ATP Ukraine F1 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Ukraine F1 Futures Discussion!


Share This...


Ukraine F1 Futures Event Details:

2008-06-02Clay
OutdoorCherkassy, Ukraine
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Ukraine F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FLuca Vanni (ITA)Dmytro Petrov (Q) (UKR)7-6(5) 7-5 [H2H]
SFDmytro Petrov (Q) (UKR)James Feaver (GBR)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
SFLuca Vanni (ITA)Artem Smirnov (2WC) (UKR)6-4 6-0 [H2H]
QFJames Feaver (GBR)Siarhei Betau (BLR)6-2 2-6 6-3 [H2H]
QFDmytro Petrov (Q) (UKR)Marco Bella (ITA)6-3 6-4 [H2H]
QFLuca Vanni (ITA)Vladislav Bondarenko (6) (UKR)6-4 6-3 [H2H]
QFArtem Smirnov (2WC) (UKR)Mikhail Vasiliev (7) (RUS)4-6 6-1 6-2 [H2H]
R16James Feaver (GBR)Vladimir Voltchkov (1) (BLR)6-7(2) 6-4 6-2 [H2H]
R16Siarhei Betau (BLR)Aleksandr Yarmola (8) (UKR)6-4 7-6(4) [H2H]
R16Marco Bella (ITA)Deniss Pavlovs (4) (LAT)6-3 2-6 6-4 [H2H]
R16Dmytro Petrov (Q) (UKR)Alexander Bury (Q) (BLR)7-5 7-5 [H2H]
R16Vladislav Bondarenko (6) (UKR)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)6-4 5-7 7-5 [H2H]
R16Luca Vanni (ITA)Sergei Yaroshenko (Q) (UKR)7-6(5) 7-6(1) [H2H]
R16Mikhail Vasiliev (7) (RUS)Denis Milchenko (Q) (UKR)6-4 6-1 [H2H]
R16Artem Smirnov (2WC) (UKR)Andrei Karatchenia (BLR)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Vladimir Voltchkov (1) (BLR)Marco Simoni (ITA)6-3 6-1 [H2H]
R32James Feaver (GBR)Andemir Karanashev (Q) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Siarhei Betau (BLR)Aleksandr Agafonov (LL) (UKR)5-7 7-5 6-4 [H2H]
R32Aleksandr Yarmola (8) (UKR)Ivan Anikanov (UKR)6-2 7-6(1) [H2H]
R32Deniss Pavlovs (4) (LAT)Pavel Katliarov (BLR)6-2 5-7 6-4 [H2H]
R32Marco Bella (ITA)Mikhail Lifshits (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R32Alexander Bury (Q) (BLR)Ivan Nedelko (RUS)7-6(6) 6-4 [H2H]
R32Dmytro Petrov (Q) (UKR)Denis Molcianov (5) (MDA)2-6 7-6(0) 6-4 [H2H]
R32Vladislav Bondarenko (6) (UKR)Victor Kozin (RUS)6-7(4) 6-2 6-4 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (Q) (UKR)Alexei Filenkov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Sergei Yaroshenko (Q) (UKR)Artem Pudovkin (WC) (RUS)6-1 5-7 6-4 [H2H]
R32Luca Vanni (ITA)Andrei Gorban (3) (MDA)5-7 7-5 6-4 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (7) (RUS)Michael Leong (Q) (SOL)6-2 6-3 [H2H]
R32Denis Milchenko (Q) (UKR)Mikhail Karpol (WC) (CRO)6-2 6-3 [H2H]
R32Andrei Karatchenia (BLR)Vladimir Uzhylovsky (Q) (UKR)6-7(1) 6-2 6-1 [H2H]
R32Artem Smirnov (2WC) (UKR)Oleksiy Zhornyak (WC) (UKR)6-2 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FAlexander Bury (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Marco Bella (ITA)
Marco Simoni (ITA)
6-1 Retired
SFMarco Bella (ITA)
Marco Simoni (ITA)
Siarhei Betau (1) (BLR)
Denis Molcianov (MDA)
6-4 0-6 [10-6]
SFAlexander Bury (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Mikhail Karpol (WC) (CRO)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-2 4-6 [10-5]
QFSiarhei Betau (1) (BLR)
Denis Molcianov (MDA)
Ivan Anikanov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-1 7-6(5)
QFMarco Bella (ITA)
Marco Simoni (ITA)
Andrei Karatchenia (3) (BLR)
Pavel Katliarov (BLR)
6-2 6-2
QFAlexander Bury (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Dmytro Brichek (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
7-6(5) 4-6 [10-5]
QFMikhail Karpol (WC) (CRO)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Luca Vanni (2) (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
5-1 Retired
R16Siarhei Betau (1) (BLR)
Denis Molcianov (MDA)
Dmytro Kamynin (WC) (UKR)
Oleksiy Zhornyak (UKR)
6-2 6-4
R16Ivan Anikanov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Maxim Kanakov (WC) (RUS)
Artem Pudovkin (RUS)
6-3 6-2
R16Andrei Karatchenia (3) (BLR)
Pavel Katliarov (BLR)
Artem Isaev (RUS)
Andemir Karanashev (RUS)
WO
R16Marco Bella (ITA)
Marco Simoni (ITA)
Vladislav Bondarenko (UKR)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-4 7-5
R16Dmytro Brichek (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Victor Kozin (RUS)
Mikhail Lifshits (RUS)
7-6(2) 7-6(4)
R16Alexander Bury (BLR)
Vladimir Voltchkov (BLR)
