ATP Turkey F12 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Turkey F12 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F12 Futures Event Details:

2014-04-14Hard
OutdoorAntalya - Belconti, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FHugo Nys (6) (FRA)Robin Kern (5) (GER)6-0 6-2 [H2H]
SFHugo Nys (6) (FRA)Adrian Bodmer (Q) (SUI)6-3 6-1 [H2H]
SFRobin Kern (5) (GER)Maxime Authom (2) (BEL)6-3 3-6 6-3 [H2H]
QFHugo Nys (6) (FRA)Yannick Mertens (1WC) (BEL)6-3 6-4 [H2H]
QFAdrian Bodmer (Q) (SUI)Julien Demois (FRA)6-4 6-4 [H2H]
QFRobin Kern (5) (GER)Martins Podzus (LAT)6-4 4-6 6-4 [H2H]
QFMaxime Authom (2) (BEL)Franjo Raspudic (BIH)6-2 7-6(2) [H2H]
R16Yannick Mertens (1WC) (BEL)Mats Moraing (Q) (GER)5-3 Retired[H2H]
R16Hugo Nys (6) (FRA)Andreas Mies (GER)3-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
R16Adrian Bodmer (Q) (SUI)Stanislav Vovk (4) (RUS)3-6 7-6(5) 6-1 [H2H]
R16Julien Demois (FRA)Miki Jankovic (8) (SRB)1-6 7-6(2) 6-1 [H2H]
R16Robin Kern (5) (GER)Nuno Deus (Q) (POR)6-2 6-1 [H2H]
R16Martins Podzus (LAT)Alexis Klegou (BEN)1-6 6-3 7-5 [H2H]
R16Franjo Raspudic (BIH)Dusan Lojda (7) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Maxime Authom (2) (BEL)Tom Schonenberg (GER)6-3 7-5 [H2H]
R32Yannick Mertens (1WC) (BEL)Remi Boutillier (FRA)6-4 7-5 [H2H]
R32Mats Moraing (Q) (GER)Anton Desyatnik (LL) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
R32Andreas Mies (GER)Leon Schutt (Q) (GER)6-1 6-2 [H2H]
R32Hugo Nys (6) (FRA)Henrique Sousa (Q) (POR)6-2 7-5 [H2H]
R32Stanislav Vovk (4) (RUS)Matteo Marfia (Q) (ITA)6-3 6-1 [H2H]
R32Adrian Bodmer (Q) (SUI)Maxime Tchoutakian (FRA)6-4 6-7(6) 6-2 [H2H]
R32Julien Demois (FRA)Simeon Rossier (LL) (SUI)6-4 6-2 [H2H]
R32Miki Jankovic (8) (SRB)Jan Kuncik (CZE)3-6 7-6(6) 6-3 [H2H]
R32Robin Kern (5) (GER)Janis Podzus (LAT)6-3 6-4 [H2H]
R32Nuno Deus (Q) (POR)Luca Margaroli (Q) (SUI)6-3 6-2 [H2H]
R32Martins Podzus (LAT)Eric Fomba (Q) (FRA)6-1 7-5 [H2H]
R32Alexis Klegou (BEN)Adam Pavlasek (3) (CZE)6-1 1-6 6-3 [H2H]
R32Dusan Lojda (7) (CZE)Sergei Bubka (WC) (UKR)6-3 6-1 [H2H]
R32Franjo Raspudic (BIH)Julien Dubail (BEL)6-0 6-4 [H2H]
R32Tom Schonenberg (GER)Robert Ziganshin (WC) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Maxime Authom (2) (BEL)Kaya Gore (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FAlexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Eric Fomba (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
6-3 6-1
SFAlexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Remi Boutillier (1) (FRA)
Hugo Nys (FRA)
6-7(7) 6-2 [10-8]
SFEric Fomba (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Maxime Authom (BEL)
Julien Dubail (BEL)
4-0 Retired
QFRemi Boutillier (1) (FRA)
Hugo Nys (FRA)
Sergei Bubka (UKR)
Stanislav Vovk (RUS)
6-1 6-4
QFAlexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Nuno Deus (WC) (POR)
Henrique Sousa (POR)
7-5 6-3
QFMaxime Authom (BEL)
Julien Dubail (BEL)
Andreas Mies (3) (GER)
Franjo Raspudic (BIH)
6-0 7-5
QFEric Fomba (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Dusan Lojda (2) (CZE)
Yannick Mertens (BEL)
WO
R16Remi Boutillier (1) (FRA)
Hugo Nys (FRA)
Mika Julin (FIN)
Jan Zednik (CZE)
6-1 6-2
R16Sergei Bubka (UKR)
Stanislav Vovk (RUS)
Miki Jankovic (SRB)
Sasa Stojisavljevic (SRB)
6-2 6-4
R16Alexis Klegou (4) (BEN)
Luca Margaroli (SUI)
Matteo Marfia (ITA)
Yvo Panak (CZE)
7-5 6-4
R16Nuno Deus (WC) (POR)
Henrique Sousa (POR)
Jan Kuncik (CZE)
Simeon Rossier (SUI)
6-4 6-1
R16Maxime Authom (BEL)
Julien Dubail (BEL)
Kaya Gore (WC) (TUR)
Niko Nylund (FIN)
6-1 6-0
R16Andreas Mies (3) (GER)
Franjo Raspudic (BIH)
Yahor Yatsyk (WC) (BLR)
