ATP Turkey F7 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Turkey F7 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F7 Futures Event Details:

2010-04-12Clay
OutdoorAdana, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F7 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJurgen Zopp (6) (EST)Augustin Gensse (FRA)6-2 4-6 6-4 [H2H]
SFAugustin Gensse (FRA)Marcel Zimmermann (GER)6-3 6-4 [H2H]
SFJurgen Zopp (6) (EST)Aldin Setkic (3) (BIH)7-5 6-0 [H2H]
QFAugustin Gensse (FRA)Michal Schmid (Q) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (GER)Alexander Slabinsky (GBR)6-7(1) 6-3 6-1 [H2H]
QFAldin Setkic (3) (BIH)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-1 6-2 [H2H]
QFJurgen Zopp (6) (EST)Nicolas Reissig (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R16Michal Schmid (Q) (CZE)Francois-Arthur Vibert (Q) (FRA)6-2 6-2 [H2H]
R16Augustin Gensse (FRA)Mikhail Vasiliev (RUS)6-0 6-3 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (GER)Victor Ionita (4) (ROU)WO[H2H]
R16Alexander Slabinsky (GBR)Marcin Gawron (7) (POL)2-6 6-2 6-3 [H2H]
R16Andraz Bedene (Q) (SLO)Andrea Falgheri (ITA)3-6 7-6(2) 6-1 [H2H]
R16Aldin Setkic (3) (BIH)Alexandre Folie (BEL)3-6 7-5 6-3 [H2H]
R16Jurgen Zopp (6) (EST)Mikhail Filima (Q) (UKR)7-5 6-0 [H2H]
R16Nicolas Reissig (AUT)Valery Rudnev (2) (RUS)4-3 Retired[H2H]
R32Michal Schmid (Q) (CZE)Timo Nieminen (1) (FIN)6-2 6-0 [H2H]
R32Francois-Arthur Vibert (Q) (FRA)Matteo Volante (ITA)6-3 2-0 Retired[H2H]
R32Mikhail Vasiliev (RUS)Ilija Vucic (Q) (SCG)6-3 6-3 [H2H]
R32Augustin Gensse (FRA)Hans Podlipnik-Castillo (5) (CHI)6-3 6-2 [H2H]
R32Victor Ionita (4) (ROU)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-1 6-4 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (GER)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
R32Alexander Slabinsky (GBR)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-2 6-3 [H2H]
R32Marcin Gawron (7) (POL)Nikola Cacic (Q) (SCG)6-2 6-2 [H2H]
R32Andraz Bedene (Q) (SLO)Grzegorz Panfil (8) (POL)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Andrea Falgheri (ITA)Denis Zivkovic (USA)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexandre Folie (BEL)Marc Giner (ESP)7-5 6-4 [H2H]
R32Aldin Setkic (3) (BIH)Ricardo Urzua-Rivera (CHI)6-3 6-2 [H2H]
R32Jurgen Zopp (6) (EST)Arsenije Zlatanovic (Q) (SCG)7-5 3-6 6-1 [H2H]
R32Mikhail Filima (Q) (UKR)Milan Zekic (Q) (YUG)7-5 6-4 [H2H]
R32Nicolas Reissig (AUT)Arthur De Greef (BEL)4-0 Retired[H2H]
R32Valery Rudnev (2) (RUS)Anil Yuksel (WC) (NED)6-2 7-6(2) [H2H]
Men's Doubles
FKevin Krawietz (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
6-4 5-7 [10-6]
SFKevin Krawietz (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Marcin Gawron (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
7-5 3-6 [10-5]
SFHans Podlipnik-Castillo (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Milan Zekic (2) (YUG)
Denis Zivkovic (USA)
6-4 6-4
QFMarcin Gawron (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Augustin Gensse (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
6-3 6-2
QFKevin Krawietz (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Andrea Falgheri (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
6-4 6-2
QFHans Podlipnik-Castillo (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Nikola Cacic (SCG)
Ilija Vucic (SCG)
6-7(7) 6-2 [10-3]
QFMilan Zekic (2) (YUG)
Denis Zivkovic (USA)
Adam Novak (CZE)
Michal Schmid (CZE)
6-1 6-4
R16Marcin Gawron (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Haluk Akkoyun (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-2 7-5
R16Augustin Gensse (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Tomislav Jotovski (MKD)
Lazar Magdincev (MKD)
6-2 6-1
R16Andrea Falgheri (ITA)
Mikhail Vasiliev (RUS)
Timo Nieminen (4) (FIN)
Jurgen Zopp (EST)
7-6(5) 7-6(3)
R16Kevin Krawietz (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Serkan Kurt (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-1 6-2
