ATP Yugoslavia F2 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Yugoslavia F2 Futures Discussion!


Share This...


Yugoslavia F2 Futures Event Details:

2001-05-21Clay
OutdoorBelgrade, Yugoslavia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Yugoslavia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJanko Tipsarevic (WC) (YUG)Ruben Ramirez Hidalgo (1) (ESP)6-2 4-6 6-3 [H2H]
SFRuben Ramirez Hidalgo (1) (ESP)Relja Dulic-Fiser (3) (YUG)3-6 6-1 7-6(1) [H2H]
SFJanko Tipsarevic (WC) (YUG)Jacob Adaktusson (SWE)6-2 6-2 [H2H]
QFRuben Ramirez Hidalgo (1) (ESP)Nikola Vidovic (Q) (YUG)6-3 6-3 [H2H]
QFRelja Dulic-Fiser (3) (YUG)Sergei Pozdnev (RUS)6-4 6-3 [H2H]
QFJanko Tipsarevic (WC) (YUG)Dusan Vemic (4) (YUG)6-3 6-1 [H2H]
QFJacob Adaktusson (SWE)Dejan Petrovic (2) (AUS)6-3 4-6 7-6(5) [H2H]
R16Ruben Ramirez Hidalgo (1) (ESP)Sergei Yaroshenko (Q) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R16Nikola Vidovic (Q) (YUG)Aleksander Vlaski (SE) (YUG)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Relja Dulic-Fiser (3) (YUG)Fabio Maggi (ITA)WO[H2H]
R16Sergei Pozdnev (RUS)Radoslav Lukaev (WC) (BUL)6-3 2-6 7-6(2) [H2H]
R16Janko Tipsarevic (WC) (YUG)Darko Madjarovski (WC) (YUG)6-2 6-4 [H2H]
R16Dusan Vemic (4) (YUG)Ulrich Tippenhauer (LL) (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Jacob Adaktusson (SWE)Lukas Dlouhy (CZE)5-7 6-2 7-6(7) [H2H]
R16Dejan Petrovic (2) (AUS)Tomaz Berendijas (Q) (SLO)7-6(1) 6-3 [H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (1) (ESP)Aleksandr Yarmola (UKR)6-1 6-4 [H2H]
R32Sergei Yaroshenko (Q) (UKR)Sebastian Fitz (GER)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Nikola Vidovic (Q) (YUG)Mirko Pehar (CRO)6-3 7-5 [H2H]
R32Aleksander Vlaski (SE) (YUG)Sasa Pirc (LL) (SLO)6-4 6-2 [H2H]
R32Relja Dulic-Fiser (3) (YUG)Alexander Sikanov (RUS)6-1 7-6(4) [H2H]
R32Fabio Maggi (ITA)Cyril Martin (MON)5-7 6-2 7-6(3) [H2H]
R32Radoslav Lukaev (WC) (BUL)Jordi Marse-Vidri (Q) (ESP)2-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Sergei Pozdnev (RUS)Daniel Lencina-Ribes (ESP)6-2 7-5 [H2H]
R32Janko Tipsarevic (WC) (YUG)Ivan Cinkus (CRO)6-2 6-1 [H2H]
R32Darko Madjarovski (WC) (YUG)Boris Pashanski (WC) (YUG)6-3 6-3 [H2H]
R32Ulrich Tippenhauer (LL) (GER)Aleksander Manojlovic (Q) (YUG)3-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Dusan Vemic (4) (YUG)Aleksander Slovic (YUG)2-6 6-1 6-2 [H2H]
R32Lukas Dlouhy (CZE)Vladimir Pavicevic (6) (YUG)5-7 6-4 6-3 [H2H]
R32Jacob Adaktusson (SWE)Nikola Ciric (Q) (YUG)7-5 6-4 [H2H]
R32Tomaz Berendijas (Q) (SLO)Nicolae-Razvan Lupsescu (Q) (ROU)6-1 6-7(2) 6-3 [H2H]
R32Dejan Petrovic (2) (AUS)Dominic Boulet (Q) (CAN)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FPhillip Harris (4) (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
6-4 6-3
SFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Jacob Adaktusson (SWE)
Tomaz Berendijas (SLO)
6-4 6-3
SFPhillip Harris (4) (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)
