ATP Yugoslavia F3 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Yugoslavia F3 Futures Discussion!


Share This...


Yugoslavia F3 Futures Event Details:

2001-05-28Clay
OutdoorBelgrade, Yugoslavia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Yugoslavia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRuben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)Janko Tipsarevic (SE) (YUG)6-3 7-5 [H2H]
SFJanko Tipsarevic (SE) (YUG)Vladimir Pavicevic (7) (YUG)6-4 6-1 [H2H]
SFRuben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)Dusan Vemic (5) (YUG)6-3 6-4 [H2H]
QFJanko Tipsarevic (SE) (YUG)Ivan Cinkus (CRO)6-4 6-3 [H2H]
QFVladimir Pavicevic (7) (YUG)Jaroslav Pospisil (CZE)6-4 7-6(4) [H2H]
QFDusan Vemic (5) (YUG)Relja Dulic-Fiser (4) (YUG)6-2 6-2 [H2H]
QFRuben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)Felipe Parada (CHI)6-7(4) 7-5 6-1 [H2H]
R16Ivan Cinkus (CRO)Artem Derepasko (1) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Janko Tipsarevic (SE) (YUG)Mirko Pehar (CRO)6-4 7-6(1) [H2H]
R16Jaroslav Pospisil (CZE)Dejan Petrovic (3) (AUS)6-7(5) 7-6(4) 7-6(2) [H2H]
R16Vladimir Pavicevic (7) (YUG)Boris Pashanski (WC) (YUG)2-6 6-2 6-1 [H2H]
R16Dusan Vemic (5) (YUG)Ulrich Tippenhauer (Q) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Relja Dulic-Fiser (4) (YUG)Kornel Bardoczky (HUN)5-7 6-3 6-2 [H2H]
R16Felipe Parada (CHI)Guillermo Platel-Varas (ESP)7-5 6-3 [H2H]
R16Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)Viktor Bruthans (SVK)6-0 3-6 6-4 [H2H]
R32Artem Derepasko (1) (RUS)Nicolae-Razvan Lupsescu (Q) (ROU)7-6(6) 7-6(1) [H2H]
R32Ivan Cinkus (CRO)Peter Kolesnikov (Q) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
R32Janko Tipsarevic (SE) (YUG)Vladimir Obradovic (WC) (YUG)6-0 6-0 [H2H]
R32Mirko Pehar (CRO)Sergei Pozdnev (6) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Dejan Petrovic (3) (AUS)Julio Peralta (Q) (CHI)6-2 6-7(7) 6-1 [H2H]
R32Jaroslav Pospisil (CZE)Dominic Boulet (Q) (CAN)6-3 6-3 [H2H]
R32Boris Pashanski (WC) (YUG)Sergei Yaroshenko (Q) (UKR)7-6(6) 7-6(2) [H2H]
R32Vladimir Pavicevic (7) (YUG)Aleksander Vlaski (Q) (YUG)6-2 6-1 [H2H]
R32Dusan Vemic (5) (YUG)Aleksandr Yarmola (UKR)7-5 1-6 7-5 [H2H]
R32Ulrich Tippenhauer (Q) (GER)Sebastian Fitz (GER)6-3 7-5 [H2H]
R32Kornel Bardoczky (HUN)Aleksander Slovic (YUG)6-4 6-2 [H2H]
R32Relja Dulic-Fiser (4) (YUG)Darko Madjarovski (WC) (YUG)6-3 2-6 7-6(3) [H2H]
R32Guillermo Platel-Varas (ESP)Aleksander Manojlovic (LL) (YUG)6-2 6-4 [H2H]
R32Felipe Parada (CHI)Aleksander Jerinkic (WC) (YUG)3-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Viktor Bruthans (SVK)Jordi Marse-Vidri (Q) (ESP)6-3 6-4 [H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)Erik Csarnakovics (SVK)6-3 7-6(6) [H2H]
Men's Doubles
FPhillip Harris (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
6-2 6-3
SFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Dusan Mihailovic (WC) (YUG)
Dusan Vemic (YUG)
6-4 6-4
