ATP Turkey F46 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Turkey F46 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F46 Futures Event Details:

2013-11-18Hard
OutdoorAntalya - Kaya-Belek, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F46 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAnton Zaitsev (6) (RUS)Joris De Loore (2WC) (BEL)6-3 3-0 Retired[H2H]
SFAnton Zaitsev (6) (RUS)Marc Rath (1) (AUT)7-6(4) 6-2[H2H]
SFJoris De Loore (2WC) (BEL)Michael Lammer (4) (SUI)2-6 7-5 6-4[H2H]
QFMarc Rath (1) (AUT)Viktor Filipenko (HUN)7-5 6-4[H2H]
QFAnton Zaitsev (6) (RUS)Sebastian Wagner (Q) (GER)6-3 6-3[H2H]
QFMichael Lammer (4) (SUI)Adam El Mihdawy (5) (USA)3-0 Retired[H2H]
QFJoris De Loore (2WC) (BEL)Abdullah Maqdas (KWT)6-7(8) 6-1 7-6(6)[H2H]
R16Marc Rath (1) (AUT)Michael Geerts (Q) (BEL)6-2 6-1[H2H]
R16Viktor Filipenko (HUN)Andrei Ciumac (8) ()0-6 6-0 6-4[H2H]
R16Sebastian Wagner (Q) (GER)Marvin Netuschil (GER)6-3 2-6 6-3[H2H]
R16Anton Zaitsev (6) (RUS)Ciprian Alexandru Porumb (Q) (ROU)6-0 6-4[H2H]
R16Adam El Mihdawy (5) (USA)Kirill Dmitriev (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Michael Lammer (4) (SUI)Marko Tepavac (SRB)7-6(3) 6-4[H2H]
R16Abdullah Maqdas (KWT)Teodor-Dacian Craciun (7) (ROU)7-6(8) 6-7(7) 7-5[H2H]
R16Joris De Loore (2WC) (BEL)Matthias Wunner (GER)6-4 6-0[H2H]
R32Marc Rath (1) (AUT)Simeon Rossier (Q) (SUI)6-0 6-3[H2H]
R32Michael Geerts (Q) (BEL)Vasiliy Kraynikovskiy (WC) (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Viktor Filipenko (HUN)Cem Ilkel (TUR)2-6 7-6(7) 6-3[H2H]
R32Andrei Ciumac (8) ()Dekel Bar (ISR)6-3 1-6 7-5[H2H]
R32Marvin Netuschil (GER)Nikoloz Basilashvili (3) (GEO)6-2 4-6 6-2[H2H]
R32Sebastian Wagner (Q) (GER)Berk Iliescu (WC) (TUR)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Ciprian Alexandru Porumb (Q) (ROU)Lennart Zynga (GER)7-5 3-1 Retired[H2H]
R32Anton Zaitsev (6) (RUS)Gleb Alekseenko (UKR)6-0 6-1[H2H]
R32Adam El Mihdawy (5) (USA)Tom Schonenberg (GER)6-2 3-6 6-2[H2H]
R32Kirill Dmitriev (RUS)Dennis Druzhinsky (WC) (USA)3-0 Retired[H2H]
R32Marko Tepavac (SRB)Yuriy Kryvoy (Q) (UKR)6-2 6-1[H2H]
R32Michael Lammer (4) (SUI)Antoine-Michel Alexeev (Q) ()6-1 6-0[H2H]
R32Teodor-Dacian Craciun (7) (ROU)Hung-Yuan Hsu (Q) ()6-3 6-2[H2H]
R32Abdullah Maqdas (KWT)Pietro Licciardi (ITA)7-6(2) 6-7(4) 6-1[H2H]
R32Matthias Wunner (GER)Petar Trendafilov (BUL)6-7(5) 6-4 6-3[H2H]
R32Joris De Loore (2WC) (BEL)Dragos Dima (Q) (ROU)6-7(1) 7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAlexandr Chepelev (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Olivier Charroin (WC) (FRA)
