WTA 10k Antalya, Wk. 42 Draw (Women's) - 2010

Click Here To Join The 10k Antalya, Wk. 42 Discussion!


Share This...


10k Antalya, Wk. 42 Event Details:

2010-10-18Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the 10k Antalya, Wk. 42 draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Women's Singles
FCristina Dinu (ROU)Polina Vinogradova ()6-2 6-2[H2H]
SFPolina Vinogradova ()Nicola Slater (GBR)6-0 6-4[H2H]
SFCristina Dinu (8) (ROU)Vlada Ekshibarova (8) (UZB)6-1 6-3[H2H]
QFNicola Slater (GBR)Sofiya Kovalets (UKR)4-6 6-3 6-2[H2H]
QFPolina Vinogradova (4) ()Korina Perkovic (4) (GER)2-6 7-6(6) 6-3[H2H]
QFVlada Ekshibarova (8) (UZB)Nikola Vajdova (8) (SVK)6-2 6-3[H2H]
QFCristina Dinu (5) (ROU)Isabella Shinikova (5) (BUL)6-2 6-2[H2H]
R16Sofiya Kovalets (UKR)Hilda Melander (SWE)5-7 7-6(5) 7-5[H2H]
R16Nicola Slater (GBR)Dariya Berezhnaya (KAZ)6-0 6-1[H2H]
R16Korina Perkovic (4) (GER)Camilla Rosatello (4) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R16Polina Vinogradova ()Johanna Hyoty (FIN)6-3 6-3[H2H]
R16Vlada Ekshibarova (8) (UZB)Giorgia Marchetti (8) (ITA)4-0 Retired[H2H]
R16Nikola Vajdova (SVK)Ionela-Andreea Iova (ROU)7-6(3) 6-3[H2H]
R16Cristina Dinu (5) (ROU)Katerina Vankova (5) (CZE)6-1 6-1[H2H]
R16Isabella Shinikova (Q) (BUL)Nilgen Ahmetspahic (Q) ()7-5 6-4[H2H]
R32Hilda Melander (1) (SWE)Barbara Sobaszkiewicz (1) (POL)6-3 6-1[H2H]
R32Sofiya Kovalets (UKR)Nikol Hristova (BUL)6-1 7-6(4)[H2H]
R32Dariya Berezhnaya (KAZ)Milena Zubkov (TUR)3-6 7-6(5) 6-3[H2H]
R32Nicola Slater (GBR)Syna Kayser (GER)7-5 7-6(5)[H2H]
R32Korina Perkovic (4) (GER)Paulina Milosavljevic (4) (SWE)6-2 2-1 Retired[H2H]
R32Camilla Rosatello (Q) (ITA)Francesca Gariglio (Q) (ITA)6-3 7-5[H2H]
R32Johanna Hyoty (WC) (FIN)Eylul Benli (WC) (TUR)6-2 6-3[H2H]
R32Polina Vinogradova ()Basak Eraydin (TUR)6-4 6-0[H2H]
R32Vlada Ekshibarova (8) (UZB)Idil Haciraifoglu (8) (TUR)6-0 6-1[H2H]
R32Giorgia Marchetti (Q) (ITA)Natalia Siedliska (Q) (POL)6-4 6-4[H2H]
R32Nikola Vajdova (WC) (SVK)Ekin Gunaysu (WC) (TUR)6-4 6-3[H2H]
R32Ionela-Andreea Iova (Q) (ROU)Christina Shakovets (Q) (GER)2-6 7-6(1) 6-2[H2H]
R32Cristina Dinu (5) (ROU)Derja Turhan (5) (TUR)6-4 6-2[H2H]
R32Katerina Vankova (CZE)Cemre Anil (TUR)6-2 6-3[H2H]
R32Nilgen Ahmetspahic ()Nidhi Chilumula (IND)6-2 6-0[H2H]
R32Isabella Shinikova (BUL)Karina Pimkina ()6-2 4-6 6-4[H2H]
Women's Doubles
FCristina Dinu (1) (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
Vlada Ekshibarova (1) (UZB)
Barbara Sobaszkiewicz (POL)
1-6 6-2 [10-7]
SFCristina Dinu (1) (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
