ATP Ukraine F5 Futures Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Ukraine F5 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F5 Futures Event Details:

1999-08-30Clay
OutdoorGorlivka, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRodolphe Cadart (1) (FRA)Per Thornadsson (5) (SWE)4-6 6-2 6-2[H2H]
SFRodolphe Cadart (1) (FRA)Stanislav Pribilov (Q) (RUS)6-4 6-0[H2H]
SFPer Thornadsson (5) (SWE)Denis Yakimenko (UKR)WO[H2H]
QFRodolphe Cadart (1) (FRA)Kornel Bardoczky (7Q) (HUN)6-1 6-1[H2H]
QFStanislav Pribilov (Q) (RUS)Yuriy Schukin (3) (KAZ)4-6 6-3 6-4[H2H]
QFPer Thornadsson (5) (SWE)Piotr Szczepanik (4) (POL)6-4 6-4[H2H]
QFDenis Yakimenko (UKR)Olivier Patience (2) (FRA)4-6 6-2 7-5[H2H]
R16Rodolphe Cadart (1) (FRA)Zoltan Boroczky (HUN)6-2 6-1[H2H]
R16Kornel Bardoczky (7Q) (HUN)Anton Povkhan (LL) (UKR)6-0 6-2[H2H]
R16Yuriy Schukin (3) (KAZ)Irakli Ushangishvili (Q) (GEO)6-2 6-2[H2H]
R16Stanislav Pribilov (Q) (RUS)Andreas Tattermusch (GER)6-2 7-5[H2H]
R16Per Thornadsson (5) (SWE)Tamas Gyorgy (HUN)5-7 6-4 6-0[H2H]
R16Piotr Szczepanik (4) (POL)Viktor Bruthans (Q) (SVK)6-4 3-6 6-2[H2H]
R16Denis Yakimenko (UKR)Justin Megraw (8) (AUS)7-5 6-4[H2H]
R16Olivier Patience (2) (FRA)Orest Tereshchuk (UKR)5-7 7-5 6-4[H2H]
R32Rodolphe Cadart (1) (FRA)Hans Grobecker (SWE)6-2 6-3[H2H]
R32Zoltan Boroczky (HUN)Dimitri Poliakov (UKR)6-4 2-0 Retired[H2H]
R32Anton Povkhan (LL) (UKR)Jacob Adaktusson (SWE)4-6 6-2 6-4[H2H]
R32Kornel Bardoczky (7Q) (HUN)Taras Demyanenko (WC) (UKR)6-1 6-2[H2H]
R32Yuriy Schukin (3) (KAZ)Mikhail Filima (Q) (UKR)6-4 6-0[H2H]
R32Irakli Ushangishvili (Q) (GEO)Yuri Makarov (LL) (LVA)2-6 6-4 6-3[H2H]
R32Andreas Tattermusch (GER)Filip Aniola (POL)6-1 6-2[H2H]
R32Stanislav Pribilov (Q) (RUS)Dmitri Yerlikin (LL) (UKR)6-2 6-1[H2H]
R32Per Thornadsson (5) (SWE)Andrei Dernovskiy (WC) (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Tamas Gyorgy (HUN)Georges Matijasevic (Q) (FRA)6-2 6-0[H2H]
R32Viktor Bruthans (Q) (SVK)Sergei Yaroshenko (WC) (UKR)6-0 7-5[H2H]
R32Piotr Szczepanik (4) (POL)Evgueni Smirnov (LL) (RUS)6-3 6-2[H2H]
R32Justin Megraw (8) (AUS)Aleksandr Yarmola (Q) (UKR)6-4 6-2[H2H]
R32Denis Yakimenko (UKR)Maciej Domka (POL)6-4 6-4[H2H]
R32Orest Tereshchuk (UKR)Evgeny Kuznetsov (WC) (UKR)6-4 6-1[H2H]
R32Olivier Patience (2) (FRA)Scott Barron (IRL)7-6 2-6 7-6[H2H]
Men's Doubles
FScott Barron (IRL)
Andreas Tattermusch (GER)
Kornel Bardoczky (1) (HUN)
Yuriy Schukin (KAZ)
6-3 7-6
SFKornel Bardoczky (1) (HUN)
Yuriy Schukin (KAZ)
Georges Matijasevic (4) (FRA)
Olivier Patience (FRA)
6-4 6-0
SFScott Barron (IRL)
Andreas Tattermusch (GER)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-0 6-2
QFKornel Bardoczky (1) (HUN)
Yuriy Schukin (KAZ)
Mikhail Filima (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-4 6-3
QFGeorges Matijasevic (4) (FRA)
Olivier Patience (FRA)
Alexander Karpenko (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-3 6-4
QFScott Barron (IRL)
Andreas Tattermusch (GER)
Filip Aniola (POL)
Viktor Bruthans (SVK)
7-5 7-5
QFRouslan Nourmatov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Zoltan Boroczky (2) (HUN)
Tamas Gyorgy (HUN)
5-7 7-5 6-2
R16Kornel Bardoczky (1) (HUN)
Yuriy Schukin (KAZ)
