ATP Turkey F3 Futures Draw (Men's) - 2008

Click Here To Join The Turkey F3 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F3 Futures Event Details:

2008-03-31Clay
OutdoorAntalya 3, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrei Gorban (MDA)Dustin Brown (JAM)6-3 6-1 [H2H]
SFAndrei Gorban (MDA)Adam Vejmelka (5) (CZE)7-5 7-6(2) [H2H]
SFDustin Brown (JAM)Thomas Schoorel (Q) (NED)6-0 6-3 [H2H]
QFAdam Vejmelka (5) (CZE)Aldin Setkic (Q) (BIH)7-5 3-2 Retired[H2H]
QFAndrei Gorban (MDA)Yannick Mertens (BEL)6-3 6-2 [H2H]
QFThomas Schoorel (Q) (NED)Jeroen Masson (7SE) (RSA)7-6(3) 1-2 Retired[H2H]
QFDustin Brown (JAM)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
R16Aldin Setkic (Q) (BIH)Catalin-Ionut Gard (1SE) (ROU)7-6(3) 4-6 6-2 [H2H]
R16Adam Vejmelka (5) (CZE)Robert Godlewski (POL)7-5 6-2 [H2H]
R16Yannick Mertens (BEL)David Klier (GER)7-5 6-4 [H2H]
R16Andrei Gorban (MDA)Alejandro Kon (8) (ARG)1-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Jeroen Masson (7SE) (RSA)Federico Sansonetti (Q) (URU)6-0 7-5 [H2H]
R16Thomas Schoorel (Q) (NED)Marsel Khamdamov (3) (UZB)4-6 7-5 6-4 [H2H]
R16Haluk Akkoyun (WC) (TUR)Marcin Gawron (POL)6-2 6-4 [H2H]
R16Dustin Brown (JAM)David Novak (CZE)6-1 6-4 [H2H]
R32Catalin-Ionut Gard (1SE) (ROU)Dusan Karol (CZE)6-1 6-1 [H2H]
R32Aldin Setkic (Q) (BIH)Abraham Gonzalez-Jimenez (Q) (ESP)6-2 6-0 [H2H]
R32Robert Godlewski (POL)Miliaan Niesten (Q) (NED)7-6(4) 7-6(7) [H2H]
R32Adam Vejmelka (5) (CZE)Andrei Mlendea (ROU)6-2 6-2 [H2H]
R32Yannick Mertens (BEL)Dusan Lojda (4) (CZE)5-7 7-5 6-3 [H2H]
R32David Klier (GER)Filip Zeman (Q) (CZE)6-2 2-6 6-3 [H2H]
R32Andrei Gorban (MDA)Andre Wiesler (Q) (GER)6-3 6-1 [H2H]
R32Alejandro Kon (8) (ARG)Fred Hemmes (NED)6-4 4-6 7-5 [H2H]
R32Jeroen Masson (7SE) (RSA)Tim Goransson (Q) (SWE)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Federico Sansonetti (Q) (URU)Serkan-Akin Dilek (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
R32Thomas Schoorel (Q) (NED)Edward Seator (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Marsel Khamdamov (3) (UZB)Marc Sieber (GER)6-2 6-3 [H2H]
R32Marcin Gawron (POL)Gabriel Moraru (6) (ROU)5-7 4-2 Retired[H2H]
R32Haluk Akkoyun (WC) (TUR)Erkin Aliyev (WC) (AZE)6-2 6-0 [H2H]
R32David Novak (CZE)Ergun Zorlu (WC) (TUR)6-2 7-6(4) [H2H]
R32Dustin Brown (JAM)Ivan Sergeyev (2) (UKR)7-6(5) 4-6 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FDustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
Daniel Stoehr (GER)
Andre Wiesler (GER)
7-5 6-2
SFDaniel Stoehr (GER)
Andre Wiesler (GER)
Jeroen Masson (3) (RSA)
Yannick Mertens (BEL)
WO
SFDustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
Marcin Gawron (POL)
Robert Godlewski (POL)
6-3 6-2
QFDaniel Stoehr (GER)
Andre Wiesler (GER)
Dusan Karol (1) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
6-4 5-7 [10-5]
QFJeroen Masson (3) (RSA)
Yannick Mertens (BEL)
Fred Hemmes (NED)
Peter Lucassen (NED)
6-1 6-4
QFDustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
Andrei Gorban (4) (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
6-3 6-1
QFMarcin Gawron (POL)
Robert Godlewski (POL)
Andrei Mlendea (2) (ROU)
Gabriel Moraru (ROU)
WO
R16Dusan Karol (1) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Andrzej Grusiecki (POL)
Lukasz Wodnicki (POL)
6-3 6-4
R16Daniel Stoehr (GER)
Andre Wiesler (GER)
Jordi Marse-Vidri (ESP)
Jeremy Swyngedouw (BEL)
6-4 6-1
R16Jeroen Masson (3) (RSA)
Yannick Mertens (BEL)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-2 7-5
