ATP Turkey F3 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Turkey F3 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F3 Futures Event Details:

2017-01-23Hard
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FCem Ilkel (6) (TUR)Tallon Griekspoor (5) (NLD)6-4 1-0 Retired[H2H]
SFTallon Griekspoor (5) (NLD)Aleksandar Lazov (BUL)6-4 7-5[H2H]
SFCem Ilkel (6) (TUR)Michal Konecny (7) (CZE)6-4 3-6 7-6(6)[H2H]
QFAleksandar Lazov (BUL)Altug Celikbilek (TUR)7-6(4) 7-6(4)[H2H]
QFTallon Griekspoor (5) (NLD)Vadim Alekseenko (UKR)6-1 6-2[H2H]
QFMichal Konecny (7) (CZE)Peter Kobelt (USA)6-1 4-6 6-2[H2H]
QFCem Ilkel (6) (TUR)Marc Sieber (2) (GER)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Altug Celikbilek (TUR)Miliaan Niesten (NLD)4-6 6-1 6-1[H2H]
R16Aleksandar Lazov (BUL)Hubert Hurkacz (8) (POL)6-2 5-7 6-2[H2H]
R16Vadim Alekseenko (UKR)Sebastian Ofner (4) (AUT)7-6(8) 5-7 7-5[H2H]
R16Tallon Griekspoor (5) (NLD)Viktor Durasovic (NOR)3-6 6-3 6-2[H2H]
R16Michal Konecny (7) (CZE)Anil Yuksel (TUR)6-1 1-6 6-1[H2H]
R16Peter Kobelt (USA)Felipe Mantilla (COL)6-7(3) 6-3 7-6(1)[H2H]
R16Cem Ilkel (6) (TUR)Anton Zaitcev (RUS)6-1 6-0[H2H]
R16Marc Sieber (2) (GER)Matej Vocel (CZE)6-4 6-0[H2H]
R32Altug Celikbilek (TUR)Alp Sentay (TUR)6-4 7-5[H2H]
R32Miliaan Niesten (NLD)Naoki Takeda (JPN)6-3 6-3[H2H]
R32Aleksandar Lazov (BUL)Muhammet Haylaz (TUR)6-2 6-4[H2H]
R32Hubert Hurkacz (8) (POL)Alexander Donski (CAN)7-6(7) 6-4[H2H]
R32Sebastian Ofner (4) (AUT)David Argasinski (WC) (POL)6-4 6-1[H2H]
R32Vadim Alekseenko (UKR)Tom Kocevar-Desman (SLO)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Viktor Durasovic (NOR)Mate Delic (CRO)7-5 4-6 7-6(6)[H2H]
R32Tallon Griekspoor (5) (NLD)Nik Razborsek (SLO)6-2 6-3[H2H]
R32Michal Konecny (7) (CZE)Vladimir Uzhylovsky (UKR)6-1 6-3[H2H]
R32Anil Yuksel (TUR)Nino Serdarusic (CRO)6-2 6-2[H2H]
R32Peter Kobelt (USA)Petar Conkic (SRB)7-5 7-5[H2H]
R32Felipe Mantilla (COL)Ti Chen (3) ()7-5 6-4[H2H]
R32Cem Ilkel (6) (TUR)Andrew Ruppli (SUI)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Anton Zaitcev (RUS)Victor Vlad Cornea (ROU)6-4 6-3[H2H]
R32Matej Vocel (CZE)Dusty H. Boyer (USA)6-3 6-4[H2H]
R32Marc Sieber (2) (GER)Emmanuel Luria (WC) (ISR)6-0 6-0[H2H]
Men's Doubles
FVictor Vlad Cornea (1) (ROU)
Nino Serdarusic (CRO)
Vadim Alekseenko (UKR)
Felipe Mantilla (COL)
6-3 6-1
SFVictor Vlad Cornea (1) (ROU)
Nino Serdarusic (CRO)
Alexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
6-3 6-4
SFVadim Alekseenko (UKR)
