1 6-2[H2H]
QFLaura-Ioana Andrei (Q) (ROU)Charlotte Rodier (Q) (FRA)6-0 6-3[H2H]
QFAndreea Mitu (7) (ROU)Chayenne Ewijk (7) (NLD)7-6(0) 6-2[H2H]
QFIoana Gaspar (8) (ROU)Marlot Meddens (8) (NLD)6-7(5) 7-5 6-4[H2H]
R16Maria Irigoyen (1) (ARG)Christine Sperling (1) (GER)6-3 7-6(1)[H2H]
R16Alexandra Cadantu (ROU)Diana-Andreea Gae (ROU)6-3 6-4[H2H]
R16Charlotte Rodier (4Q) (FRA)Andrea Benitez (4Q) (ARG)6-4 6-1[H2H]
R16Laura-Ioana Andrei (ROU)Carolina Gago-Fuentes (ESP)6-2 2-6 6-4[H2H]
R16Andreea Mitu (7) (ROU)Raluca Ciulei (7) (ROU)6-2 6-4[H2H]
R16Chayenne Ewijk (Q) (NLD)Daniela-Alexandra Ilcu (Q) (ROU)6-4 6-2[H2H]
R16Marlot Meddens (8) (NLD)Ionela-Andreea Iova (8) (ROU)6-4 6-1[H2H]
R16Ioana Gaspar (Q) (ROU)Diana Enache (Q) (ROU)6-4 6-3[H2H]
R32Maria Irigoyen (1) (ARG)Alexandra Damaschin (1) (ROU)6-3 6-3[H2H]
R32Christine Sperling (GER)Melisa Cabrera-Handt (ESP)4-6 6-3 6-4[H2H]
R32Diana-Andreea Gae (ROU)Alexandra Popa (ROU)6-3 6-4[H2H]
R32Alexandra Cadantu (ROU)Antonia-Xenia Tout (ROU)6-3 7-5[H2H]
R32Andrea Benitez (4Q) (ARG)Camelia-Elena Hristea (4Q) (ROU)4-6 6-1 6-0[H2H]
R32Charlotte Rodier (Q) (FRA)Lenore Lazaroiu (Q) (ROU)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Carolina Gago-Fuentes (WC) (ESP)Mihaela-Florina Bunea (WC) (ROU)2-6 6-4 6-4[H2H]
R32Laura-Ioana Andrei (ROU)Constance Sibille (FRA)3-6 6-1 7-5[H2H]
R32Andreea Mitu (7) (ROU)Cristina-Bianca Danaila (7) (ROU)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Raluca Ciulei (ROU)Andrea Rebrova (SVK)6-1 3-6 7-5[H2H]
R32Daniela-Alexandra Ilcu (Q) (ROU)Stamatia Fafaliou (Q) (GRC)6-2 6-1[H2H]
R32Chayenne Ewijk (NLD)Cristina Celani (ITA)7-6(3) 7-6(6)[H2H]
R32Marlot Meddens (8) (NLD)Elora Dabija (8) (ROU)6-3 6-3[H2H]
R32Ionela-Andreea Iova (ROU)Oana-Alexandra Stanica (ROU)6-3 7-6(1)[H2H]
R32Ioana Gaspar (Q) (ROU)Andra Stanculescu (Q) (ROU)6-1 6-0[H2H]
R32Diana Enache (ROU)Nicole Rottmann (AUT)7-5 6-2[H2H]
Women's Doubles
FAndrea Benitez (1) (ARG)
Maria Irigoyen (ARG)
Melisa Cabrera-Handt (1) (ESP)
Carolina Gago-Fuentes (ESP)
7-6(10) 6-1
SFAndrea Benitez (1) (ARG)
Maria Irigoyen (ARG)
Diana Enache (1) (ROU)
Antonia-Xenia Tout (ROU)
7-5 6-2
SFMelisa Cabrera-Handt (ESP)
Carolina Gago-Fuentes (ESP)
Chayenne Ewijk (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
5-7 6-3 6-3
QFAndrea Benitez (1) (ARG)
Maria Irigoyen (ARG)
Camelia-Elena Hristea (1) (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
6-4 6-3
QFDiana Enache (3) (ROU)
Antonia-Xenia Tout (ROU)
Laura-Ioana Andrei (3) (ROU)
Oana-Alexandra Stanica (ROU)
6-3 6-4
QFChayenne Ewijk (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Diana-Andreea Gae (ROU)
Lenore Lazaroiu (ROU)
6-1 6-3
QFMelisa Cabrera-Handt (Q) (ESP)
Carolina Gago-Fuentes (ESP)
Ioana-Alexandra Bara (Q) (ROU)
Nicoleta-Ana Maria Bara (ROU)
3-6 6-2 6-4
R16Andrea Benitez (1) (ARG)
Maria Irigoyen (ARG)
