ATP Uzbekistan F2 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Uzbekistan F2 Futures Discussion!


Share This...


Uzbekistan F2 Futures Event Details:

1998-04-20Hard
OutdoorAndijan, Uzbekistan
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Uzbekistan F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMax Mirnyi (4) (BLR)Artem Derepasko (RUS)3-6 6-0 7-6[H2H]
SFArtem Derepasko (RUS)Dmitriy Tomashevich (5) (UZB)6-1 6-2[H2H]
SFMax Mirnyi (4) (BLR)Vadim Kutsenko (2) (RUS)2-6 6-1 7-5[H2H]
QFArtem Derepasko (RUS)Denis Glazov (8) (RUS)6-3 6-3[H2H]
QFDmitriy Tomashevich (5) (UZB)Jing-Zhu Yang (Q) (CHN)6-4 1-6 6-3[H2H]
QFMax Mirnyi (4) (BLR)Yu-Wei Wang (CHN)6-3 6-2[H2H]
QFVadim Kutsenko (2) (RUS)Evgeni Mikheev (7) (BLR)6-3 6-1[H2H]
R16Artem Derepasko (RUS)Yu Zhang (CHN)6-0 6-3[H2H]
R16Denis Glazov (8) (RUS)Alexander Hizli (GER)6-3 6-2[H2H]
R16Jing-Zhu Yang (Q) (CHN)Ofer Sela (3) (ISR)6-0 4-6 6-3[H2H]
R16Dmitriy Tomashevich (5) (UZB)Lior Dahan (ISR)6-2 6-1[H2H]
R16Yu-Wei Wang (CHN)Artemi Tchernenko (Q) (RUS)6-2 5-7 7-6[H2H]
R16Max Mirnyi (4) (BLR)Ben-Qiang Zhu (LL) (CHN)6-3 6-0[H2H]
R16Evgeni Mikheev (7) (BLR)Timur Ganiev (WC) (UZB)7-5 7-6[H2H]
R16Vadim Kutsenko (2) (RUS)Evgueni Plougarev (LL) (MDA)6-2 7-5[H2H]
R32Yu Zhang (CHN)Andrei Stoliarov (1) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Artem Derepasko (RUS)Igor Kunitsyn (Q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Alexander Hizli (GER)Dan Hanegby (Q) (ISR)3-6 6-0 7-6[H2H]
R32Denis Glazov (8) (RUS)Abdul-Hamid Makhkamov (WC) (UZB)6-1 6-1[H2H]
R32Ofer Sela (3) (ISR)Paolo Tabini (ITA)4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Jing-Zhu Yang (Q) (CHN)Igor Sysoev (Q) (RUS)6-2 6-4[H2H]
R32Lior Dahan (ISR)Michael Kogan (ISR)6-4 6-3[H2H]
R32Dmitriy Tomashevich (5) (UZB)Denis Yakimenko (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Yu-Wei Wang (CHN)Alexey Gavrilov (6) (RUS)6-3 1-6 7-5[H2H]
R32Artemi Tchernenko (Q) (RUS)Alexander Karpenko (Q) (UKR)6-4 6-0[H2H]
R32Ben-Qiang Zhu (LL) (CHN)Konstantin Zinchenko (Q) (BLR)6-3 6-1[H2H]
R32Max Mirnyi (4) (BLR)Timur Khankodjaev (WC) (UZB)6-2 6-3[H2H]
R32Evgeni Mikheev (7) (BLR)Irakli Labadze (GEO)7-6 6-4[H2H]
R32Timur Ganiev (WC) (UZB)Anton Kokurin (WC) (UZB)6-4 6-1[H2H]
R32Evgueni Plougarev (LL) (MDA)Stanislav Pribilov (RUS)4-6 7-5 6-4[H2H]
R32Vadim Kutsenko (2) (RUS)Yu Zheng (Q) (CHN)3-6 7-6 6-1[H2H]
Men's Doubles
FMax Mirnyi (1) (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Vadim Kutsenko (2) (RUS)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-2 6-4
SFMax Mirnyi (1) (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Michael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
6-4 6-2
SFVadim Kutsenko (2) (RUS)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Andrei Stoliarov (4) (RUS)
Artemi Tchernenko (RUS)
6-3 6-3
QFMax Mirnyi (1) (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Evgeni Mikheev (BLR)
Konstantin Zinchenko (BLR)
6-3 6-4
QFMichael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
Ling Lu (Q) (CHN)
Yu Zhang (CHN)
3-6 7-5 6-3
QFAndrei Stoliarov (4) (RUS)