Felipe Mantilla (COL)
Filip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
6-2 6-1
QFVictor Vlad Cornea (1) (ROU)
Nino Serdarusic (CRO)
Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Andrew Ruppli (SUI)
6-7(8) 6-0 10-7
QFAlexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Sarp Agabigun (4) (TUR)
Muhammet Haylaz (TUR)
6-4 6-4
QFFilip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
7-6(6) 7-5
QFVadim Alekseenko (UKR)
Felipe Mantilla (COL)
Sefa Suluoglu (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
3-6 6-4 10-6
R16Victor Vlad Cornea (1) (ROU)
Nino Serdarusic (CRO)
Amaury Delmas (WC) (FRA)
Pierre Louis DODENS (SUI)
6-3 6-2
R16Javier Pulgar-Garcia (ESP)
Andrew Ruppli (SUI)
Gabriel Donev ()
Alp Sentay (TUR)
6-4 6-2
R16Sarp Agabigun (4) (TUR)
Muhammet Haylaz (TUR)
Sidney De Boer ()
Tallon Griekspoor (NLD)
4-6 6-4 10-6
R16Alexander Erler (AUT)
Sebastian Ofner (AUT)
Peter Kobelt (USA)
Emmanuel Luria (ISR)
6-1 6-2
R16Filip Brtnicky (CZE)
Matej Vocel (CZE)
Tom Kocevar-Desman (SLO)
Nik Razborsek (SLO)
6-3 6-2
R16Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Anton Zaitcev (RUS)
Altug Celikbilek (3) (TUR)
Cem Ilkel (TUR)
6-3 3-6 10-7
R16Sefa Suluoglu (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
Davide Guerra (WC) (ITA)
Davide Negrotti (ITA)
6-0 6-1
R16Vadim Alekseenko (UKR)
Felipe Mantilla (COL)
Ti Chen (2) ()
Michal Konecny (CZE)
6-3 4-6 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vladimir Uzhylovsky (1) (UKR)Alp Sentay (9) (TUR)6-1 7-6(5)[H2H]
Q1Victor Vlad Cornea (10) (ROU)Luke Johnson (AUS)6-3 6-1[H2H]
Q1Matej Vocel (3) (CZE)Isa Mammetgulyyev (13) (TKM)6-4 6-4[H2H]
Q1Alexander Donski (CAN)Alexander Erler (AUT)7-6(5) 7-6(4)[H2H]
Q1Petar Conkic (5) (SRB)Sefa Suluoglu (15) (TUR)6-1 6-2[H2H]
Q1Dusty H. Boyer (USA)Koray Kirci (TUR)6-1 6-1[H2H]
Q1Naoki Takeda (JPN)Filip Brtnicky (7) (CZE)6-1 3-6 6-1[H2H]
Q1Andrew Ruppli (12) (SUI)Sarp Agabigun (8) (TUR)6-1 6-3[H2H]
Q2Vladimir Uzhylovsky (1) (UKR)Shinnosuke Hiramatsu (JPN)6-2 6-4[H2H]
Q2Alp Sentay (9) (TUR)Lazar Dokov (USA)6-0 6-0[H2H]
Q2Luke Johnson (AUS)Christian Hirschmueller (2) (GER)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q2Victor Vlad Cornea (10) (ROU)Davide Guerra (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Matej Vocel (3) (CZE)Daniiar Duldaev (KGZ)4-6 6-4 7-5[H2H]
Q2Isa Mammetgulyyev (13) (TKM)Mert Celik (_TU)6-0 6-1[H2H]
