ATP Turkey F3 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Turkey F3 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F3 Futures Event Details:

2009-03-30Clay
OutdoorAntalya 3 - Belek, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvan Sergeyev (3) (UKR)Robin Roshardt (Q) (SUI)6-0 Retired[H2H]
SFRobin Roshardt (Q) (SUI)Michal Tabara (CZE)7-5 5-7 7-6(5) [H2H]
SFIvan Sergeyev (3) (UKR)Konstantinos Economidis (GRE)7-5 6-1 [H2H]
QFRobin Roshardt (Q) (SUI)Gerald Kamitz (Q) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
QFMichal Tabara (CZE)Artem Smirnov (UKR)6-4 6-3 [H2H]
QFIvan Sergeyev (3) (UKR)Murad Inoyatov (6) (UZB)6-4 6-3 [H2H]
QFKonstantinos Economidis (GRE)Alexandros Jakupovic (7) (GRE)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R16Gerald Kamitz (Q) (AUT)Adam Vejmelka (1) (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R16Robin Roshardt (Q) (SUI)Roman Jebavy (5) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Michal Tabara (CZE)Nicolas Santos (BRA)7-5 6-4 [H2H]
R16Artem Smirnov (UKR)Ignacio Coll-Riudavets (8) (ESP)6-3 6-3 [H2H]
R16Murad Inoyatov (6) (UZB)Aleksandar Cvetkov (Q) (YUG)7-6(4) 7-5 [H2H]
R16Ivan Sergeyev (3) (UKR)Andoni Vivanco-Guzman (ESP)6-3 6-3 [H2H]
R16Alexandros Jakupovic (7) (GRE)Laurynas Grigelis (Q) (LTU)6-2 6-1 [H2H]
R16Konstantinos Economidis (GRE)Jakub Lustyk (LL) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Adam Vejmelka (1) (CZE)Dominic Metzger (WC) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R32Gerald Kamitz (Q) (AUT)Vadim Alekseenko (UKR)5-7 7-6(3) 7-5 [H2H]
R32Robin Roshardt (Q) (SUI)Adrian Sikora (SVK)4-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Roman Jebavy (5) (CZE)Ergun Zorlu (WC) (TUR)6-3 3-6 7-5 [H2H]
R32Michal Tabara (CZE)Hans Podlipnik-Castillo (4) (CHI)1-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Nicolas Santos (BRA)Younes Ben Abderrahman (WC) (BEL)6-0 6-2 [H2H]
R32Artem Smirnov (UKR)Stephane Piro (Q) (FRA)7-6(5) 6-0 [H2H]
R32Ignacio Coll-Riudavets (8) (ESP)Alexandru-Raul Lazar (ROU)6-3 6-7(2) 6-4 [H2H]
R32Murad Inoyatov (6) (UZB)Rodrigo Perez (CHI)6-4 6-1 [H2H]
R32Aleksandar Cvetkov (Q) (YUG)Dmytro Petrov (Q) (UKR)6-4 1-6 6-2 [H2H]
R32Andoni Vivanco-Guzman (ESP)Ilhan Mutlu (WC) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R32Ivan Sergeyev (3) (UKR)Marco Mirnegg (AUT)6-2 2-6 6-2 [H2H]
R32Alexandros Jakupovic (7) (GRE)Oscar Sabate-Bretos (ESP)6-2 6-0 [H2H]
R32Laurynas Grigelis (Q) (LTU)Theodoros Angelinos (Q) (GRE)6-3 6-2 [H2H]
R32Jakub Lustyk (LL) (CZE)Pavel Katliarov (Q) (BLR)6-1 6-2 [H2H]
R32Konstantinos Economidis (GRE)Andrei Gorban (2) (MDA)6-2 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FFlorin Mergea (3) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Ivan Anikanov (4) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
7-6(4) 6-3
SFFlorin Mergea (3) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Pavel Katliarov (BLR)
Dmytro Petrov (UKR)
6-2 3-6 [10-6]
SFIvan Anikanov (4) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Ignacio Coll-Riudavets (2) (ESP)
Andoni Vivanco-Guzman (ESP)
6-3 4-6 [11-9]
QFPavel Katliarov (BLR)
Dmytro Petrov (UKR)
Andrei Gorban (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
7-6(5) 6-4