Artemi Tchernenko (RUS)
Anton Ivanov (UZB)
Dmitri Mazur (UZB)
6-1 6-3
QFVadim Kutsenko (2) (RUS)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Timur Ganiev (UZB)
Timur Khankodjaev (UZB)
6-1 6-1
R16Max Mirnyi (1) (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Denis Glazov (RUS)
Vladimir Khibara (RUS)
6-2 6-1
R16Evgeni Mikheev (BLR)
Konstantin Zinchenko (BLR)
Yu Zheng (CHN)
Ben-Qiang Zhu (CHN)
6-4 5-7 6-2
R16Michael Kogan (3) (ISR)
Ofer Sela (ISR)
Artem Derepasko (RUS)
Denis Yakimenko (UKR)
7-5 6-1
R16Ling Lu (Q) (CHN)
Yu Zhang (CHN)
Alexander Hizli (GER)
Angus Martin (AUS)
6-4 6-3
R16Anton Ivanov (UZB)
Dmitri Mazur (UZB)
Denis Kurmatov (WC) (UZB)
Ulugbek Musaev (UZB)
6-0 6-1
R16Andrei Stoliarov (4) (RUS)
Artemi Tchernenko (RUS)
Vladimir Bistryavichus (WC) (UZB)
Anton Kokurin (UZB)
6-3 6-1
R16Timur Ganiev (UZB)
Timur Khankodjaev (UZB)
Lior Dahan (WC) (ISR)
Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)
2-6 7-5 6-3
R16Vadim Kutsenko (2) (RUS)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Aviram Salomon (ISR)
Paolo Tabini (ITA)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Igor Sysoev (RUS)Oleg Ouchakov (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1Jing-Zhu Yang (2) (CHN)Vladislav Lymar (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q1Igor Kunitsyn (3) (RUS)Alexander Sikanov (RUS)6-7 6-4 7-5[H2H]
Q1Artemi Tchernenko (4) (RUS)Dmitri Yermakov (UZB)5-7 6-1 6-4[H2H]
Q1Yu Zheng (12) (CHN)Evgueni Plougarev (5) (MDA)6-3 6-4[H2H]
Q1Alexander Karpenko (11) (UKR)Ling Lu (6) (CHN)7-5 6-1[H2H]
Q1Konstantin Zinchenko (7) (BLR)Ben-Qiang Zhu (9) (CHN)7-5 7-5[H2H]
Q1Dan Hanegby (8) (ISR)Aviram Salomon (10) (ISR)6-7 6-2 6-4[H2H]
Q2Oleg Ouchakov (RUS)Dmitri Rachenko (A) (UKR)6-4 3-6 7-5[H2H]
Q2Igor Sysoev (RUS)Ulugbek Musaev (WC) (UZB)6-3 6-1[H2H]
Q2Jing-Zhu Yang (2) (CHN)Dmitri Mazur (WC) (UZB)2-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Vladislav Lymar (RUS)Evgueni Karassev (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q2Igor Kunitsyn (3) (RUS)Konstantin Tomashevich (UZB)6-0 6-3[H2H]
Q2Alexander Sikanov (RUS)Vladimir Khibara (RUS)6-2 7-5[H2H]
Q2Artemi Tchernenko (4) (RUS)Vladimir Bistryavichus (WC) (UZB)6-1 6-3[H2H]
Q2Dmitri Yermakov (UZB)Angus Martin (AUS)3-6 6-2 7-5[H2H]
Q2Evgueni Plougarev (5) (MDA)Alexandre Krylov (WC) (RUS)7-6 3-6 7-5[H2H]
Q2Yu Zheng (12) (CHN)Denis Kurmatov (UZB)6-0 6-0[H2H]
Q2Ling Lu (6) (CHN)Andrei Youzhny (RUS)6-0 6-4[H2H]
Q2Alexander Karpenko (11) (UKR)Sergey Sherbinin (WC) (UZB)6-3 6-3[H2H]
Q2Konstantin Zinchenko (7) (BLR)Anton Ivanov (UZB)7-6 6-3[H2H]
Q2Ben-Qiang Zhu (9) (CHN)Alexander Maltsev (WC) (UZB)6-3 6-4[H2H]
Q2Dan Hanegby (8) (ISR)Salavat Baybunn (UZB)6-0 6-2[H2H]
Q2Aviram Salomon (10) (ISR)Nick Bikoderov (RUS)6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ling Lu (CHN)
Yu Zhang (CHN)
Alexander Karpenko (UKR)
Irakli Labadze (GEO)
6-3 6-4
Q2Ling Lu (CHN)
Yu Zhang (CHN)
Evgueni Karassev (RUS)
Evgueni Plougarev (MDA)
6-1 6-4
Q2Alexander Karpenko (UKR)
Irakli Labadze (GEO)
Ilyar Khammadov (WC) (UZB)
Alexander Maltsev (UZB)
6-0 6-2