Q2Alexander Donski (CAN)Javier Pulgar-Garcia (4) (ESP)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q2Alexander Erler (AUT)Yasha Zemel (11) (ISR)7-5 6-2[H2H]
Q2Petar Conkic (5) (SRB)Florian Jakob ()6-1 6-2[H2H]
Q2Sefa Suluoglu (15) (TUR)Luka Matic (AUT)6-0 6-1[H2H]
Q2Koray Kirci (TUR)Gabriel Donev (6) ()7-5 0-6 6-3[H2H]
Q2Dusty H. Boyer (USA)Pierre Louis DODENS (SUI)6-3 6-3[H2H]
Q2Filip Brtnicky (7) (CZE)Bogdan Djurdjevic (GER)6-1 6-4[H2H]
Q2Naoki Takeda (JPN)Vitomir Markovic (SRB)6-1 6-0[H2H]
Q2Sarp Agabigun (8) (TUR)Maksim Tikhomirov (USA)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q2Andrew Ruppli (12) (SUI)Andrei Molyak (RUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Vladimir Uzhylovsky (1) (UKR)ByeBye[H2H]
Q3Shinnosuke Hiramatsu (JPN)Kayra Kargin (_TU)6-0 6-1[H2H]
Q3Lazar Dokov (USA)Oduzhan Sady Parlak (_TU)6-1 6-0[H2H]
Q3UndecidedAlp Sentay (9) (TUR)Bye[H2H]
Q3Christian Hirschmueller (2) (GER)ByeBye[H2H]
Q3Luke Johnson (AUS)Rishabdev Raman (IND)6-2 6-3[H2H]
Q3Davide Guerra (ITA)Luka Stojcevic (_SR)6-0 6-3[H2H]
Q3UndecidedVictor Vlad Cornea (10) (ROU)Bye[H2H]
Q3Matej Vocel (3) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Daniiar Duldaev (KGZ)Oleksandr Varichenko (UKR)6-1 6-3[H2H]
Q3Mert Celik (_TU)Andrea Artieri (WC) (ITA)6-0 6-2[H2H]
Q3Isa Mammetgulyyev (13) (TKM)Ren Nakamura (JPN)6-3 7-6(6)[H2H]
Q3Javier Pulgar-Garcia (4) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Alexander Donski (CAN)Hakan Uyanik (_TU)6-0 6-1[H2H]
Q3Alexander Erler (AUT)Furkan Ayyildiz (_TU)WO[H2H]
Q3Yasha Zemel (11) (ISR)Batuhan Er (_TU)6-0 6-0[H2H]
Q3Petar Conkic (5) (SRB)ByeBye[H2H]
Q3Florian Jakob ()Omer Berk Gorgun (WC) (TUN)6-2 6-0[H2H]
Q3Luka Matic (AUT)Guerra Yuri GUERRA Yuri (ITA)6-1 6-3[H2H]
Q3Sefa Suluoglu (15) (TUR)Arslan Kellou (USA)6-0 6-2[H2H]
Q3Gabriel Donev (6) ()ByeBye[H2H]
Q3Koray Kirci (TUR)Nicholas Nugent (GBR)6-3 6-1[H2H]
Q3Pierre Louis DODENS (SUI)Davide Negrotti (ITA)6-2 6-3[H2H]
Q3Dusty H. Boyer (USA)Goran Markovic (14) (SRB)6-3 6-4[H2H]
Q3Filip Brtnicky (7) (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Bogdan Djurdjevic (GER)Oleg Ladik (RUS)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q3Vitomir Markovic (SRB)Alexandr Melnitskiy (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q3Naoki Takeda (JPN)Yuanfeng Li (16) (CHN)6-4 6-1[H2H]
Q3Sarp Agabigun (8) (TUR)ByeBye[H2H]
Q3Maksim Tikhomirov (USA)Amaury Delmas (FRA)7-6(1) 6-1[H2H]
Q3Andrei Molyak (RUS)Nikita Smirnov (RUS)6-7(5) 6-0 7-6(8)[H2H]
Q3Andrew Ruppli (12) (SUI)Ritesh Dubey (IND)6-0 6-0[H2H]