QFFlorin Mergea (3) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Nicolas Santos (BRA)
Ricardo Siggia (BRA)
6-2 6-4
QFIvan Anikanov (4) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-3 6-7(7) [10-8]
QFIgnacio Coll-Riudavets (2) (ESP)
Andoni Vivanco-Guzman (ESP)
Murad Inoyatov (UZB)
Ergun Zorlu (TUR)
6-7(4) 6-4 [10-6]
R16Pavel Katliarov (BLR)
Dmytro Petrov (UKR)
Roman Jebavy (1) (CZE)
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
7-6(2) 6-2
R16Andrei Gorban (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
Milos Sekulic (SWE)
7-6(4) 7-5
R16Florin Mergea (3) (ROU)
Costin Paval (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Roman Tudoreanu (MDA)
6-4 3-6 [10-8]
R16Nicolas Santos (BRA)
Ricardo Siggia (BRA)
Theodoros Angelinos (WC) (GRE)
Younes Ben Abderrahman (BEL)
6-2 6-4
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Serkan-Akin Dilek (WC) (TUR)
Ilhan Mutlu (TUR)
6-3 6-1
R16Ivan Anikanov (4) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Tuna Altuna (WC) (TUR)
Adem Ozmeral (TUR)
7-5 6-3
R16Murad Inoyatov (UZB)
Ergun Zorlu (TUR)
Adrian Sikora (SVK)
Michal Tabara (CZE)
6-4 6-7(3) [10-6]
R16Ignacio Coll-Riudavets (2) (ESP)
Andoni Vivanco-Guzman (ESP)
Jakub Lustyk (CZE)
Rodrigo Perez (CHI)
6-0 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Robin Roshardt (1) (SUI)Marco Dierckx (9) (BEL)6-4 6-1 [H2H]
Q1Dmytro Petrov (2) (UKR)Morgan Phillips (GBR)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q1Laurynas Grigelis (LTU)Gilles De Sousa (FRA)6-3 7-6(5) [H2H]
Q1Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Andrei Vasilevski (BLR)6-1 7-6(5) [H2H]
Q1Theodoros Angelinos (GRE)Jakub Lustyk (14) (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q1Stephane Piro (12) (FRA)Ricardo Siggia (6) (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Gerald Kamitz (AUT)Costin Paval (7) (ROU)4-6 7-6(4) 6-0 [H2H]
Q1Pavel Katliarov (15) (BLR)Ivan Anikanov (8) (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Robin Roshardt (1) (SUI)Korhan Ural Ates (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Marco Dierckx (9) (BEL)Ivan Kobzar (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Dmytro Petrov (2) (UKR)Goncalo Pereira (POR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Morgan Phillips (GBR)Gleb Alekseenko (10) (UKR)6-1 2-6 6-3 [H2H]
Q2Laurynas Grigelis (LTU)Ilija Martinoski (3) (MKD)6-1 7-5 [H2H]
Q2Gilles De Sousa (FRA)Rafal Gozdur (POL)7-6(7) 6-3 [H2H]
Q2Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Roman Kislyanskiy (RUS)4-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q2Andrei Vasilevski (BLR)Alexander Bury (16) (BLR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Theodoros Angelinos (GRE)David Rice (5) (GBR)7-6(5) 3-2 Retired[H2H]
Q2Jakub Lustyk (14) (CZE)Andre Baran (BRA)6-4 7-5 [H2H]
Q2Ricardo Siggia (6) (BRA)Ivan Tsiganov (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q2Stephane Piro (12) (FRA)Bruno Alvarez (BEL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Costin Paval (7) (ROU)Milos Sekulic (SWE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Gerald Kamitz (AUT)Marcus Weiglhofer (AUT)6-2 1-6 6-3 [H2H]
Q2Ivan Anikanov (8) (UKR)Mateusz Szmigiel (POL)6-3 6-4 [H2H]
