ATP Turkey F2 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Turkey F2 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F2 Futures Event Details:

2002-07-22Hard
OutdoorIstanbul (Ted), Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvaylo Traykov (2) (BUL)Jeroen Masson (4) (RSA)6-3 6-4 [H2H]
SFJeroen Masson (4) (RSA)Dmitri Sitak (SE) (RUS)3-6 6-4 6-0 [H2H]
SFIvaylo Traykov (2) (BUL)Meir Deri (ISR)6-3 6-4 [H2H]
QFDmitri Sitak (SE) (RUS)Ivan Cerovic (CRO)6-2 6-3 [H2H]
QFJeroen Masson (4) (RSA)Joan Jimenez-Guerra (AND)6-1 6-2 [H2H]
QFMeir Deri (ISR)Jakub Hasek (CZE)6-2 6-2 [H2H]
QFIvaylo Traykov (2) (BUL)Matteo Gotti (8) (ITA)4-6 6-4 6-1 [H2H]
R16Dmitri Sitak (SE) (RUS)Tomer Suissa (ISR)6-4 6-2 [H2H]
R16Ivan Cerovic (CRO)Bart Van Delft (Q) (NED)6-3 7-6(7) [H2H]
R16Jeroen Masson (4) (RSA)Nicola Bruno (ITA)6-0 1-0 Retired[H2H]
R16Joan Jimenez-Guerra (AND)Philipp Mukhometov (7) (RUS)2-6 6-3 6-2 [H2H]
R16Jakub Hasek (CZE)Giuseppe Menga (6) (ITA)6-4 7-6(3) [H2H]
R16Meir Deri (ISR)Jan Mertl (3) (CZE)7-6(5) 7-6(2) [H2H]
R16Matteo Gotti (8) (ITA)Bostjan Osabnik (Q) (SLO)2-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Ivaylo Traykov (2) (BUL)Matija Zgaga (Q) (SLO)6-3 6-3 [H2H]
R32Dmitri Sitak (SE) (RUS)Dmitriy Tomashevich (1) (UZB)6-4 7-5 [H2H]
R32Tomer Suissa (ISR)Andrey Stepanov (Q) (UKR)2-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Bart Van Delft (Q) (NED)Mustafa Ulukan (WC) (TUR)6-3 6-4 [H2H]
R32Ivan Cerovic (CRO)Alexey Kedryuk (5) (KAZ)6-4 6-4 [H2H]
R32Jeroen Masson (4) (RSA)Esat Tanik (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Nicola Bruno (ITA)Baris Ergun (WC) (TUR)2-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Joan Jimenez-Guerra (AND)Matthieu Amgwerd (Q) (SUI)6-4 7-5 [H2H]
R32Philipp Mukhometov (7) (RUS)Walid Jallali (Q) (TUN)6-2 6-4 [H2H]
R32Giuseppe Menga (6) (ITA)Dudi Sela (LL) (ISR)6-4 7-5 [H2H]
R32Jakub Hasek (CZE)Harel Srugo (ISR)1-0 Retired[H2H]
R32Meir Deri (ISR)Eliran Dooyev (LL) (ISR)6-4 6-0 [H2H]
R32Jan Mertl (3) (CZE)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-3 6-3 [H2H]
R32Matteo Gotti (8) (ITA)Elefterios Alexiou (LL) (GRE)6-1 1-6 6-3 [H2H]
R32Bostjan Osabnik (Q) (SLO)Boy Wijnmalen (Q) (NED)6-2 3-6 6-4 [H2H]
R32Matija Zgaga (Q) (SLO)Dias Doskarayev (LL) (KAZ)6-1 6-1 [H2H]
R32Ivaylo Traykov (2) (BUL)Mohammad Ghareeb (Q) (KUW)6-3 7-6(4) [H2H]
Men's Doubles
FHeinrich Heyl (RSA)
Jeroen Masson (RSA)
Matthieu Amgwerd (SUI)
Ivan Cerovic (CRO)
6-4 6-1
SFHeinrich Heyl (RSA)
Jeroen Masson (RSA)
Alexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-4 4-6 6-3
SFMatthieu Amgwerd (SUI)
Ivan Cerovic (CRO)
Matteo Gotti (ITA)
Christian Persico (ITA)
6-2 6-3
QFAlexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Bart Van Delft (NED)
Boy Wijnmalen (NED)
7-6(4) 7-6(3)
QFHeinrich Heyl (RSA)
Jeroen Masson (RSA)
Bostjan Osabnik (SLO)
Matija Zgaga (SLO)
6-4 6-2
QFMatthieu Amgwerd (SUI)
Ivan Cerovic (CRO)
Haluk Akkoyun (WC) (TUR)
Baris Ergun (TUR)
7-6(0) 6-3
QFMatteo Gotti (ITA)
Christian Persico (ITA)
Nicola Bruno (2) (ITA)
Giuseppe Menga (ITA)
WO
R16Alexey Kedryuk (1) (KAZ)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
Andrea Agazzi (ITA)
Joan Jimenez-Guerra (AND)
6-1 6-3
R16Bart Van Delft (NED)
Boy Wijnmalen (NED)
Nikolai Dyachok (Q) (UKR)
Irakli Ushangishvili (GEO)
4-6 6-3 6-4
R16Heinrich Heyl (RSA)
Jeroen Masson (RSA)
Jakub Hasek (3) (CZE)
Jan Mertl (CZE)
6-3 6-3
R16Bostjan Osabnik (SLO)
Matija Zgaga (SLO)
Elefterios Alexiou (GRE)
Alex Brudermann (AUT)
6-2 6-3
R16Matthieu Amgwerd (SUI)
Ivan Cerovic (CRO)
Esat Tanik (WC) (TUR)
Cagdas Ulukan (TUR)
6-1 6-4
R16Haluk Akkoyun (WC) (TUR)
Baris Ergun (TUR)
Meir Deri (4) (ISR)
Eliran Dooyev (ISR)
7-6(8) 6-4
R16Matteo Gotti (ITA)
Christian Persico (ITA)
Eyal Burstein (WC) (ISR)
Mustafa Ulukan (TUR)
6-3 6-3
R16Nicola Bruno (2) (ITA)
Giuseppe Menga (ITA)
Dudi Sela (ISR)
Tomer Suissa (ISR)
4-2 Retired
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mohammad Ghareeb (KUW)Elefterios Alexiou (1) (GRE)6-4 7-5 [H2H]
Q1Walid Jallali (2) (TUN)Matthew Hanlin (GBR)6-1 7-5 [H2H]
Q1Bostjan Osabnik (9) (SLO)Eliran Dooyev (3) (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q1Matija Zgaga (4) (SLO)Dias Doskarayev (10) (KAZ)3-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Bart Van Delft (11) (NED)Dudi Sela (5) (ISR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Andrey Stepanov (UKR)Ilija Bozoljac (YUG)7-6(5) 2-2 Retired[H2H]
