ATP Turkey F4 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Turkey F4 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F4 Futures Event Details:

2017-01-30Hard
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMilan Drinic (SRB)Peter Kobelt (3) (USA)2-6 6-4 6-4[H2H]
SFMilan Drinic (SRB)Miliaan Niesten (6) (NLD)6-7(9) 6-3 1-0 Retired[H2H]
SFPeter Kobelt (3) (USA)Anton Zaitcev (5) (RUS)7-6(5) 6-4[H2H]
QFMilan Drinic (SRB)Alexander Erler (AUT)6-4 3-6 7-5[H2H]
QFMiliaan Niesten (6) (NLD)Felipe Mantilla (COL)7-6(1) 6-4[H2H]
QFPeter Kobelt (3) (USA)Mircea-Alexandru Jecan (ROU)7-6(5) 7-5[H2H]
QFAnton Zaitcev (5) (RUS)Vladimir Uzhylovsky (UKR)1-6 6-0 6-3[H2H]
R16Alexander Erler (AUT)Naoki Takeda (JPN)6-2 6-1[H2H]
R16Milan Drinic (SRB)Matej Vocel (CZE)4-6 6-3 6-1[H2H]
R16Felipe Mantilla (COL)Koray Kirci (WC) (TUR)6-4 6-2[H2H]
R16Miliaan Niesten (6) (NLD)Andrew Ruppli (SUI)6-4 6-4[H2H]
R16Mircea-Alexandru Jecan (ROU)Sarp Agabigun (WC) (TUR)6-3 6-3[H2H]
R16Peter Kobelt (3) (USA)Tom Kocevar-Desman (SLO)6-3 6-2[H2H]
R16Anton Zaitcev (5) (RUS)Victor Vlad Cornea (ROU)6-2 6-2[H2H]
R16Vladimir Uzhylovsky (UKR)Bernd Kossler (AUT)6-3 6-2[H2H]
R32Naoki Takeda (JPN)Sebastian Ofner (1) (AUT)6-3 7-5[H2H]
R32Alexander Erler (AUT)Filip Brtnicky (CZE)6-3 6-4[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)Bastian Wagner (GER)6-4 7-5[H2H]
R32Milan Drinic (SRB)Vasile Antonescu (8) (ROU)6-4 6-0[H2H]
R32Felipe Mantilla (COL)Claudio Fortuna (4) (ITA)6-4 6-3[H2H]
R32Koray Kirci (WC) (TUR)Sefa Suluoglu (WC) (TUR)6-1 6-3[H2H]
R32Andrew Ruppli (SUI)Javier Pulgar-Garcia (ESP)6-3 6-2[H2H]
R32Miliaan Niesten (6) (NLD)Cengiz AKSU (TUN)6-1 2-0 Retired[H2H]
R32Mircea-Alexandru Jecan (ROU)Yuichi Ito (7) (JPN)3-6 6-3 7-5[H2H]
R32Sarp Agabigun (WC) (TUR)Maksim Tikhomirov (USA)6-4 6-1[H2H]
R32Tom Kocevar-Desman (SLO)Peter Bothwell (IRL)6-1 6-3[H2H]
R32Peter Kobelt (3) (USA)Dekel Bar (ISR)6-3 7-5[H2H]
R32Anton Zaitcev (5) (RUS)Pavel Krainik (CAN)6-2 6-1[H2H]
R32Victor Vlad Cornea (ROU)Daniiar Duldaev (KGZ)7-6(5) 7-6(6)[H2H]
R32Bernd Kossler (AUT)Alp Sentay (WC) (TUR)3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (UKR)Dimitar Kuzmanov (2) (BUL)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FAlexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Vladimir Uzhylovsky (4) (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
6-2 3-6 [10-7]
SFVladimir Uzhylovsky (4) (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
Dekel Bar (ISR)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
6-1 6-3
SFAlexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Filip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-0 7-6(0)
QFDekel Bar (ISR)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
Tuna Altuna (1) (TUR)
Claudio Fortuna (ITA)
6-2 6-4
QFVladimir Uzhylovsky (4) (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
Pavel Krainik (CAN)
Felipe Mantilla (COL)
6-1 7-6(3)
QFFilip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Andrew Ruppli (SUI)
Sefa Suluoglu (TUR)
6-3 6-3
QFAlexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Victor Vlad Cornea (2) (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
6-1 6-4
R16Tuna Altuna (1) (TUR)
Claudio Fortuna (ITA)
Samuel Bothwell (IRL)
Alexandru Vasile Manole (ROU)
6-2 6-0
R16Dekel Bar (ISR)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
Naoki Takeda (WC) (JPN)
Maksim Tikhomirov (USA)
6-4 6-4
R16Vladimir Uzhylovsky (4) (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
Mohamed Abdel-Aziz (GBR)
Jonathan Morr (GER)
6-0 6-1
R16Pavel Krainik (CAN)
Felipe Mantilla (COL)
Bernd Kossler (AUT)
Kris Krawcewicz (AUT)
7-6(4) 6-2
R16Andrew Ruppli (SUI)
Sefa Suluoglu (TUR)
Cengiz AKSU (WC) (TUN)
Atakan Gezer (TUN)
3-6 7-6(2) 10-8
R16Filip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Vasile Antonescu (3) (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
