ATP Wroclaw Challenger Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Wroclaw Challenger Discussion!


Share This...

CLICK BELOW TO SEE ANY OF THIS WEEK'S DRAWS...

Wroclaw Challenger Event Details:

2002-02-04Hard
OutdoorWroclaw, Poland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Wroclaw Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavide Sanguinetti (7) (ITA)Antony Dupuis (6) (FRA)6-3 6-2[H2H]
SFDavide Sanguinetti (7) (ITA)Sebastien De Chaunac (FRA)7-6(3) 6-1[H2H]
SFAntony Dupuis (6) (FRA)Olivier Rochus (BEL)6-3 6-4[H2H]
QFSebastien De Chaunac (FRA)Marcus Sarstrand (Q) (SWE)6-1 7-5[H2H]
QFDavide Sanguinetti (7) (ITA)Vladimir Voltchkov (BLR)3-6 6-0 7-5[H2H]
QFAntony Dupuis (6) (FRA)Gabriel Trifu (ROU)1-6 7-6(4) 7-6(3)[H2H]
QFOlivier Rochus (BEL)Lars Burgsmuller (8) (GER)6-4 6-3[H2H]
R16Marcus Sarstrand (Q) (SWE)Kristian Pless (1) (DNK)6-3 3-6 6-4[H2H]
R16Sebastien De Chaunac (FRA)Nikolay Davydenko (5) (RUS)0-6 6-2 7-5[H2H]
R16Vladimir Voltchkov (BLR)Robin Vik (Q) (CZE)7-6(6) 6-2[H2H]
R16Davide Sanguinetti (7) (ITA)Jan Siemerink (NLD)4-6 6-1 6-2[H2H]
R16Antony Dupuis (6) (FRA)Oliver Gross (GER)7-5 6-4[H2H]
R16Gabriel Trifu (ROU)Dennis van Scheppingen (NLD)6-2 4-6 6-1[H2H]
R16Lars Burgsmuller (8) (GER)Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)6-2 7-5[H2H]
R16Olivier Rochus (BEL)Axel Pretzsch (GER)6-0 6-3[H2H]
R32Kristian Pless (1) (DNK)Neville Godwin (RSA)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Marcus Sarstrand (Q) (SWE)Michal Przysiezny (WC) (POL)4-6 7-6(5) 7-6(5)[H2H]
R32Sebastien De Chaunac (FRA)Lukasz Kubot (WC) (POL)6-1 7-6(1)[H2H]
R32Nikolay Davydenko (5) (RUS)Paul-Henri Mathieu (FRA)7-5 6-1[H2H]
R32Vladimir Voltchkov (BLR)Attila Savolt (4) (HUN)6-3 6-4[H2H]
R32Robin Vik (Q) (CZE)Florent Serra (SE) (FRA)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Jan Siemerink (NLD)Dominique Coene (Q) (BEL)6-3 6-2[H2H]
R32Davide Sanguinetti (7) (ITA)John van Lottum (NLD)6-1 6-4[H2H]
R32Antony Dupuis (6) (FRA)Pavel Snobel (LL) (CZE)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Oliver Gross (GER)Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)7-6(3) 6-2[H2H]
R32Gabriel Trifu (ROU)Michal Gawlowski (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
R32Dennis van Scheppingen (NLD)Sargis Sargsian (3) (ARM)6-0 6-3[H2H]
R32Lars Burgsmuller (8) (GER)Olivier Patience (Q) (FRA)6-4 7-5[H2H]
R32Juan-Albert Viloca-Puig (ESP)Irakli Labadze (GEO)6-7(3) 6-5 Default[H2H]
R32Axel Pretzsch (GER)Mariusz Fyrstenberg (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
R32Olivier Rochus (BEL)Adrian Voinea (2) (ROU)3-6 6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FBen Ellwood (AUS)
Stephen Huss (AUS)
Aleksandar Kitinov (1) ()
Johan Landsberg (SWE)
6-7(3) 7-5 7-6(6)
SFAleksandar Kitinov (1) ()
Johan Landsberg (SWE)
Antony Dupuis (FRA)
Paul-Henri Mathieu (FRA)
WO
SFBen Ellwood (AUS)
Stephen Huss (AUS)
Lars Burgsmuller (GER)
Jan Siemerink (NLD)
6-3 6-4
QFAleksandar Kitinov (1) ()
Johan Landsberg (SWE)
Mariusz Fyrstenberg (WC) (POL)
Michal Przysiezny (POL)
6-3 3-6 6-3
QFAntony Dupuis (FRA)
Paul-Henri Mathieu (FRA)
John van Lottum (NLD)
Dennis van Scheppingen (NLD)
7-5 6-3
QFLars Burgsmuller (GER)
Jan Siemerink (NLD)
