ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2005

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2005-10-03Clay
OutdoorCherkassy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLukas Lacko (SVK)Sascha Kloer (4) (GER)2-6 6-3 6-1 [H2H]
SFLukas Lacko (SVK)Laurent Recouderc (6) (FRA)6-2 4-6 6-2 [H2H]
SFSascha Kloer (4) (GER)Konstantin Kravchuk (RUS)7-6(6) 7-6(4) [H2H]
QFLukas Lacko (SVK)Pavol Cervenak (Q) (SVK)6-3 6-2 [H2H]
QFLaurent Recouderc (6) (FRA)Orest Tereshchuk (3) (UKR)6-2 7-6(4) [H2H]
QFSascha Kloer (4) (GER)Murad Inoyatov (8) (UZB)6-3 6-2 [H2H]
QFKonstantin Kravchuk (RUS)Robert Godlewski (7) (POL)7-6(5) 6-3 [H2H]
R16Lukas Lacko (SVK)Teodor-Dacian Craciun (ROU)6-4 3-6 7-6(10) [H2H]
R16Pavol Cervenak (Q) (SVK)Alexander Markin (5) (RUS)6-7(4) 6-4 6-2 [H2H]
R16Orest Tereshchuk (3) (UKR)Sergei Krotiouk (Q) (RUS)6-3 7-6(2) [H2H]
R16Laurent Recouderc (6) (FRA)Ernest Zurabian (WC) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R16Murad Inoyatov (8) (UZB)Aleksandr Aksyonov (Q) (UKR)6-7(4) 6-3 7-5 [H2H]
R16Sascha Kloer (4) (GER)Dmytro Petrov (WC) (UKR)6-1 4-6 7-5 [H2H]
R16Robert Godlewski (7) (POL)Roman Kutac (CZE)4-6 6-0 6-2 [H2H]
R16Konstantin Kravchuk (RUS)Vladislav Bondarenko (Q) (UKR)7-6(2) 6-3 [H2H]
R32Lukas Lacko (SVK)Sergei Yaroshenko (1) (UKR)7-5 6-7(4) 6-3 [H2H]
R32Teodor-Dacian Craciun (ROU)Cosmin Cotet (Q) (ROU)6-2 6-1 [H2H]
R32Pavol Cervenak (Q) (SVK)Andrzej Grusiecki (Q) (POL)6-3 7-6(4) [H2H]
R32Alexander Markin (5) (RUS)Marcel-Ioan Miron (ROU)6-2 6-4 [H2H]
R32Orest Tereshchuk (3) (UKR)Deniss Pavlovs (LAT)6-1 7-6(6) [H2H]
R32Sergei Krotiouk (Q) (RUS)Nikolai Dyachok (UKR)6-3 4-6 6-1 [H2H]
R32Ernest Zurabian (WC) (UKR)Aleksandr Yarmola (UKR)6-1 4-6 6-4 [H2H]
R32Laurent Recouderc (6) (FRA)Marius Zay (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Murad Inoyatov (8) (UZB)Alexandr Dolgopolov (WC) (UKR)6-3 6-1 [H2H]
R32Aleksandr Aksyonov (Q) (UKR)Alexey Tikhonov (WC) (RUS)6-7(4) 7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Dmytro Petrov (WC) (UKR)Sergey Rudenko (Q) (UKR)6-1 6-3 [H2H]
R32Sascha Kloer (4) (GER)Dmitri Gurichev (Q) (UKR)6-3 6-0 [H2H]
R32Robert Godlewski (7) (POL)Denis Molcianov (LL) (MDA)6-2 6-1 [H2H]
R32Roman Kutac (CZE)Oleksandr Nedovyesov (UKR)6-2 6-7(2) 6-0 [H2H]
R32Konstantin Kravchuk (RUS)Photos Kallias (CYP)6-4 2-6 6-1 [H2H]
R32Vladislav Bondarenko (Q) (UKR)Denis Matsukevitch (2) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FMikhail Filima (1) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
Photos Kallias (CYP)
Laurent Recouderc (FRA)
6-4 6-2
SFMikhail Filima (1) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
Murad Inoyatov (3) (UZB)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-0 6-1
SFPhotos Kallias (CYP)
Laurent Recouderc (FRA)
Roman Kutac (CZE)
Jan Subota (CZE)
7-6(3) 6-0
QFMikhail Filima (1) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
Vladislav Bondarenko (UKR)
Robert Godlewski (POL)
7-6(1) 6-3
QFMurad Inoyatov (3) (UZB)
Sergei Krotiouk (RUS)