R16Fred Hemmes (NED)
Peter Lucassen (NED)
Dusan Lojda (CZE)
David Novak (CZE)
6-2 6-2
R16Dustin Brown (JAM)
Peter Steinberger (GER)
Arsen Asanov (UZB)
Aldin Setkic (BIH)
6-4 3-6 [10-8]
R16Andrei Gorban (4) (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
Alejandro Kon (ARG)
Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)
6-1 6-3
R16Marcin Gawron (POL)
Robert Godlewski (POL)
Andriej Kapas (POL)
Piotr Zielinski (POL)
6-4 6-4
R16Andrei Mlendea (2) (ROU)
Gabriel Moraru (ROU)
Serkan-Akin Dilek (WC) (TUR)
Federico Sansonetti (URU)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Federico Sansonetti (16) (URU)Mariano Petetgrosso (WC) (ARG)6-2 2-6 6-4 [H2H]
Q1Aldin Setkic (2) (BIH)Andrei Plotniy (12) (RUS)7-5 7-5 [H2H]
Q1Abraham Gonzalez-Jimenez (ESP)Jeremy Jahn (GER)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q1Andre Wiesler (4) (GER)Daniel Cox (GBR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Miliaan Niesten (NED)Kacper Owsian (14) (POL)6-4 6-4 [H2H]
Q1Tim Goransson (9) (SWE)Piotr Zielinski (POL)6-2 6-3 [H2H]
Q1Filip Zeman (7) (CZE)Nils Langer (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q1Thomas Schoorel (8) (NED)Patrick Taubert (11) (GER)3-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Mariano Petetgrosso (WC) (ARG)Lukasz Wodnicki (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Federico Sansonetti (16) (URU)Maxime Braeckman (BEL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Aldin Setkic (2) (BIH)Constantin-Cristian Tanase (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q2Andrei Plotniy (12) (RUS)Andrzej Grusiecki (POL)6-4 7-5 [H2H]
Q2Jeremy Jahn (GER)Roman Kislyanskiy (RUS)7-6(5) 4-6 7-5 [H2H]
Q2Abraham Gonzalez-Jimenez (ESP)Tomasz Krzyszkowski (POL)5-7 6-1 6-2 [H2H]
Q2Andre Wiesler (4) (GER)Arsen Asanov (UZB)7-5 6-0 [H2H]
Q2Daniel Cox (GBR)Dylan Sessagesimi (SUI)7-5 6-2 [H2H]
Q2Miliaan Niesten (NED)Daniel Stoehr (5) (GER)0-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Kacper Owsian (14) (POL)Florian Farnleitner (AUT)1-6 7-5 6-3 [H2H]
Q2Piotr Zielinski (POL)Mathieu Guenat (6) (SUI)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Tim Goransson (9) (SWE)Alexander Vasin (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q2Filip Zeman (7) (CZE)Joshua Milton (GBR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Nils Langer (GER)Issam Jellali (WC) (TUN)6-4 6-4 [H2H]
Q2Thomas Schoorel (8) (NED)Alexander Sajonz (SWE)6-0 6-0 [H2H]
Q2Patrick Taubert (11) (GER)Tuna Altuna (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Lukasz Wodnicki (POL)Andrei George Daraban (ROU)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Mariano Petetgrosso (WC) (ARG)Almog Mashiach (ISR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Maxime Braeckman (BEL)Baris Erguden (TUR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Federico Sansonetti (16) (URU)Sergiy Myropolsky (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Aldin Setkic (2) (BIH)Denis Milchenko (UKR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Constantin-Cristian Tanase (ROU)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Andrzej Grusiecki (POL)Andrei Ciumac (MDA)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q3Andrei Plotniy (12) (RUS)Markus Ingold (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Rodolfo Bustamante (BRA)7-5 6-0 [H2H]
Q3Jeremy Jahn (GER)Nicholas Edlefsen (USA)6-2 6-2 [H2H]
