ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2011-03-07Hard
IndoorCherkasy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDenis Matsukevitch (4) (RUS)Artem Smirnov (3) (UKR)7-6(3) 4-6 6-3 [H2H]
SFDenis Matsukevitch (4) (RUS)Andrei Gorban (MDA)7-6(5) 6-1 [H2H]
SFArtem Smirnov (3) (UKR)Denys Mylokostov (WC) (UKR)7-6(2) 6-3 [H2H]
QFAndrei Gorban (MDA)Stanislav Poplavskyy (SE) (UKR)7-5 6-4 [H2H]
QFDenis Matsukevitch (4) (RUS)Nikolai Fidirko (BLR)4-6 6-1 7-5 [H2H]
QFArtem Smirnov (3) (UKR)Alexander Rumyantsev (RUS)6-1 6-7(3) 6-3 [H2H]
QFDenys Mylokostov (WC) (UKR)Sergei Krotiouk (RUS)6-3 7-6(5) [H2H]
R16Andrei Gorban (MDA)Michal Konecny (CZE)7-5 1-0 Retired[H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (SE) (UKR)Alexander Pavlioutchenkov (Q) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R16Denis Matsukevitch (4) (RUS)Aleksandr Agafonov (UKR)6-4 6-2 [H2H]
R16Nikolai Fidirko (BLR)Leonard Stakhovsky (Q) (UKR)6-2 6-4 [H2H]
R16Alexander Rumyantsev (RUS)Milos Sekulic (SWE)6-3 6-4 [H2H]
R16Artem Smirnov (3) (UKR)Andrei Levine (Q) (RUS)6-3 6-7(5) 6-3 [H2H]
R16Denys Mylokostov (WC) (UKR)Victor Baluda (Q) (RUS)7-6(5) 7-6(3) [H2H]
R16Sergei Krotiouk (RUS)Robert Godlewski (Q) (POL)7-5 6-4 [H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Mikhail Vasiliev (1) (RUS)6-1 3-0 Retired[H2H]
R32Andrei Gorban (MDA)Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R32Alexander Pavlioutchenkov (Q) (RUS)Vladyslav Manafov (WC) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (SE) (UKR)Michal Schmid (6) (CZE)6-0 7-5 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (4) (RUS)Yaraslau Shyla (Q) (BLR)7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Maksim Malyshev (WC) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
R32Nikolai Fidirko (BLR)Richard Muzaev (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Leonard Stakhovsky (Q) (UKR)Grzegorz Panfil (8) (POL)7-6(4) 7-6(5) [H2H]
R32Milos Sekulic (SWE)Siarhei Betau (5) (BLR)6-1 3-6 6-1 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (RUS)Alessandro Bega (LL) (ITA)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Andrei Levine (Q) (RUS)Stanislav Vovk (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Artem Smirnov (3) (UKR)Gleb Alekseenko (UKR)7-6(6) 3-6 7-5 [H2H]
R32Victor Baluda (Q) (RUS)Alexandre Folie (7) (BEL)6-3 6-1 [H2H]
R32Denys Mylokostov (WC) (UKR)Ervand Gasparyan (Q) (RUS)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Robert Godlewski (Q) (POL)Tilen Zitnik (WC) (SLO)6-1 6-3 [H2H]
R32Sergei Krotiouk (RUS)Valery Rudnev (2) (RUS)7-6(1) Retired[H2H]
Men's Doubles
FStanislav Poplavskyy (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Ivan Anikanov (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
7-5 6-3
SFIvan Anikanov (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Nikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-1 6-4
SFStanislav Poplavskyy (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Vladyslav Manafov (WC) (UKR)
Leonard Stakhovsky (UKR)
7-6(7) 6-3
QFIvan Anikanov (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
6-4 6-4
QFNikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
4-6 6-2 [10-6]
QFVladyslav Manafov (WC) (UKR)
Leonard Stakhovsky (UKR)
Gleb Alekseenko (4) (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-3 6-3
QFStanislav Poplavskyy (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Peng Gao (CHN)
Wan Gao (CHN)
6-2 7-6(4)
R16Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-3 3-6 [10-8]
R16Ivan Anikanov (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Vladzimir Kruk (A) (BLR)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-3 4-6 [11-9]
R16Nikolai Fidirko (3) (BLR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Maksim Malyshev (WC) (UKR)
Oleksiy Odazhyu (UKR)
6-3 6-7(3) [10-6]
R16Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Alexei Filenkov (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
6-0 6-2
R16Vladyslav Manafov (WC) (UKR)
Leonard Stakhovsky (UKR)
Ervand Gasparyan (WC) (RUS)
Tilen Zitnik (SLO)
6-3 6-4
R16Gleb Alekseenko (4) (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
Aleksandr Agafonov (UKR)
Danila Arsenov (RUS)
6-4 6-7(2) [11-9]