Diana Marcu (1) (ROU)
Andreea Mitu (ROU)
4-6 6-0 6-1
R16Camelia-Elena Hristea (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
Ioana Gaspar (ROU)
Veronica Popovici (ROU)
4-6 6-2 6-2
R16Diana Enache (3) (ROU)
Antonia-Xenia Tout (ROU)
Mira Radu (3) (ROU)
Smaranda Stan (ROU)
6-0 6-2
R16Laura-Ioana Andrei (ROU)
Oana-Alexandra Stanica (ROU)
Nicole Rottmann (AUT)
Alice Tisset (FRA)
6-3 6-2
R16Diana-Andreea Gae (ROU)
Lenore Lazaroiu (ROU)
Mihaela-Florina Bunea (ROU)
Cristina-Bianca Danaila (ROU)
0-6 6-3 6-4
R16Chayenne Ewijk (NLD)
Marlot Meddens (NLD)
Raluca Ciulei (ROU)
Gabriela Niculescu (ROU)
6-2 6-3
R16Ioana-Alexandra Bara (Q) (ROU)
Nicoleta-Ana Maria Bara (ROU)
Magdalena Osterle (Q) (AUT)
Isabella Reibmayr (AUT)
6-2 6-2
R16Melisa Cabrera-Handt (WC) (ESP)
Carolina Gago-Fuentes (ESP)
Elora Dabija (WC) (ROU)
Alexandra Damaschin (ROU)
6-3 2-6 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrea Benitez (1) (ARG)Isabella Reibmayr (1) (AUT)6-0 6-2[H2H]
Q1Andrea Rebrova (2) (SVK)Gabriela Niculescu (2) (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q1Charlotte Rodier (3) (FRA)Magdalena Osterle (3) (AUT)6-4 6-2[H2H]
Q1Elora Dabija (4) (ROU)Kateryna Byelcheva (4) (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q1Daniela-Alexandra Ilcu (ROU)Mira Radu (ROU)1-6 6-2 6-2[H2H]
Q1Cristina-Bianca Danaila (ROU)Ioana-Alexandra Bara (ROU)6-3 7-5[H2H]
Q1Ioana Gaspar (ROU)Daniela Cociorba (MDA)6-3 6-1[H2H]
Q1Lenore Lazaroiu (ROU)Iuliia Kiriienko (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q2Andrea Benitez (1) (ARG)Veronica Popovici (1) (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q2Isabella Reibmayr (AUT)Gabriella Witdarmono ()6-0 6-1[H2H]
Q2Gabriela Niculescu (2) (ROU)Olga Sarli (2) ()7-5 6-2[H2H]
Q2Andrea Rebrova (SVK)Marta Stoyanova ()6-1 6-2[H2H]
Q2Charlotte Rodier (3) (FRA)Nicoleta-Ana Maria Bara (3) (ROU)6-2 7-6(3)[H2H]
Q2Magdalena Osterle (AUT)Alexandra Ion (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q2Elora Dabija (4) (ROU)Ioana-Alexandra Oprea (4) (ROU)6-0 6-2[H2H]
Q2Kateryna Byelcheva (UKR)Ilinca-Thea Anghel (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q2Mira Radu (ROU)Ramona Sarba (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q2Daniela-Alexandra Ilcu (ROU)Irina-Alexandra Paraschiv (ROU)6-0 0-6 6-2[H2H]
Q2Ioana-Alexandra Bara (6) (ROU)Alice Tisset (6) (FRA)6-1 4-6 6-0[H2H]
Q2Cristina-Bianca Danaila (ROU)Anna Velica (SWE)6-0 6-1[H2H]
Q2Ioana Gaspar (7) (ROU)Alice-Andrada Radu (7) (ROU)2-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Daniela Cociorba (MDA)Paula Hors-Comadira (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Lenore Lazaroiu (8) (ROU)Bianca-Ioana Bonifate (8) (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q2Iuliia Kiriienko (UKR)Claudia-Gianina Dumitrescu (ROU)7-5 6-2[H2H]
