WTA 10k Bol, Wk. 20 Draw (Women's) - 2014

Click Here To Join The 10k Bol, Wk. 20 Discussion!


Share This...


10k Bol, Wk. 20 Event Details:

2014-05-12Clay
OutdoorBol, Croatia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Bol, Wk. 20 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FLara Michel (1) (SUI)Viktoriya Tomova (1) (BUL)6-4 6-3[H2H]
SFViktoriya Tomova (1) (BUL)Bernarda Pera (1) (USA)6-2 6-3[H2H]
SFLara Michel (4) (SUI)Eugeniya Pashkova (4) ()6-2 6-2[H2H]
QFViktoriya Tomova (1) (BUL)Imane Maelle Kocher (1) ()5-7 7-5 6-2[H2H]
QFBernarda Pera (3) (USA)Patricia Maria Tig (3) (ROU)6-2 7-6(3)[H2H]
QFEugeniya Pashkova (Q) ()Natalija Sipek (Q) (SLO)6-1 5-7 6-3[H2H]
QFLara Michel (5) (SUI)Milana Spremo (5) (SRB)6-2 6-2[H2H]
R16Viktoriya Tomova (1) (BUL)Adrijana Lekaj (1) (CRO)6-1 6-4[H2H]
R16Imane Maelle Kocher (Q) ()Justine De Sutter (Q) (BEL)7-5 4-6 6-3[H2H]
R16Bernarda Pera (3) (USA)Laura Deigman (3) (GBR)6-1 6-2[H2H]
R16Patricia Maria Tig (ROU)Tena Lukas (CRO)6-4 7-6(1)[H2H]
R16Natalija Sipek (Q) (SLO)Helen De Cesare (Q) (THA)3-6 6-3 6-0[H2H]
R16Eugeniya Pashkova ()Theresa Kleinsteuber (GER)6-4 6-2[H2H]
R16Milana Spremo (5) (SRB)Jana Fett (5) (CRO)4-6 6-2 6-4[H2H]
R16Lara Michel (WC) (SUI)Marija Curnic (WC) ()6-1 6-1[H2H]
R32Viktoriya Tomova (1) (BUL)Eva Zagorac (1) ()6-4 6-0[H2H]
R32Adrijana Lekaj (CRO)Nikol Yordanova ()6-1 6-2[H2H]
R32Justine De Sutter (Q) (BEL)Ema Polic (Q) (SRB)6-2 6-4[H2H]
R32Imane Maelle Kocher ()Pernilla Mendesova (CZE)2-6 6-2 6-1[H2H]
R32Bernarda Pera (3) (USA)Britt Geukens (3) (BEL)7-6(4) 6-0[H2H]
R32Laura Deigman (GBR)Stefanie Vorih (GER)6-0 6-4[H2H]
R32Tena Lukas (CRO)Tea Faber (CRO)6-4 6-2[H2H]
R32Patricia Maria Tig (ROU)Monique Zuur (NLD)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Natalija Sipek (6) (SLO)Anastasia Rudakova (6) ()6-7(0) 6-1 7-6(6)[H2H]
R32Helen De Cesare (Q) (THA)Szabina Szlavikovics (Q) (HUN)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Theresa Kleinsteuber (GER)Flavia Guimaraes Bueno (BRA)6-1 6-0[H2H]
R32Eugeniya Pashkova ()Stefana Andrei (ROU)6-3 6-2[H2H]
R32Milana Spremo (5) (SRB)Petra Granic (5) (CRO)6-0 6-0[H2H]
R32Jana Fett (CRO)Melanie Kovacic ()6-1 6-1[H2H]
R32Marija Curnic (Q) ()Regina Husak (Q) ()6-2 6-1[H2H]
R32Lara Michel (SUI)Ema Mikulcic (CRO)6-3 6-3[H2H]
Women's Doubles
FEma Mikulcic (1) (CRO)
Viktoriya Tomova (BUL)
Justine De Sutter (1) (BEL)
Monique Zuur (NLD)
6-3 6-1
SFEma Mikulcic (1) (CRO)
Viktoriya Tomova (BUL)
Ema Polic (1) (SRB)
Milana Spremo (SRB)
6-2 6-3
SFJustine De Sutter (4) (BEL)
Monique Zuur (NLD)
Marcela-Guimaraes Bueno (4) (BRA)
Flavia Guimaraes Bueno (BRA)
7-5 6-1
QFEma Mikulcic (1) (CRO)
Viktoriya Tomova (BUL)