R16Nikola Cacic (SCG)
Ilija Vucic (SCG)
Alexandru Grigorita (ROU)
Victor Ionita (ROU)
6-0 6-3
R16Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
Ricardo Urzua-Rivera (CHI)
Alexander Slabinsky (3) (GBR)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-2 1-6 [10-1]
R16Adam Novak (CZE)
Michal Schmid (CZE)
Marc-Andre Stratling (GER)
Matthias Wolf (ITA)
6-2 6-7(3) [10-8]
R16Milan Zekic (2) (YUG)
Denis Zivkovic (USA)
Tuna Altuna (WC) (TUR)
Marko Djokovic (SRB)
2-6 6-1 [11-9]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Arsenije Zlatanovic (1) (SCG)Marc-Andre Stratling (13) (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q1Andraz Bedene (9) (SLO)Mateusz Szmigiel (2) (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q1Mikhail Filima (UKR)Kevin Krawietz (12) (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Milan Zekic (4) (YUG)Stefano Travaglia (10) (ITA)WO[H2H]
Q1Nikola Cacic (14) (SCG)Yannik Reuter (5) (BEL)7-5 2-6 6-3 [H2H]
Q1Michal Schmid (6) (CZE)Tomislav Jotovski (16) (MKD)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q1Ilija Vucic (7) (SCG)Andreas Neykov (BUL)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q1Francois-Arthur Vibert (8) (FRA)Marko Djokovic (SRB)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q2Arsenije Zlatanovic (1) (SCG)Robert Varga (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q2Marc-Andre Stratling (13) (GER)Direnc Bada (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (2) (POL)Monti Smythers (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Andraz Bedene (9) (SLO)Serkan Kurt (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Filima (UKR)Sascha Heinemann (3) (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Kevin Krawietz (12) (GER)Hakan Okan (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Milan Zekic (4) (YUG)Daniel Schmidt (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Stefano Travaglia (10) (ITA)Lewis Degeneault (USA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Yannik Reuter (5) (BEL)Tristan-Samuel Weissborn (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q2Nikola Cacic (14) (SCG)Wolfgang Wenus (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Michal Schmid (6) (CZE)Alexandr Kushakov (UKR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Tomislav Jotovski (16) (MKD)Bartosz Sawicki (POL)6-1 7-6(10) [H2H]
Q2Ilija Vucic (7) (SCG)Janicije Sasha Karic (USA)6-0 6-0 [H2H]
Q2Andreas Neykov (BUL)Chris Priddle (11) (GBR)6-4 6-0 [H2H]
Q2Francois-Arthur Vibert (8) (FRA)Adam Novak (CZE)6-1 6-4 [H2H]
Q2Marko Djokovic (SRB)Matthias Wolf (15) (ITA)6-7(2) 7-5 6-4 [H2H]
Q3Arsenije Zlatanovic (1) (SCG)Bye
Q3Robert Varga (UKR)Alexandru Grigorita (ROU)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Direnc Bada (TUR)Bye
Q3Marc-Andre Stratling (13) (GER)Bye
Q3Mateusz Szmigiel (2) (POL)Bye
Q3Monti Smythers (GBR)Bye
Q3Serkan Kurt (TUR)Bye
Q3Andraz Bedene (9) (SLO)Bye
Q3Sascha Heinemann (3) (GER)Bye
Q3Mikhail Filima (UKR)Daniel Geib (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q3Hakan Okan (TUR)Bye
Q3Kevin Krawietz (12) (GER)Bye
Q3Milan Zekic (4) (YUG)Bye
Q3Daniel Schmidt (GER)Bye
Q3Lewis Degeneault (USA)Bye
Q3Stefano Travaglia (10) (ITA)Bye
Q3Yannik Reuter (5) (BEL)Bye
Q3Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Bye
Q3Wolfgang Wenus (GER)Bye
Q3Nikola Cacic (14) (SCG)Bye
Q3Michal Schmid (6) (CZE)Bye
Q3Alexandr Kushakov (UKR)Stefan Rettl (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q3Bartosz Sawicki (POL)Bye
Q3Tomislav Jotovski (16) (MKD)Bye
Q3Ilija Vucic (7) (SCG)Bye
Q3Janicije Sasha Karic (USA)Bye
Q3Andreas Neykov (BUL)Bye
Q3Chris Priddle (11) (GBR)Bye
Q3Francois-Arthur Vibert (8) (FRA)Bye
Q3Adam Novak (CZE)Stanley Szczepanski (CAN)7-5 6-3 [H2H]
Q3Marko Djokovic (SRB)Bye
Q3Matthias Wolf (15) (ITA)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F7 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Turkey F7 Futures?