ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2014-03-10Hard
IndoorCherkassy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Smirnov (1Q) (UKR)Dmytro Badanov (Q) (UKR)6-4 4-6 6-1 [H2H]
SFArtem Smirnov (1Q) (UKR)Erik Chvojka (4) (CAN)6-7(5) 7-6(5) 6-3 [H2H]
SFDmytro Badanov (Q) (UKR)Tobias Blomgren (SWE)7-5 2-6 6-4 [H2H]
QFArtem Smirnov (1Q) (UKR)Remi Boutillier (8) (FRA)6-2 7-5 [H2H]
QFErik Chvojka (4) (CAN)Marat Deviatiarov (UKR)6-1 6-4 [H2H]
QFDmytro Badanov (Q) (UKR)Constant Lestienne (3) (FRA)6-4 7-5 [H2H]
QFTobias Blomgren (SWE)Pirmin Haenle (GER)7-6(7) 6-7(9) 7-5 [H2H]
R16Artem Smirnov (1Q) (UKR)Florian Barth (GER)7-5 4-6 6-3 [H2H]
R16Remi Boutillier (8) (FRA)Stanislav Poplavskyy (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R16Erik Chvojka (4) (CAN)Janis Podzus (SE) (LAT)6-4 6-3 [H2H]
R16Marat Deviatiarov (UKR)Vladimir Uzhylovsky (UKR)7-6(7) 5-7 6-1 [H2H]
R16Dmytro Badanov (Q) (UKR)Martins Podzus (LAT)6-2 6-4 [H2H]
R16Constant Lestienne (3) (FRA)Ervin Eleskovic (Q) (SWE)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Tobias Blomgren (SWE)Vladyslav Manafov (7) (UKR)6-7(4) 7-5 7-5 [H2H]
R16Pirmin Haenle (GER)Alexander Lebedyn (Q) (UKR)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Artem Smirnov (1Q) (UKR)William Boe-Wiegaard (USA)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Florian Barth (GER)Gleb Alekseenko (Q) (UKR)6-3 6-2 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Alexander Todorov (Q) (GER)7-5 7-6(2) [H2H]
R32Remi Boutillier (8) (FRA)Yuriy Kryvoy (WC) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R32Erik Chvojka (4) (CAN)Stefano Napolitano (ITA)7-6(6) 6-1 [H2H]
R32Janis Podzus (SE) (LAT)Ivan Anikanov (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R32Marat Deviatiarov (UKR)Giacomo Oradini (Q) (ITA)6-1 5-7 6-1 [H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (UKR)Filip Veger (5) (CRO)6-2 7-5 [H2H]
R32Dmytro Badanov (Q) (UKR)Jaime Pulgar-Garcia (6) (ESP)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Martins Podzus (LAT)Luca Margaroli (SUI)6-1 4-6 6-4 [H2H]
R32Ervin Eleskovic (Q) (SWE)Vadym Ursu (WC) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R32Constant Lestienne (3) (FRA)Alexis Klegou (BEN)3-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Vladyslav Manafov (7) (UKR)Danyil Chornous (WC) (UKR)6-2 6-1 [H2H]
R32Tobias Blomgren (SWE)Bogdan Didenko (WC) (UKR)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Lebedyn (Q) (UKR)Olexiy Kolisnyk (Q) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
R32Pirmin Haenle (GER)Alessandro Bega (2) (ITA)7-6(8) 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FArtem Smirnov (2) (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Vladyslav Manafov (4) (UKR)
Filip Veger (CRO)
6-4 6-3
SFVladyslav Manafov (4) (UKR)
Filip Veger (CRO)
Remi Boutillier (1) (FRA)
Erik Chvojka (CAN)
5-7 7-5 [10-6]
SFArtem Smirnov (2) (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
WO
QFRemi Boutillier (1) (FRA)
Erik Chvojka (CAN)
Florian Barth (GER)
Leon Schutt (GER)
6-1 6-7(5) [10-6]
QFVladyslav Manafov (4) (UKR)
Filip Veger (CRO)
Tobias Blomgren (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
6-3 6-3
QFJaime Pulgar-Garcia (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Matteo Marfia (3) (ITA)
Luca Margaroli (SUI)
7-6(3) 7-6(3)
QFArtem Smirnov (2) (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
William Boe-Wiegaard (USA)
Danylo Kalenichenko (UKR)
6-2 6-1
R16Remi Boutillier (1) (FRA)
Erik Chvojka (CAN)
Marat Deviatiarov (UKR)
Constant Lestienne (FRA)
6-3 6-2
R16Florian Barth (GER)
Leon Schutt (GER)
Pirmin Haenle (GER)
Alexis Klegou (BEN)
6-3 6-3
R16Vladyslav Manafov (4) (UKR)
Filip Veger (CRO)
Denys Gevel (WC) (UKR)
Oleg Stepanenko (UKR)
6-2 6-1
R16Tobias Blomgren (SWE)
Ervin Eleskovic (SWE)
Bogdan Didenko (WC) (UKR)
Maksim Malyshev (UKR)
6-2 6-3
R16Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Ivan Anikanov (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
2-6 7-6(6) [10-6]
R16Matteo Marfia (3) (ITA)
Luca Margaroli (SUI)
Alessandro Bega (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
6-2 6-2
R16William Boe-Wiegaard (USA)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Oleg Dovgan (WC) (UKR)
Yurii Dzhavakian (UKR)
6-4 6-4
R16Artem Smirnov (2) (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Stefano Napolitano (ITA)