Q3Andrea Benitez (1) (ARG)Paula Dinuta (1) (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q3Veronica Popovici (ROU)Diana Marcu (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Isabella Reibmayr (AUT)Florentina Jelea (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Gabriella Witdarmono ()Lavinia Sereteanu (ROU)6-1 7-6(7)[H2H]
Q3Gabriela Niculescu (2) (ROU)Nora Dinca (2) (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q3Olga Sarli ()Yevgeniya Rezepkina (KAZ)6-2 6-2[H2H]
Q3Marta Stoyanova ()Cristina-Diana Ghinda (CAN)6-4 6-2[H2H]
Q3Andrea Rebrova (SVK)Luiza Coman (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Charlotte Rodier (3) (FRA)Smaranda Stan (3) (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q3Nicoleta-Ana Maria Bara (ROU)Cristina Sgondea (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Alexandra Ion (ROU)Diana-Madalina Zainea (ROU)5-7 6-4 6-2[H2H]
Q3Magdalena Osterle (AUT)Montserrat De Castro (SWE)7-6(4) 5-7 6-1[H2H]
Q3Elora Dabija (4) (ROU)Adeline Goncalves (4) (FRA)7-5 6-0[H2H]
Q3Ioana-Alexandra Oprea (ROU)Alexandra Stan (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q3Ilinca-Thea Anghel (ROU)Dredi-Inia Ghinda (CAN)6-2 6-1[H2H]
Q3Kateryna Byelcheva (UKR)Plamena Kurteva ()6-1 6-2[H2H]
Q3Mira Radu (5) (ROU)Eylul Benli (5) (TUR)6-2 6-0[H2H]
Q3Ramona Sarba (ROU)Luana-Georgiana Rednic (BEL)1-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Daniela-Alexandra Ilcu (ROU)Lavinia Popa (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Irina-Alexandra Paraschiv (ROU)Dorothea Kettler (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Alice Tisset (6) (FRA)Marina Kojanova (6) (MDA)7-6(1) 6-4[H2H]
Q3Ioana-Alexandra Bara (ROU)Mihaela Mihailescu (ROU)6-0 6-1[H2H]
Q3Anna Velica (SWE)Andreea Daniela Georgescu (ROU)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Cristina-Bianca Danaila (ROU)Khristina Kazimova (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q3Alice-Andrada Radu (7) (ROU)Iuliana Oante (7) (ROU)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q3Ioana Gaspar (ROU)Elena Andrei (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Daniela Cociorba (MDA)Claudia Voicu (CAN)6-1 6-0[H2H]
Q3Paula Hors-Comadira (ESP)Julia Gernert-Groblewski ()6-0 6-0[H2H]
Q3Bianca-Ioana Bonifate (8) (ROU)Alexandra Stuparu (8) (ROU)5-7 6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Lenore Lazaroiu (ROU)Corina Dospinoiu (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Claudia-Gianina Dumitrescu (ROU)Eliza-Adriana Matache (ROU)6-2 7-5[H2H]
Q3Iuliia Kiriienko (UKR)Daniela Carp (MDA)6-4 6-1[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Magdalena Osterle (WC) (AUT)
Isabella Reibmayr (AUT)
Paula Hors-Comadira (WC) (ESP)
Olga Sarli ()
4-2 5-3
Q1Ioana-Alexandra Bara (ROU)
Nicoleta-Ana Maria Bara (ROU)
Ilinca-Thea Anghel (ROU)
Luiza Coman (ROU)
4-1 4-0