WTA 10k Bol, Wk. 19 Draw (Women's) - 2015

Click Here To Join The 10k Bol, Wk. 19 Discussion!


Share This...


10k Bol, Wk. 19 Event Details:

2015-05-04Clay
OutdoorCroatia
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Bol, Wk. 19 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FTena Lukas (4) (CRO)Tamara Zidansek (SLO)6-2 6-3[H2H]
SFTamara Zidansek (SLO)Anna-Giulia Remondina (6) (ITA)0-6 6-1 7-6(4)[H2H]
SFTena Lukas (4) (CRO)Zuzana Luknarova (SVK)3-6 6-3 6-1[H2H]
QFTamara Zidansek (SLO)Katharina Hobgarski (GER)4-2 Retired[H2H]
QFAnna-Giulia Remondina (6) (ITA)Christina Shakovets (GER)6-0 6-3[H2H]
QFTena Lukas (4) (CRO)Pia Cuk (SLO)6-4 6-2[H2H]
QFZuzana Luknarova (SVK)Lina Gjorcheska (2) ()6-1 6-0[H2H]
R16Tamara Zidansek (SLO)Nives Baric (AUS)6-0 6-1[H2H]
R16Katharina Hobgarski (GER)Dejana Radanovic (SRB)6-3 7-5[H2H]
R16Christina Shakovets (GER)Alexandra Perper (WC) (MDA)3-6 6-1 6-1[H2H]
R16Anna-Giulia Remondina (6) (ITA)Natalija Sipek (SLO)7-5 6-3[H2H]
R16Pia Cuk (SLO)Agnes Bukta (7) (HUN)6-4 5-7 6-3[H2H]
R16Tena Lukas (4) (CRO)Manca Pislak ()7-5 6-2[H2H]
R16Zuzana Luknarova (SVK)Eugeniya Pashkova (8) ()7-6(2) 6-1[H2H]
R16Lina Gjorcheska (2) ()Milana Spremo (SRB)6-2 6-4[H2H]
R32Tamara Zidansek (SLO)Ema Mikulcic (1) (CRO)6-3 4-1 Retired[H2H]
R32Nives Baric (AUS)Jennifer Zerbone (FRA)2-6 6-4 6-4[H2H]
R32Dejana Radanovic (SRB)Anastasia Smirnova (WC) (BEL)6-0 6-0[H2H]
R32Katharina Hobgarski (GER)Estelle Cascino (5) (FRA)6-1 7-5[H2H]
R32Christina Shakovets (GER)Gabriela Pantuckova (3) (CZE)6-3 3-6 6-1[H2H]
R32Alexandra Perper (WC) (MDA)Victoria Smirnova (WC) (BEL)6-0 6-0[H2H]
R32Natalija Sipek (SLO)Klara Mrcela ()6-2 6-0[H2H]
R32Anna-Giulia Remondina (6) (ITA)Dorien Cuypers (BEL)5-7 6-4 6-4[H2H]
R32Agnes Bukta (7) (HUN)Caroline Uebelhoer (GER)3-6 6-1 6-4[H2H]
R32Pia Cuk (SLO)Polona Rebersak (SLO)6-1 7-6(4)[H2H]
R32Manca Pislak ()Kimberley Zimmermann (BEL)6-2 6-1[H2H]
R32Tena Lukas (4) (CRO)Dominika Paterova (CZE)6-2 6-3[H2H]
R32Eugeniya Pashkova (8) ()Nina Marjanovic (WC) (SRI)6-1 6-1[H2H]
R32Zuzana Luknarova (SVK)Magdalena Pantuckova (CZE)6-3 6-3[H2H]
R32Milana Spremo (SRB)India Maggen (BEL)6-2 6-1[H2H]
R32Lina Gjorcheska (2) ()Anastasia Vdovenco ()6-0 6-3[H2H]
Women's Doubles
FLina Gjorcheska (2) ()
Tena Lukas (CRO)
Alexandra Perper (MDA)
Anastasia Vdovenco ()
6-0 6-3
SFAlexandra Perper (MDA)
Anastasia Vdovenco ()
Eugeniya Pashkova (1) ()
Christina Shakovets (GER)
1-6 6-4 10-4
SFLina Gjorcheska (2) ()
Tena Lukas (CRO)
Zuzana Luknarova (3) (SVK)
Kimberley Zimmermann (BEL)
7-6(1) 5-7 10-8
QFEugeniya Pashkova (1) ()
Christina Shakovets (GER)
Martina Basic ()
Milana Spremo (SRB)
6-2 7-6(5)
QFAlexandra Perper (MDA)
Anastasia Vdovenco ()
