ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2008-06-09Clay
OutdoorCherkassy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLuca Vanni (7) (ITA)Denis Molcianov (2) (MDA)6-4 6-3 [H2H]
SFLuca Vanni (7) (ITA)Ilya Belyaev (RUS)6-3 6-3 [H2H]
SFDenis Molcianov (2) (MDA)Carlos Calderon-Rodriguez (Q) (ESP)6-0 6-1 [H2H]
QFLuca Vanni (7) (ITA)Artem Smirnov (1) (UKR)4-6 6-1 6-3 [H2H]
QFIlya Belyaev (RUS)Sergei Krotiouk (3) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
QFCarlos Calderon-Rodriguez (Q) (ESP)Aleksandr Yarmola (6) (UKR)0-6 7-5 7-5 [H2H]
QFDenis Molcianov (2) (MDA)Mikhail Vasiliev (5) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
R16Artem Smirnov (1) (UKR)Ivan Nedelko (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Luca Vanni (7) (ITA)Oleksiy Zhornyak (WC) (UKR)7-6(5) 6-7(3) 6-2 [H2H]
R16Sergei Krotiouk (3) (RUS)Vladimir Uzhylovsky (Q) (UKR)5-7 6-4 7-6(7) [H2H]
R16Ilya Belyaev (RUS)Dmytro Petrov (SE) (UKR)6-2 6-1 [H2H]
R16Aleksandr Yarmola (6) (UKR)James Feaver (GBR)6-0 6-7(3) 7-5 [H2H]
R16Carlos Calderon-Rodriguez (Q) (ESP)Marco Bella (ITA)6-3 Retired[H2H]
R16Mikhail Vasiliev (5) (RUS)Vadim Alekseenko (UKR)7-6(9) 4-6 7-6(6) [H2H]
R16Denis Molcianov (2) (MDA)Mikhail Lifshits (RUS)4-3 Retired[H2H]
R32Artem Smirnov (1) (UKR)Lazare Kukhalashvili (Q) (GEO)6-0 6-3 [H2H]
R32Ivan Nedelko (RUS)Artem Pudovkin (WC) (RUS)7-5 6-4 [H2H]
R32Oleksiy Zhornyak (WC) (UKR)Ervand Gasparyan (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Luca Vanni (7) (ITA)Emil Alikhanbekov (WC) (AZE)6-1 6-0 [H2H]
R32Sergei Krotiouk (3) (RUS)Vyacheslav Lytvynenko (WC) (UKR)6-2 6-0 [H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (Q) (UKR)Andrei Levine (Q) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Ilya Belyaev (RUS)Denis Milchenko (Q) (UKR)2-6 6-2 7-6(2) [H2H]
R32Dmytro Petrov (SE) (UKR)Victor Kozin (8) (RUS)6-4 5-7 7-5 [H2H]
R32Aleksandr Yarmola (6) (UKR)Nodar Itonishvili (GEO)4-6 7-5 6-2 [H2H]
R32James Feaver (GBR)Chris Priddle (Q) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
R32Marco Bella (ITA)Ivan Anikanov (UKR)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Carlos Calderon-Rodriguez (Q) (ESP)Vladislav Bondarenko (4) (UKR)6-1 6-2 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (5) (RUS)Alexei Filenkov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (UKR)Marco Simoni (ITA)6-3 6-2 [H2H]
R32Mikhail Lifshits (RUS)Enric Guaita-Pais (Q) (ESP)6-2 6-4 [H2H]
R32Denis Molcianov (2) (MDA)Aleksandr Agafonov (Q) (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FDenis Molcianov (1) (MDA)
Artem Smirnov (UKR)
Ilya Belyaev (2) (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
7-6(4) 6-4
SFDenis Molcianov (1) (MDA)
Artem Smirnov (UKR)
Aleksandr Agafonov (3) (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-4 6-1
SFIlya Belyaev (2) (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
Ivan Anikanov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-2 3-6 [10-5]
QFDenis Molcianov (1) (MDA)
Artem Smirnov (UKR)
Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-3 7-5
QFAleksandr Agafonov (3) (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Dmytro Kamynin (WC) (UKR)
Oleksiy Zhornyak (UKR)
6-4 7-6(1)
QFIvan Anikanov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Vladislav Bondarenko (4) (UKR)
Victor Kozin (RUS)
6-2 7-6(3)
QFIlya Belyaev (2) (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
Maxim Kanakov (RUS)
Andrei Levine (RUS)
6-1 6-1
R16Denis Molcianov (1) (MDA)
Artem Smirnov (UKR)
Nodar Itonishvili (GEO)
George Khrikadze (GEO)
6-3 6-7(4) [10-4]
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Ervand Gasparyan (RUS)
Artem Isaev (RUS)
6-2 4-6 [10-7]
R16Aleksandr Agafonov (3) (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Alexei Filenkov (RUS)
Ivan Nedelko (RUS)
WO
R16Dmytro Kamynin (WC) (UKR)
Oleksiy Zhornyak (UKR)
Artem Tuvakov (WC) (UKR)
Artem Yatsenko (UKR)
7-6(5) 7-6(6)
R16Ivan Anikanov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Andemir Karanashev (A) (RUS)
Roman Kislyanskiy (RUS)
WO
R16Vladislav Bondarenko (4) (UKR)
Victor Kozin (RUS)
Carlos Calderon-Rodriguez (ESP)
Enric Guaita-Pais (ESP)
3-6 6-4 [10-5]
R16Maxim Kanakov (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Marco Bella (ITA)
Marco Simoni (ITA)
6-3 6-0
R16Ilya Belyaev (2) (RUS)
Sergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Lifshits (RUS)