Ulrich Tippenhauer (GER)
7-6(5) 6-4
QFJacob Adaktusson (SWE)
Tomaz Berendijas (SLO)
Miro Hrvatin (CRO)
Sasa Pirc (SLO)
6-4 6-3
QFDominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-2 2-6 6-3
QFPhillip Harris (4) (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Vladimir Pavicevic (YUG)
Dusan Vemic (YUG)
6-2 6-3
QFRuben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Daniel Lencina-Ribes (ESP)
Jordi Marse-Vidri (ESP)
6-2 Retired
R16Miro Hrvatin (CRO)
Sasa Pirc (SLO)
Ivan Cinkus (1) (CRO)
Sergei Pozdnev (RUS)
7-6(3) 3-6 7-6(2)
R16Jacob Adaktusson (SWE)
Tomaz Berendijas (SLO)
Boris Pashanski (WC) (YUG)
Goran Tosic (YUG)
6-3 6-4
R16Dominic Boulet (3) (CAN)
Sebastian Fitz (GER)
Aleksander Manojlovic (WC) (YUG)
Aleksander Vlaski (YUG)
6-4 6-3
R16Alexander Sikanov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Aleksander Jerinkic (Q) (YUG)
Marko Strilic (YUG)
6-1 6-2
R16Vladimir Pavicevic (YUG)
Dusan Vemic (YUG)
Nicolae-Razvan Lupsescu (ROU)
Aleksander Slovic (YUG)
4-6 7-6(2) 6-4
R16Phillip Harris (4) (AUS)
Dejan Petrovic (AUS)
Darko Madjarovski (WC) (YUG)
Janko Tipsarevic (YUG)
6-2 6-7(5) 6-4
R16Daniel Lencina-Ribes (ESP)
Jordi Marse-Vidri (ESP)
Nikolai Dyachok (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
7-5 6-1
R16Ruben Ramirez Hidalgo (2) (ESP)
Ulrich Tippenhauer (GER)
Bernard Kaczorowski (POL)
Fabio Maggi (ITA)
6-4 1-1 Retired
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sergei Yaroshenko (1) (UKR)Marko Strilic (YUG)6-2 6-2 [H2H]
Q1Dominic Boulet (2) (CAN)Ivan Radovanovic (YUG)6-1 7-6(3) [H2H]
Q1Jordi Marse-Vidri (3) (ESP)Sasa Pirc (SLO)6-2 6-3 [H2H]
Q1Nikola Ciric (YUG)Ulrich Tippenhauer (4) (GER)6-3 7-6(6) [H2H]
Q1Tomaz Berendijas (5) (SLO)Dejan Ramadanovic (YUG)6-2 6-2 [H2H]
Q1Aleksander Manojlovic (6) (YUG)Diordie Uskokovic (WC) (YUG)6-1 6-0 [H2H]
Q1Nikola Vidovic (YUG)Aleksander Jerinkic (YUG)6-2 6-3 [H2H]
Q1Nicolae-Razvan Lupsescu (8) (ROU)Ilia Kushev (BUL)6-3 5-7 7-6(5) [H2H]
Q2Sergei Yaroshenko (1) (UKR)Nikola Djordjevic (WC) (YUG)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Marko Strilic (YUG)Marko Bundalo (YUG)4-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Dominic Boulet (2) (CAN)Nemanja Lalic (YUG)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ivan Radovanovic (YUG)Radu-Marian Barbu (ROU)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q2Jordi Marse-Vidri (3) (ESP)Aleksander Trifunovic (YUG)2-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Sasa Pirc (SLO)Vladimir Simic (WC) (BEL)6-0 3-0 Retired[H2H]
Q2Ulrich Tippenhauer (4) (GER)Vladimir Cubrinoski (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Q2Nikola Ciric (YUG)Stephen Andis (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Tomaz Berendijas (5) (SLO)Marian-Stefan Enciu (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q2Dejan Ramadanovic (YUG)Petar Kirilov (BUL)6-3 6-2 [H2H]