Marija Curnic (1) ()
Tena Lukas (CRO)
6-4 6-0
QFEma Polic (SRB)
Milana Spremo (SRB)
Stefana Andrei (ROU)
Szabina Szlavikovics (HUN)
6-2 7-5
QFMarcela-Guimaraes Bueno (WC) (BRA)
Flavia Guimaraes Bueno (BRA)
Helen De Cesare (WC) (THA)
Adriana Rajkovic ()
6-1 5-7 [10-7]
QFJustine De Sutter (BEL)
Monique Zuur (NLD)
Jana Fett (CRO)
Adrijana Lekaj (CRO)
1-6 6-2 [12-10]
R16Ema Mikulcic (1) (CRO)
Viktoriya Tomova (BUL)
Katharina Hering (1) ()
Regina Husak ()
6-3 6-3
R16Marija Curnic ()
Tena Lukas (CRO)
Natalija Sipek (SLO)
Eva Zagorac ()
7-6(2) 6-3
R16Ema Polic (3) (SRB)
Milana Spremo (SRB)
Pernilla Mendesova (3) (CZE)
Patricia Maria Tig (ROU)
7-5 6-4
R16Stefana Andrei (ROU)
Szabina Szlavikovics (HUN)
Laura Deigman (GBR)
Britt Geukens (BEL)
3-6 6-3 [10-7]
R16Helen De Cesare (WC) (THA)
Adriana Rajkovic ()
Xiuyuan Li (WC) (CHN)
Lidija Samardzic (SRB)
6-2 6-1
R16Marcela-Guimaraes Bueno (BRA)
Flavia Guimaraes Bueno (BRA)
Theresa Kleinsteuber (GER)
Stefanie Vorih (GER)
WO
R16Justine De Sutter (BEL)
Monique Zuur (NLD)
Tea Faber (CRO)
Risako Sugihara (JPN)
6-1 6-2
R16Jana Fett (CRO)
Adrijana Lekaj (CRO)
Eugeniya Pashkova ()
Anastasia Rudakova ()
WO
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Britt Geukens (1) (BEL)Margita Sunjic (1) ()7-5 7-6(2)[H2H]
Q1Natalija Sipek (2) (SLO)Mariana Drazic (2) (CRO)6-7(2) 6-1 6-1[H2H]
Q1Justine De Sutter (3) (BEL)Katharina Hering (3) ()6-4 6-1[H2H]
Q1Stefanie Vorih (4) (GER)Yuenu Li (4) (CHN)6-2 6-0[H2H]
Q1Ema Polic (5) (SRB)Marcela-Guimaraes Bueno (5) (BRA)6-1 6-2[H2H]
Q1Eva Zagorac (6) ()Tea Faber (6) (CRO)7-6(0) 6-0[H2H]
Q1Regina Husak ()Milica Stepanovic (SRB)6-2 6-3[H2H]
Q1Helen De Cesare (THA)Risako Sugihara (JPN)6-1 6-4[H2H]
Q2Britt Geukens (1) (BEL)ByeBye[H2H]
Q2Margita Sunjic ()Lidija Samardzic (SRB)6-1 6-2[H2H]
Q2Natalija Sipek (2) (SLO)Aneta Miksovska (2) (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Mariana Drazic (WC) (CRO)Adriana Rajkovic (WC) ()6-0 1-0 Retired[H2H]
Q2Katharina Hering (3) ()Martine Ditlev (3) ()3-6 6-3 6-3[H2H]
Q2Justine De Sutter (BEL)Jasmina Samardzic (MNE)6-0 6-1[H2H]
Q2Stefanie Vorih (4) (GER)Elizabeth Thomas (4) (GBR)6-4 6-2[H2H]
Q2Yuenu Li (CHN)Nina Kalezic (MNE)7-5 6-2[H2H]
Q2Marcela-Guimaraes Bueno (5) (BRA)Barbara Bacic (5) ()7-5 6-3[H2H]
Q2Ema Polic (SRB)Nikoleta Bulatovic (MNE)6-3 6-1[H2H]
Q2Tea Faber (6) (CRO)Kristina Samardzic (6) (MNE)7-6(2) 6-3[H2H]
Q2Eva Zagorac (WC) ()Xiuyuan Li (WC) (CHN)6-3 6-1[H2H]
Q2Regina Husak ()Silvia Gualtieri (ITA)6-1 Retired[H2H]
Q2Milica Stepanovic (WC) (SRB)Klara Mrcela (WC) ()3-6 6-1 7-5[H2H]
Q2Helen De Cesare (THA)Sarlota Cesnekova (SVK)7-5 5-7 7-5[H2H]
Q2Risako Sugihara (JPN)Julia Dernovska (UKR)6-0 6-1[H2H]