ATP Turkey F14 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F14 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F14 Futures Event Details:

2011-04-18Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F14 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArnau Brugues-Davi (3) (ESP)Jozef Kovalik (SE) (SVK)7-5 6-2 [H2H]
SFJozef Kovalik (SE) (SVK)Michal Konecny (CZE)3-6 7-5 6-2 [H2H]
SFArnau Brugues-Davi (3) (ESP)Jiri Kosler (Q) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
QFJozef Kovalik (SE) (SVK)Yannik Reuter (Q) (BEL)6-2 4-6 7-5 [H2H]
QFMichal Konecny (CZE)Dmitri Sitak (Q) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
QFArnau Brugues-Davi (3) (ESP)Stefan Seifert (GER)6-1 4-6 6-2 [H2H]
QFJiri Kosler (Q) (CZE)Hans Podlipnik-Castillo (CHI)6-3 2-6 6-4 [H2H]
R16Jozef Kovalik (SE) (SVK)Ruan Roelofse (Q) (RSA)6-3 6-2 [H2H]
R16Yannik Reuter (Q) (BEL)Andrei Mlendea (ROU)6-3 6-4 [H2H]
R16Michal Konecny (CZE)Xander Spong (Q) (NED)6-1 6-1 [H2H]
R16Dmitri Sitak (Q) (RUS)Adrien Bossel (8) (SUI)1-6 6-0 6-3 [H2H]
R16Stefan Seifert (GER)Josh Goodall (7) (GBR)6-7(3) 6-4 6-1 [H2H]
R16Arnau Brugues-Davi (3) (ESP)Marcus Willis (GBR)6-4 6-3 [H2H]
R16Jiri Kosler (Q) (CZE)Laurynas Grigelis (6) (LTU)6-1 6-3 [H2H]
R16Hans Podlipnik-Castillo (CHI)Denis Matsukevitch (2) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R32Jozef Kovalik (SE) (SVK)Brydan Klein (1) (AUS)2-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Ruan Roelofse (Q) (RSA)Roman Kislyanskiy (LL) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Yannik Reuter (Q) (BEL)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
R32Andrei Mlendea (ROU)Vadim Alekseenko (LL) (UKR)6-4 6-1 [H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Miloslav Mecir (4) (SVK)1-0 Retired[H2H]
R32Xander Spong (Q) (NED)Haluk Akkoyun (Q) (TUR)3-6 7-5 6-3 [H2H]
R32Dmitri Sitak (Q) (RUS)Anil Yuksel (WC) (NED)6-1 6-3 [H2H]
R32Adrien Bossel (8) (SUI)Marin Franjicevic (LL) (CRO)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Josh Goodall (7) (GBR)Sean Thornley (GBR)6-4 6-4 [H2H]
R32Stefan Seifert (GER)David Rice (GBR)1-0 Retired[H2H]
R32Marcus Willis (GBR)Alexander Bury (BLR)7-5 6-3 [H2H]
R32Arnau Brugues-Davi (3) (ESP)Roman Jebavy (CZE)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Laurynas Grigelis (6) (LTU)Ergun Zorlu (WC) (TUR)6-2 6-4 [H2H]
R32Jiri Kosler (Q) (CZE)Lewis Burton (Q) (GBR)6-1 7-6(2) [H2H]
R32Hans Podlipnik-Castillo (CHI)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-4 6-2 [H2H]
R32Denis Matsukevitch (2) (RUS)Simon Ede (Q) (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FTuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Alexander Bury (BLR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
6-4 6-3
SFTuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Michal Konecny (CZE)
Ruan Roelofse (RSA)
6-2 6-4
SFAlexander Bury (BLR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
Roman Jebavy (CZE)
Jozef Kovalik (SVK)
6-3 6-3
QFMichal Konecny (CZE)
Ruan Roelofse (RSA)
Andrei Mlendea (WC) (ROU)
Burak Vardal (TUR)
6-1 6-1
QFTuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Dominik Schulz (GER)
6-1 6-3
QFRoman Jebavy (CZE)
Jozef Kovalik (SVK)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-1 6-2
QFAlexander Bury (BLR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
Frederic De Fays (BEL)
Xander Spong (NED)
6-2 6-4
R16Michal Konecny (CZE)
Ruan Roelofse (RSA)
Hans Podlipnik-Castillo (1) (CHI)
Dmitri Sitak (RUS)
6-2 6-3
R16Andrei Mlendea (WC) (ROU)
Burak Vardal (TUR)
Gokberk Ergeneman (WC) (TUR)
Sefa Suluoglu (TUR)
6-2 6-3
R16Tuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Soma Kesthely (NOR)
Roman Kislyanskiy (RUS)
6-2 6-2
R16Maximilian Neuchrist (AUT)
Dominik Schulz (GER)
Miles Bugby (GBR)
Marcus Willis (GBR)
3-6 6-1 [10-7]
R16Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Emre Aydin (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
6-2 6-2
R16Roman Jebavy (CZE)
Jozef Kovalik (SVK)
Vadim Alekseenko (3) (UKR)
Denis Matsukevitch (RUS)
6-3 6-4
R16Frederic De Fays (BEL)
Xander Spong (NED)
Barkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-1 6-4
R16Alexander Bury (BLR)
Vladyslav Klymenko (UKR)
Andrew Dzulynsky (A) (USA)
John Valenti (USA)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Haluk Akkoyun (1) (TUR)Mark Fynn (ZIM)6-4 6-3 [H2H]
Q1Ruan Roelofse (2) (RSA)Roman Kislyanskiy (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Yannik Reuter (3) (BEL)Alexandr Kushakov (UKR)6-1 6-2 [H2H]
