ATP Turkey F16 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Turkey F16 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F16 Futures Event Details:

2013-04-22Hard
OutdoorAntalya - Belconti, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F16 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPiotr Gadomski (POL)Yann Marti (Q) (SUI)7-5 6-4 [H2H]
SFYann Marti (Q) (SUI)Tom Farquharson (GBR)6-3 7-6(8) [H2H]
SFPiotr Gadomski (POL)Grzegorz Panfil (4) (POL)6-2 3-6 6-3 [H2H]
QFYann Marti (Q) (SUI)Sean Berman (USA)6-2 6-4 [H2H]
QFTom Farquharson (GBR)Bruno Sant'anna (3) (BRA)4-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
QFGrzegorz Panfil (4) (POL)Jose Hernandez (8) (DOM)6-4 6-3 [H2H]
QFPiotr Gadomski (POL)Ilija Vucic (SCG)6-7(4) 6-3 6-4 [H2H]
R16Sean Berman (USA)Jamie Baker (1) (GBR)7-5 6-4 [H2H]
R16Yann Marti (Q) (SUI)Hiroyasu Ehara (JPN)6-4 3-6 7-6(8) [H2H]
R16Bruno Sant'anna (3) (BRA)Artem Oganesyan (LL) (RUS)WO[H2H]
R16Tom Farquharson (GBR)George Coupland (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R16Jose Hernandez (8) (DOM)Andrei Ciumac (Q) (MDA)6-1 4-2 Retired[H2H]
R16Grzegorz Panfil (4) (POL)Tiago Fernandes (BRA)6-2 6-7(4) 6-2 [H2H]
R16Ilija Vucic (SCG)Neil Pauffley (6) (GBR)7-6(5) 6-4 [H2H]
R16Piotr Gadomski (POL)Yannik Reuter (2) (BEL)6-4 7-6(1) [H2H]
R32Jamie Baker (1) (GBR)Yahor Yatsyk (Q) (BLR)6-0 6-2 [H2H]
R32Sean Berman (USA)George Tsivadze (Q) (GEO)6-3 6-3 [H2H]
R32Hiroyasu Ehara (JPN)Levente Godry (HUN)6-3 6-2 [H2H]
R32Yann Marti (Q) (SUI)Juan Ignacio Londero (7) (ARG)6-4 3-6 6-2 [H2H]
R32Bruno Sant'anna (3) (BRA)Tuna Altuna (TUR)6-1 6-0 [H2H]
R32Artem Oganesyan (LL) (RUS)Muhammet Haylaz (Q) (TUR)6-3 6-4 [H2H]
R32George Coupland (GBR)Antoine Richard (Q) (CAN)6-2 6-3 [H2H]
R32Tom Farquharson (GBR)Maxim Dubarenco (5) (MDA)5-7 6-0 6-2 [H2H]
R32Jose Hernandez (8) (DOM)Mikolaj Jedruszczak (WC) (POL)6-2 6-1 [H2H]
R32Andrei Ciumac (Q) (MDA)Baris Erguden (WC) (TUR)6-1 6-4 [H2H]
R32Tiago Fernandes (BRA)Oktay Mert Uyaroglu (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (4) (POL)Viktor Filipenko (HUN)6-3 6-1 [H2H]
R32Neil Pauffley (6) (GBR)Barkin Yalcinkale (Q) (TUR)6-3 6-3 [H2H]
R32Ilija Vucic (SCG)Berk Iliescu (WC) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R32Piotr Gadomski (POL)Mateo Nicolas Martinez (ARG)6-2 7-6(5) [H2H]
R32Yannik Reuter (2) (BEL)Maciej Smola (Q) (POL)6-3 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FPiotr Gadomski (POL)
Maciej Smola (POL)
Hiroyasu Ehara (JPN)
Tobias Klein (GER)
6-3 7-6(3)
SFPiotr Gadomski (POL)
Maciej Smola (POL)
George Coupland (GBR)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
6-7(5) 6-4 [10-4]
SFHiroyasu Ehara (JPN)
Tobias Klein (GER)
Yann Marti (SUI)
Antoine Richard (CAN)
6-4 6-1
QFGeorge Coupland (GBR)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
Juan Ignacio Londero (1) (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
6-1 6-2
QFPiotr Gadomski (POL)
Maciej Smola (POL)
George Bastl (WC) (SUI)
Durukan Durmus (TUR)
6-2 6-4
QFYann Marti (SUI)
Antoine Richard (CAN)
Andrei Ciumac (3) (MDA)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-2 6-3
QFHiroyasu Ehara (JPN)
Tobias Klein (GER)
Baris Erguden (WC) (TUR)
Berk Iliescu (TUR)
6-3 6-3
R16Juan Ignacio Londero (1) (ARG)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
6-3 6-2
R16George Coupland (GBR)
Juan Cruz Estevarena (ARG)
Tiago Fernandes (BRA)
Bruno Sant'anna (BRA)
6-4 7-6(4)
R16George Bastl (WC) (SUI)
Durukan Durmus (TUR)
Tuna Altuna (4) (TUR)
Ilija Vucic (SCG)
4-6 6-3 [11-9]
R16Piotr Gadomski (POL)
Maciej Smola (POL)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Andrey Yuzhnyy (RUS)
7-6(6) 6-4
R16Yann Marti (SUI)
Antoine Richard (CAN)
Viktor Filipenko (HUN)
Levente Godry (HUN)
4-6 6-3 [10-6]
R16Andrei Ciumac (3) (MDA)
Yahor Yatsyk (BLR)
Mikolaj Jedruszczak (POL)
Yannik Reuter (BEL)
6-4 6-4
R16Baris Erguden (WC) (TUR)
Berk Iliescu (TUR)
Artem Oganesyan (RUS)
George Tsivadze (GEO)
6-4 7-6(2)
R16Hiroyasu Ehara (JPN)
Tobias Klein (GER)
Maxim Dubarenco (2) (MDA)
Jose Hernandez (DOM)