Q2Pavel Katliarov (15) (BLR)Ervand Gasparyan (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Robin Roshardt (1) (SUI)Kirill Sirin (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Korhan Ural Ates (TUR)Manuel Cavaco (POR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ivan Kobzar (BLR)Radim Urbanek (CZE)1-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Marco Dierckx (9) (BEL)Filipe Brandao (BRA)7-5 6-0 [H2H]
Q3Dmytro Petrov (2) (UKR)Jair Assuncao (BRA)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Goncalo Pereira (POR)Nikolai Soloviev (RUS)7-5 6-1 [H2H]
Q3Morgan Phillips (GBR)Christian Bartmann (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (10) (UKR)Jiri Vesely (CZE)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q3Ilija Martinoski (3) (MKD)Chris-Simon Hentschel (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q3Laurynas Grigelis (LTU)Alexander Vasin (RUS)5-7 6-2 6-1 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (POL)Gianni Kubin (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Gilles De Sousa (FRA)Roman Tudoreanu (13) (MDA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Ouassel Hared (ALG)6-3 6-4 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Mario Dierckx (BEL)6-1 6-4 [H2H]
Q3Andrei Vasilevski (BLR)Barkin Yalcinkale (TUR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alexander Bury (16) (BLR)Tomislav Jotovski (MKD)7-5 6-2 [H2H]
Q3David Rice (5) (GBR)Ruslan Nurmatov (RUS)6-7(4) 7-5 6-2 [H2H]
Q3Theodoros Angelinos (GRE)Tuna Altuna (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Andre Baran (BRA)Marlon Oliveira (BRA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Jakub Lustyk (14) (CZE)Cahit Kapukiran (TUR)6-4 7-6(2) [H2H]
Q3Ricardo Siggia (6) (BRA)Can Kiziltuna (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Ivan Tsiganov (RUS)Nimrod Shalish (ISR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Bruno Alvarez (BEL)Rene Ruegamer (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Stephane Piro (12) (FRA)Vasco Zdravkin (MKD)6-1 6-0 [H2H]
Q3Costin Paval (7) (ROU)Shendrit Deari (MKD)6-0 6-2 [H2H]
Q3Milos Sekulic (SWE)Florian Farnleitner (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Goncalo Falcao (POR)0-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Gerald Kamitz (AUT)Andrei Ciumac (11) (MDA)7-6(3) 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (8) (UKR)Jan Satral (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (POL)Juraj Masar (SVK)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Ervand Gasparyan (RUS)James Allemby (GBR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Pavel Katliarov (15) (BLR)Peter Ramstrommer (SWE)6-2 6-2 [H2H]
Q4Robin Roshardt (1) (SUI)Bye
Q4Kirill Sirin (RUS)Bye
Q4Korhan Ural Ates (TUR)Peter Nawara (CAN)2-6 3-1 Retired[H2H]
Q4Manuel Cavaco (POR)Erkin Aliyev (AZE)6-0 6-3 [H2H]
Q4Radim Urbanek (CZE)Civan Orhan (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Ivan Kobzar (BLR)Korneel Sanders (BEL)6-3 6-4 [H2H]
Q4Filipe Brandao (BRA)Baris Erguden (TUR)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q4Marco Dierckx (9) (BEL)Bye
Q4Dmytro Petrov (2) (UKR)Bye
Q4Jair Assuncao (BRA)Bye
Q4Nikolai Soloviev (RUS)Dmitriy Borodkin (KAZ)6-1 6-2 [H2H]
Q4Goncalo Pereira (POR)Daniel Kumlin (SWE)6-3 6-1 [H2H]
