ATP Ukraine F1 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Ukraine F1 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F1 Futures Event Details:

2011-02-28Hard
IndoorCherkasy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Smirnov (2) (UKR)Alexander Rumyantsev (8) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
SFAlexander Rumyantsev (8) (RUS)Mikhail Vasiliev (1) (RUS)7-5 6-1 [H2H]
SFArtem Smirnov (2) (UKR)Stanislav Poplavskyy (UKR)7-6(3) 5-7 6-3 [H2H]
QFMikhail Vasiliev (1) (RUS)Ervand Gasparyan (Q) (RUS)6-3 7-6(3) [H2H]
QFAlexander Rumyantsev (8) (RUS)Denis Matsukevitch (4) (RUS)6-4 1-6 6-3 [H2H]
QFStanislav Poplavskyy (UKR)Valery Rudnev (3) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
QFArtem Smirnov (2) (UKR)Luca Vanni (5) (ITA)7-6(6) 6-1 [H2H]
R16Mikhail Vasiliev (1) (RUS)Aleksandr Agafonov (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R16Ervand Gasparyan (Q) (RUS)Maciej Smola (Q) (POL)7-5 6-4 [H2H]
R16Denis Matsukevitch (4) (RUS)Michal Konecny (CZE)6-7(6) 6-1 6-4 [H2H]
R16Alexander Rumyantsev (8) (RUS)Milos Sekulic (SWE)3-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Stanislav Poplavskyy (UKR)Alexandre Folie (7) (BEL)6-4 6-4 [H2H]
R16Valery Rudnev (3) (RUS)Gleb Alekseenko (UKR)6-2 6-4 [H2H]
R16Luca Vanni (5) (ITA)Maksim Malyshev (WC) (UKR)7-6(9) 6-2 [H2H]
R16Artem Smirnov (2) (UKR)Dmytro Petrov (Q) (UKR)6-2 4-6 6-3 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (1) (RUS)Andrei Gorban (MDA)6-7(3) 6-3 6-2 [H2H]
R32Aleksandr Agafonov (UKR)Roman Tudoreanu (Q) (MDA)6-4 6-4 [H2H]
R32Ervand Gasparyan (Q) (RUS)Richard Muzaev (RUS)7-6(8) 6-2 [H2H]
R32Maciej Smola (Q) (POL)Michal Schmid (6) (CZE)6-3 3-6 6-4 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (4) (RUS)Ivan Anikanov (Q) (UKR)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Alexandr Kushakov (WC) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
R32Milos Sekulic (SWE)Stanislav Vovk (RUS)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (8) (RUS)Anton Galkin (LL) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R32Alexandre Folie (7) (BEL)Tilen Zitnik (WC) (SLO)6-7(3) 7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Stanislav Poplavskyy (UKR)Danila Arsenov (Q) (RUS)6-4 4-6 6-1 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Sergei Krotiouk (RUS)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Valery Rudnev (3) (RUS)Victor Baluda (RUS)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Luca Vanni (5) (ITA)Robert Godlewski (Q) (POL)7-6(2) 6-4 [H2H]
R32Maksim Malyshev (WC) (UKR)Robert Rumler (CZE)6-3 5-1 Retired[H2H]
R32Dmytro Petrov (Q) (UKR)Vitali Reshetnikov (Q) (RUS)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Artem Smirnov (2) (UKR)Vladyslav Manafov (WC) (UKR)6-4 3-6 7-6(6) [H2H]
Men's Doubles
FMichal Konecny (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
4-6 6-4 [13-11]
SFMichal Konecny (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Artem Smirnov (UKR)
7-6(5) 4-6 [10-8]
SFVictor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Vladyslav Manafov (WC) (UKR)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
7-6(3) 6-3
QFDenis Matsukevitch (1) (RUS)
Artem Smirnov (UKR)
Ervand Gasparyan (RUS)
Mikhail Ledovskikh (RUS)
6-3 6-4
QFMichal Konecny (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Vitali Reshetnikov (3) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
6-2 6-3
QFVictor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
3-6 6-2 [10-5]
QFVladyslav Manafov (WC) (UKR)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Alexandre Folie (BEL)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-3 6-1
R16Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Artem Smirnov (UKR)
Artem Pudovkin (RUS)
Luca Vanni (ITA)
6-1 7-6(2)
R16Ervand Gasparyan (RUS)
Mikhail Ledovskikh (RUS)
Gleb Alekseenko (UKR)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
6-4 2-6 [11-9]
R16Vitali Reshetnikov (3) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Valery Rudnev (RUS)
7-6(4) 6-7(5) [10-4]
R16Michal Konecny (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Antonio Lupieri (WC) (CRO)
Tilen Zitnik (SLO)
6-3 7-5
R16Stefan Borg (SWE)
Milos Sekulic (SWE)
Andrei Gorban (MDA)
Dzmitry Zhyrmont (BLR)
6-1 3-6 [11-9]
R16Victor Baluda (RUS)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Peng Gao (4) (CHN)
Wan Gao (CHN)