Q3Tomasz Krzyszkowski (POL)Nikita Soifer (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Abraham Gonzalez-Jimenez (ESP)Benjamin Dracos (10) (FRA)0-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Andre Wiesler (4) (GER)Evthimios Karaliolios (NED)6-3 6-4 [H2H]
Q3Arsen Asanov (UZB)David Jeflea (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dylan Sessagesimi (SUI)Benjamin Gros (FRA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Daniel Cox (GBR)Anas Fattar (13) (MAR)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Daniel Stoehr (5) (GER)Ilhan Mutlu (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Miliaan Niesten (NED)Peter Steinberger (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q3Florian Farnleitner (AUT)Costin Paval (ROU)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Kacper Owsian (14) (POL)Adrian Vodislav (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q3Mathieu Guenat (6) (SUI)Szymon Tatarczyk (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q3Piotr Zielinski (POL)Soren Wedege (DEN)7-6(7) 6-4 [H2H]
Q3Alexander Vasin (RUS)Artem Gorbachevskiy (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Tim Goransson (9) (SWE)Daniel Smethurst (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Filip Zeman (7) (CZE)Goncalo Falcao (POR)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Joshua Milton (GBR)Daniel Winnewisser (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Issam Jellali (WC) (TUN)Dmytro Kamynin (UKR)5-7 6-2 6-2 [H2H]
Q3Nils Langer (GER)Olaf De Weerdt (BEL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Thomas Schoorel (8) (NED)Mario Dierckx (BEL)6-1 6-4 [H2H]
Q3Alexander Sajonz (SWE)Korhan Ural Ates (WC) (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Tuna Altuna (TUR)Irakli Dshandshgava (AUT)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Patrick Taubert (11) (GER)Ryan Agar (AUS)7-5 1-0 Retired[H2H]
Q4Lukasz Wodnicki (POL)Jordi Marse-Vidri (1) (ESP)6-2 6-2 [H2H]
Q4Andrei George Daraban (ROU)Farhad Sane (IRI)6-2 7-5 [H2H]
Q4Mariano Petetgrosso (WC) (ARG)Christoph Radecke (GER)4-6 6-4 6-0 [H2H]
Q4Almog Mashiach (ISR)Fredrik Peterson (SWE)6-3 6-0 [H2H]
Q4Baris Erguden (TUR)Sebastian Weber (GER)7-5 6-0 [H2H]
Q4Maxime Braeckman (BEL)Aleksandr Agafonov (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q4Sergiy Myropolsky (UKR)Fabian Schmid (WC) (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q4Federico Sansonetti (16) (URU)Tomer Hodorov (ISR)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q4Aldin Setkic (2) (BIH)Thomas-Cristian Hodel (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q4Denis Milchenko (UKR)Oscar Axelsson (SWE)6-1 6-2 [H2H]
Q4Constantin-Cristian Tanase (ROU)Jacob Avellan (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q4Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)Ivan Ivanov (A) (RUS)6-4 Retired[H2H]
Q4Andrei Ciumac (MDA)Onur Toprak (TUR)6-4 6-0 [H2H]
Q4Andrzej Grusiecki (POL)Viktor Sharshon (UKR)6-2 6-0 [H2H]
Q4Markus Ingold (GER)Gianni Kubin (WC) (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Andrei Plotniy (12) (RUS)Peter Lucassen (NED)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q4Rodolfo Bustamante (BRA)Razvan Sabau (3) (ROU)3-6 4-1 Retired[H2H]
Q4Roman Kislyanskiy (RUS)Anil Yuksel (NED)6-0 6-2 [H2H]
Q4Nicholas Edlefsen (USA)Tobias Reitz (GER)6-3 Retired[H2H]
Q4Jeremy Jahn (GER)Bogdan Rezets (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q4Tomasz Krzyszkowski (POL)Adam Bzezinsky (ISR)6-2 7-5 [H2H]
