WTA 10k Batumi, Wk. 41 Draw (Women's) - 1997

Click Here To Join The 10k Batumi, Wk. 41 Discussion!


Share This...


10k Batumi, Wk. 41 Event Details:

1997-10-07Grass
OutdoorBatumi, Georgia
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Batumi, Wk. 41 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FAnastasia Myskina ()Elena Dementieva ()6-7 6-4 7-5[H2H]
SFAnastasia Myskina (7) ()Olga Teplynska (7) (UKR)7-6 6-3[H2H]
SFElena Dementieva (5) ()Nadia Petrova (5) ()6-3 1-6 6-2[H2H]
QFOlga Teplynska (WC) (UKR)Margalita Chakhnashvili (WC) (GEO)7-5 6-2[H2H]
QFAnastasia Myskina ()Anastasia Rodionova (AUS)7-5 1-6 6-0[H2H]
QFElena Dementieva (5) ()Sona Saringulyan (5) (ARM)6-4 6-3[H2H]
QFNadia Petrova (Q) ()Vera Zhukovets (Q) (BLR)0-6 6-4 6-3[H2H]
R16Margalita Chakhnashvili (WC) (GEO)Danica Kovacova (WC) (SVK)6-1 6-4[H2H]
R16Olga Teplynska (LL) (UKR)Tinatin Turmanidze (LL) (GEO)6-1 6-0[H2H]
R16Anastasia Myskina ()Vera Turkhaneli (GEO)6-2 6-0[H2H]
R16Anastasia Rodionova (AUS)Irina Kakoulia (GEO)7-6 6-7 6-2[H2H]
R16Elena Dementieva (5) ()Irina Komarova (5) ()6-3 6-2[H2H]
R16Sona Saringulyan (Q) (ARM)Maria Boboedova (Q) ()6-3 6-0[H2H]
R16Nadia Petrova (Q) ()Nato Kachkachishvili (Q) (GEO)6-1 6-1[H2H]
R16Vera Zhukovets (BLR)Alla Goncharenko (UKR)6-1 6-0[H2H]
R32Margalita Chakhnashvili (1) (GEO)Anna Zaporozhanova (1) (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Danica Kovacova (SVK)Luiza Biktyakova (UZB)7-5 6-0[H2H]
R32Tinatin Turmanidze (LL) (GEO)Caroline Leens (LL) (BEL)7-6 6-1[H2H]
R32Olga Teplynska (LL) (UKR)Nato Dolitze (LL) (GEO)6-2 6-1[H2H]
R32Anastasia Myskina (4) ()Sylwia Rynarzewska (4) (POL)6-3 6-3[H2H]
R32Vera Turkhaneli (WC) (GEO)Eka Zhvania (WC) (GEO)6-3 6-1[H2H]
R32Anastasia Rodionova (LL) (AUS)Elena Petrenko (LL) (MDA)6-3 7-6[H2H]
R32Irina Kakoulia (WC) (GEO)Julia Kryoukova (WC) (RUS)6-1 6-3[H2H]
R32Elena Dementieva (5) ()Anna Chachua (5) (GEO)6-1 6-1[H2H]
R32Irina Komarova (LL) ()Ksenia Orehova (LL) (UKR)6-4 7-6[H2H]
R32Sona Saringulyan (ARM)Lilia Biktyakova (UZB)7-5 6-2[H2H]
R32Maria Boboedova ()Oksana Melnichenko ()6-2 6-1[H2H]
R32Nato Kachkachishvili (8) (GEO)Irina Nossenko (8) (UKR)6-1 6-2[H2H]
R32Nadia Petrova (Q) ()Sofia Managadze (Q) (GEO)6-2 6-1[H2H]
R32Alla Goncharenko (LL) (UKR)Victoria Chavleishvili (LL) (GEO)6-3 6-1[H2H]
R32Vera Zhukovets (LL) (BLR)Tamar Zedginidze (LL) (GEO)6-2 6-1[H2H]