6-0 7-6(3)
R16Alexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Peter Bothwell (IRL)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
6-4 6-1
R16Victor Vlad Cornea (2) (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Daniiar Duldaev (KGZ)
Yuichi Ito (JPN)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Filip Brtnicky (1) (CZE)Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q1Pavel Krainik (2) (CAN)Cosmin Ontica (13) (ROU)5-7 6-1 7-5[H2H]
Q1Victor Vlad Cornea (3) (ROU)Kris Krawcewicz (11) (AUT)6-2 6-2[H2H]
Q1Cengiz AKSU (TUN)Patrick Grigoriu (ROU)6-3 2-0 Retired[H2H]
Q1Maksim Tikhomirov (10) (USA)Andrew Ruppli (5) (SUI)6-4 7-5[H2H]
Q1Alexander Erler (15) (AUT)Mohamed Abdel-Aziz (6) (GBR)6-4 6-3[H2H]
Q1Daniiar Duldaev (14) (KGZ)Alexandru Vasile Manole (7) (ROU)1-6 7-6(2) 6-1[H2H]
Q1Naoki Takeda (8) (JPN)Dusty H. Boyer (9) (USA)6-3 7-5[H2H]
Q2Filip Brtnicky (1) (CZE)Ren Nakamura (JPN)7-5 6-3[H2H]
Q2Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)Davide Guerra (ITA)3-6 7-5 6-1[H2H]
Q2Pavel Krainik (2) (CAN)Philip Aplienz (AUT)6-1 6-0[H2H]
Q2Cosmin Ontica (13) (ROU)Amaury Delmas (FRA)6-3 6-1[H2H]
Q2Victor Vlad Cornea (3) (ROU)Ignace Van Den Steene (BEL)6-1 7-5[H2H]
Q2Kris Krawcewicz (11) (AUT)Andrea Artieri (ITA)6-3 6-1[H2H]
Q2Patrick Grigoriu (ROU)Yasha Zemel (4) (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q2Cengiz AKSU (TUN)Jonathan Morr (12) (GER)6-3 6-3[H2H]
Q2Andrew Ruppli (5) (SUI)Samuel Bothwell (IRL)6-2 6-1[H2H]
Q2Maksim Tikhomirov (10) (USA)Bulut Ozcelik (TUR)6-1 6-4[H2H]
Q2Mohamed Abdel-Aziz (6) (GBR)Nathan Lavanchy ()6-0 6-0[H2H]
Q2Alexander Erler (15) (AUT)Davide Negrotti (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q2Alexandru Vasile Manole (7) (ROU)Vitomir Markovic (SRB)1-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Daniiar Duldaev (14) (KGZ)Luka Matic (AUT)6-4 6-1[H2H]
Q2Naoki Takeda (8) (JPN)Emir Ari (_TU)6-0 6-0[H2H]
Q2Dusty H. Boyer (9) (USA)Alexander Donski (CAN)6-4 6-4[H2H]
Q3Filip Brtnicky (1) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Ren Nakamura (JPN)Oleg Ladik (RUS)6-0 6-2[H2H]
Q3Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)Lazar Dokov (USA)5-7 6-4 6-3[H2H]
Q3UndecidedDavide Guerra (ITA)Bye[H2H]
Q3Pavel Krainik (2) (CAN)ByeBye[H2H]
Q3Philip Aplienz (AUT)Yasin Berk Cebeci (_TU)6-0 6-1[H2H]
Q3Amaury Delmas (FRA)Rishabdev Raman (IND)6-4 7-5[H2H]
Q3UndecidedCosmin Ontica (13) (ROU)Bye[H2H]
Q3Victor Vlad Cornea (3) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Ignace Van Den Steene (BEL)Lorenzo Corioni (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q3Andrea Artieri (ITA)Nicholas Nugent (GBR)1-0 Retired[H2H]
Q3UndecidedKris Krawcewicz (11) (AUT)Bye[H2H]
Q3Yasha Zemel (4) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Patrick Grigoriu (ROU)Osmancan Soyler (TUR)6-7(4) 6-2 6-3[H2H]
Q3Cengiz AKSU (TUN)Alexandr Melnitskiy (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q3UndecidedJonathan Morr (12) (GER)Bye[H2H]
Q3Andrew Ruppli (5) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Samuel Bothwell (IRL)Guerra Yuri GUERRA Yuri (ITA)6-1 6-1[H2H]
Q3Bulut Ozcelik (TUR)Kutsal Korkmaz (TUR)6-3 6-1[H2H]
Q3UndecidedMaksim Tikhomirov (10) (USA)Bye[H2H]
Q3Mohamed Abdel-Aziz (6) (GBR)ByeBye[H2H]
Q3Nathan Lavanchy ()Arslan Kellou (USA)6-3 6-4[H2H]
Q3Davide Negrotti (ITA)Atakan Gezer (TUN)6-4 2-6 6-4[H2H]
Q3UndecidedAlexander Erler (15) (AUT)Bye[H2H]
Q3Alexandru Vasile Manole (7) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3UndecidedVitomir Markovic (SRB)Bye[H2H]
Q3Luka Matic (AUT)Mert Cemri (WC) (_TU)6-1 6-2[H2H]
Q3UndecidedDaniiar Duldaev (14) (KGZ)Bye[H2H]
Q3Naoki Takeda (8) (JPN)ByeBye[H2H]
Q3Emir Ari (_TU)Luka Stojcevic (_SR)6-3 6-4[H2H]
Q3Alexander Donski (CAN)Pierre Louis DODENS (SUI)6-4 6-3[H2H]
Q3UndecidedDusty H. Boyer (9) (USA)Bye[H2H]