Q4Nikita Soifer (ISR)Anton Andersson (SWE)2-6 6-4 7-5 [H2H]
Q4Abraham Gonzalez-Jimenez (ESP)Dariusz Lipka (POL)6-3 7-5 [H2H]
Q4Benjamin Dracos (10) (FRA)Kevin Deden (GER)7-6(11) 6-3 [H2H]
Q4Andre Wiesler (4) (GER)Nicolas Arrellaga (PAR)6-1 6-1 [H2H]
Q4Evthimios Karaliolios (NED)Vigen Manukyan (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q4David Jeflea (AUS)Stanislav Gotman (UKR)1-6 6-3 6-4 [H2H]
Q4Arsen Asanov (UZB)Jordy Looman (WC) (NED)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q4Dylan Sessagesimi (SUI)Sebastian Baettger (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q4Benjamin Gros (FRA)Sergey Burlakov (RUS)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q4Daniel Cox (GBR)Goksu Ciloglu (WC) (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q4Anas Fattar (13) (MAR)Alexandru-Raul Lazar (ROU)6-2 1-6 6-3 [H2H]
Q4Daniel Stoehr (5) (GER)Dmitriy Borodkin (KAZ)6-0 6-0 [H2H]
Q4Ilhan Mutlu (TUR)Fabio Badra (JOR)6-2 2-6 7-6(9) [H2H]
Q4Peter Steinberger (GER)Khaled Naffa (JOR)6-3 6-1 [H2H]
Q4Miliaan Niesten (NED)Joaquin-Jesus Monteferrario (ARG)6-4 1-6 7-6(5) [H2H]
Q4Costin Paval (ROU)Jeremy Swyngedouw (BEL)6-2 6-0 [H2H]
Q4Florian Farnleitner (AUT)Sergio Sikharulidze (GEO)7-5 6-0 [H2H]
Q4Adrian Vodislav (ROU)Alp Golcuklu (WC) (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q4Kacper Owsian (14) (POL)Orcun Seyrek (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Mathieu Guenat (6) (SUI)Krzystof Muzalewski (POL)6-0 6-1 [H2H]
Q4Szymon Tatarczyk (POL)Sebastian Vainikka (SWE)6-4 2-6 6-4 [H2H]
Q4Soren Wedege (DEN)Steffen Skopp (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q4Piotr Zielinski (POL)Sascha Kloer (GER)2-1 Retired[H2H]
Q4Artem Gorbachevskiy (RUS)Georgy Burtsev (WC) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q4Alexander Vasin (RUS)Patrik Rosenholm (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q4Daniel Smethurst (GBR)Ivan Tsiganov (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q4Tim Goransson (9) (SWE)Manuel Cavaco (POR)6-2 6-0 [H2H]
Q4Filip Zeman (7) (CZE)Adem Ozmeral (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q4Goncalo Falcao (POR)Patrick Linke (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q4Daniel Winnewisser (GER)Anders Lindstrom (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q4Joshua Milton (GBR)Timofey Skripkin (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q4Issam Jellali (WC) (TUN)Konstantin Batsuev (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q4Dmytro Kamynin (UKR)Andrei Savulescu (ROU)6-3 6-2 [H2H]
Q4Nils Langer (GER)Pavel Lipka (POL)6-3 6-2 [H2H]
Q4Olaf De Weerdt (BEL)Mikhail Fufygin (15) (RUS)7-6(4) 2-6 6-3 [H2H]
Q4Thomas Schoorel (8) (NED)Ross Henson (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Mario Dierckx (BEL)Laurent Paillusseau (FRA)6-0 6-0 [H2H]
Q4Korhan Ural Ates (WC) (TUR)Tareq Talal Shkakwa (JOR)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q4Alexander Sajonz (SWE)Il'ja Kovalev (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q4Tuna Altuna (TUR)Jelle Vanhee (BEL)6-3 6-1 [H2H]
Q4Irakli Dshandshgava (AUT)Marco Dierckx (BEL)6-4 6-4 [H2H]
Q4Ryan Agar (AUS)Andriej Kapas (POL)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q4Patrick Taubert (11) (GER)Kristoffer Schimpf (GER)6-0 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F3 Futures draw (Men's) 2008?
Who will win Turkey F3 Futures?