ATP Turkey F17 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Turkey F17 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F17 Futures Event Details:

2018-04-30Clay
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F17 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMate Delic (4) (CRO)Gijs Brouwer (5) ()6-0 6-4[H2H]
SFMate Delic (4) (CRO)Jules Okala (7) (FRA)7-6(7) 6-3[H2H]
SFGijs Brouwer (5) ()Teimuraz Gabashvili (1) ()6-3 6-4[H2H]
QFMate Delic (4) (CRO)Tak Khunn Wang (FRA)6-1 6-2[H2H]
QFJules Okala (7) (FRA)Riccardo Bonadio (2) (ITA)6-3 3-6 6-2[H2H]
QFGijs Brouwer (5) ()Juan Pablo Varillas (3) (_PE)6-1 3-6 6-4[H2H]
QFTeimuraz Gabashvili (1) ()Colin Van Beem (8) (NLD)2-6 6-3 6-3[H2H]
R16Jules Okala (7) (FRA)Lance-Pierre DU Toit (q) (RSA)6-1 6-0[H2H]
R16Gijs Brouwer (5) ()Cristian Florentin Voinea (q) (ROU)4-2 ret.[H2H]
R16Colin Van Beem (8) (NLD)Gorazd Srbljak (WC) (MKD)3-6 6-4 6-1[H2H]
R16Riccardo Bonadio (2) (ITA)Robin Thour (q) (SWE)6-2 6-0[H2H]
R16Mate Delic (4) (CRO)Marko Miladinovic (_SR)3-6 7-6(2) 6-0[H2H]
R16Teimuraz Gabashvili (1) ()Shahin Khaledan (q) ()7-5 6-2[H2H]
R16Tak Khunn Wang (FRA)Mert Naci Turker (TUR)6-1 6-0[H2H]
R16Juan Pablo Varillas (3) (_PE)Jonas Trinker (AUT)6-2 6-1[H2H]
R32Mert Naci Turker (TUR)Sandro Kopp (q) (AUT)2-6 6-4 6-0[H2H]
R32Marko Miladinovic (_SR)Mikhail Korovin (RUS)6-0 6-2[H2H]
R32Jonas Trinker (AUT)Gabriel Schmidt (AUT)6-4 3-6 7-6(1)[H2H]
R32Gijs Brouwer (5) ()Mick Veldheer ()6-1 6-1[H2H]
R32Gorazd Srbljak (WC) (MKD)Olexiy Kolisnyk (UKR)6-4 6-3[H2H]
R32Cristian Florentin Voinea (q) (ROU)Sebastian Prechtel (GER)3-6 6-3 7-5[H2H]
R32Tak Khunn Wang (FRA)Artem Smirnov (6) (UKR)7-5 7-5[H2H]
R32Robin Thour (q) (SWE)Marc Dijkhuizen ()6-4 7-5[H2H]
R32Riccardo Bonadio (2) (ITA)Ruslan Khunarikov (q) (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Shahin Khaledan (q) ()Cengiz AKSU (WC) (TUN)6-0 6-2[H2H]
R32Colin Van Beem (8) (NLD)Ergi Kirkin (TUR)6-2 7-5[H2H]
R32Jules Okala (7) (FRA)Koray Kirci (TUR)6-2 7-5[H2H]
R32Mate Delic (4) (CRO)Louroi Martinez (q) (SUI)6-4 7-6(4)[H2H]
R32Teimuraz Gabashvili (1) ()Alexey Baryshev (WC) (RUS)7-6(2) 6-4[H2H]
R32Juan Pablo Varillas (3) (_PE)Juan Rafael Bisono (q) ()6-1 6-4[H2H]
R32Lance-Pierre DU Toit (q) (RSA)Bulut Ozcelik (WC) (TUR)6-2 7-5[H2H]
Men's Doubles
FCengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Gijs Brouwer ()
Ergi Kirkin (TUR)
7-6(5) 6-3
SFGijs Brouwer ()
Ergi Kirkin (TUR)
Olexiy Kolisnyk (UKR)
Mikhail Korovin (RUS)
6-1 3-6 10-5
SFCengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Alexander Boborykin (RUS)
Bulut Ozcelik (TUR)
7-6(4) 6-1
QFCengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Jonas Trinker (AUT)
Mick Veldheer ()
6-4 4-6 10-8
QFAlexander Boborykin (RUS)
Bulut Ozcelik (TUR)
Kristjan Tamm (EST)
Siim Troost (_ES)
3-6 7-6(4) 10-8
QFGijs Brouwer ()
Ergi Kirkin (TUR)
Shahin Khaledan ()
Koray Kirci (TUR)
6-4 2-6 10-2
QFOlexiy Kolisnyk (UKR)
Mikhail Korovin (RUS)
Sandro Kopp (AUT)
Vital Flurin Leuch (LIE)
6-4 7-5
R16Cengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Tamerlan Evloev (RUS)
Nikita Sadilin ()
6-4 6-2
R16Kristjan Tamm (EST)
Siim Troost (_ES)
Teimuraz Gabashvili ()