Women's Doubles
FElena Dementieva ()
Anastasia Myskina ()
Danica Kovacova (SVK)
Irina Nossenko (UKR)
6-1 1-0 Retired
SFElena Dementieva (1) ()
Anastasia Myskina ()
Anna Zaporozhanova (1) (UKR)
Vera Zhukovets (BLR)
4-6 6-4 6-3
SFDanica Kovacova (SVK)
Irina Nossenko (UKR)
Maria Boboedova ()
Irina Kakoulia (GEO)
4-6 6-2 6-2
QFAnna Zaporozhanova (1) (UKR)
Vera Zhukovets (BLR)
Sona Saringulyan (1) (ARM)
Olga Teplynska (UKR)
WO
QFElena Dementieva (4) ()
Anastasia Myskina ()
Nadia Petrova (4) ()
Sylwia Rynarzewska (POL)
6-4 6-3
QFDanica Kovacova (SVK)
Irina Nossenko (UKR)
Nino Chichinadze (GEO)
Tamar Zedginidze (GEO)
6-2 6-1
QFMaria Boboedova ()
Irina Kakoulia (GEO)
Alla Goncharenko (UKR)
Ksenia Orehova (UKR)
6-1 6-2
R16Anna Zaporozhanova (1) (UKR)
Vera Zhukovets (BLR)
Bye
R16Sona Saringulyan (ARM)
Olga Teplynska (UKR)
Ketino Akhvlediani (GEO)
Victoria Chavleishvili (GEO)
6-0 6-1
R16Nadia Petrova (4) ()
Sylwia Rynarzewska (POL)
Margalita Chakhnashvili (4) (GEO)
Sofia Managadze (GEO)
7-5 6-4
R16Elena Dementieva ()
Anastasia Myskina ()
Vera Turkhaneli (GEO)
Eka Zhvania (GEO)
6-0 6-1
R16Nino Chichinadze (GEO)
Tamar Zedginidze (GEO)
Anna Chachua (GEO)
Tinatin Turmanidze (GEO)
6-0 6-2
R16Danica Kovacova (SVK)
Irina Nossenko (UKR)
Oksana Melnichenko ()
Anastasia Rodionova (AUS)
6-3 6-1
R16Alla Goncharenko (3) (UKR)
Ksenia Orehova (UKR)
Nato Dolitze (3) (GEO)
Nato Kachkachishvili (GEO)
7-6 6-3
R16Maria Boboedova ()
Irina Kakoulia (GEO)
Irina Komarova ()
Julia Kryoukova (RUS)
6-3 6-0
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Irina Komarova (1) ()Tamar Zedginidze (1) (GEO)6-1 6-3[H2H]
Q1Vera Turkhaneli (GEO)Anna Chachua (GEO)6-1 6-2[H2H]
Q1Nato Kachkachishvili (GEO)Nato Dolitze (GEO)6-4 6-0[H2H]
Q1Nadia Petrova ()Victoria Chavleishvili (GEO)6-1 6-0[H2H]
Q2Irina Komarova (1) ()Dea Zhgenti (1) (GEO)6-3 6-1[H2H]
Q2Tamar Zedginidze (GEO)Elena Petrenko (MDA)0-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Vera Turkhaneli (GEO)Nino Chichinadze (GEO)6-1 6-0[H2H]
Q2Anna Chachua (GEO)Manana Dueli (GEO)6-0 6-0[H2H]
Q2Nato Kachkachishvili (GEO)Tinatin Turmanidze (GEO)6-2 6-2[H2H]
Q2Nato Dolitze (GEO)Ksenia Orehova (UKR)7-6 6-2[H2H]
Q2Victoria Chavleishvili (GEO)Ketino Akhvlediani (GEO)4-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Nadia Petrova ()Sona Saringulyan (ARM)6-3 6-4[H2H]