ATP Turkey F9 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Turkey F9 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F9 Futures Event Details:

2010-09-27Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSamuel Groth (3) (AUS)Radu Albot (8) (MDA)6-3 6-1 [H2H]
SFSamuel Groth (3) (AUS)Ergun Zorlu (TUR)6-3 7-6(3) [H2H]
SFRadu Albot (8) (MDA)Juho Paukku (2) (FIN)6-3 1-6 6-1 [H2H]
QFErgun Zorlu (TUR)Fedor Doudtchik (LL) (BLR)5-7 6-2 6-1 [H2H]
QFSamuel Groth (3) (AUS)Artem Smirnov (5) (UKR)6-0 7-5 [H2H]
QFRadu Albot (8) (MDA)Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)WO[H2H]
QFJuho Paukku (2) (FIN)Kyle Stoker (Q) (AUS)6-0 6-2 [H2H]
R16Ergun Zorlu (TUR)Mikhail Vasiliev (1) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R16Fedor Doudtchik (LL) (BLR)Nikola Cacic (SCG)6-3 7-5 [H2H]
R16Samuel Groth (3) (AUS)Norbert Gombos (SVK)6-3 6-2 [H2H]
R16Artem Smirnov (5) (UKR)Ervand Gasparyan (Q) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R16Radu Albot (8) (MDA)Otakar Lucak (Q) (CZE)7-5 6-3 [H2H]
R16Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)Robert Varga (Q) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
R16Kyle Stoker (Q) (AUS)Lucas Renard (Q) (SWE)6-3 6-2 [H2H]
R16Juho Paukku (2) (FIN)Tomislav Brkic (BIH)6-4 6-2 [H2H]
R32Mikhail Vasiliev (1) (RUS)Daniel Danilovic (SWE)6-2 6-2 [H2H]
R32Ergun Zorlu (TUR)Jakub Lustyk (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R32Fedor Doudtchik (LL) (BLR)Anil Yuksel (WC) (NED)6-3 6-1 [H2H]
R32Nikola Cacic (SCG)Miliaan Niesten (7) (NED)1-0 Retired[H2H]
R32Samuel Groth (3) (AUS)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-3 6-0 [H2H]
R32Norbert Gombos (SVK)Arsen Asanov (UZB)6-1 6-3 [H2H]
R32Ervand Gasparyan (Q) (RUS)David Novak (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Artem Smirnov (5) (UKR)Marcus Weiglhofer (Q) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R32Radu Albot (8) (MDA)Philip Orno (Q) (DEN)6-4 7-5 [H2H]
R32Otakar Lucak (Q) (CZE)Can Cetinel (WC) (TUR)6-3 6-0 [H2H]
R32Robert Varga (Q) (UKR)Vladimir Obradovic (YUG)6-4 6-2 [H2H]
R32Victor-Mugurel Anagnastopol (4) (ROU)Gleb Alekseenko (UKR)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Lucas Renard (Q) (SWE)Marin Bradaric (6) (CRO)6-4 4-6 6-3 [H2H]
R32Kyle Stoker (Q) (AUS)Adrian-Marin Dancescu (Q) (ROU)1-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Tomislav Brkic (BIH)Alp Golcuklu (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
R32Juho Paukku (2) (FIN)Alexander Bury (BLR)6-1 7-6(4) [H2H]
Men's Doubles
FDaniel Danilovic (2) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
Barkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-1 6-0
SFBarkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Alexander Bury (BLR)
Egor Gerasimov (BLR)
6-3 2-6 [10-8]
SFDaniel Danilovic (2) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
Gleb Alekseenko (UKR)
Arsen Asanov (UZB)
6-1 6-3
QFAlexander Bury (BLR)
Egor Gerasimov (BLR)
Artem Smirnov (1) (UKR)
Mikhail Vasiliev (RUS)
7-5 4-6 [12-10]
QFBarkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Ervand Gasparyan (4) (RUS)
Vadim Kutsenko (UZB)
6-1 6-0
QFGleb Alekseenko (UKR)
Arsen Asanov (UZB)
Vladimir Obradovic (YUG)
Ergun Zorlu (TUR)
7-5 7-5
QFDaniel Danilovic (2) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
Otakar Lucak (CZE)
Adam Novak (CZE)
6-3 6-0
R16Artem Smirnov (1) (UKR)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Can Cetinel (WC) (TUR)
Alp Golcuklu (TUR)
6-2 6-2
R16Alexander Bury (BLR)
Egor Gerasimov (BLR)
Fatih Taha Erun (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
7-5 6-2
R16Ervand Gasparyan (4) (RUS)
Vadim Kutsenko (UZB)
Norbert Gombos (SVK)
Lukas Jastraunig (AUT)
1-6 7-5 [10-3]
R16Barkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Adrian-Marin Dancescu (ROU)
Andreas Neykov (BUL)
6-2 6-2
R16Vladimir Obradovic (YUG)
Ergun Zorlu (TUR)
Tomislav Brkic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
6-4 6-4
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Arsen Asanov (UZB)
Rafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
7-5 3-6 [10-7]
R16Otakar Lucak (CZE)
Adam Novak (CZE)
Burak Vardal (WC) (TUR)
Andrey Yuzhnyy (RUS)
6-1 6-0