Q1Jiri Kosler (4) (CZE)Arturs Kazijevs (LAT)2-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Dmitri Sitak (5) (RUS)Egor Gerasimov (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q1Lewis Burton (GBR)Marin Franjicevic (10) (CRO)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Xander Spong (7) (NED)Vadim Alekseenko (9) (UKR)7-5 6-4 [H2H]
Q1Simon Ede (AUS)Miles Bugby (15) (GBR)7-5 3-6 6-0 [H2H]
Q2Haluk Akkoyun (1) (TUR)Svyatoslav Knyazev (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Mark Fynn (ZIM)Cem Ilkel (WC) (TUR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Ruan Roelofse (2) (RSA)Marvin Netuschil (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q2Roman Kislyanskiy (RUS)Soma Kesthely (16) (NOR)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q2Yannik Reuter (3) (BEL)Andriej Kapas (POL)6-3 6-1 [H2H]
Q2Alexandr Kushakov (UKR)Antoine Richard (CAN)6-4 6-2 [H2H]
Q2Jiri Kosler (4) (CZE)Kristof Verduyckt (BEL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Arturs Kazijevs (LAT)Richard Gabb (14) (GBR)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
Q2Dmitri Sitak (5) (RUS)Sardor Pulatov (UZB)6-2 6-2 [H2H]
Q2Egor Gerasimov (BLR)Rafal Gozdur (11) (POL)6-4 6-1 [H2H]
Q2Lewis Burton (GBR)Delf Gohlke (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Marin Franjicevic (10) (CRO)Robert Howe (AUS)7-6(5) 7-6(2) [H2H]
Q2Xander Spong (7) (NED)Dominik Schulz (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (9) (UKR)Scott Browne (AUS)6-3 6-0 [H2H]
Q2Simon Ede (AUS)Pelle Briffoz (BEL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Miles Bugby (15) (GBR)Vladyslav Klymenko (A) (UKR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Haluk Akkoyun (1) (TUR)Vasily Tkachenko (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Svyatoslav Knyazev (RUS)Predrag Marjanovic (SRB)6-2 6-4 [H2H]
Q3Cem Ilkel (WC) (TUR)Can Kiziltuna (WC) (TUR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Mark Fynn (ZIM)Steffen Solomon (13) (RSA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Ruan Roelofse (2) (RSA)Durukan Durmus (WC) (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Marvin Netuschil (GER)Alexander Mannapov (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Gokberk Ergeneman (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Soma Kesthely (16) (NOR)Emre Aydin (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Yannik Reuter (3) (BEL)Pier Bismpikos (GRE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andriej Kapas (POL)John Valenti (USA)2-6 6-3 6-3 [H2H]
Q3Alexandr Kushakov (UKR)Marcus Weiglhofer (AUT)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Antoine Richard (CAN)Issam Haitham Taweel (12) (SYR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jiri Kosler (4) (CZE)Marco Kirschner (GER)7-5 6-2 [H2H]
Q3Kristof Verduyckt (BEL)Pavels Grigorjevs (LAT)6-2 6-2 [H2H]
Q3Arturs Kazijevs (LAT)Philippos Tsangaridis (CYP)6-3 6-3 [H2H]
Q3Richard Gabb (14) (GBR)Ivan Egorov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Dmitri Sitak (5) (RUS)Yannis Baltogiannis (BEL)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sardor Pulatov (UZB)George Von Massow (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Egor Gerasimov (BLR)Alp Golcuklu (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (11) (POL)Burak Vardal (WC) (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Lewis Burton (GBR)Marcin Domaszewicz (POL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Delf Gohlke (GER)Sefa Suluoglu (WC) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Robert Howe (AUS)Albert Wagner (GER)2-6 6-2 7-6(7) [H2H]
Q3Marin Franjicevic (10) (CRO)Chris Priddle (GBR)6-4 3-6 7-5 [H2H]
Q3Xander Spong (7) (NED)Kaan Senolsun (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dominik Schulz (GER)Frederic De Fays (BEL)6-4 4-6 7-6(4) [H2H]
Q3Scott Browne (AUS)Efekan Senolsun (WC) (TUR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (9) (UKR)Maximilian Neuchrist (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Simon Ede (AUS)Burnham Arlidge (8) (GBR)4-6 6-4 7-6(2) [H2H]
Q3Pelle Briffoz (BEL)Ruslan Rakhimov (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Vladyslav Klymenko (A) (UKR)Predrag Nedeljkovic (SCG)6-1 3-6 6-3 [H2H]
Q3Miles Bugby (15) (GBR)Viktor Stjern (SWE)1-6 6-7(3) 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F14 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F14 Futures?