WTA 10k Bastad, Wk. 4 Draw (Women's) - 2001

Click Here To Join The 10k Bastad, Wk. 4 Discussion!


Share This...


10k Bastad, Wk. 4 Event Details:

2001-01-22Hard
OutdoorBastad, Sweden
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Bastad, Wk. 4 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FMartina Muller (5) (GER)Margit Ruutel (5) (EST)6-2 6-0[H2H]
SFMartina Muller (5) (GER)Adriana Jerabek (5) (GER)5-7 6-1 6-4[H2H]
SFMargit Ruutel (4) (EST)Laura Bao (4) (SUI)6-2 6-4[H2H]
QFMartina Muller (1) (GER)Syna Schreiber (1) (GER)WO[H2H]
QFAdriana Jerabek (3) (GER)Karina Karner (3) (GER)6-4 6-4[H2H]
QFLaura Bao (WC) (SUI)Jenny Lindstrom (WC) (SWE)6-2 6-4[H2H]
QFMargit Ruutel (8) (EST)Nina Egger (8) (AUT)7-5 6-7(2) 6-3[H2H]
R16Syna Schreiber (1) (GER)Julia Schruff (1) (GER)6-3 6-3[H2H]
R16Martina Muller (Q) (GER)Karina-Ildor Jacobsgaard (Q) ()6-2 6-4[H2H]
R16Adriana Jerabek (3) (GER)Helena Vildova (3) (CZE)3-6 6-2 6-3[H2H]
R16Karina Karner (GER)Camilla Kremer (GER)6-2 6-4[H2H]
R16Jenny Lindstrom (6) (SWE)Petra Puheloinen (6) (FIN)1-6 6-3 6-3[H2H]
R16Laura Bao (SUI)Elena Voropaeva ()7-5 6-3[H2H]
R16Margit Ruutel (8) (EST)Petra Russegger (8) (AUT)6-2 6-2[H2H]
R16Nina Egger (Q) (AUT)Lenka Cenkova (Q) (CZE)6-4 6-1[H2H]
R32Syna Schreiber (1) (GER)Marylene Losey (1) (SUI)6-1 6-0[H2H]
R32Julia Schruff (GER)Mervana Jugic-Salkic (BIH)6-4 6-4[H2H]
R32Karina-Ildor Jacobsgaard ()Bianca Cremer (GER)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Martina Muller (GER)Maja Mlakar (SLO)6-2 6-3[H2H]
R32Adriana Jerabek (3) (GER)Jennifer Miccoli (3) (ITA)6-2 6-0[H2H]
R32Helena Vildova (Q) (CZE)Nicole Seitenbecher (Q) (GER)6-4 6-1[H2H]
R32Karina Karner (GER)Andrea Munch-Hermansen (DNK)7-5 6-4[H2H]
R32Camilla Kremer (GER)Irina Kornienko ()3-6 7-5 6-4[H2H]
R32Petra Puheloinen (6) (FIN)Jennie Loow (6) (SWE)5-7 6-1 6-0[H2H]
R32Jenny Lindstrom (SWE)Nina Nittinger (GER)6-3 6-1[H2H]
R32Elena Voropaeva ()Liudmila Nikoyan (ARM)6-4 6-3[H2H]
R32Laura Bao (WC) (SUI)Hanna Nooni (WC) (SWE)6-3 2-6 7-6(1)[H2H]
R32Margit Ruutel (8) (EST)Anna Eriksson (8) (SWE)6-3 7-5[H2H]
R32Petra Russegger (Q) (AUT)Diana Majkic (Q) (SWE)6-2 3-6 7-6(5)[H2H]
R32Nina Egger (AUT)Sandrine Bouilleau (FRA)6-2 6-0[H2H]
R32Lenka Cenkova (CZE)Sabrina Jolk (GER)6-3 7-6(3)[H2H]
Women's Doubles
FBlanka Kumbarova (4) (CZE)
Helena Vildova (CZE)
Lenka Cenkova (4) (CZE)
Adriana Jerabek (GER)
6-1 6-3
SFLenka Cenkova (CZE)
Adriana Jerabek (GER)
Nina Egger (AUT)
Karina-Ildor Jacobsgaard ()
4-6 6-2 6-1
SFBlanka Kumbarova (CZE)
Helena Vildova (CZE)
Christiane Hoppmann (GER)
Karina Karner (GER)
6-4 6-2
QFNina Egger (1) (AUT)
Karina-Ildor Jacobsgaard ()
Irina Kornienko (1) ()
Syna Schreiber (GER)
WO
QFLenka Cenkova (4) (CZE)
Adriana Jerabek (GER)
Martina Muller (4) (GER)
Julia Schruff (GER)
6-3 2-6 6-4
QFChristiane Hoppmann (GER)
Karina Karner (GER)
Margit Ruutel (EST)
Elena Voropaeva ()
7-5 6-3
QFBlanka Kumbarova (CZE)
Helena Vildova (CZE)
Edita Liachoviciute (LAT)
Jennifer Miccoli (ITA)
6-1 6-1
R16Irina Kornienko (1) ()
Syna Schreiber (GER)