Aleksandr Agafonov (WC) (UKR)
Ernest Zurabian (UKR)
6-2 6-1
QFRoman Kutac (CZE)
Jan Subota (CZE)
Aleksandr Yarmola (4) (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
7-6(3) 6-3
QFPhotos Kallias (CYP)
Laurent Recouderc (FRA)
Pavol Cervenak (SVK)
Lukas Lacko (SVK)
6-3 7-5
R16Mikhail Filima (1) (UKR)
Orest Tereshchuk (UKR)
Cosmin Cotet (ROU)
Marcel-Ioan Miron (ROU)
6-2 6-3
R16Vladislav Bondarenko (UKR)
Robert Godlewski (POL)
Sascha Kloer (GER)
Marius Zay (GER)
6-4 7-5
R16Murad Inoyatov (3) (UZB)
Sergei Krotiouk (RUS)
Nikolai Dyachok (UKR)
Oleksandr Nedovyesov (UKR)
6-4 6-3
R16Aleksandr Agafonov (WC) (UKR)
Ernest Zurabian (UKR)
Maksim Bakunin (WC) (UKR)
Julian Svitolin (UKR)
6-0 6-2
R16Roman Kutac (CZE)
Jan Subota (CZE)
Ivan Anikanov (WC) (UKR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
6-4 7-6(1)
R16Aleksandr Yarmola (4) (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Denis Molcianov (MDA)
Serguei Tarasevitch (BLR)
2-6 6-3 6-3
R16Photos Kallias (CYP)
Laurent Recouderc (FRA)
Alexei Filenkov (RUS)
Marek Semjan (SVK)
7-6(6) 6-1
R16Pavol Cervenak (SVK)
Lukas Lacko (SVK)
Konstantin Kravchuk (2) (RUS)
Denis Matsukevitch (RUS)
6-4 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrzej Grusiecki (POL)Anton Bobytsky (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Cosmin Cotet (2) (ROU)Mikhail Ptukhin (11) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q1Sergei Krotiouk (3) (RUS)Serguei Tarasevitch (12) (BLR)4-6 7-5 6-3 [H2H]
Q1Pavol Cervenak (14) (SVK)Artem Smirnov (UKR)6-1 7-6(3) [H2H]
Q1Sergey Rudenko (UKR)Armen Gomktsian (13) (RUS)6-3 2-6 6-0 [H2H]
Q1Dmitri Gurichev (UKR)Gleb Alekseenko (UKR)6-4 3-6 6-0 [H2H]
Q1Aleksandr Aksyonov (UKR)Denis Molcianov (7) (MDA)6-4 7-5 [H2H]
Q1Vladislav Bondarenko (9) (UKR)Maksim Bakunin (WC) (UKR)5-7 7-5 6-4 [H2H]
Q2Anton Bobytsky (UKR)Pjotrs Necajevs (A) (LAT)6-3 6-3 [H2H]
Q2Andrzej Grusiecki (POL)Aliaksei Kandakou (15) (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Cosmin Cotet (2) (ROU)Stanislav Gotman (UKR)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Ptukhin (11) (RUS)Igor Nikitin (WC) (UKR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Sergei Krotiouk (3) (RUS)Aleksandr Agafonov (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Serguei Tarasevitch (12) (BLR)Dmytro Kamynin (UKR)6-0 2-6 6-3 [H2H]
Q2Artem Smirnov (UKR)Ivan Sergeyev (4) (UKR)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q2Pavol Cervenak (14) (SVK)Illya Marchenko (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Sergey Rudenko (UKR)Aleksey Bessonov (BLR)6-3 6-0 [H2H]
Q2Armen Gomktsian (13) (RUS)Vladimir Uzhylovsky (UKR)7-5 6-4 [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (UKR)Alexei Filenkov (6) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Dmitri Gurichev (UKR)Andriej Kapas (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Denis Molcianov (7) (MDA)Vitali Reshetnikov (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Aleksandr Aksyonov (UKR)Marek Semjan (10) (SVK)2-6 6-0 6-2 [H2H]
