ATP Turkey F5 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Turkey F5 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F5 Futures Event Details:

2018-02-05Clay
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEnrique Lopez-Perez (1) (ESP)Nino Serdarusic (2) (CRO)6-3 6-3[H2H]
SFEnrique Lopez-Perez (1) (ESP)Flavio Cipolla (SE) (ITA)6-3 6-2[H2H]
SFNino Serdarusic (2) (CRO)Alessandro Petrone (7) (ITA)7-5 6-4[H2H]
QFEnrique Lopez-Perez (1) (ESP)Mikhail Korovin (RUS)6-4 7-5[H2H]
QFAlessandro Petrone (7) (ITA)Collin Altamirano (USA)1-6 6-4 6-3[H2H]
QFNino Serdarusic (2) (CRO)Fabrizio Ornago (6) (ITA)6-3 7-6(4)[H2H]
QFFlavio Cipolla (SE) (ITA)Pascal Brunner (8) (AUT)6-3 6-4[H2H]
R16Mikhail Korovin (RUS)Jordi Samper-Montana (5) (ESP)6-4 5-7 7-6(4)[H2H]
R16Fabrizio Ornago (6) (ITA)Davide Galoppini (ITA)6-1 6-4[H2H]
R16Alessandro Petrone (7) (ITA)Ji Hoon Son (q) ()6-2 7-6(2)[H2H]
R16Enrique Lopez-Perez (1) (ESP)Vasil Kirkov (q) (USA)6-2 6-3[H2H]
R16Nino Serdarusic (2) (CRO)Jung-Woong Na (q) ()6-1 6-2[H2H]
R16Pascal Brunner (8) (AUT)Duje Kekez (CRO)6-4 6-2[H2H]
R16Flavio Cipolla (SE) (ITA)Dragos Dima (ROU)6-1 7-5[H2H]
R16Collin Altamirano (USA)Wilson Leite (BRA)6-4 1-6 6-3[H2H]
R32Enrique Lopez-Perez (1) (ESP)Dan Dowson (AUS)6-1 6-3[H2H]
R32Mikhail Korovin (RUS)Mirko Cutuli (q) (ITA)6-3 6-1[H2H]
R32Jordi Samper-Montana (5) (ESP)Tae-Woo Lee (KOR)6-1 6-1[H2H]
R32Pascal Brunner (8) (AUT)Vasile Antonescu (ROU)6-2 6-7(4) 6-4[H2H]
R32Nino Serdarusic (2) (CRO)Gorazd Srbljak (q) (MKD)6-0 6-1[H2H]
R32Vasil Kirkov (q) (USA)Mert Alkaya (WC) (TUN)6-0 6-3[H2H]
R32Collin Altamirano (USA)Sefa Suluoglu (WC) (TUR)6-0 6-0[H2H]
R32Jung-Woong Na (q) ()Razvan Marius Codescu (q) (ROU)6-3 6-0[H2H]
R32Ji Hoon Son (q) ()Ji Sung Nam (q) (KOR)4-6 7-6(3) 6-1[H2H]
R32Flavio Cipolla (SE) (ITA)Cheong-Eui Kim (4) (KOR)6-2 5-7 6-3[H2H]
R32Fabrizio Ornago (6) (ITA)Ilya Vasilyev (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Duje Kekez (CRO)Alon Elia (ISR)6-4 6-1[H2H]
R32Davide Galoppini (ITA)Kristian Lozan (RUS)6-3 7-5[H2H]
R32Wilson Leite (BRA)Joao Pedro Sorgi (3) (BRA)6-4 5-7 6-2[H2H]
R32Alessandro Petrone (7) (ITA)Patrick Grigoriu (q) (ROU)0-6 6-1 6-2[H2H]
R32Dragos Dima (ROU)Markos Kalovelonis (GRC)6-1 6-4[H2H]
Men's Doubles
FFlavio Cipolla (ITA)
Enrique Lopez-Perez (ESP)
Vasile Antonescu (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
7-5 6-2
SFVasile Antonescu (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Collin Altamirano (USA)
Vasil Kirkov (USA)
6-0 6-3
SFFlavio Cipolla (ITA)
Enrique Lopez-Perez (ESP)
Cheong-Eui Kim (KOR)
Jung-Woong Na ()
7-6(3) 6-1
QFCollin Altamirano (USA)
Vasil Kirkov (USA)
Tae-Woo Lee (KOR)
Ji Sung Nam (KOR)
7-6(3) 6-0
QFVasile Antonescu (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL)
Alejandro HOYOS Franco (COL)
6-2 6-0
QFCheong-Eui Kim (KOR)
Jung-Woong Na ()
Duje Kekez (CRO)
Antun Vidak (CRO)
2-6 6-3 10-8
QFFlavio Cipolla (ITA)
Enrique Lopez-Perez (ESP)
Pascal Brunner (AUT)
Nenad Vladusic (SRB)
6-1 6-4