Mojca Mileta (1) (SLO)
Maja Mlakar (SLO)
6-1 6-0
R16Nina Egger (AUT)
Karina-Ildor Jacobsgaard ()
Laura Bao (SUI)
Marylene Losey (SUI)
WO
R16Lenka Cenkova (4) (CZE)
Adriana Jerabek (GER)
Helena Ejeson (4) (SWE)
Anna Eriksson (SWE)
6-2 6-4
R16Martina Muller (GER)
Julia Schruff (GER)
Kristina Jarkenstedt (SWE)
Hanna Nooni (SWE)
6-2 6-3
R16Christiane Hoppmann (Q) (GER)
Karina Karner (GER)
Bianca Cremer (Q) (GER)
Nicole Seitenbecher (GER)
6-4 0-1 Retired
R16Margit Ruutel (EST)
Elena Voropaeva ()
Jenny Lindstrom (SWE)
Diana Majkic (SWE)
6-2 6-3
R16Edita Liachoviciute (WC) (LAT)
Jennifer Miccoli (ITA)
Jennie Loow (WC) (SWE)
Klara Petersson (SWE)
WO
R16Blanka Kumbarova (Q) (CZE)
Helena Vildova (CZE)
Andrea Munch-Hermansen (Q) (DNK)
Anne Larsen ()
5-7 6-4 6-2
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Helena Vildova (1) (CZE)Kristina Lohmos (1) (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q1Nicole Seitenbecher (2) (GER)Tessy Van De Ven (2) (NLD)6-2 7-5[H2H]
Q1Andrea Munch-Hermansen (DNK)Nathalia Papadopolou (SWE)6-3 1-6 6-4[H2H]
Q1Petra Russegger (4) (AUT)Edita Liachoviciute (4) (LAT)6-3 6-1[H2H]
Q1Nina Egger (5) (AUT)Klara Petersson (5) (SWE)6-3 7-5[H2H]
Q1Jennifer Miccoli (6) (ITA)Helena Ejeson (6) (SWE)4-6 7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Karina-Ildor Jacobsgaard (7) ()Kristina Jarkenstedt (7) (SWE)6-7(5) 6-3 6-4[H2H]
Q1Jennie Loow (8) (SWE)Blanka Kumbarova (8) (CZE)4-6 7-5 7-5[H2H]
Q2Helena Vildova (1) (CZE)Anne Larsen (1) ()6-2 6-1[H2H]
Q2Kristina Lohmos (WC) (SWE)Mari Andersson (WC) (SWE)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Nicole Seitenbecher (2) (GER)Michaela Larsson (2) (SWE)6-3 6-0[H2H]
Q2Tessy Van De Ven (NLD)Charlotta Larsson (SWE)6-3 6-1[H2H]
Q2Nathalia Papadopolou (3) (SWE)Charlotte Aagaard (3) (DNK)7-6(6) 2-6 6-4[H2H]
Q2Andrea Munch-Hermansen (DNK)Mojca Mileta (SLO)6-2 7-6(7)[H2H]
Q2Petra Russegger (4) (AUT)Nina Wennerstrom (4) (SWE)6-4 6-4[H2H]
Q2Edita Liachoviciute (LAT)Katri Miller (EST)6-0 6-3[H2H]
Q2Nina Egger (5) (AUT)Anna Curtolo (5) (SWE)6-1 6-3[H2H]
Q2Klara Petersson (SWE)Neus Sole (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q2Jennifer Miccoli (6) (ITA)Mirte Ros (6) ()6-2 6-1[H2H]
Q2Helena Ejeson (SWE)Suzana Maksovic (SWE)6-1 6-0[H2H]
Q2Kristina Jarkenstedt (7) (SWE)Jenny Zachrisson (7) (SWE)6-1 6-2[H2H]
Q2Karina-Ildor Jacobsgaard (WC) ()Jasmina Hamzic (WC) (SWE)6-0 6-3[H2H]
Q2Blanka Kumbarova (8) (CZE)Malin Grimshorn (8) (SWE)6-1 6-0[H2H]
Q2Jennie Loow (SWE)Christiane Hoppmann (GER)6-2 6-3[H2H]
Women's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrea Munch-Hermansen (2) (DNK)
Anne Larsen ()
Mirte Ros (2) ()
Tessy Van De Ven (NLD)
6-7(5) 7-5 7-5
Q1Bianca Cremer (4) (GER)
Nicole Seitenbecher (GER)
Mari Andersson (4) (SWE)
Suzana Maksovic (SWE)
5-7 6-2 6-1
Q2Mirte Ros (2) ()
Tessy Van De Ven (NLD)
Bye
Q2Andrea Munch-Hermansen (DNK)
Anne Larsen ()
Bye
Q2Mari Andersson (4) (SWE)
Suzana Maksovic (SWE)
Bye
Q2Bianca Cremer (1) (GER)
Nicole Seitenbecher (GER)
Jasmina Hamzic (1) (SWE)
Neus Sole (ESP)
6-2 6-1