ATP Turkey F13 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Turkey F13 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F13 Futures Event Details:

2014-04-21Hard
OutdoorAntalya - Belconti, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlexis Klegou (BEN)Peter Heller (5) (GER)4-6 6-1 6-0 [H2H]
SFPeter Heller (5) (GER)Martins Podzus (8) (LAT)6-7(3) 7-6(4) 6-2 [H2H]
SFAlexis Klegou (BEN)Julien Demois (7) (FRA)6-1 6-2 [H2H]
QFMartins Podzus (8) (LAT)Franjo Raspudic (BIH)6-4 3-0 Retired[H2H]
QFPeter Heller (5) (GER)Hugo Nys (4) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
QFJulien Demois (7) (FRA)Stanislav Vovk (3) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
QFAlexis Klegou (BEN)Anton Zaitsev (2) (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R16Franjo Raspudic (BIH)Ramkumar Ramanathan (1) (IND)6-4 6-1 [H2H]
R16Martins Podzus (8) (LAT)Sho Katayama (JPN)7-6(5) 6-1 [H2H]
R16Hugo Nys (4) (FRA)Tristan Meraut (Q) (FRA)6-1 6-1 [H2H]
R16Peter Heller (5) (GER)Janis Podzus (LAT)7-5 2-6 6-1 [H2H]
R16Julien Demois (7) (FRA)Sergei Bubka (WC) (UKR)7-6(7) 6-4 [H2H]
R16Stanislav Vovk (3) (RUS)Ricardo Chile-Fonte (Q) (CUB)6-2 6-4 [H2H]
R16Alexis Klegou (BEN)Bumpei Sato (6) (JPN)7-5 6-2 [H2H]
R16Anton Zaitsev (2) (RUS)Simeon Rossier (SUI)6-1 6-1 [H2H]
R32Ramkumar Ramanathan (1) (IND)Yvo Panak (Q) (CZE)7-5 6-4 [H2H]
R32Franjo Raspudic (BIH)Beka Komakhidze (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Sho Katayama (JPN)Berk Iliescu (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Martins Podzus (8) (LAT)Dekel Bar (ISR)6-2 6-1 [H2H]
R32Hugo Nys (4) (FRA)Maxim Dmitriev (Q) (RUS)6-1 6-0 [H2H]
R32Tristan Meraut (Q) (FRA)Suren Vartanian (GEO)6-1 6-3 [H2H]
R32Janis Podzus (LAT)Luis Patino (MEX)6-4 6-4 [H2H]
R32Peter Heller (5) (GER)Mathieu Guenat (Q) (SUI)6-4 6-3 [H2H]
R32Julien Demois (7) (FRA)Luca Margaroli (SUI)6-3 6-1 [H2H]
R32Sergei Bubka (WC) (UKR)Gokberk Ergeneman (WC) (TUR)6-4 6-3 [H2H]
R32Ricardo Chile-Fonte (Q) (CUB)Anton Desyatnik (Q) (RUS)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Stanislav Vovk (3) (RUS)Ugo Nastasi (LUX)6-4 6-1 [H2H]
R32Bumpei Sato (6) (JPN)Aleksandr Ernepesov (Q) (TKM)6-3 6-4 [H2H]
R32Alexis Klegou (BEN)Robert Ziganshin (WC) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Simeon Rossier (SUI)David Volfson (Q) (CAN)2-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Anton Zaitsev (2) (RUS)Eric Fomba (FRA)6-3 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FStanislav Vovk (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Alexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
6-4 7-5
SFAlexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Luis Patino (MEX)
Simeon Rossier (SUI)
6-2 6-3
SFStanislav Vovk (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Sho Katayama (2) (JPN)
Bumpei Sato (JPN)
6-2 6-3
QFLuis Patino (MEX)
Simeon Rossier (SUI)
Bruno Agostinelli (WC) (CAN)
David Volfson (CAN)
6-4 5-7 [11-9]
QFAlexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Vadim Chergov (BUL)
Plamen Milushev (BUL)
6-0 6-3
QFStanislav Vovk (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Peter Heller (3) (GER)
Hugo Nys (FRA)
6-1 1-6 [10-4]
QFSho Katayama (2) (JPN)
Bumpei Sato (JPN)
Dekel Bar (ISR)
Franjo Raspudic (BIH)
WO
R16Luis Patino (MEX)
Simeon Rossier (SUI)
Andrei Ciumac (1) (MDA)
Ramkumar Ramanathan (IND)
5-7 7-6(4) [10-1]
R16Bruno Agostinelli (WC) (CAN)
David Volfson (CAN)
Arthur Bedel (WC) (FRA)
Salar Saraydarpour (USA)
6-3 6-2
R16Alexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Eric Fomba (FRA)
Ugo Nastasi (LUX)
WO
R16Vadim Chergov (BUL)
Plamen Milushev (BUL)
Maxim Dmitriev (RUS)
Suren Vartanian (GEO)
6-2 6-4
R16Stanislav Vovk (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
Berk Iliescu (TUR)
Timur Salbiev (RUS)