Taras Demyanenko (UKR)
Dmitri Yerlikin (UKR)
6-1 6-1
R16Mikhail Filima (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Alexei Korol (UKR)
Anton Povkhan (UKR)
6-4 6-3
R16Georges Matijasevic (4) (FRA)
Olivier Patience (FRA)
Nikolai Dyachok (WC) (UKR)
Evgeny Kuznetsov (UKR)
1-6 6-2 6-1
R16Alexander Karpenko (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Mikhail Chaduneli (Q) (GEO)
Zviad Tsertsvadze (GEO)
6-4 6-7 6-2
R16Scott Barron (IRL)
Andreas Tattermusch (GER)
Pavlo Kobylenko (WC) (UKR)
Attila Mihalko (UKR)
6-3 6-3
R16Filip Aniola (POL)
Viktor Bruthans (SVK)
Maciej Domka (3) (POL)
Piotr Szczepanik (POL)
7-6 6-1
R16Rouslan Nourmatov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Andrei Dernovskiy (WC) (UKR)
Dmitri Kotchetkov (AUT)
6-4 6-2
R16Zoltan Boroczky (2) (HUN)
Tamas Gyorgy (HUN)
Dimitri Poliakov (UKR)
Stanislav Pribilov (RUS)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Kornel Bardoczky (1) (HUN)Denis Kurmatov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q1Viktor Bruthans (2) (SVK)Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)6-3 6-0[H2H]
Q1Stanislav Pribilov (3) (RUS)Rouslan Nourmatov (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q1Georges Matijasevic (4) (FRA)Timur Lomtatidze (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q1Irakli Ushangishvili (GEO)Evgueni Smirnov (5) (RUS)4-6 7-6 6-1[H2H]
Q1Mikhail Filima (UKR)Anton Povkhan (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q1Aleksandr Yarmola (UKR)Yuri Makarov (LVA)6-4 6-3[H2H]
Q1Vladislav Lymar (RUS)Dmitri Yerlikin (UKR)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Kornel Bardoczky (1) (HUN)Pavlo Kobylenko (WC) (UKR)6-4 6-0[H2H]
Q2Denis Kurmatov (UZB)Dmitri Koch ()5-7 7-6 6-3[H2H]
Q2Viktor Bruthans (2) (SVK)Alexander Karpenko (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q2Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)Alexander Bessonov (WC) (UKR)6-7 7-5 7-5[H2H]
Q2Stanislav Pribilov (3) (RUS)Maxim Batiukin (RUS)7-5 6-1[H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (RUS)Nikolai Dyachok (UKR)6-0 6-3[H2H]
Q2Georges Matijasevic (4) (FRA)Mikhail Chaduneli (GEO)6-1 6-3[H2H]
Q2Timur Lomtatidze (RUS)Maxym Pidluzhnyy (WC) (UKR)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q2Evgueni Smirnov (5) (RUS)Igor Bogomaz (UKR)6-4 6-3[H2H]
Q2Irakli Ushangishvili (GEO)Vadim Sergueev (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Anton Povkhan (UKR)Kirill Krioukov (RUS)6-0 6-4[H2H]
Q2Mikhail Filima (UKR)Vitali Bubka (WC) (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q2Yuri Makarov (LVA)Andrei Sokolov (RUS)7-5 6-2[H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (UKR)Aleksiy Dudenko (UKR)6-4 6-1[H2H]
Q2Dmitri Yerlikin (UKR)Attila Mihalko (UKR)6-2 5-7 6-3[H2H]
Q2Vladislav Lymar (RUS)Dmitri Gurichev (WC) (UKR)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mikhail Chaduneli (GEO)
Zviad Tsertsvadze (GEO)
Kirill Krioukov (1) (RUS)
Vladislav Lymar (RUS)
6-1 6-2
Q2Kirill Krioukov (1) (RUS)
Vladislav Lymar (RUS)
Timur Lomtatidze (RUS)
Denis Sergienko (RUS)
6-4 6-0
Q2Mikhail Chaduneli (GEO)
Zviad Tsertsvadze (GEO)
Aleksiy Dudenko (WC) (UKR)
Maxym Pidluzhnyy (UKR)
6-7 6-4 6-3