Q4Christian Bartmann (GER)Arakel Vartanyan (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q4Morgan Phillips (GBR)Willian Franco (BRA)6-3 6-1 [H2H]
Q4Jiri Vesely (CZE)Arsen Asanov (UZB)6-4 6-0 [H2H]
Q4Gleb Alekseenko (10) (UKR)Bye
Q4Ilija Martinoski (3) (MKD)Bye
Q4Chris-Simon Hentschel (GER)Bye
Q4Alexander Vasin (RUS)Sebastian Fanselow (GER)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q4Laurynas Grigelis (LTU)Kaan Senolsun (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Rafal Gozdur (POL)Claes Goransson (SWE)6-3 6-1 [H2H]
Q4Gianni Kubin (TUR)Burak Vardal (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Gilles De Sousa (FRA)Adem Ozmeral (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q4Roman Tudoreanu (13) (MDA)Bye
Q4Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Bye
Q4Ouassel Hared (ALG)Bye
Q4Mario Dierckx (BEL)Michal Voscek (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q4Roman Kislyanskiy (RUS)Artsiom Maksimchyk (BLR)6-3 6-0 [H2H]
Q4Andrei Vasilevski (BLR)Sami Beceren (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Barkin Yalcinkale (TUR)Can Cetinel (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q4Tomislav Jotovski (MKD)Bogdan Andrii (ROU)7-5 6-2 [H2H]
Q4Alexander Bury (16) (BLR)Bye
Q4David Rice (5) (GBR)Bye
Q4Ruslan Nurmatov (RUS)Bye
Q4Theodoros Angelinos (GRE)Fredrik Peterson (SWE)6-1 6-0 [H2H]
Q4Tuna Altuna (TUR)Fabien Drugmand (BEL)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q4Marlon Oliveira (BRA)Dimitrije Tasic (SRB)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q4Andre Baran (BRA)Jakub Piter (POL)6-0 6-1 [H2H]
Q4Cahit Kapukiran (TUR)Michael Rjazanov (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q4Jakub Lustyk (14) (CZE)Bye
Q4Ricardo Siggia (6) (BRA)Bye
Q4Can Kiziltuna (TUR)Bye
Q4Nimrod Shalish (ISR)Berkem Turhal (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q4Ivan Tsiganov (RUS)Nuri Ersin Tarim (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q4Bruno Alvarez (BEL)Jacob Avellan (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q4Rene Ruegamer (GER)Yury Vaschenko (RUS)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q4Vasco Zdravkin (MKD)Jovan Parlic (SRB)6-4 6-2 [H2H]
Q4Stephane Piro (12) (FRA)Bye
Q4Costin Paval (7) (ROU)Bye
Q4Shendrit Deari (MKD)Bye
Q4Milos Sekulic (SWE)Robert Rumler (CZE)7-5 7-6(5) [H2H]
Q4Florian Farnleitner (AUT)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q4Marcus Weiglhofer (AUT)Sinan Kasap (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Goncalo Falcao (POR)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q4Gerald Kamitz (AUT)Soma Kesthely (NOR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Andrei Ciumac (11) (MDA)Bye
Q4Ivan Anikanov (8) (UKR)Bye
Q4Jan Satral (CZE)Serkan-Akin Dilek (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Mateusz Szmigiel (POL)Shahin Khaledan (IRI)6-1 6-0 [H2H]
Q4Juraj Masar (SVK)Gregor Opferman (GER)4-6 6-2 7-6(1) [H2H]
Q4James Allemby (GBR)Guillaume Brochard (BEL)4-6 7-5 6-3 [H2H]
Q4Ervand Gasparyan (RUS)Alex Lane (USA)6-4 6-0 [H2H]
Q4Peter Ramstrommer (SWE)Dogus Kurkan (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Pavel Katliarov (15) (BLR)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F3 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Turkey F3 Futures?