ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2001-09-17Clay
OutdoorGorlivka, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvan Cinkus (4) (CRO)Mikhail Elgin (1) (RUS)7-5 4-6 6-3[H2H]
SFMikhail Elgin (1) (RUS)Melvyn Op der Heijde (3) (NLD)6-1 6-4[H2H]
SFIvan Cinkus (4) (CRO)Gergely Kisgyorgy (2) (HUN)7-6(2) 6-2[H2H]
QFMikhail Elgin (1) (RUS)Nikolai Dyachok (WC) (UKR)6-2 2-6 6-2[H2H]
QFMelvyn Op der Heijde (3) (NLD)Ivan Puchkarov (LL) (UKR)6-3 6-0[H2H]
QFIvan Cinkus (4) (CRO)Diego Alvarez (6) (ARG)6-4 6-0[H2H]
QFGergely Kisgyorgy (2) (HUN)Philipp Mukhometov (Q) (RUS)6-3 6-0[H2H]
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)Aleksandr Yarmola (UKR)3-6 7-6(2) 6-2[H2H]
R16Nikolai Dyachok (WC) (UKR)Francesc Lleal-Garres (ESP)7-5 6-4[H2H]
R16Melvyn Op der Heijde (3) (NLD)Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)6-1 6-0[H2H]
R16Ivan Puchkarov (LL) (UKR)Sergei Samoseiko (LL) (BLR)2-1 Retired[H2H]
R16Diego Alvarez (6) (ARG)Vladimir Obradovic (Q) (SRB)6-4 6-7(9) 6-1[H2H]
R16Ivan Cinkus (4) (CRO)Christian Grunes (GER)6-2 4-6 6-4[H2H]
R16Philipp Mukhometov (Q) (RUS)Lukas Dlouhy (CZE)2-6 7-5 6-1[H2H]
R16Gergely Kisgyorgy (2) (HUN)Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)7-6(5) 6-2[H2H]
R32Mikhail Elgin (1) (RUS)Andrey Merinov (RUS)6-2 6-0[H2H]
R32Aleksandr Yarmola (UKR)Teodor-Dacian Craciun (ROU)7-6(2) 6-2[H2H]
R32Nikolai Dyachok (WC) (UKR)Vasilly Kazhera (Q) (BLR)6-3 6-2[H2H]
R32Francesc Lleal-Garres (ESP)Andrei Mazkun (8LL) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R32Melvyn Op der Heijde (3) (NLD)Dmitri Koch (Q) ()6-3 6-4[H2H]
R32Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)Alexander Sikanov (RUS)6-4 3-0 Retired[H2H]
R32Sergei Samoseiko (LL) (BLR)Peter Kudyma (WC) (UKR)6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Ivan Puchkarov (LL) (UKR)Anton Kokurin (7) (UZB)6-4 3-6 6-3[H2H]
R32Diego Alvarez (6) (ARG)Mikhail Filima (WC) (UKR)6-4 6-0[H2H]
R32Vladimir Obradovic (Q) (SRB)Nikolay Mishin (Q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Christian Grunes (GER)Pavel Lobanov (LL) (RUS)6-3 3-6 6-4[H2H]
R32Ivan Cinkus (4) (CRO)Sergei Yaroshenko (UKR)7-5 6-1[H2H]
R32Lukas Dlouhy (CZE)Sergey Vassine (Q) (BLR)6-4 6-4[H2H]
R32Philipp Mukhometov (Q) (RUS)Attila Mihalko (Q) (UKR)6-2 7-5[H2H]
R32Kirill Ivanov-Smolensky (RUS)Yevgeni Bondarchuk (Q) (UKR)6-1 6-3[H2H]
R32Gergely Kisgyorgy (2) (HUN)Evgueni Smirnov (RUS)6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles
FKirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Ivan Cinkus (2) (CRO)
Gergely Kisgyorgy (HUN)
6-2 6-4
SFKirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Philipp Mukhometov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-3 7-6(6)
SFIvan Cinkus (2) (CRO)
Gergely Kisgyorgy (HUN)
Mikhail Elgin (4) (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
7-5 7-5