Q1Boy Wijnmalen (7) (NED)Ivan Bryxine (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Matthieu Amgwerd (8) (SUI)David Lenar (SLO)6-4 6-4 [H2H]
Q2Elefterios Alexiou (1) (GRE)Vladimir Portnov (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q2Mohammad Ghareeb (KUW)Toshiaki Sakai (12) (JPN)6-3 6-1 [H2H]
Q2Walid Jallali (2) (TUN)Murad Inoyatov (UZB)6-1 7-6(3) [H2H]
Q2Matthew Hanlin (GBR)Matic Omerzel (SLO)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q2Eliran Dooyev (3) (ISR)Cagdas Ulukan (WC) (TUR)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q2Bostjan Osabnik (9) (SLO)Sarvar Ikramov (UZB)6-3 6-4 [H2H]
Q2Matija Zgaga (4) (SLO)Baris Erguden (WC) (TUR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Dias Doskarayev (10) (KAZ)Elad Stern (ISR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Dudi Sela (5) (ISR)Yoav Ben Zvi (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Bart Van Delft (11) (NED)Ziga Janskovec (SLO)6-3 6-4 [H2H]
Q2Ilija Bozoljac (YUG)Heinrich Heyl (RSA)6-4 6-1 [H2H]
Q2Andrey Stepanov (UKR)Nikolai Dyachok (15) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Boy Wijnmalen (7) (NED)Roy Wertheimer (ISR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Ivan Bryxine (RUS)Ciaran Moore (13) (RSA)7-6(4) 2-6 6-1 [H2H]
Q2Matthieu Amgwerd (8) (SUI)Mohamed Haythem Abid (TUN)6-3 6-1 [H2H]
Q2David Lenar (SLO)Irakli Ushangishvili (16) (GEO)4-6 7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Elefterios Alexiou (1) (GRE)Evangelos Triantis (GRE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Vladimir Portnov (RUS)Eric Wallace (PHI)6-0 6-1 [H2H]
Q3Mohammad Ghareeb (KUW)Denis Salimsakov (UZB)6-3 6-1 [H2H]
Q3Toshiaki Sakai (12) (JPN)Idan Ben Harosh (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Walid Jallali (2) (TUN)Roy Sichel (ISR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Murad Inoyatov (UZB)Christos Papathanasiou (AUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Matic Omerzel (SLO)Matan Shitrit (ISR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Matthew Hanlin (GBR)Christian Persico (14) (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q3Eliran Dooyev (3) (ISR)Guven Soysal (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Cagdas Ulukan (WC) (TUR)Milos Popovic (YUG)6-2 6-1 [H2H]
Q3Sarvar Ikramov (UZB)Antonis Kalaitzakis (GRE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Bostjan Osabnik (9) (SLO)Alberto Giraudo (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Matija Zgaga (4) (SLO)Jure Kekez (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q3Baris Erguden (WC) (TUR)Evgeni Kour (RUS)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Elad Stern (ISR)Asi Shaul (ISR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Dias Doskarayev (10) (KAZ)Steven Bijl (NED)6-3 5-7 6-2 [H2H]
Q3Dudi Sela (5) (ISR)Alican Seren (WC) (TUR)7-5 6-0 [H2H]
Q3Yoav Ben Zvi (ISR)Sami Beceren (WC) (TUR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Ziga Janskovec (SLO)Ercan Goncu (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Bart Van Delft (11) (NED)Andrea Agazzi (ITA)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Heinrich Heyl (RSA)Alex Brudermann (6) (AUT)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q3Ilija Bozoljac (YUG)Eyal Burstein (ISR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Andrey Stepanov (UKR)Mikhail Chaduneli (GEO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Nikolai Dyachok (15) (UKR)Iram Peled (ISR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Boy Wijnmalen (7) (NED)Issam Jellali (TUN)6-2 6-2 [H2H]
Q3Roy Wertheimer (ISR)Onur Aydin (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Ivan Bryxine (RUS)Mustafa Gencsoy (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Ciaran Moore (13) (RSA)Colin Fleming (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Matthieu Amgwerd (8) (SUI)Malek Jaziri (TUN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Mohamed Haythem Abid (TUN)Peter Kudyma (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q3David Lenar (SLO)Can Akkoyun (WC) (TUR)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Irakli Ushangishvili (16) (GEO)Dario Pizzato (ITA)5-7 7-6(4) 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F2 Futures draw (Men's) 2002?
Who will win Turkey F2 Futures?