ATP Ukraine F2 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Ukraine F2 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F2 Futures Event Details:

2000-09-25Clay
OutdoorGorlivka, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FStefano Cobolli (4) (ITA)Vitali Chvets (BLR)2-6 6-3 6-2[H2H]
SFVitali Chvets (BLR)Florent Serra (FRA)3-6 6-4 6-3[H2H]
SFStefano Cobolli (4) (ITA)Artem Derepasko (2) (RUS)3-6 6-0 6-1[H2H]
QFFlorent Serra (FRA)Philipp Mukhometov (RUS)6-3 6-2[H2H]
QFVitali Chvets (BLR)Kim Tiilikainen (3) (FIN)6-1 6-0[H2H]
QFStefano Cobolli (4) (ITA)Orest Tereshchuk (5Q) (UKR)6-3 6-2[H2H]
QFArtem Derepasko (2) (RUS)Denis Yakimenko (UKR)6-4 6-1[H2H]
R16Philipp Mukhometov (RUS)Lior Dahan (1) (ISR)6-7(3) 6-0 6-4[H2H]
R16Florent Serra (FRA)Aleksandr Yarmola (UKR)4-6 7-5 6-1[H2H]
R16Kim Tiilikainen (3) (FIN)Mikhail Filima (UKR)6-3 6-3[H2H]
R16Vitali Chvets (BLR)Sergei Krotiouk (RUS)6-3 7-6(4)[H2H]
R16Orest Tereshchuk (5Q) (UKR)Andrey Stepanov (Q) (UKR)6-0 6-1[H2H]
R16Stefano Cobolli (4) (ITA)Sergei Yaroshenko (UKR)6-3 6-1[H2H]
R16Denis Yakimenko (UKR)Nikolai Dyachok (WC) (UKR)7-5 6-2[H2H]
R16Artem Derepasko (2) (RUS)Dmitri Koch (Q) ()6-1 6-2[H2H]
R32Lior Dahan (1) (ISR)Pavel Mazaev (Q) (RUS)6-2 6-1[H2H]
R32Philipp Mukhometov (RUS)Mikhail Kartachov (RUS)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Aleksandr Yarmola (UKR)Janne Ojala (FIN)1-6 7-6(2) 6-2[H2H]
R32Florent Serra (FRA)Taras Demyanenko (LL) (UKR)6-1 6-2[H2H]
R32Kim Tiilikainen (3) (FIN)Nikita Vasiliev (Q) (UKR)6-1 6-1[H2H]
R32Mikhail Filima (UKR)Peter Kudyma (WC) (UKR)6-2 6-2[H2H]
R32Vitali Chvets (BLR)Andrei Dernovskiy (SE) (UKR)7-5 6-2[H2H]
R32Sergei Krotiouk (RUS)Jimsher Enukidze (LL) (GEO)6-2 6-1[H2H]
R32Orest Tereshchuk (5Q) (UKR)Mikhail Elgin (RUS)6-4 4-6 7-6(4)[H2H]
R32Andrey Stepanov (Q) (UKR)Alexander Bessonov (WC) (UKR)4-6 6-4 7-5[H2H]
R32Sergei Yaroshenko (UKR)Anton Povkhan (WC) (UKR)6-2 6-1[H2H]
R32Stefano Cobolli (4) (ITA)Rouslan Nourmatov (Q) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Nikolai Dyachok (WC) (UKR)Maxym Pidluzhnyy (LL) (UKR)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Denis Yakimenko (UKR)Kirill Krioukov (Q) (RUS)3-6 6-1 6-3[H2H]
R32Dmitri Koch (Q) ()Maxim Batiukin (Q) (RUS)6-3 7-6(4)[H2H]
R32Artem Derepasko (2) (RUS)Sergei Pozdnev (RUS)7-6(5) 6-2[H2H]
Men's Doubles
FVitali Chvets (4) (BLR)
Sergei Pozdnev (RUS)
Stefano Cobolli (3) (ITA)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-3 7-5
SFStefano Cobolli (3) (ITA)
Sergei Krotiouk (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-1 6-3
SFVitali Chvets (4) (BLR)
Sergei Pozdnev (RUS)
Lior Dahan (2) (ISR)
Janne Ojala (FIN)
6-3 6-3
QFAleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Alexander Karpenko (UKR)
Andrei Litvinov (UKR)
7-5 6-4
QFStefano Cobolli (3) (ITA)
Sergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Filima (WC) (UKR)
Attila Mihalko (UKR)
4-6 6-4 6-4
QFVitali Chvets (4) (BLR)
Sergei Pozdnev (RUS)
Vladislav Gorodetsky (WC) (UKR)
Georgyi Margishvili (GEO)
6-0 6-3
QFLior Dahan (2) (ISR)
Janne Ojala (FIN)
Nikolai Dyachok (UKR)
Peter Kudyma (UKR)
6-1 6-1
R16Alexander Karpenko (UKR)
Andrei Litvinov (UKR)
Artem Derepasko (1) (RUS)
Orest Tereshchuk (UKR)
6-7(5) 6-4 7-5
R16Aleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Mikhail Chaduneli (GEO)
Jimsher Enukidze (GEO)
6-4 6-1
R16Stefano Cobolli (3) (ITA)
Sergei Krotiouk (RUS)
Mikhail Elgin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
7-6(3) 3-6 7-5
R16Mikhail Filima (WC) (UKR)
Attila Mihalko (UKR)
Mikhail Kartachov (RUS)
Philipp Mukhometov (RUS)
6-2 6-2
R16Vladislav Gorodetsky (WC) (UKR)
Georgyi Margishvili (GEO)
Alexander Bessonov (UKR)
Stas Khmarsky (UKR)
6-1 6-2
R16Vitali Chvets (4) (BLR)
Sergei Pozdnev (RUS)
Taras Demyanenko (UKR)
Andrei Dernovskiy (UKR)
6-4 6-3
R16Nikolai Dyachok (UKR)
Peter Kudyma (UKR)
Dmitri Koch ()
Pavel Mazaev (RUS)
6-2 6-7(5) 6-1
R16Lior Dahan (2) (ISR)
Janne Ojala (FIN)
Denis Yakimenko (WC) (UKR)
Dmitri Yerlikin (UKR)