Simeon Rossier (SUI)
3-6 6-3 [11-9]
SFAlexandr Chepelev (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Kirill Dmitriev (1) (RUS)
Adam El Mihdawy (USA)
6-0 6-0
SFOlivier Charroin (WC) (FRA)
Simeon Rossier (SUI)
Michael Geerts (BEL)
Petar Trendafilov (BUL)
6-2 7-6(2)
QFKirill Dmitriev (1) (RUS)
Adam El Mihdawy (USA)
Bobbie De Goeijen (NLD)
Yuriy Kryvoy (UKR)
6-4 7-5
QFAlexandr Chepelev (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Teodor-Dacian Craciun (ROU)
Berk Iliescu (TUR)
6-1 6-3
QFOlivier Charroin (WC) (FRA)
Simeon Rossier (SUI)
Robertos Ioannides (WC) (CYP)
Aggelos Venizelos ()
6-1 6-2
QFMichael Geerts (BEL)
Petar Trendafilov (BUL)
Marvin Netuschil (GER)
Marc Rath (AUT)
7-5 6-2
R16Kirill Dmitriev (1) (RUS)
Adam El Mihdawy (USA)
Gleb Alekseenko (UKR)
Ciprian Alexandru Porumb (ROU)
7-5 6-1
R16Bobbie De Goeijen (NLD)
Yuriy Kryvoy (UKR)
Dennis Druzhinsky (WC) (USA)
Nikita Kryvonos (USA)
6-1 7-6(5)
R16Alexandr Chepelev (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Cem Ilkel (4) (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
7-5 6-4
R16Teodor-Dacian Craciun (ROU)
Berk Iliescu (TUR)
Jessy Kalambay (SUI)
Loic Perret (SUI)
4-6 6-2 [10-5]
R16Olivier Charroin (WC) (FRA)
Simeon Rossier (SUI)
Dragos Dima (ROU)
Viktor Filipenko (HUN)
6-4 6-3
R16Robertos Ioannides (WC) (CYP)
Aggelos Venizelos ()
Abdullah Maqdas (3) (KWT)
Marko Tepavac (SRB)
7-6(4) 2-6 [14-12]
R16Michael Geerts (BEL)
Petar Trendafilov (BUL)
Tom Schonenberg (GER)
Matthias Wunner (GER)
6-0 3-6 [10-8]
R16Marvin Netuschil (GER)
Marc Rath (AUT)
Dekel Bar (2) (ISR)
Sebastian Wagner (GER)
3-6 6-2 [11-9]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Michael Geerts (12) (BEL)Loic Perret (1) (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q1Dragos Dima (2) (ROU)Maxim Ratniuk (10) (UKR)6-3 7-6(1)[H2H]
Q1Hung-Yuan Hsu (15) ()Nikita Kryvonos (3) (USA)7-6(3) 7-6(1)[H2H]
Q1Yuriy Kryvoy (4) (UKR)Beka Komakhidze (13) (RUS)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q1Antoine-Michel Alexeev ()Efe Yurtacan (5WC) (TUR)6-4 4-6 6-4[H2H]
Q1Ciprian Alexandru Porumb (6) (ROU)Olivier Charroin (FRA)7-6(6) 6-4[H2H]
Q1Sebastian Wagner (7) (GER)Alexandr Chepelev (11) (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q1Simeon Rossier (8) (SUI)Mathieu Guenat (SUI)WO[H2H]
Q2Loic Perret (1) (SUI)Elliot Carnello (SWE)6-4 6-1[H2H]
Q2Michael Geerts (12) (BEL)Maksim Malyshev (UKR)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Dragos Dima (2) (ROU)Aggelos Venizelos ()6-4 6-3[H2H]
Q2Maxim Ratniuk (10) (UKR)Jessy Kalambay (SUI)6-4 7-6(6)[H2H]
Q2Nikita Kryvonos (3) (USA)Sergey Pochtin (UKR)6-1 6-0[H2H]