5-7 7-6(5) [10-4]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andrei Ciumac (1) (MDA)Francesco Bessire (ITA)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q1Yann Marti (2) (SUI)Marin Mise (CRO)6-2 6-2 [H2H]
Q1Antoine Richard (3) (CAN)Sefa Suluoglu (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q1Yahor Yatsyk (4) (BLR)Artem Oganesyan (11) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q1Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Kalle Averfalk (5) (SWE)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q1Maciej Smola (6) (POL)Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)7-6(1) 3-6 6-2 [H2H]
Q1George Tsivadze (7) (GEO)Efe Yurtacan (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Muhammet Haylaz (12) (TUR)Dimitar Petrov (BUL)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Andrei Ciumac (1) (MDA)Durukan Durmus (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Francesco Bessire (ITA)Vadim Chergov (BUL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Yann Marti (2) (SUI)Igor Zubov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Marin Mise (CRO)Zeke Hindle (USA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Antoine Richard (3) (CAN)Pierdanio Lo Priore (ITA)6-3 6-0 [H2H]
Q2Sefa Suluoglu (TUR)Ali Mert Kuyumcu (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (4) (BLR)Alexei Filenkov (RUS)6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Artem Oganesyan (11) (RUS)Francesco Moncagatto (ITA)7-5 6-3 [H2H]
Q2Kalle Averfalk (5) (SWE)Pavle Daljev (SRB)6-2 6-1 [H2H]
Q2Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Matvey Khomentovskiy (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Maciej Smola (6) (POL)Robert Morris (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Peter Mick (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q2George Tsivadze (7) (GEO)Matias Kallio (FIN)2-6 6-3 6-2 [H2H]
Q2Efe Yurtacan (TUR)Danylo Kalenichenko (13) (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q2Dimitar Petrov (BUL)Andrey Yuzhnyy (8) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Muhammet Haylaz (12) (TUR)Pavel Shchaya-Zubrov (RUS)7-5 2-6 6-3 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (1) (MDA)Bye
Q3Durukan Durmus (TUR)George Bastl (SUI)6-2 6-2 [H2H]
Q3Vadim Chergov (BUL)Vilian Petrov (BUL)2-6 6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Francesco Bessire (ITA)Riccardo Sagliocco (ITA)6-0 6-0 [H2H]
Q3Yann Marti (2) (SUI)Bye
Q3Igor Zubov (RUS)Bernd Kossler (AUT)3-6 7-5 7-6(2) [H2H]
Q3Zeke Hindle (USA)Scott Browne (AUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Marin Mise (CRO)Cem Erturk (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Antoine Richard (3) (CAN)Bye
Q3Pierdanio Lo Priore (ITA)Luka Radisic (SLO)6-0 6-1 [H2H]
Q3Sefa Suluoglu (TUR)Alexander Merino (PER)6-3 1-3 Retired[H2H]
Q3Ali Mert Kuyumcu (TUR)Bye
Q3Yahor Yatsyk (4) (BLR)Bye
Q3Alexei Filenkov (RUS)Konrad Focke (WC) (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Francesco Moncagatto (ITA)Muammer Macaroglu (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Artem Oganesyan (11) (RUS)Bye
Q3Kalle Averfalk (5) (SWE)Bye
Q3Pavle Daljev (SRB)Steven Jarman (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Matvey Khomentovskiy (RUS)Robin Forster (LIE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Bye
Q3Maciej Smola (6) (POL)Bye
Q3Robert Morris (GBR)Vital Flurin Leuch (LIE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Peter Mick (SVK)Mateo Faber (CRO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Juan Cruz Estevarena (9) (ARG)Bye
Q3George Tsivadze (7) (GEO)Bye
Q3Matias Kallio (FIN)Baris Firat (TUR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Efe Yurtacan (TUR)Danish Ahmed (PAK)6-0 6-0 [H2H]
Q3Danylo Kalenichenko (13) (UKR)Bye
Q3Andrey Yuzhnyy (8) (RUS)Bye
Q3Dimitar Petrov (BUL)Gustavo Gomez Buyatti (ARG)6-4 6-0 [H2H]
Q3Pavel Shchaya-Zubrov (RUS)Mert Dinc (TUR)6-2 3-6 6-1 [H2H]
Q3Muhammet Haylaz (12) (TUR)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F16 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Turkey F16 Futures?