6-3 4-6 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Orest Tereshchuk (1) (UKR)Dmytro Kostyrya (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q1Andrey Stepanov (UKR)Taras Demyanenko (2) (UKR)6-3 6-1[H2H]
Q1Dmitri Koch (3) ()Denis Svistynenko (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q1Rouslan Nourmatov (4) (RUS)Mikhail Chaduneli (GEO)6-2 6-3[H2H]
Q1Kirill Krioukov (RUS)Maxym Pidluzhnyy (UKR)6-3 6-4[H2H]
Q1Pavel Mazaev (RUS)Alexander Karpenko (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q1Maxim Batiukin (RUS)Dmitri Sokolov (UKR)3-6 6-1 6-0[H2H]
Q1Nikita Vasiliev (UKR)Jimsher Enukidze (GEO)0-6 6-1 7-6(5)[H2H]
Q2Orest Tereshchuk (1) (UKR)Kostyantyn Dmytrenko (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q2Dmytro Kostyrya (UKR)Evgeny Sobolev (UKR)6-3 6-3[H2H]
Q2Taras Demyanenko (2) (UKR)Alexander Svetiakov (BLR)6-0 6-3[H2H]
Q2Andrey Stepanov (UKR)Vladislav Lymar (RUS)1-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Dmitri Koch (3) ()Dmytro Grigorash (UKR)6-4 7-5[H2H]
Q2Denis Svistynenko (RUS)Ernest Zurabian (UKR)4-6 7-5 6-4[H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (4) (RUS)Aleksiy Dudenko (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q2Mikhail Chaduneli (GEO)Alexei Filenkov (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q2Kirill Krioukov (RUS)Alexandre Lishenko (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q2Maxym Pidluzhnyy (UKR)Yevgeny Leontenko (UKR)6-2 6-1[H2H]
Q2Pavel Mazaev (RUS)Georgyi Margishvili (GEO)6-4 6-1[H2H]
Q2Alexander Karpenko (UKR)Dmitri Gurichev (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q2Dmitri Sokolov (UKR)Vladislav Gorodetsky (UKR)6-4 6-1[H2H]
Q2Maxim Batiukin (RUS)Pavel Lobanov (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q2Jimsher Enukidze (GEO)Sergey Zabavnikov (UKR)1-6 6-1 6-1[H2H]
Q2Nikita Vasiliev (UKR)Vitaliy Voiny (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q3Orest Tereshchuk (1) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Kostyantyn Dmytrenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Dmytro Kostyrya (UKR)Stas Khmarsky (UKR)6-2 6-3[H2H]
Q3Evgeny Sobolev (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Taras Demyanenko (2) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Svetiakov (BLR)ByeBye[H2H]
Q3Vladislav Lymar (RUS)Dmitri Dudko (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Andrey Stepanov (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Dmitri Koch (3) ()ByeBye[H2H]
Q3Dmytro Grigorash (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Ernest Zurabian (UKR)Attila Mihalko (UKR)7-5 6-3[H2H]
Q3Denis Svistynenko (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Rouslan Nourmatov (4) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Aleksiy Dudenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Alexei Filenkov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Mikhail Chaduneli (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Alexandre Lishenko (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Kirill Krioukov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Maxym Pidluzhnyy (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Yevgeny Leontenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Georgyi Margishvili (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Pavel Mazaev (RUS)Sergei Ivantsov (UKR)6-2 6-1[H2H]
Q3Dmitri Gurichev (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Karpenko (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Dmitri Sokolov (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Vladislav Gorodetsky (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Maxim Batiukin (RUS)Dmitri Yerlikin (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q3Pavel Lobanov (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Sergey Zabavnikov (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Jimsher Enukidze (GEO)ByeBye[H2H]
Q3Nikita Vasiliev (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Vitaliy Voiny (UKR)ByeBye[H2H]