QFPhilipp Mukhometov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Alexander Karpenko (UKR)
Andrei Litvinov (UKR)
6-4 7-5
QFKirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)
Vladimir Obradovic (SRB)
6-1 6-3
QFMikhail Elgin (4) (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Maxym Pidluzhnyy (WC) (UKR)
Nikita Vasiliev (UKR)
6-2 6-1
QFIvan Cinkus (2) (CRO)
Gergely Kisgyorgy (HUN)
Lukas Dlouhy (CZE)
Christian Grunes (GER)
6-0 6-4
R16Alexander Karpenko (UKR)
Andrei Litvinov (UKR)
Diego Alvarez (1) (ARG)
Francesc Lleal-Garres (ESP)
6-3 1-6 7-6(5)
R16Philipp Mukhometov (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Mikhail Filima (UKR)
Attila Mihalko (UKR)
3-6 6-3 7-5
R16Kirill Ivanov-Smolensky (3) (RUS)
Melvyn Op der Heijde (NLD)
Dmitri Koch ()
Anton Kokurin (UZB)
6-4 6-4
R16Dmitri Kotchetkov (WC) (AUT)
Vladimir Obradovic (SRB)
Alexander Bessonov (WC) (UKR)
Andrey Stepanov (UKR)
6-4 6-3
R16Maxym Pidluzhnyy (WC) (UKR)
Nikita Vasiliev (UKR)
Vladislav Gorodetsky (UKR)
Irakli Ushangishvili (GEO)
6-2 6-3
R16Mikhail Elgin (4) (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Pavel Lobanov (RUS)
Andrey Merinov (RUS)
6-4 6-4
R16Lukas Dlouhy (CZE)
Christian Grunes (GER)
Nikolai Dyachok (UKR)
Peter Kudyma (UKR)
6-2 6-0
R16Ivan Cinkus (2) (CRO)
Gergely Kisgyorgy (HUN)
Yevgeni Bondarchuk (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-0 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Philipp Mukhometov (1) (RUS)Goran Bosalevski (10) (HKG)6-1 6-2[H2H]
Q1Dmitri Koch (2) ()Andrei Mazkun (12) (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q1Vladimir Obradovic (SRB)Pavel Lobanov (3) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q1Yevgeni Bondarchuk (9) (UKR)Nikita Vasiliev (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q1Nikolay Mishin (5) (RUS)Andrei Litvinov (UKR)6-7(3) 6-3 6-4[H2H]
Q1Attila Mihalko (13) (UKR)Sergei Samoseiko (6) (BLR)6-4 2-6 7-6(2)[H2H]
Q1Vasilly Kazhera (11) (BLR)Ivan Puchkarov (7) (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q1Sergey Vassine (BLR)Dmitri Sokolov (15) (UKR)6-3 6-1[H2H]
Q2Philipp Mukhometov (1) (RUS)Ernest Zurabian (UKR)6-0 6-0[H2H]
Q2Goran Bosalevski (10) (HKG)Alexander Bessonov (UKR)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q2Dmitri Koch (2) ()Laurent Hild (LUX)6-3 6-1[H2H]
Q2Andrei Mazkun (12) (RUS)Peter Kolesnikov (RUS)6-0 7-6(3)[H2H]
Q2Pavel Lobanov (3) (RUS)Alexei Ageev (RUS)6-3 2-6 6-1[H2H]
Q2Vladimir Obradovic (SRB)Alexei Belov (RUS)7-5 6-1[H2H]
Q2Nikita Vasiliev (UKR)Irakli Ushangishvili (4) (GEO)6-1 6-2[H2H]
Q2Yevgeni Bondarchuk (9) (UKR)Dmytro Grigorash (UKR)6-3 7-5[H2H]
Q2Nikolay Mishin (5) (RUS)Igor Bogomaz (UKR)3-6 7-6(5) 7-5[H2H]
Q2Andrei Litvinov (UKR)Deniss Pavlovs (LVA)7-6(6) 6-4[H2H]