Giacomo Oradini (ITA)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Artem Smirnov (1WC) (UKR)Maxim Ratniuk (11) (UKR)4-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Olexiy Kolisnyk (WC) (UKR)Oleksander Kyrychenko (UKR)7-6(4) 3-6 3-0 Retired[H2H]
Q1Dmytro Badanov (9) (UKR)Danylo Kalenichenko (3) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Gleb Alekseenko (4WC) (UKR)Leon Schutt (12) (GER)6-2 3-6 7-6(3) [H2H]
Q1Giacomo Oradini (5) (ITA)Srdjan Jakovljevic (15) (SRB)2-6 7-5 7-5 [H2H]
Q1Alexander Todorov (GER)Matteo Marfia (6) (ITA)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q1Alexander Lebedyn (UKR)Lukas Ruepke (7) (GER)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q1Ervin Eleskovic (13) (SWE)Yurii Dzhavakian (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Artem Smirnov (1WC) (UKR)Dmytro Vyshyvanyuk (WC) (UKR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Maxim Ratniuk (11) (UKR)Maksim Malyshev (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Olexiy Kolisnyk (WC) (UKR)Javier Pulgar-Garcia (2) (ESP)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Oleksander Kyrychenko (UKR)Oleg Dovgan (16) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Danylo Kalenichenko (3) (UKR)Roman Boychuk (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Dmytro Badanov (9) (UKR)Vasko Mladenov (BUL)6-2 7-6(4) [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (4WC) (UKR)Khrystyyan Shpilka (UKR)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Leon Schutt (12) (GER)Ivan Karasyov (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Giacomo Oradini (5) (ITA)Ivan Derepa (UKR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q2Srdjan Jakovljevic (15) (SRB)Pavlo Zhukov (UKR)1-6 6-1 7-5 [H2H]
Q2Matteo Marfia (6) (ITA)Vladyslav Ladygin (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Alexander Todorov (GER)Francesco Vilardo (10) (ITA)7-6(6) 6-0 [H2H]
Q2Lukas Ruepke (7) (GER)Vladyslav Yanchenko (UKR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Alexander Lebedyn (UKR)Mihail Khaldeev (14) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yurii Dzhavakian (UKR)Igor Sobolta (8) (UKR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Ervin Eleskovic (13) (SWE)Denis Milchenko (WC) (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Artem Smirnov (1WC) (UKR)Bye
Q3Dmytro Vyshyvanyuk (WC) (UKR)Igor Solomatin (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Oleg Stepanenko (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Maxim Ratniuk (11) (UKR)Bye
Q3Javier Pulgar-Garcia (2) (ESP)Bye
Q3Olexiy Kolisnyk (WC) (UKR)Denis Eleskovic (SWE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Oleksander Kyrychenko (UKR)Alexander Cozbinov (MDA)0-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Oleg Dovgan (16) (UKR)Bye
Q3Danylo Kalenichenko (3) (UKR)Bye
Q3Roman Boychuk (UKR)Ivan Gaidur (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Vasko Mladenov (BUL)Daniil Zarichanskyy (WC) (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Dmytro Badanov (9) (UKR)Bye
Q3Gleb Alekseenko (4WC) (UKR)Bye
Q3Khrystyyan Shpilka (UKR)Illya Filanchuk (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ivan Karasyov (UKR)Aleksandr Malyshev (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Leon Schutt (12) (GER)Bye
Q3Giacomo Oradini (5) (ITA)Bye
Q3Ivan Derepa (UKR)Leonid Chechel (UKR)6-4 7-5 [H2H]
Q3Pavlo Zhukov (UKR)Vasil Yehorov (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Srdjan Jakovljevic (15) (SRB)Bye
Q3Matteo Marfia (6) (ITA)Bye
Q3Vladyslav Ladygin (UKR)Anatoly Lashkul (WC) (UKR)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Alexander Todorov (GER)Maxim Bulat (MDA)6-4 6-1 [H2H]
Q3Francesco Vilardo (10) (ITA)Bye
Q3Lukas Ruepke (7) (GER)Bye
Q3Vladyslav Yanchenko (UKR)Stanislav Smirnov (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Alexander Lebedyn (UKR)Dmytro Kovalevych (UKR)4-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Mihail Khaldeev (14) (RUS)Bye
Q3Igor Sobolta (8) (UKR)Bye
Q3Yurii Dzhavakian (UKR)Egor Matvievici (MDA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Denis Milchenko (WC) (UKR)Denys Gevel (UKR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Ervin Eleskovic (13) (SWE)Bye


What's your opinion on the ATP Ukraine F2 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Ukraine F2 Futures?