Massimo Bertolini (ITA)
Cristian Brandi (ITA)
6-3 7-6(5)
QFBen Ellwood (AUS)
Stephen Huss (AUS)
Tim Crichton (Q) (AUS)
Jack Waite (USA)
5-7 6-3 6-3
R16Aleksandar Kitinov (1) ()
Johan Landsberg (SWE)
Maciej Domka (WC) (POL)
Olivier Rochus (BEL)
7-6(10) 6-3
R16Mariusz Fyrstenberg (WC) (POL)
Michal Przysiezny (POL)
Filip Aniola (LL) (POL)
Filip Urban (POL)
7-5 6-3
R16Antony Dupuis (FRA)
Paul-Henri Mathieu (FRA)
Petr Luxa (3) (CZE)
Daniel Vacek (CZE)
4-6 6-3 6-0
R16John van Lottum (NLD)
Dennis van Scheppingen (NLD)
Pavel Snobel (LL) (CZE)
Robin Vik (CZE)
6-4 7-5
R16Lars Burgsmuller (GER)
Jan Siemerink (NLD)
Bartlomiej Dabrowski (WC) (POL)
Michal Gawlowski (POL)
6-7(4) 6-4 6-2
R16Massimo Bertolini (ITA)
Cristian Brandi (ITA)
Neville Godwin (5) (RSA)
Vladimir Voltchkov (BLR)
7-5 6-4
R16Tim Crichton (Q) (AUS)
Jack Waite (USA)
Alex Lopez-Moron (ESP)
Davide Sanguinetti (ITA)
6-1 6-2
R16Ben Ellwood (AUS)
Stephen Huss (AUS)
Frantisek Cermak (2) (CZE)
Tomas Cibulec (CZE)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Olivier Patience (1) (FRA)Bartlomiej Dabrowski (7) (POL)7-6(2) 3-6 7-6(6)[H2H]
Q1Marcus Sarstrand (5) (SWE)Pavel Snobel (2) (CZE)7-6(4) 6-3[H2H]
Q1Robin Vik (3) (CZE)Filip Urban (POL)6-2 6-4[H2H]
Q1Dominique Coene (6) (BEL)Mattias Hellstrom (4) (SWE)6-3 6-4[H2H]
Q2Olivier Patience (1) (FRA)Radoslav Nijaki (POL)6-4 6-1[H2H]
Q2Bartlomiej Dabrowski (7) (POL)Filip Aniola (POL)6-4 6-3[H2H]
Q2Pavel Snobel (2) (CZE)Dawid Olejniczak (POL)4-6 6-2 7-6(2)[H2H]
Q2Marcus Sarstrand (5) (SWE)Piotr Szczepanik (POL)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Robin Vik (3) (CZE)Lukaz Pelowski (POL)6-3 6-2[H2H]
Q2Filip Urban (POL)Aleksander Charpantidis (POL)6-1 6-4[H2H]
Q2Mattias Hellstrom (4) (SWE)Przemyslaw Stec (WC) (POL)6-4 6-3[H2H]
Q2Dominique Coene (6) (BEL)Theodor Devoty (CZE)6-4 6-0[H2H]
Q3Olivier Patience (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Radoslav Nijaki (POL)Wojciech Milewski (POL)6-2 6-4[H2H]
Q3Filip Aniola (POL)Jan Macek ()6-3 6-4[H2H]
Q3Bartlomiej Dabrowski (7) (POL)Maciej Domka (POL)6-7(5) 6-2 6-1[H2H]
Q3Pavel Snobel (2) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Dawid Olejniczak (POL)Bojan Szumanski (POL)1-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Piotr Szczepanik (POL)Jakub Nijaki (WC) (POL)6-2 3-6 6-1[H2H]
Q3Marcus Sarstrand (5) (SWE)Marcin Golab (POL)6-4 6-2[H2H]
Q3Robin Vik (3) (CZE)Aleksandar Kitinov ()6-1 6-2[H2H]
Q3Lukaz Pelowski (POL)Michal Walkow (WC) (POL)6-2 7-6(3)[H2H]
Q3Aleksander Charpantidis (POL)Filip Kanczula (WC) (POL)6-3 6-2[H2H]
Q3Filip Urban (POL)Christian Grunes (8) (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Mattias Hellstrom (4) (SWE)Daniel Boehner (GER)6-1 6-2[H2H]
Q3Przemyslaw Stec (WC) (POL)Maciej Bogusz (WC) (POL)6-3 4-6 6-2[H2H]
Q3Theodor Devoty (CZE)Marek Pokrywka (WC) (POL)7-5 6-3[H2H]
Q3Dominique Coene (6) (BEL)Sergey Vassine (BLR)6-3 6-7(2) 7-6(2)[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tim Crichton (1) (AUS)
Jack Waite (USA)
Pavel Snobel (2) (CZE)
Robin Vik (CZE)
3-6 7-6(3) 6-4
Q2Tim Crichton (1) (AUS)
Jack Waite (USA)
Filip Aniola (POL)
Filip Urban (POL)
6-3 6-1
Q2Pavel Snobel (2) (CZE)
Robin Vik (CZE)
Aleksander Charpantidis (WC) (POL)
Marcin Golab (POL)
6-4 6-2