WTA 10k Benicarlo, Wk. 46 Draw (Women's) - 2016

Click Here To Join The 10k Benicarlo, Wk. 46 Discussion!


Share This...


10k Benicarlo, Wk. 46 Event Details:

2016-11-14Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Benicarlo, Wk. 46 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FJessika Ponchet (6) (FRA)Amanda Carreras (1) (GBR)6-0 7-6(6)[H2H]
SFAmanda Carreras (1) (GBR)Nuria Parrizas-Diaz (ESP)7-5 6-3[H2H]
SFJessika Ponchet (6) (FRA)Iva Primorac (CRO)6-4 6-2[H2H]
QFAmanda Carreras (1) (GBR)Eleni Kordolaimi (7) (GRC)6-0 6-1[H2H]
QFNuria Parrizas-Diaz (ESP)Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)6-4 6-4[H2H]
QFJessika Ponchet (6) (FRA)Miriam Bianca Bulgaru (ROU)6-2 6-3[H2H]
QFIva Primorac (CRO)Snehadevi S Reddy (8) (IND)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Amanda Carreras (1) (GBR)Meritxell Perera Ros (ESP)6-3 6-0[H2H]
R16Eleni Kordolaimi (7) (GRC)Alicia Herrero Linana (WC) (ESP)6-2 6-7(4) 6-0[H2H]
R16Nuria Parrizas-Diaz (ESP)Oleksandra Korashvili (4) (UKR)6-3 6-4[H2H]
R16Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)Lidia Moreno Arias (ESP)6-0 4-6 6-3[H2H]
R16Jessika Ponchet (6) (FRA)Noelia Bouzo Zanotti (WC) (ESP)6-2 6-0[H2H]
R16Miriam Bianca Bulgaru (ROU)Corinna Dentoni (3) (ITA)7-5 6-4[H2H]
R16Snehadevi S Reddy (8) (IND)Maria Gutierrez Carrasco (WC) (ESP)1-6 6-4 6-3[H2H]
R16Iva Primorac (CRO)Alexandra Perper (2) (MDA)7-5 6-4[H2H]
R32Amanda Carreras (1) (GBR)Maria Martinez Martinez (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Meritxell Perera Ros (ESP)Lucia CORTEZ Llorca (ESP)7-5 6-0[H2H]
R32Alicia Herrero Linana (WC) (ESP)Laura LOPEZ Giese (ESP)7-6(7) 4-6 6-1[H2H]
R32Eleni Kordolaimi (7) (GRC)Maria Jose Luque Moreno (ESP)7-5 6-2[H2H]
R32Oleksandra Korashvili (4) (UKR)Cristina Bucsa (MDA)7-5 6-3[H2H]
R32Nuria Parrizas-Diaz (ESP)Isabelle Wallace (GBR)6-4 6-0[H2H]
R32Lidia Moreno Arias (ESP)Julia Payola (WC) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Irene Burillo Escorihuela (5) (ESP)Charlotte Roemer (ECU)6-1 2-6 7-5[H2H]
R32Jessika Ponchet (6) (FRA)Alba Carrillo Marin (ESP)6-1 6-4[H2H]
R32Noelia Bouzo Zanotti (WC) (ESP)Lucia Marzal Martinez (ESP)6-4 6-1[H2H]
R32Miriam Bianca Bulgaru (ROU)Lea Romain (FRA)6-4 6-2[H2H]
R32Corinna Dentoni (3) (ITA)Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Snehadevi S Reddy (8) (IND)Samantha Galinier (FRA)6-1 Retired[H2H]
R32Maria Gutierrez Carrasco (WC) (ESP)Ariadna Marti Riembau (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Iva Primorac (CRO)Marina Bassols Ribera (ESP)6-3 5-7 6-4[H2H]
R32Alexandra Perper (2) (MDA)Angela Fita Boluda (ESP)6-7(4) 7-6(5) 6-2[H2H]
Women's Doubles
FAmanda Carreras (1) (GBR)
Charlotte Roemer (ECU)
Oleksandra Korashvili (2) (UKR)
Isabelle Wallace (GBR)
5-7 6-3 [10-7]
SFAmanda Carreras (1) (GBR)
Charlotte Roemer (ECU)
Eleni Kordolaimi (3) (GRC)
Alexandra Perper (MDA)
6-4 5-7 10-8
SFOleksandra Korashvili (2) (UKR)
Isabelle Wallace (GBR)
Alicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
6-3 6-2
QFAmanda Carreras (1) (GBR)
Charlotte Roemer (ECU)
Marina Bassols Ribera (ESP)
Julia Payola (ESP)