Q2Aleksander Manojlovic (6) (YUG)Peter Kolesnikov (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Diordie Uskokovic (WC) (YUG)Nenad Crnogorac (YUG)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2Nikola Vidovic (YUG)Ivan Bjelica (YUG)6-1 6-3 [H2H]
Q2Aleksander Jerinkic (YUG)Radu Mangiurea (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q2Nicolae-Razvan Lupsescu (8) (ROU)Borislav Cosic (YUG)6-3 6-1 [H2H]
Q2Ilia Kushev (BUL)Phillip Harris (AUS)4-6 6-2 7-5 [H2H]
Q3Sergei Yaroshenko (1) (UKR)Milos Nikolic (AUS)6-1 4-6 6-3 [H2H]
Q3Nikola Djordjevic (WC) (YUG)Zoltan Bus (ROU)6-3 3-6 6-0 [H2H]
Q3Marko Strilic (YUG)Nemanja Kontic (YUG)6-4 6-0 [H2H]
Q3Marko Bundalo (YUG)Bernard Kaczorowski (POL)1-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Dominic Boulet (2) (CAN)Laurentiu-Nicolae Popescu (ROU)6-4 7-6(1) [H2H]
Q3Nemanja Lalic (YUG)Cedomir Jovanovski (MKD)6-2 6-1 [H2H]
Q3Radu-Marian Barbu (ROU)Octavian Nicodim (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ivan Radovanovic (YUG)Marcel-Ioan Miron (ROU)7-6(4) 3-6 6-2 [H2H]
Q3Jordi Marse-Vidri (3) (ESP)Vukasin Jankovic (YUG)6-1 6-2 [H2H]
Q3Aleksander Trifunovic (YUG)Nikola Miskovic (YUG)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sasa Pirc (SLO)Vanja Vidojkovic (YUG)6-3 5-7 7-5 [H2H]
Q3Vladimir Simic (WC) (BEL)Yevgeny Leontenko (UKR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Ulrich Tippenhauer (4) (GER)Goran Tosic (YUG)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Cubrinoski (MKD)Mitar Kustudija (YUG)6-4 6-2 [H2H]
Q3Stephen Andis (AUS)Marko Pavkov (YUG)3-6 6-0 6-3 [H2H]
Q3Nikola Ciric (YUG)Milos Koprivica (9) (YUG)6-3 6-4 [H2H]
Q3Tomaz Berendijas (5) (SLO)Nenad Curcic (YUG)6-3 6-4 [H2H]
Q3Marian-Stefan Enciu (ROU)Petar Veselinovic (YUG)6-1 3-6 6-1 [H2H]
Q3Dejan Ramadanovic (YUG)Drago Scepanovic (WC) (YUG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Petar Kirilov (BUL)Vladimir Zdravkovic (YUG)6-4 5-7 6-2 [H2H]
Q3Aleksander Manojlovic (6) (YUG)Vuk Tapuskovic (WC) (YUG)6-3 6-3 [H2H]
Q3Peter Kolesnikov (RUS)Alexei Filenkov (RUS)1-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Diordie Uskokovic (WC) (YUG)Stefan Vargolici (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Nenad Crnogorac (YUG)Edis Fetic (YUG)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ivan Bjelica (YUG)Nikolai Dyachok (7) (UKR)4-6 7-5 7-5 [H2H]
Q3Nikola Vidovic (YUG)Nemanja Ivic (YUG)6-0 7-5 [H2H]
Q3Radu Mangiurea (ROU)Marko Milovanovic (WC) (YUG)6-0 6-0 [H2H]
Q3Aleksander Jerinkic (YUG)Goran Stojanovic (WC) (YUG)6-2 6-4 [H2H]
Q3Nicolae-Razvan Lupsescu (8) (ROU)Marjan Lacic (BIH)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Borislav Cosic (YUG)Milos Popovic (YUG)6-2 2-6 6-3 [H2H]
Q3Phillip Harris (AUS)Dejan Dudic (WC) (YUG)6-2 6-0 [H2H]
Q3Ilia Kushev (BUL)Adrian-Vasile Gavrila (ROU)6-4 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Yugoslavia F2 Futures draw (Men's) 2001?
Who will win Yugoslavia F2 Futures?