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Michal Konecny (CZE)
Michal Schmid (CZE)
6-4 2-6 [12-10]
R16Peng Gao (CHN)
Wan Gao (CHN)
Siarhei Betau (2) (BLR)
Grzegorz Panfil (POL)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrei Levine (RUS)Rok Jarc (SLO)7-5 1-6 6-4 [H2H]
Q1Victor Baluda (2) (RUS)Alessandro Bega (16) (ITA)6-2 7-5 [H2H]
Q1Ervand Gasparyan (3) (RUS)Vadim Alekseenko (11) (UKR)4-6 7-6(4) 7-6(7) [H2H]
Q1Vitali Reshetnikov (4) (RUS)Dzmitry Zhyrmont (10) (BLR)6-2 7-6(3) [H2H]
Q1Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)Peng Gao (5) (CHN)6-4 6-3 [H2H]
Q1Robert Godlewski (6) (POL)Roman Tudoreanu (15) (MDA)6-4 6-3 [H2H]
Q1Yaraslau Shyla (BLR)Maciej Smola (POL)7-5 6-2 [H2H]
Q1Leonard Stakhovsky (UKR)Wan Gao (8) (CHN)6-3 6-4 [H2H]
Q2Andrei Levine (RUS)Mikhail Ledovskikh (1WC) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q2Rok Jarc (SLO)Stefan Borg (13) (SWE)6-4 6-1 [H2H]
Q2Victor Baluda (2) (RUS)Artem Pudovkin (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Alessandro Bega (16) (ITA)Luca Rovetta (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Ervand Gasparyan (3) (RUS)Soma Kesthely (NOR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (11) (UKR)Matteo Marfia (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (4) (RUS)Artem Yatsenko (UKR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Dzmitry Zhyrmont (10) (BLR)Ilya Lebedev (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2Peng Gao (5) (CHN)Alec Witmeur (BEL)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)Anton Manegin (9) (RUS)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q2Robert Godlewski (6) (POL)Arko Zoutendijk (NED)6-7(2) 7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Roman Tudoreanu (15) (MDA)Gaetan De Lovinfosse (BEL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Maciej Smola (POL)Danila Arsenov (7) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Yaraslau Shyla (BLR)Ivan Anikanov (14) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Wan Gao (8) (CHN)Vladzimir Kruk (BLR)6-3 6-7(7) 6-3 [H2H]
Q2Leonard Stakhovsky (UKR)Tom Kocevar-Desman (12) (SLO)7-6(3) 6-7(7) 6-2 [H2H]
Q3Mikhail Ledovskikh (1WC) (RUS)Bye
Q3Andrei Levine (RUS)Anton Galkin (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Rok Jarc (SLO)Alexandr Kushakov (UKR)2-6 6-1 7-5 [H2H]
Q3Stefan Borg (13) (SWE)Bye
Q3Victor Baluda (2) (RUS)Bye
Q3Artem Pudovkin (RUS)Boris Melamed (WC) (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Luca Rovetta (ITA)Levan Mamtadzhi (WC) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Alessandro Bega (16) (ITA)Bye
Q3Ervand Gasparyan (3) (RUS)Bye
Q3Soma Kesthely (NOR)Alexei Filenkov (RUS)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Matteo Marfia (ITA)Marin Franjicevic (CRO)7-6(8) 7-6(1) [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (11) (UKR)Bye
Q3Vitali Reshetnikov (4) (RUS)Bye
Q3Artem Yatsenko (UKR)Araik Arutunyan (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Ilya Lebedev (RUS)Emanuele Molina (ITA)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dzmitry Zhyrmont (10) (BLR)Bye
Q3Peng Gao (5) (CHN)Bye
Q3Alec Witmeur (BEL)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-0 6-4 [H2H]
Q3Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)Svyatoslav Knyazev (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Anton Manegin (9) (RUS)Bye
Q3Robert Godlewski (6) (POL)Bye
Q3Arko Zoutendijk (NED)Christian Mohs (WC) (GER)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Gaetan De Lovinfosse (BEL)Oleksiy Zhornyak (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Roman Tudoreanu (15) (MDA)Bye
Q3Danila Arsenov (7) (RUS)Bye
Q3Maciej Smola (POL)Gleb Kozeltsev (WC) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Yaraslau Shyla (BLR)Yannick Vandenbulcke (BEL)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (14) (UKR)Bye
Q3Wan Gao (8) (CHN)Bye
Q3Vladzimir Kruk (BLR)Oleksiy Odazhyu (WC) (UKR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Leonard Stakhovsky (UKR)Yan Sabanin (RUS)6-3 3-6 7-6(2) [H2H]
Q3Tom Kocevar-Desman (12) (SLO)Bye


What's your opinion on the ATP Ukraine F2 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Ukraine F2 Futures?