Aleksandr Agafonov (4) (UKR)
Aleksandr Yarmola (UKR)
6-3 6-4
R16Mikhail Karpol (WC) (CRO)
Sergei Yaroshenko (UKR)
James Feaver (GBR)
Chris Priddle (GBR)
6-2 6-2
R16Luca Vanni (2) (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vadim Alekseenko (1) (UKR)Ivan Derepa (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Andemir Karanashev (2) (RUS)Chris Priddle (GBR)6-3 7-6(4) [H2H]
Q1Denis Milchenko (UKR)Mikhail Bril (RUS)6-1 5-7 6-4 [H2H]
Q1Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Dmytro Kamynin (4) (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Sergei Yaroshenko (5) (UKR)Maxim Kanakov (12) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q1Dmytro Petrov (UKR)Dmytro Badanov (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q1Alexander Bury (7) (BLR)Aleksandr Agafonov (10) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Michael Leong (SOL)George Khrikadze (13) (GEO)6-4 6-7(5) 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (1) (UKR)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Ivan Derepa (UKR)Lucas Marin (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q2Andemir Karanashev (2) (RUS)Vladimir Romanchenko (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Chris Priddle (GBR)Andreii Andriienko (UKR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Denis Milchenko (UKR)Nodar Itonishvili (3) (GEO)6-4 4-6 7-5 [H2H]
Q2Mikhail Bril (RUS)Artem Isaev (14) (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q2Dmytro Kamynin (4) (UKR)Pavel Kuzin (UKR)6-7(1) 7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Kirill Nasonov (RUS)7-5 7-6(6) [H2H]
Q2Sergei Yaroshenko (5) (UKR)Anton Protsenko (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Maxim Kanakov (12) (RUS)Lazare Kukhalashvili (GEO)7-6(10) 6-3 [H2H]
Q2Dmytro Badanov (UKR)Gleb Alekseenko (6) (UKR)7-5 7-6(3) [H2H]
Q2Dmytro Petrov (UKR)Enric Guaita-Pais (11) (ESP)7-5 6-1 [H2H]
Q2Alexander Bury (7) (BLR)Mykhailo Zorin (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Aleksandr Agafonov (10) (UKR)Mikhail Balmashev (RUS)6-1 4-0 Retired[H2H]
Q2Michael Leong (SOL)Vitali Reshetnikov (8) (RUS)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2George Khrikadze (13) (GEO)Ilie Babinciuc (MDA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (1) (UKR)Bye
Q3Fakhraddin Shirinov (AZE)Maksim Lagutin (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Lucas Marin (USA)Serguey Zayka (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ivan Derepa (UKR)Bye
Q3Andemir Karanashev (2) (RUS)Bye
Q3Vladimir Romanchenko (UKR)Dmytro Fedorchuk (UKR)2-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Chris Priddle (GBR)Roman Kislyanskiy (RUS)2-6 7-6(5) 7-6(3) [H2H]
Q3Andreii Andriienko (UKR)Bye
Q3Nodar Itonishvili (3) (GEO)Bye
Q3Denis Milchenko (UKR)Igor Sobolta (UKR)7-6(2) 7-6(5) [H2H]
Q3Mikhail Bril (RUS)Alexander Bokov (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Artem Isaev (14) (RUS)Bye
Q3Dmytro Kamynin (4) (UKR)Bye
Q3Pavel Kuzin (UKR)Oleksiy Shyanovskyy (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Kirill Nasonov (RUS)Bye
Q3Vladimir Uzhylovsky (9) (UKR)Bye
Q3Sergei Yaroshenko (5) (UKR)Bye
Q3Anton Protsenko (UKR)Sergio Sikharulidze (GEO)6-0 6-3 [H2H]
Q3Lazare Kukhalashvili (GEO)Askold Kuznetsov (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Maxim Kanakov (12) (RUS)Bye
Q3Gleb Alekseenko (6) (UKR)Bye
Q3Dmytro Badanov (UKR)Artem Tuvakov (UKR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Dmytro Petrov (UKR)Dmytro Brichek (UKR)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q3Enric Guaita-Pais (11) (ESP)Bye
Q3Alexander Bury (7) (BLR)Bye
Q3Mykhailo Zorin (UKR)Dmytro Nezhivoy (UKR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Yuriy Boyarinov (UKR)2-6 6-0 6-4 [H2H]
Q3Aleksandr Agafonov (10) (UKR)Bye
Q3Vitali Reshetnikov (8) (RUS)Bye
Q3Michael Leong (SOL)Alexandr Reypolskiy (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ilie Babinciuc (MDA)Anton Kozak (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q3George Khrikadze (13) (GEO)Bye


What's your opinion on the ATP Ukraine F1 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Ukraine F1 Futures?