SFPhillip Harris (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Ivan Cinkus (4) (CRO)
Mirko Pehar (CRO)
7-6(6) 6-4
QFDusan Mihailovic (WC) (YUG)
Dusan Vemic (YUG)
Milos Koprivica (YUG)
Boris Pashanski (YUG)
6-2 1-6 6-1
QFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Miro Hrvatin (CRO)
Sasa Pirc (SLO)
5-7 6-2 6-4
QFIvan Cinkus (4) (CRO)
Mirko Pehar (CRO)
Alexander Karpenko (UKR)
Mait Kunnap (EST)
6-4 6-1
QFPhillip Harris (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)
Ulrich Tippenhauer (GER)
6-1 6-1
R16Dusan Mihailovic (WC) (YUG)
Dusan Vemic (YUG)
Artem Derepasko (1) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
6-4 7-6(1)
R16Milos Koprivica (YUG)
Boris Pashanski (YUG)
Nemanja Lalic (WC) (YUG)
Aleksander Manojlovic (YUG)
6-3 6-4
R16Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-1 7-5
R16Miro Hrvatin (CRO)
Sasa Pirc (SLO)
Aleksander Jerinkic (Q) (YUG)
Marko Strilic (YUG)
4-6 6-3 7-6(2)
R16Alexander Karpenko (UKR)
Mait Kunnap (EST)
Jordi Marse-Vidri (ESP)
Guillermo Platel-Varas (ESP)
7-6(6) 6-0
R16Ivan Cinkus (4) (CRO)
Mirko Pehar (CRO)
Nicolae-Razvan Lupsescu (ROU)
Aleksander Slovic (YUG)
6-1 6-2
R16Phillip Harris (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Nikolai Dyachok (UKR)
Bernard Kaczorowski (POL)
6-3 6-4
R16Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Darko Madjarovski (WC) (YUG)
Janko Tipsarevic (YUG)
6-2 3-6 7-6(3)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Julio Peralta (1) (CHI)Phillip Harris (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q1Sergei Yaroshenko (2) (UKR)Nikolai Dyachok (11) (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Dominic Boulet (3) (CAN)Mait Kunnap (14) (EST)7-5 4-6 7-5 [H2H]
Q1Peter Kolesnikov (RUS)Aleksander Manojlovic (10) (YUG)0-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Jordi Marse-Vidri (5) (ESP)Vukasin Jankovic (YUG)6-4 6-2 [H2H]
Q1Ulrich Tippenhauer (6) (GER)Dusan Mihailovic (YUG)6-2 6-4 [H2H]
Q1Aleksander Vlaski (7) (YUG)Marko Strilic (YUG)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Nicolae-Razvan Lupsescu (12) (ROU)Milos Nikolic (AUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Julio Peralta (1) (CHI)Goran Tosic (YUG)6-0 4-6 Retired[H2H]
Q2Phillip Harris (AUS)Tibor Szathmary (9) (HUN)6-4 2-6 6-4 [H2H]
Q2Sergei Yaroshenko (2) (UKR)Vuk Tapuskovic (WC) (YUG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Nikolai Dyachok (11) (UKR)Dusan Tabak (YUG)6-1 6-3 [H2H]
Q2Dominic Boulet (3) (CAN)Laurentiu-Nicolae Popescu (ROU)1-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Mait Kunnap (14) (EST)Goran Stojanovic (YUG)6-2 6-2 [H2H]
Q2Peter Kolesnikov (RUS)Alexander Sikanov (4) (RUS)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Aleksander Manojlovic (10) (YUG)Dejan Dudic (YUG)6-4 6-2 [H2H]
Q2Jordi Marse-Vidri (5) (ESP)David Lenar (SLO)6-7(5) 6-4 6-1 [H2H]
Q2Vukasin Jankovic (YUG)Milos Pavlovic (YUG)6-2 6-4 [H2H]