Agnes Bukta (4) (HUN)
Ema Mikulcic (CRO)
WO
QFZuzana Luknarova (3) (SVK)
Kimberley Zimmermann (BEL)
India Maggen (BEL)
Polona Rebersak (SLO)
6-4 6-1
QFLina Gjorcheska (2) ()
Tena Lukas (CRO)
Pia Cuk (WC) (SLO)
Tamara Zidansek (SLO)
7-5 2-6 10-6
R16Eugeniya Pashkova (1) ()
Christina Shakovets (GER)
Jana Boubelikova (CZE)
Caroline Uebelhoer (GER)
6-2 6-2
R16Martina Basic ()
Milana Spremo (SRB)
Gabriela Pantuckova (CZE)
Magdalena Pantuckova (CZE)
3-6 6-4 10-3
R16Agnes Bukta (4) (HUN)
Ema Mikulcic (CRO)
Dominika Paterova (CZE)
Natalija Sipek (SLO)
6-4 6-1
R16Alexandra Perper (MDA)
Anastasia Vdovenco ()
Dorien Cuypers (WC) (BEL)
Luca Nagymihaly (HUN)
6-4 4-6 10-5
R16India Maggen (BEL)
Polona Rebersak (SLO)
Anastasia Smirnova (BEL)
Victoria Smirnova (BEL)
6-2 1-6 10-3
R16Zuzana Luknarova (3) (SVK)
Kimberley Zimmermann (BEL)
Anna-Giulia Remondina (ITA)
Camilla Scala (ITA)
6-2 6-2
R16Pia Cuk (WC) (SLO)
Tamara Zidansek (SLO)
Katharina Hobgarski (WC) (GER)
Nina Marjanovic (SRI)
6-7(5) 6-1 10-5
R16Lina Gjorcheska (2) ()
Tena Lukas (CRO)
Estelle Cascino (FRA)
Jennifer Zerbone (FRA)
6-2 6-3
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Caroline Uebelhoer (1) (GER)Dasa Orlic ()6-1 6-1[H2H]
Q1Magdalena Pantuckova (CZE)Katerina Kaminkova (2) (CZE)6-3 7-5[H2H]
Q1Nives Baric (3) (AUS)Debora Emanuela Scurt (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q1Jennifer Zerbone (FRA)Martina Basic (4) ()7-6(1) 2-6 6-2[H2H]
Q1Dominika Paterova (5) (CZE)Anna Bini (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q1Dorien Cuypers (BEL)Natalia Zorgovska (SVK)6-3 6-0[H2H]
Q1Manca Pislak (7) ()Luca Nagymihaly (HUN)6-1 4-6 6-2[H2H]
Q1Klara Mrcela ()Lisa Friess (AUT)6-3 6-4[H2H]
Q2Caroline Uebelhoer (1) (GER)ByeBye[H2H]
Q2Dasa Orlic ()Rebeca Ruth Scurt (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q2Katerina Kaminkova (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q2Magdalena Pantuckova (CZE)Nicole Coopersmith (USA)6-1 6-4[H2H]
Q2Nives Baric (3) (AUS)Regina Husak ()6-2 6-4[H2H]
Q2Debora Emanuela Scurt (ROU)Barbara Blaine (CRC)6-3 6-1[H2H]
Q2Martina Basic (4) ()Veronika Vlkovska (CZE)6-7(7) 6-4 7-6(2)[H2H]
Q2Jennifer Zerbone (FRA)Jana Boubelikova (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q2Dominika Paterova (5) (CZE)Katka Stach (CZE)6-1 6-1[H2H]
Q2Anna Bini (ITA)Anna Maria Kalavska (CZE)6-1 7-6(3)[H2H]
Q2Dorien Cuypers (BEL)Tea Faber (6) (CRO)7-6(2) 6-2[H2H]
Q2Natalia Zorgovska (SVK)Gorica Spasojevic (BIH)6-3 1-6 6-1[H2H]
Q2Manca Pislak (7) ()Mirela Gigovic (WC) (BIH)6-1 6-1[H2H]
Q2Luca Nagymihaly (HUN)Zorica Spasojevic (BIH)6-0 6-4[H2H]
Q2Klara Mrcela ()Gorana Kadijevic (WC) ()6-2 6-1[H2H]
Q2Lisa Friess (AUT)Nomi Smilovic ()6-3 6-2[H2H]