R16Vasile Antonescu (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Sefa Suluoglu (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
6-4 6-4
R16Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL)
Alejandro HOYOS Franco (COL)
Markos Kalovelonis (GRC)
Nikita Mashtakov (UKR)
6-4 3-6 10-3
R16Collin Altamirano (USA)
Vasil Kirkov (USA)
Wilson Leite (BRA)
Joao Pedro Sorgi (BRA)
6-3 6-1
R16Duje Kekez (CRO)
Antun Vidak (CRO)
Kristian Lozan (RUS)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-1 6-1
R16Cheong-Eui Kim (KOR)
Jung-Woong Na ()
Mirko Cutuli (ITA)
Davide Galoppini (ITA)
6-3 6-4
R16Pascal Brunner (AUT)
Nenad Vladusic (SRB)
Mert Alkaya (TUN)
Charly Zick ()
6-4 6-2
R16Flavio Cipolla (ITA)
Enrique Lopez-Perez (ESP)
Yuichiro Inui (JPN)
Daisuke Sumizawa (JPN)
6-3 6-1
R16Tae-Woo Lee (KOR)
Ji Sung Nam (KOR)
Jacopo Berrettini (ITA)
Gorazd Srbljak (MKD)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Razvan Marius Codescu (q) (ROU)Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL)6-3 6-7(5) 6-4[H2H]
Q1Ji Hoon Son (q) ()Jacopo Berrettini (ITA)7-5 6-4[H2H]
Q1Mirko Cutuli (q) (ITA)Anastasios Pavlis ()6-1 6-7(5) 6-2[H2H]
Q1Ji Sung Nam (q) (KOR)Yuichiro Inui (JPN)7-5 6-0[H2H]
Q1Jung-Woong Na (q) ()Luka Miklavcic ()6-4 6-0[H2H]
Q1Vasil Kirkov (q) (USA)Antun Vidak (CRO)7-5 6-2[H2H]
Q1Patrick Grigoriu (q) (ROU)Nikita Mashtakov (UKR)6-7(5) 6-3 7-6(5)[H2H]
Q1Gorazd Srbljak (q) (MKD)Charly Zick ()6-4 6-3[H2H]
Q2Ji Sung Nam (q) (KOR)Ki Su Jung (KOR)7-6(6) 6-3[H2H]
Q2Anastasios Pavlis ()Daniel Cozma (ROU)6-0 6-2[H2H]
Q2Mirko Cutuli (q) (ITA)Bjorn Nareyka (AUT)6-2 6-1[H2H]
Q2Ji Hoon Son (q) ()Hanyi Liu (_CH)6-1 6-0[H2H]
Q2Jacopo Berrettini (ITA)Marco Moises (AUT)6-0 6-0[H2H]
Q2Razvan Marius Codescu (q) (ROU)Vazha Shubladze (GEO)6-3 6-3[H2H]
Q2Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL)Gokberk Saritas ()6-0 6-0[H2H]
Q2Yuichiro Inui (JPN)James Allemby (GBR)6-4 6-2[H2H]
Q2Jung-Woong Na (q) ()Sorin Andrei Iordache (ROU)6-1 7-6(3)[H2H]
Q2Gorazd Srbljak (q) (MKD)Gokalp Ayar ()6-0 6-0[H2H]
Q2Charly Zick ()Aria Harajchi ()6-1 7-6(2)[H2H]
Q2Patrick Grigoriu (q) (ROU)Nenad Vladusic (SRB)5-7 7-5 6-3[H2H]
Q2Nikita Mashtakov (UKR)Hyeong Don Kim (KOR)6-1 7-5[H2H]
Q2Antun Vidak (CRO)Daisuke Sumizawa (JPN)7-5 6-1[H2H]
Q2Vasil Kirkov (q) (USA)Tino Kovacic (SLO)6-1 6-0[H2H]
Q2Luka Miklavcic ()Aljaz Radinski (SLO)6-7(5) 6-2 6-4[H2H]
Q3Hanyi Liu (_CH)Cheong Hwi KIM (KOR)4-6 7-5 6-4[H2H]
Q3Daniel Cozma (ROU)Igor Solomatin (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q3Ki Su Jung (KOR)Lukas Artner ()6-1 6-1[H2H]
Q3James Allemby (GBR)Philipp Sikorski ()6-2 6-0[H2H]
Q3Luka Miklavcic ()Bernie Schranz (AUT)6-4 7-5[H2H]
Q3Antun Vidak (CRO)Victor Ernaelsteen (BEL)6-4 6-1[H2H]
Q3Hyeong Don Kim (KOR)Martin Van Der Meerschen ()6-2 6-1[H2H]
Q3Patrick Grigoriu (q) (ROU)Marko Pavlovic (1999) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Gokalp Ayar ()Teoman Celik ()6-3 4-6 6-2[H2H]
Q3Vazha Shubladze (GEO)Halil Aydogdu (_TU)6-0 6-0[H2H]