Q2Hung-Yuan Hsu (15) ()Benjamin Strunk ()6-1 6-0[H2H]
Q2Yuriy Kryvoy (4) (UKR)Robertos Ioannides (CYP)6-2 6-2[H2H]
Q2Beka Komakhidze (13) (RUS)Jonas Meinecke ()5-7 6-2 6-4[H2H]
Q2Efe Yurtacan (5WC) (TUR)Nikita Matsulenko (RUS)6-7(5) 6-2 6-3[H2H]
Q2Antoine-Michel Alexeev ()Bobbie De Goeijen (9) (NLD)6-3 6-1[H2H]
Q2Ciprian Alexandru Porumb (6) (ROU)Bogdan Dzudzewicz (POL)6-3 6-3[H2H]
Q2Olivier Charroin (FRA)Tinotenda Chanakira (14) (ZWE)6-4 6-7(4) 6-1[H2H]
Q2Sebastian Wagner (7) (GER)Alexander Mozgovoy (RUS)6-2 7-6(12)[H2H]
Q2Alexandr Chepelev (11) (RUS)Norbert Nagyi (AUT)6-0 6-3[H2H]
Q2Simeon Rossier (8) (SUI)Jordan Dyke (USA)6-3 6-3[H2H]
Q2Mathieu Guenat (SUI)Giorgi Javakhishvili (16) (GEO)6-2 6-2[H2H]
Q3Loic Perret (1) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Elliot Carnello (SWE)Hsin Lin ()3-6 6-2 6-0[H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Adrian Kohler ()6-2 6-0[H2H]
Q3Michael Geerts (12) (BEL)ByeBye[H2H]
Q3Dragos Dima (2) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Aggelos Venizelos ()Demur Davitadze (GEO)6-4 6-4[H2H]
Q3Jessy Kalambay (SUI)Alp Sentay (WC) (TUR)6-2 6-2[H2H]
Q3Maxim Ratniuk (10) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Nikita Kryvonos (3) (USA)ByeBye[H2H]
Q3Sergey Pochtin (UKR)Leo Luescher ()6-4 6-3[H2H]
Q3Benjamin Strunk ()Shadrik Huni ()6-0 6-0[H2H]
Q3Hung-Yuan Hsu (15) ()Andy Lau (HKG)6-0 6-4[H2H]
Q3Yuriy Kryvoy (4) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Robertos Ioannides (CYP)Arda Albay (TUR)6-1 6-1[H2H]
Q3Jonas Meinecke ()Arif Guliyev (AZE)6-2 6-2[H2H]
Q3Beka Komakhidze (13) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Efe Yurtacan (5WC) (TUR)ByeBye[H2H]
Q3Nikita Matsulenko (RUS)Mousa Shanan Zayed (QAT)6-1 6-4[H2H]
Q3Antoine-Michel Alexeev ()Abdulla Al Mohamoud (QAT)6-0 6-0[H2H]
Q3Bobbie De Goeijen (9) (NLD)ByeBye[H2H]
Q3Ciprian Alexandru Porumb (6) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Bogdan Dzudzewicz (POL)Pau Martin Sole (ESP)6-7(3) 6-2 6-2[H2H]
Q3Olivier Charroin (FRA)Furkan Eryilmaz (TUR)6-0 6-2[H2H]
Q3Tinotenda Chanakira (14) (ZWE)Cedric Stalder ()6-0 6-1[H2H]
Q3Sebastian Wagner (7) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Mozgovoy (RUS)Andrei Mihai (ROU)6-7(3) 6-3 6-2[H2H]
Q3Norbert Nagyi (AUT)Cem Erturk (TUR)6-4 6-2[H2H]
Q3Alexandr Chepelev (11) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Simeon Rossier (8) (SUI)ByeBye[H2H]
Q3Jordan Dyke (USA)Arthur Bedel (FRA)6-4 6-4[H2H]
Q3Mathieu Guenat (SUI)Mehmet Basri Beyazit (WC) (TUR)6-0 6-0[H2H]
Q3Giorgi Javakhishvili (16) (GEO)Timur Salbiev (RUS)6-0 5-7 6-4[H2H]