Q2Sergei Samoseiko (6) (BLR)Kostyantyn Dmytrenko (UKR)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Attila Mihalko (13) (UKR)Alexander Karpenko (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q2Ivan Puchkarov (7) (UKR)Vladislav Gorodetsky (UKR)7-5 6-0[H2H]
Q2Vasilly Kazhera (11) (BLR)Alexander Akulich (BLR)7-5 6-0[H2H]
Q2Sergey Vassine (BLR)David Demers (8) (GER)6-0 6-3[H2H]
Q2Dmitri Sokolov (15) (UKR)Dmytro Kostyrya (UKR)3-6 7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Philipp Mukhometov (1) (RUS)Alexander Markin (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q3Ernest Zurabian (UKR)Maxym Pidluzhnyy (UKR)6-4 7-5[H2H]
Q3Alexander Bessonov (UKR)Alexander Mityaev (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Goran Bosalevski (10) (HKG)Konstantin Pugaev ()7-5 7-5[H2H]
Q3Dmitri Koch (2) ()Max Telishevski (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q3Laurent Hild (LUX)Orest Mostyuk (UKR)6-1 6-1[H2H]
Q3Peter Kolesnikov (RUS)Henadzi Urbanovich (BLR)6-3 3-6 6-1[H2H]
Q3Andrei Mazkun (12) (RUS)Gorge Novikov (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q3Pavel Lobanov (3) (RUS)Stas Khmarsky (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q3Alexei Ageev (RUS)Roman Kostruba (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q3Vladimir Obradovic (SRB)Timur Lomtatidze (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q3Alexei Belov (RUS)Rouslan Nourmatov (14) (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q3Irakli Ushangishvili (4) (GEO)Vitali Zhishkevich (BLR)4-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Nikita Vasiliev (UKR)Eugen Tseplaev (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q3Dmytro Grigorash (UKR)Dmitri Rachenko (UKR)6-4 4-6 6-0[H2H]
Q3Yevgeni Bondarchuk (9) (UKR)Dmitri Gurichev (UKR)5-7 7-5 6-3[H2H]
Q3Nikolay Mishin (5) (RUS)Maxim Batiukin (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q3Igor Bogomaz (UKR)Mikhail Chaduneli (GEO)6-1 6-2[H2H]
Q3Andrei Litvinov (UKR)Dmytro Karnaukh (UKR)6-3 6-2[H2H]
Q3Deniss Pavlovs (LVA)Andrey Stepanov (16) (UKR)6-7(3) 6-1 6-4[H2H]
Q3Sergei Samoseiko (6) (BLR)Denis Milchenko (UKR)6-0 6-1[H2H]
Q3Kostyantyn Dmytrenko (UKR)Armen Gomktsian (RUS)3-6 6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Alexander Karpenko (UKR)Igor Kirilin (RUS)6-4 5-7 6-0[H2H]
Q3Attila Mihalko (13) (UKR)Jaroslav Milchenko (UKR)6-1 6-2[H2H]
Q3Ivan Puchkarov (7) (UKR)Stanislav Pribilov (RUS)7-5 6-3[H2H]
Q3Vladislav Gorodetsky (UKR)Fedor Malin (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Alexander Akulich (BLR)Yevgeny Reznik (UKR)6-2 6-1[H2H]
Q3Vasilly Kazhera (11) (BLR)Aleksandr Vasiliev (WC) (UKR)6-0 6-0[H2H]
Q3David Demers (8) (GER)Kazen Lytvyn (UKR)6-0 6-0[H2H]
Q3Sergey Vassine (BLR)Aleksandr Aksyonov (UKR)6-4 6-2[H2H]
Q3Dmytro Kostyrya (UKR)Vlad Telishevski (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q3Dmitri Sokolov (15) (UKR)Roman Chuchupaka (UKR)6-4 6-2[H2H]