6-4 6-3
QFEleni Kordolaimi (3) (GRC)
Alexandra Perper (MDA)
Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
WO
QFAlicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
Ariadna Marti Riembau (4) (ESP)
Snehadevi S Reddy (IND)
6-3 7-5
QFOleksandra Korashvili (2) (UKR)
Isabelle Wallace (GBR)
Cristina Bucsa (MDA)
Miriam Bianca Bulgaru (ROU)
3-6 6-3 10-3
R16Amanda Carreras (1) (GBR)
Charlotte Roemer (ECU)
Bye
R16Marina Bassols Ribera (ESP)
Julia Payola (ESP)
Bye
R16Eleni Kordolaimi (3) (GRC)
Alexandra Perper (MDA)
Bye
R16Claudia HOSTE Ferrer (ESP)
Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP)
Bye
R16Alicia Herrero Linana (ESP)
Ksenija Sharifova (RUS)
Ares TEIXIDO Garcia (ESP)
Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)
6-0 6-1
R16Undecided
Ariadna Marti Riembau (4) (ESP)
Snehadevi S Reddy (IND)
Bye
R16Cristina Bucsa (MDA)
Miriam Bianca Bulgaru (ROU)
Anastasiia Gevel (UKR)
Darya Mukhina (RUS)
6-1 6-1
R16Undecided
Oleksandra Korashvili (2) (UKR)
Isabelle Wallace (GBR)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ariadna Marti Riembau (1) (ESP)Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)6-0 7-5[H2H]
Q1Lucia CORTEZ Llorca (ESP)Ksenija Sharifova (2) (RUS)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Lucia Marzal Martinez (3) (ESP)Ana GIRALDI Requena (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q1Laura LOPEZ Giese (ESP)Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (4) (ESP)2-6 6-2 6-1[H2H]
Q1Angela Fita Boluda (5) (ESP)Gabriela MARTINEZ Asensi (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q1Samantha Galinier (FRA)Lidia Moreno Arias (6) (ESP)7-6(4) 6-2[H2H]
Q1Meritxell Perera Ros (11) (ESP)Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)6-4 7-6(4)[H2H]
Q1Marina Bassols Ribera (10) (ESP)Guiomar MARISTANY ZULETA DE Reales (8) (ESP)6-4 4-6 7-6(3)[H2H]
Q2Ariadna Marti Riembau (1) (ESP)Angeles MORENO Barranquero (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q2Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)Cristina MAYOROVA Bakhtina (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Ksenija Sharifova (2) (RUS)Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q2Lucia CORTEZ Llorca (ESP)Carlota MARTINEZ Cirez (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q2Lucia Marzal Martinez (3) (ESP)Ghizlane EL AMRANI Tchaha (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q2Ana GIRALDI Requena (ESP)Laura MORERA Lucas (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (4) (ESP)Anais Defossez (BEL)6-2 6-0[H2H]
Q2Laura LOPEZ Giese (ESP)Alba PEDRERO Galindo (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Angela Fita Boluda (5) (ESP)Leyre ROMERO Gormaz (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Gabriela MARTINEZ Asensi (ESP)Lucia GARRIGUES Melendez (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Lidia Moreno Arias (6) (ESP)Olga Esteve Mendez (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q2Samantha Galinier (FRA)Celia MONTERO Estevan (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)Anna Ramos Vinolas (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q2Meritxell Perera Ros (11) (ESP)Laia CONDE Monfort (ESP)7-5 6-2[H2H]