6-3 6-1
R16Peter Heller (3) (GER)
Hugo Nys (FRA)
Mika Julin (FIN)
Verneri Tuomi (FIN)
6-0 6-4
R16Dekel Bar (ISR)
Franjo Raspudic (BIH)
Gokberk Ergeneman (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-4 6-4
R16Sho Katayama (2) (JPN)
Bumpei Sato (JPN)
Sergei Bubka (WC) (UKR)
Evgeny Kirillov (RUS)
6-3 4-6 [10-5]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ricardo Chile-Fonte (CUB)Aleksandar Vukic (AUS)1-6 7-5 7-6(2) [H2H]
Q1Tristan Meraut (FRA)Barkin Yalcinkale (2) (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q1Mathieu Guenat (SUI)Andrey Pechkin (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q1Yvo Panak (4) (CZE)Jan Zednik (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q1Maxim Dmitriev (5) (RUS)Timur Salbiev (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q1Anton Desyatnik (6) (RUS)Aria Harajchi (SUI)6-3 6-0 [H2H]
Q1David Volfson (CAN)Mika Julin (FIN)7-5 6-1 [H2H]
Q1Aleksandr Ernepesov (TKM)Janosch Kraenzle (SUI)6-2 6-1 [H2H]
Q2Ricardo Chile-Fonte (CUB)Andrei Ciumac (1) (MDA)6-2 6-0 [H2H]
Q2Aleksandar Vukic (AUS)Arthur Bedel (FRA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Barkin Yalcinkale (2) (TUR)David Rennhak (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Tristan Meraut (FRA)Tom Diederich (LUX)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q2Mathieu Guenat (SUI)Plamen Milushev (3) (BUL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Andrey Pechkin (RUS)Akinori Uchiumi (JPN)6-1 7-5 [H2H]
Q2Yvo Panak (4) (CZE)Kento Tagashira (JPN)6-3 6-1 [H2H]
Q2Jan Zednik (CZE)Luca Giacomelli (SUI)6-4 6-2 [H2H]
Q2Maxim Dmitriev (5) (RUS)Atly Kurbanov (TKM)7-6(1) 6-1 [H2H]
Q2Timur Salbiev (RUS)Vasil Shandarov (BUL)6-2 6-7(2) 6-4 [H2H]
Q2Anton Desyatnik (6) (RUS)Denis Borisov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Aria Harajchi (SUI)Vadim Chergov (BUL)6-4 6-1 [H2H]
Q2David Volfson (CAN)Yuriy Rogusskiy (TKM)6-0 6-0 [H2H]
Q2Mika Julin (FIN)Giacomo Guelfo (ITA)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Aleksandr Ernepesov (TKM)Gurbanberdi Gurbanberdiyev (TKM)6-2 6-3 [H2H]
Q2Janosch Kraenzle (SUI)Georgiy Pochay (TKM)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (1) (MDA)Bye
Q3Ricardo Chile-Fonte (CUB)Vladislav Gorodetsky (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Aleksandar Vukic (AUS)Bye
Q3Arthur Bedel (FRA)Bye
Q3Barkin Yalcinkale (2) (TUR)Bye
Q3David Rennhak (GER)Yves Traber (SUI)6-0 6-0 [H2H]
Q3Tom Diederich (LUX)Verneri Tuomi (FIN)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tristan Meraut (FRA)Bye
Q3Plamen Milushev (3) (BUL)Bye
Q3Mathieu Guenat (SUI)Go James Fukugaki (JPN)6-1 6-2 [H2H]
Q3Akinori Uchiumi (JPN)Andelko Blagojevic (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q3Andrey Pechkin (RUS)Bye
Q3Yvo Panak (4) (CZE)Bye
Q3Kento Tagashira (JPN)Dzianis Zhaunerchyk (BLR)7-5 6-3 [H2H]
Q3Luca Giacomelli (SUI)Bahtiyar Atabaev (TKM)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jan Zednik (CZE)Bye
Q3Maxim Dmitriev (5) (RUS)Bye
Q3Atly Kurbanov (TKM)Maksim Zubkou (BLR)4-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Vasil Shandarov (BUL)Salar Saraydarpour (USA)6-4 6-3 [H2H]
Q3Timur Salbiev (RUS)Bye
Q3Anton Desyatnik (6) (RUS)Bye
Q3Denis Borisov (RUS)Bye
Q3Vadim Chergov (BUL)Utsarg Grover (IND)6-3 4-6 6-2 [H2H]
Q3Aria Harajchi (SUI)Bye
Q3Yuriy Rogusskiy (TKM)Bye
Q3David Volfson (CAN)Scott Browne (AUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Giacomo Guelfo (ITA)Bye
Q3Mika Julin (FIN)Bye
Q3Gurbanberdi Gurbanberdiyev (TKM)Bye
Q3Aleksandr Ernepesov (TKM)Bye
Q3Georgiy Pochay (TKM)Egor Kuprin (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Janosch Kraenzle (SUI)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F13 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Turkey F13 Futures?