Artem Pudovkin (RUS)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Denis Milchenko (UKR)Dmytro Badanov (UKR)7-5 7-6(5) [H2H]
Q1Lazare Kukhalashvili (GEO)Dmytro Kamynin (2) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Carlos Calderon-Rodriguez (3) (ESP)Ernest Erkeev (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Chris Priddle (GBR)Sergei Yaroshenko (4) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Enric Guaita-Pais (9) (ESP)Gleb Alekseenko (5) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)Mikhail Bril (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q1Aleksandr Agafonov (7) (UKR)Roman Kislyanskiy (RUS)7-5 6-4 [H2H]
Q1Andrei Levine (8) (RUS)George Khrikadze (11) (GEO)6-4 6-0 [H2H]
Q2Denis Milchenko (UKR)Andemir Karanashev (1) (RUS)6-4 2-6 6-2 [H2H]
Q2Dmytro Badanov (UKR)Mikhail Karpol (CRO)6-1 6-0 [H2H]
Q2Dmytro Kamynin (2) (UKR)Igor Sobolta (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Lazare Kukhalashvili (GEO)Artem Yatsenko (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Carlos Calderon-Rodriguez (3) (ESP)Maksim Lagutin (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Ernest Erkeev (RUS)Oleksiy Odazhyu (UKR)7-6(4) 5-7 6-3 [H2H]
Q2Sergei Yaroshenko (4) (UKR)Vladimir Egorov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Chris Priddle (GBR)Sergio Sikharulidze (GEO)6-3 5-7 6-0 [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (5) (UKR)Denys Pume (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Enric Guaita-Pais (9) (ESP)Dimitry Mamedov (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)Michael Leong (SOL)6-4 6-4 [H2H]
Q2Mikhail Bril (RUS)Artem Isaev (12) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Aleksandr Agafonov (7) (UKR)Ilie Babinciuc (MDA)7-6(1) 6-3 [H2H]
Q2Roman Kislyanskiy (RUS)Maxim Kanakov (10) (RUS)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q2Andrei Levine (8) (RUS)Dmytro Kovalevych (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q2George Khrikadze (11) (GEO)Alexandr Reypolskiy (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Andemir Karanashev (1) (RUS)Bye
Q3Denis Milchenko (UKR)Lucas Marin (USA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Mikhail Karpol (CRO)Serguey Zayka (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dmytro Badanov (UKR)Yuriy Boyarinov (UKR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Dmytro Kamynin (2) (UKR)Bye
Q3Igor Sobolta (UKR)Pavel Kuzin (UKR)6-0 6-4 [H2H]
Q3Artem Yatsenko (UKR)Anton Protsenko (UKR)7-5 1-6 6-2 [H2H]
Q3Lazare Kukhalashvili (GEO)Artem Tuvakov (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Carlos Calderon-Rodriguez (3) (ESP)Bye
Q3Maksim Lagutin (UKR)Evgeny Khomenko (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Oleksiy Shyanovskyy (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ernest Erkeev (RUS)Konstantin Kotov (UKR)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Sergei Yaroshenko (4) (UKR)Bye
Q3Vladimir Egorov (RUS)Konstantin Strashevich (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Chris Priddle (GBR)Ivan Karasyov (UKR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Sergio Sikharulidze (GEO)Anton Kozak (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (5) (UKR)Bye
Q3Denys Pume (UKR)Dmytro Fedorchuk (UKR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Dimitry Mamedov (UKR)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-2 6-1 [H2H]
Q3Enric Guaita-Pais (9) (ESP)Bye
Q3Vladimir Uzhylovsky (6) (UKR)Bye
Q3Michael Leong (SOL)Dmytro Nezhivoy (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Mikhail Bril (RUS)Andreii Andriienko (UKR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Artem Isaev (12) (RUS)Dmitriy Kalenichenko (UKR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Aleksandr Agafonov (7) (UKR)Bye
Q3Ilie Babinciuc (MDA)Ivan Derepa (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Dmytro Brichek (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Maxim Kanakov (10) (RUS)Bye
Q3Andrei Levine (8) (RUS)Bye
Q3Dmytro Kovalevych (UKR)Victor Muzhychuk (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alexandr Reypolskiy (UKR)Askold Kuznetsov (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3George Khrikadze (11) (GEO)Bye


What's your opinion on the ATP Ukraine F2 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Ukraine F2 Futures?