Q2Guiomar MARISTANY ZULETA DE Reales (8) (ESP)Alba FERRERES Fernandez (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Marina Bassols Ribera (10) (ESP)Ares TEIXIDO Garcia (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3Ariadna Marti Riembau (1) (ESP)Anabel ARAN TORRENTE (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Angeles MORENO Barranquero (ESP)Idoia HUERTA Gallardo (ESP)6-3 6-0[H2H]
Q3Cristina MAYOROVA Bakhtina (ESP)Natalia Garcia Molina (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Maria Aran TEIXIDO Garcia (ESP)Francesca Gaida (ITA)6-2 6-1[H2H]
Q3Ksenija Sharifova (2) (RUS)Lara MARCO Mas (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Ana LANTIGUA DE LA Nuez (ESP)Tamara Musulbes (RUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Lucia CORTEZ Llorca (ESP)Ares Llobera Irun (WC) (ESP)6-2 5-7 6-2[H2H]
Q3Carlota MARTINEZ Cirez (ESP)Yulia ALMIRON Solano (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Lucia Marzal Martinez (3) (ESP)Nikol Dobrilova (BUL)6-1 6-2[H2H]
Q3Ghizlane EL AMRANI Tchaha (ESP)Paulina Mecho Hernandez (ESP)6-2 7-5[H2H]
Q3Laura MORERA Lucas (ESP)Julia Perez Wienese (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Ana GIRALDI Requena (ESP)Lledo Tena Guzman (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q3Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (4) (ESP)Takhmina Burkhanova (TJK)6-1 6-3[H2H]
Q3Anais Defossez (BEL)Alisa Axyanova (RUS)3-6 6-2 6-0[H2H]
Q3Alba PEDRERO Galindo (ESP)Laura COSTA Vehse (ESP)7-6(3) 6-2[H2H]
Q3Laura LOPEZ Giese (ESP)Anastasia Mironova (RUS)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Angela Fita Boluda (5) (ESP)Laura PELLICER Perello (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Leyre ROMERO Gormaz (ESP)Maria Popova (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Gabriela MARTINEZ Asensi (ESP)Alejandra GONZALEZ Paterna (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Lucia GARRIGUES Melendez (ESP)MARIA SUAREZ Dauden (ESP)6-4 7-6(7)[H2H]
Q3Lidia Moreno Arias (6) (ESP)Luciana Rabines (USA)6-4 6-2[H2H]
Q3Olga Esteve Mendez (ESP)Tiphanie Fiquet (FRA)3-6 7-6(6) 6-4[H2H]
Q3Samantha Galinier (FRA)Andrea Arratia Fernandez (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Celia MONTERO Estevan (ESP)Anastasiia Gevel (9) (UKR)6-7(2) 6-3 7-5[H2H]
Q3Claudia HOSTE Ferrer (7) (ESP)Silvia Bordes Caselles (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Anna Ramos Vinolas (ESP)Ines Benito (ESP)7-6(3) 6-2[H2H]
Q3Laia CONDE Monfort (ESP)Darya Mukhina (RUS)7-6(5) 7-6(5)[H2H]
Q3Meritxell Perera Ros (11) (ESP)Maria Fernandez Galvez (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Guiomar MARISTANY ZULETA DE Reales (8) (ESP)Martina Fricova (SVK)6-0 6-0[H2H]
Q3Alba FERRERES Fernandez (ESP)Elisa VILLANUEVA Forner (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Ares TEIXIDO Garcia (ESP)Blanca Puig Caballero (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Marina Bassols Ribera (10) (ESP)Mar Gendra Felip (ESP)7-5 6-1[H2H]