Leonid Mazo (RUS)
4-6 7-6(5) 10-7
R16Alexander Boborykin (RUS)
Bulut Ozcelik (TUR)
Nick Cmager (SLO)
Jan Vehovec (SLO)
6-3 6-3
R16Shahin Khaledan ()
Koray Kirci (TUR)
Sonny Curik ()
Gian Seiler ()
6-2 7-5
R16Gijs Brouwer ()
Ergi Kirkin (TUR)
Jules Okala (FRA)
Juan Pablo Varillas (_PE)
6-2 6-3
R16Sandro Kopp (AUT)
Vital Flurin Leuch (LIE)
Sebastian Prechtel (GER)
Gabriel Schmidt (AUT)
6-2 6-0
R16Olexiy Kolisnyk (UKR)
Mikhail Korovin (RUS)
Nikita Mishin (RUS)
Viacheslav Yulik (RUS)
6-3 6-2
R16Jonas Trinker (AUT)
Mick Veldheer ()
Gleb Alekseenko (UKR)
Lance-Pierre DU Toit (RSA)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Cristian Florentin Voinea (q) (ROU)Lazar Vojinovic (SRI)6-3 7-6(4)[H2H]
Q1Shahin Khaledan (q) ()Linus Krohn (GER)6-3 6-4[H2H]
Q1Lance-Pierre DU Toit (q) (RSA)Nikita Mishin (RUS)6-0 6-4[H2H]
Q1Louroi Martinez (q) (SUI)Max Houkes ()5-7 6-4 6-4[H2H]
Q1Sandro Kopp (q) (AUT)Sorin Andrei Iordache (ROU)7-6(3) 3-6 7-5[H2H]
Q1Juan Rafael Bisono (q) ()Nick Cmager (SLO)6-4 6-2[H2H]
Q1Robin Thour (q) (SWE)Cade Birrell ()7-6(1) 6-4[H2H]
Q1Ruslan Khunarikov (q) (RUS)Andreas Kleinert ()6-3 6-3[H2H]
Q2Louroi Martinez (q) (SUI)Viacheslav Yulik (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Nikita Mishin (RUS)Mohammad Khaled Abou Khamis ()6-0 6-1[H2H]
Q2Lance-Pierre DU Toit (q) (RSA)Jan Vehovec (SLO)6-3 7-6(4)[H2H]
Q2Linus Krohn (GER)Hermanni Tiainen (FIN)7-5 6-7(3) 6-4[H2H]
Q2Shahin Khaledan (q) ()Ioan Farcas (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q2Lazar Vojinovic (SRI)Pietro Pirolt (AUT)7-5 6-2[H2H]
Q2Cristian Florentin Voinea (q) (ROU)Kristjan Tamm (EST)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q2Max Houkes ()Bastian Alonso Utreras Santander ()6-2 6-3[H2H]
Q2Sandro Kopp (q) (AUT)Aleksandar Tomas ()6-1 6-1[H2H]
Q2Andreas Kleinert ()Pablo Andres PINA Ubilla (CHI)6-3 6-1[H2H]
Q2Ruslan Khunarikov (q) (RUS)Andres Haefele ()6-2 6-3[H2H]
Q2Robin Thour (q) (SWE)Jhoel Quinonez ()6-2 6-0[H2H]
Q2Cade Birrell ()Kayra Kargin (_TU)6-0 6-1[H2H]
Q2Juan Rafael Bisono (q) ()Maxi Pongratz (AUT)5-7 7-5 7-5[H2H]
Q2Nick Cmager (SLO)Gleb Alekseenko (UKR)6-3 6-1[H2H]
Q2Sorin Andrei Iordache (ROU)Martin Atanasov ()6-1 6-3[H2H]
Q3Max Houkes ()Nikita Sadilin ()6-1 6-0[H2H]
Q3Viacheslav Yulik (RUS)Stephan Drugan (USA)6-0 6-0[H2H]
Q3Mohammad Khaled Abou Khamis ()Nabi Kustepe (_TU)6-4 3-6 6-1[H2H]
Q3Jan Vehovec (SLO)Sonny Curik ()6-4 6-0[H2H]
Q3Linus Krohn (GER)Jorakuly Jorayev ()6-1 6-0[H2H]
Q3Ioan Farcas (ROU)Polat Gulcur (TUR)7-6(6) 7-5[H2H]
Q3Lazar Vojinovic (SRI)Nicolay Iliev ()6-0 6-1[H2H]
Q3Aleksandar Tomas ()Maxi Fellner ()7-5 6-4[H2H]
Q3Sorin Andrei Iordache (ROU)Siim Troost (_ES)7-5 3-6 6-3[H2H]
Q3Nick Cmager (SLO)Vital Flurin Leuch (LIE)6-3 6-1[H2H]
Q3Maxi Pongratz (AUT)Marko Pavlovic (1999) ()6-3 6-2[H2H]
Q3Cade Birrell ()Khamzat Batdyev ()6-0 6-0[H2H]
Q3Robin Thour (q) (SWE)Gian Seiler ()6-3 1-6 6-2[H2H]
Q3Ruslan Khunarikov (q) (RUS)Leonid Mazo (RUS)6-7(2) 7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Andreas Kleinert ()Moaz Assaf ()6-0 6-1[H2H]
Q3Pablo Andres PINA Ubilla (CHI)Fedor Fursov ()6-0 6-0[H2H]
Q3Cristian Florentin Voinea (q) (ROU)Tamerlan Evloev (RUS)7-6(3) 6-2[H2H]