Sofiya Kovalets (1) (UKR)
Christina Shakovets (GER)
6-0 6-1
SFVlada Ekshibarova (UZB)
Barbara Sobaszkiewicz (POL)
Basak Eraydin (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
7-6(5) 6-2
QFCristina Dinu (1) (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
Ekin Gunaysu (1) (TUR)
Nicola Slater (GBR)
6-1 6-2
QFSofiya Kovalets (UKR)
Christina Shakovets (GER)
Nilgen Ahmetspahic ()
Imane Maelle Kocher ()
6-1 6-2
QFVlada Ekshibarova (UZB)
Barbara Sobaszkiewicz (POL)
Nikola Vajdova (SVK)
Katerina Vankova (CZE)
3-6 7-6(4) [10-8]
QFBasak Eraydin (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
Francesca Gariglio (ITA)
Giorgia Marchetti (ITA)
WO
R16Cristina Dinu (1) (ROU)
Ionela-Andreea Iova (ROU)
Bye
R16Ekin Gunaysu (TUR)
Nicola Slater (GBR)
Mariami Kurasbediani (GEO)
Mariami Skhirtladze (GEO)
WO
R16Nilgen Ahmetspahic ()
Imane Maelle Kocher ()
Bye
R16Sofiya Kovalets (UKR)
Christina Shakovets (GER)
Natalia Siedliska (POL)
Derja Turhan (TUR)
6-1 6-3
R16Vlada Ekshibarova (UZB)
Barbara Sobaszkiewicz (POL)
Johanna Hyoty (FIN)
Polina Vinogradova ()
7-5 6-4
R16Nikola Vajdova (SVK)
Katerina Vankova (CZE)
Cemre Anil (TUR)
Milena Zubkov (TUR)
6-1 6-0
R16Francesca Gariglio (ITA)
Giorgia Marchetti (ITA)
Dariya Berezhnaya (KAZ)
Camilla Rosatello (ITA)
7-5 6-3
R16Basak Eraydin (TUR)
Isabella Shinikova (BUL)
Bye
Women's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Cemre Anil (TUR)ByeBye[H2H]
Q1Milena Zubkov (TUR)Sally Dischmann ()6-2 6-0[H2H]
Q1Natalia Siedliska (POL)Anette Munozova (SWE)6-2 3-6 6-2[H2H]
Q1Camilla Rosatello (ITA)Babilina Machaidze (GEO)6-2 7-6(2)[H2H]
Q1Francesca Gariglio (ITA)Nino-G Sujashvili (GEO)6-2 3-6 6-4[H2H]
Q1Giorgia Marchetti (ITA)Hana Evans (USA)6-1 6-3[H2H]
Q1Nilgen Ahmetspahic ()Fatmanur Atilgan (TUR)6-0 6-1[H2H]
Q1Christina Shakovets (GER)Julia Rissanen (FIN)6-0 6-2[H2H]
Q2Cemre Anil (TUR)Mariami Kurasbediani (GEO)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q2Sally Dischmann ()ByeBye[H2H]
Q2Milena Zubkov (TUR)Mariami Skhirtladze (GEO)6-2 6-1[H2H]
Q2Anette Munozova (SWE)ByeBye[H2H]
Q2Natalia Siedliska (POL)Imane Maelle Kocher ()4-6 7-5 6-2[H2H]
Q2Camilla Rosatello (ITA)ByeBye[H2H]
Q2Babilina Machaidze (GEO)Anna Goncharova (UKR)6-3 6-4[H2H]
Q2Francesca Gariglio (ITA)ByeBye[H2H]
Q2Nino-G Sujashvili (GEO)Ekin Bahitli (TUR)6-4 4-6 6-2[H2H]
Q2Hana Evans (USA)ByeBye[H2H]
Q2Giorgia Marchetti (ITA)Olga Kishchun (UKR)6-0 6-0[H2H]
Q2Nilgen Ahmetspahic ()ByeBye[H2H]
Q2Fatmanur Atilgan (TUR)Diana Biglova (RUS)6-3 6-3[H2H]
Q2Christina Shakovets (GER)ByeBye[H2H]
Q2Julia Rissanen (FIN)Alina Ageichik (BLR)4-6 7-5 6-3[H2H]