R16Daniel Danilovic (2) (SWE)
Juho Paukku (FIN)
Radu Albot (MDA)
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ervand Gasparyan (1) (RUS)Fatih Taha Erun (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Robert Varga (2) (UKR)Fedor Doudtchik (13) (BLR)7-5 6-3 [H2H]
Q1Otakar Lucak (15) (CZE)Gabor Montvai (HUN)6-2 6-4 [H2H]
Q1Lucas Renard (SWE)Mateusz Szmigiel (4) (POL)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q1Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)Sylvain Anibie (11) (CIV)6-3 6-0 [H2H]
Q1Kyle Stoker (AUS)Florian Farnleitner (6) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q1Marcus Weiglhofer (AUT)Lukas Jastraunig (14) (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q1Philip Orno (DEN)Boris Sikalchuk (10) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Ervand Gasparyan (1) (RUS)Matej Klobusovsky (SVK)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q2Fatih Taha Erun (TUR)Adam Novak (9) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q2Robert Varga (2) (UKR)Harrison Keyser (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (13) (BLR)Vadim Kutsenko (UZB)3-0 Retired[H2H]
Q2Gabor Montvai (HUN)Vaja Uzakov (3) (UZB)6-3 6-1 [H2H]
Q2Otakar Lucak (15) (CZE)Theodore Voegt (GBR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (4) (POL)Jeroen Claeys (BEL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Lucas Renard (SWE)Rafal Gozdur (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)David Mckenna (IRL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Sylvain Anibie (11) (CIV)Sergey Tuskov (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Florian Farnleitner (6) (AUT)Erik Aunapuu (EST)6-1 7-5 [H2H]
Q2Kyle Stoker (AUS)David Pel (16) (NED)6-1 6-1 [H2H]
Q2Marcus Weiglhofer (AUT)Alexey Vatutin (7) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Lukas Jastraunig (14) (AUT)Jeremie Cayla (FRA)6-2 6-3 [H2H]
Q2Philip Orno (DEN)Egor Gerasimov (8) (BLR)6-4 1-6 7-5 [H2H]
Q2Boris Sikalchuk (10) (RUS)David Mikula (SVK)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ervand Gasparyan (1) (RUS)Bye
Q3Matej Klobusovsky (SVK)Emanuele Ceriani (ITA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Fatih Taha Erun (TUR)Evgeny Khomenko (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Adam Novak (9) (CZE)Bye
Q3Robert Varga (2) (UKR)Bye
Q3Harrison Keyser (AUS)Akos Bartalos (SVK)6-2 6-2 [H2H]
Q3Vadim Kutsenko (UZB)Ilya Karachun (BLR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Fedor Doudtchik (13) (BLR)Charlie Goode (GBR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Vaja Uzakov (3) (UZB)Bye
Q3Gabor Montvai (HUN)Marcin Chlebowski (POL)6-4 6-3 [H2H]
Q3Theodore Voegt (GBR)Oliver Hilderbrant (SWE)7-5 6-1 [H2H]
Q3Otakar Lucak (15) (CZE)Lucas Idestrom (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (4) (POL)Bye
Q3Jeroen Claeys (BEL)Maxim Kartavtsev (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Lucas Renard (SWE)Scott Browne (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (POL)Araik Arutunyan (12) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (5) (ROU)Bye
Q3David Mckenna (IRL)Engin Zengin (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Sergey Tuskov (RUS)Olle Idestrom (SWE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Sylvain Anibie (11) (CIV)Bye
Q3Florian Farnleitner (6) (AUT)Bye
Q3Erik Aunapuu (EST)Erkin Aliyev (AZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Kyle Stoker (AUS)Marko Radlovacki (SWE)6-2 6-2 [H2H]
Q3David Pel (16) (NED)Christian Mohs (GER)7-6(4) 3-6 6-1 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (7) (RUS)Bye
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Joseph Kasnetz (USA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Jeremie Cayla (FRA)Bakhtiyor Sadulloev (TJK)6-2 6-1 [H2H]
Q3Lukas Jastraunig (14) (AUT)Andreas Neykov (BUL)6-0 6-4 [H2H]
Q3Egor Gerasimov (8) (BLR)Bye
Q3Philip Orno (DEN)Andrey Yuzhnyy (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3David Mikula (SVK)Vasily Tkachenko (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Boris Sikalchuk (10) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F9 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Turkey F9 Futures?