Q2Ulrich Tippenhauer (6) (GER)Alexander Karpenko (UKR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Dusan Mihailovic (YUG)Bernard Kaczorowski (POL)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Aleksander Vlaski (7) (YUG)Nikola Djordjevic (YUG)6-4 6-3 [H2H]
Q2Marko Strilic (YUG)Milos Koprivica (13) (YUG)6-1 6-2 [H2H]
Q2Milos Nikolic (AUS)Gabor Jaross (8) (HUN)6-1 0-6 6-4 [H2H]
Q2Nicolae-Razvan Lupsescu (12) (ROU)Nenad Crnogorac (YUG)7-5 6-7(6) 6-2 [H2H]
Q3Julio Peralta (1) (CHI)Vanja Vidojkovic (YUG)6-0 7-5 [H2H]
Q3Goran Tosic (YUG)Nemanja Plavsic (YUG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Phillip Harris (AUS)Radu Copil (ROU)6-0 6-1 [H2H]
Q3Tibor Szathmary (9) (HUN)Nikola Vidovic (YUG)6-3 6-3 [H2H]
Q3Sergei Yaroshenko (2) (UKR)Mitar Kustudija (YUG)6-4 6-1 [H2H]
Q3Vuk Tapuskovic (WC) (YUG)Nemanja Lalic (YUG)6-1 3-6 7-6(3) [H2H]
Q3Dusan Tabak (YUG)Radu Mangiurea (ROU)6-7(1) 6-4 6-3 [H2H]
Q3Nikolai Dyachok (11) (UKR)Vladimir Simic (WC) (BEL)6-1 6-3 [H2H]
Q3Dominic Boulet (3) (CAN)Diordie Uskokovic (YUG)7-5 7-6(5) [H2H]
Q3Laurentiu-Nicolae Popescu (ROU)Marko Pavkov (YUG)6-0 6-3 [H2H]
Q3Goran Stojanovic (YUG)Borislav Cosic (YUG)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q3Mait Kunnap (14) (EST)Nemanja Kontic (YUG)6-0 6-3 [H2H]
Q3Alexander Sikanov (4) (RUS)Edis Fetic (YUG)6-1 6-1 [H2H]
Q3Peter Kolesnikov (RUS)Milos Popovic (YUG)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dejan Dudic (YUG)Dane Sijan (WC) (YUG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Aleksander Manojlovic (10) (YUG)Nikola Ciric (YUG)2-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Jordi Marse-Vidri (5) (ESP)Arthur Hicks (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q3David Lenar (SLO)Petar Djukic (WC) (YUG)6-0 6-1 [H2H]
Q3Milos Pavlovic (YUG)Marko Milovanovic (YUG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Vukasin Jankovic (YUG)Aleksander Trifunovic (YUG)5-7 6-4 6-3 [H2H]
Q3Ulrich Tippenhauer (6) (GER)Sasa Pirc (SLO)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Alexander Karpenko (UKR)Marko Bundalo (YUG)5-7 7-5 6-2 [H2H]
Q3Dusan Mihailovic (YUG)Nenad Curcic (YUG)6-0 6-4 [H2H]
Q3Bernard Kaczorowski (POL)Drago Scepanovic (WC) (YUG)6-0 6-0 [H2H]
Q3Aleksander Vlaski (7) (YUG)Marko Randelovic (SWE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Nikola Djordjevic (YUG)Petar Veselinovic (YUG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Marko Strilic (YUG)Dejan Ramadanovic (YUG)6-1 6-4 [H2H]
Q3Milos Koprivica (13) (YUG)Igor Robovic (WC) (YUG)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Gabor Jaross (8) (HUN)Nebojsa Bumbic (WC) (YUG)6-1 6-0 [H2H]
Q3Milos Nikolic (AUS)Vladimir Zdravkovic (YUG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Nenad Crnogorac (YUG)Stephen Andis (AUS)7-5 6-1[H2H]
Q3Nicolae-Razvan Lupsescu (12) (ROU)Sasa Kabiljo (WC) (YUG)6-0 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Yugoslavia F3 Futures draw (Men's) 2001?
Who will win Yugoslavia F3 Futures?