Q2Maksim Bakunin (WC) (UKR)Denis Milchenko (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Vladislav Bondarenko (9) (UKR)Aleh Patapau (BLR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Pjotrs Necajevs (A) (LAT)Konstantin Kokarev (RUS)6-0 2-6 6-4 [H2H]
Q3Anton Bobytsky (UKR)Ivan Ivanov (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Andrzej Grusiecki (POL)Artem Khrushchev (WC) (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Aliaksei Kandakou (15) (BLR)Victor Muzhychuk (WC) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Cosmin Cotet (2) (ROU)Mark Mestan (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Stanislav Gotman (UKR)Andrey Kolesnikov (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Igor Nikitin (WC) (UKR)Aleksandr Vasilevski (BLR)6-3 5-7 6-3 [H2H]
Q3Mikhail Ptukhin (11) (RUS)Artiom Podgainii (MDA)6-4 6-3 [H2H]
Q3Sergei Krotiouk (3) (RUS)Aleksandr Mantrov (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Aleksandr Agafonov (UKR)Ruslan Shohalilov (UZB)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dmytro Kamynin (UKR)Oleksiy Zhornyak (WC) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Serguei Tarasevitch (12) (BLR)Dmitry Ivanov (UZB)6-2 7-5 [H2H]
Q3Ivan Sergeyev (4) (UKR)Vladyslav Klymenko (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Artem Smirnov (UKR)Pavel Charnushin (BLR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Illya Marchenko (UKR)Artun Klimenka (BLR)7-6(2) 4-6 6-0 [H2H]
Q3Pavol Cervenak (14) (SVK)Dmytro Badanov (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Aleksey Bessonov (BLR)Kostyantyn Dmytrenko (5) (UKR)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Sergey Rudenko (UKR)Alexandr Zotov (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Uzhylovsky (UKR)Ivan Anikanov (UKR)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Armen Gomktsian (13) (RUS)Kirill Savoskul (UKR)7-6(2) 5-7 6-1 [H2H]
Q3Alexei Filenkov (6) (RUS)Yevgen Pilnik (WC) (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (UKR)Georgy Morgoev (RUS)6-1 7-5 [H2H]
Q3Dmitri Gurichev (UKR)Dariusz Kuligowski (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andriej Kapas (POL)Vladimir Levin (16) (UKR)6-4 7-5 [H2H]
Q3Denis Molcianov (7) (MDA)Igor Sobolta (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Vitali Reshetnikov (RUS)Siarhei Betau (BLR)7-6(2) 3-6 6-3 [H2H]
Q3Aleksandr Aksyonov (UKR)Vadim Alekseenko (UKR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Marek Semjan (10) (SVK)Dmytro Brichek (UKR)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q3Maksim Bakunin (WC) (UKR)Jan Subota (8) (CZE)6-2 3-1 Retired[H2H]
Q3Denis Milchenko (UKR)Vladimir Romanchenko (WC) (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Aleh Patapau (BLR)Dmitriy Kalenichenko (WC) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Vladislav Bondarenko (9) (UKR)Mykhailo Zorin (UKR)6-2 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Ukraine F2 Futures draw (Men's) 2005?
Who will win Ukraine F2 Futures?