2-6 7-6(2) [10-3]
R16Alexandre Folie (BEL)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Maksim Malyshev (WC) (UKR)
Denys Pume (UKR)
6-4 6-4
R16Vladyslav Manafov (WC) (UKR)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Ivan Anikanov (2) (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
6-3 7-6(12)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ervand Gasparyan (1) (RUS)Artem Pudovkin (RUS)7-6(3) 7-6(3) [H2H]
Q1Maciej Smola (POL)Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)7-6(2) 7-5 [H2H]
Q1Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Antonio Lupieri (CRO)2-6 7-6(5) 6-3 [H2H]
Q1Dmytro Petrov (WC) (UKR)Anton Galkin (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Robert Godlewski (5) (POL)Vadim Alekseenko (10) (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Danila Arsenov (6) (RUS)Rok Jarc (SLO)6-3 7-6(3) [H2H]
Q1Roman Tudoreanu (14) (MDA)Alec Witmeur (BEL)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q1Ivan Anikanov (13) (UKR)Dzmitry Zhyrmont (8) (BLR)6-7(7) 6-4 6-2 [H2H]
Q2Ervand Gasparyan (1) (RUS)Emanuele Molina (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Artem Pudovkin (RUS)Alessandro Bega (15) (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Maciej Smola (POL)Oleg Stepanenko (A) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)Gaetan De Lovinfosse (16) (BEL)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q2Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Igor Rud (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q2Antonio Lupieri (CRO)Anton Manegin (9) (RUS)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Anton Galkin (RUS)Peng Gao (4) (CHN)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Dmytro Petrov (WC) (UKR)Tom Kocevar-Desman (11) (SLO)6-2 6-2 [H2H]
Q2Robert Godlewski (5) (POL)Denys Pume (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (10) (UKR)Leonard Stakhovsky (UKR)6-3 7-6(4) [H2H]
Q2Danila Arsenov (6) (RUS)Vladyslav Klymenko (WC) (UKR)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q2Rok Jarc (SLO)Stefan Borg (12) (SWE)6-3 7-6(4) [H2H]
Q2Alec Witmeur (BEL)Wan Gao (7) (CHN)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q2Roman Tudoreanu (14) (MDA)Andrei Levine (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Dzmitry Zhyrmont (8) (BLR)Filipp Kekercheni (WC) (UKR)3-6 6-4 6-0 [H2H]
Q2Ivan Anikanov (13) (UKR)Oleksiy Zhornyak (UKR)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Ervand Gasparyan (1) (RUS)Bye
Q3Emanuele Molina (ITA)Vladzimir Kruk (BLR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Artem Pudovkin (RUS)Pavlo Zhukov (UKR)6-3 7-5 [H2H]
Q3Alessandro Bega (15) (ITA)Bye
Q3Oleg Stepanenko (A) (UKR)Bye
Q3Maciej Smola (POL)Gleb Kozeltsev (WC) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Alexander Pavlioutchenkov (WC) (RUS)Luca Rovetta (ITA)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Gaetan De Lovinfosse (16) (BEL)Bye
Q3Vitali Reshetnikov (3) (RUS)Bye
Q3Igor Rud (RUS)Svyatoslav Knyazev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Antonio Lupieri (CRO)Ilya Lebedev (RUS)7-5 1-0 Retired[H2H]
Q3Anton Manegin (9) (RUS)Bye
Q3Peng Gao (4) (CHN)Bye
Q3Anton Galkin (RUS)Boris Melamed (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Dmytro Petrov (WC) (UKR)Alexei Filenkov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Tom Kocevar-Desman (11) (SLO)Bye
Q3Robert Godlewski (5) (POL)Bye
Q3Denys Pume (UKR)Danylo Kalenichenko (WC) (UKR)6-3 1-6 6-1 [H2H]
Q3Leonard Stakhovsky (UKR)Yannick Vandenbulcke (BEL)6-3 6-3 [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (10) (UKR)Bye
Q3Danila Arsenov (6) (RUS)Bye
Q3Vladyslav Klymenko (WC) (UKR)Soma Kesthely (NOR)6-7(3) 7-6(3) 6-0 [H2H]
Q3Rok Jarc (SLO)Matteo Marfia (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Stefan Borg (12) (SWE)Bye
Q3Wan Gao (7) (CHN)Bye
Q3Alec Witmeur (BEL)Ivan Karasyov (UKR)6-4 7-5 [H2H]
Q3Andrei Levine (RUS)Yurii Dzhavakian (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Roman Tudoreanu (14) (MDA)Bye
Q3Dzmitry Zhyrmont (8) (BLR)Bye
Q3Filipp Kekercheni (WC) (UKR)Kiril Garkusha (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Oleksiy Zhornyak (UKR)Arko Zoutendijk (NED)6-7(5) 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (13) (UKR)Bye


What's your opinion on the ATP Ukraine F1 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Ukraine F1 Futures?