Dzianis Zhaunerchyk (BLR)
6-1 6-2
R16Eric Fomba (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
Anton Desyatnik (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
WO
R16Dusan Lojda (2) (CZE)
Yannick Mertens (BEL)
Mats Moraing (GER)
Tom Schonenberg (GER)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Luca Margaroli (1) (SUI)Vladislav Gorodetsky (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q1Mats Moraing (2) (GER)Mathieu Guenat (SUI)6-7(4) 7-5 6-1 [H2H]
Q1Eric Fomba (3) (FRA)Scott Browne (AUS)6-1 6-2 [H2H]
Q1Matteo Marfia (4) (ITA)Aria Harajchi (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q1Henrique Sousa (5) (POR)Aleksandr Ernepesov (TKM)6-4 6-0 [H2H]
Q1Adrian Bodmer (11) (SUI)Evgeny Tyurnev (6) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q1Nuno Deus (POR)Simeon Rossier (7) (SUI)6-4 6-3 [H2H]
Q1Leon Schutt (8) (GER)Anton Desyatnik (12) (RUS)6-7(2) 6-4 6-2 [H2H]
Q2Luca Margaroli (1) (SUI)Jakob Johansson-Holm (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Vladislav Gorodetsky (UKR)Clemens Mayer (AUT)6-1 6-0 [H2H]
Q2Mats Moraing (2) (GER)Syrry Can Korkmaz (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q2Mathieu Guenat (SUI)David Rennhak (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Eric Fomba (3) (FRA)Janosch Kraenzle (SUI)6-2 6-2 [H2H]
Q2Scott Browne (AUS)Bahtiyar Atabaev (WC) (TKM)6-1 6-1 [H2H]
Q2Matteo Marfia (4) (ITA)Robin Thour (SWE)6-1 6-4 [H2H]
Q2Aria Harajchi (SUI)Alexander Pichler (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q2Henrique Sousa (5) (POR)Ingo Herzgerodt (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q2Aleksandr Ernepesov (TKM)Vincent Suillerot (9) (FRA)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Evgeny Tyurnev (6) (RUS)Robin Peham (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Adrian Bodmer (11) (SUI)Aleksandar Vukic (AUS)6-4 7-5 [H2H]
Q2Simeon Rossier (7) (SUI)Tom Diederich (LUX)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q2Nuno Deus (POR)Yvo Panak (10) (CZE)3-6 6-4 7-5 [H2H]
Q2Leon Schutt (8) (GER)Luca Giacomelli (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q2Anton Desyatnik (12) (RUS)Jan Zednik (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Luca Margaroli (1) (SUI)Bye
Q3Jakob Johansson-Holm (SWE)Jordan Reed-Thomas (SUI)6-2 6-3 [H2H]
Q3Vladislav Gorodetsky (UKR)Mika Julin (FIN)6-2 6-4 [H2H]
Q3Clemens Mayer (AUT)Raphael Calzi (LUX)6-1 4-6 6-3 [H2H]
Q3Mats Moraing (2) (GER)Bye
Q3Syrry Can Korkmaz (TUR)Amar Kubat (BIH)6-1 6-0 [H2H]
Q3Mathieu Guenat (SUI)Kento Tagashira (JPN)6-2 6-2 [H2H]
Q3David Rennhak (GER)Bye
Q3Eric Fomba (3) (FRA)Bye
Q3Janosch Kraenzle (SUI)Atly Kurbanov (WC) (TKM)6-0 6-2 [H2H]
Q3Scott Browne (AUS)Dzianis Zhaunerchyk (BLR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Bahtiyar Atabaev (WC) (TKM)Bye
Q3Matteo Marfia (4) (ITA)Bye
Q3Robin Thour (SWE)Utsarg Grover (IND)6-1 6-3 [H2H]
Q3Aria Harajchi (SUI)Denis Borisov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Alexander Pichler (AUT)Bye
Q3Henrique Sousa (5) (POR)Bye
Q3Ingo Herzgerodt (GER)Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q3Aleksandr Ernepesov (TKM)Go James Fukugaki (JPN)6-3 6-3 [H2H]
Q3Vincent Suillerot (9) (FRA)Bye
Q3Evgeny Tyurnev (6) (RUS)Bye
Q3Robin Peham (AUT)Tristan Meraut (FRA)6-2 4-6 7-5 [H2H]
Q3Aleksandar Vukic (AUS)Georgiy Pochay (WC) (TKM)6-1 6-2 [H2H]
Q3Adrian Bodmer (11) (SUI)Bye
Q3Simeon Rossier (7) (SUI)Bye
Q3Tom Diederich (LUX)Thierry Halemai (FRA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Nuno Deus (POR)Niko Nylund (FIN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Yvo Panak (10) (CZE)Bye
Q3Leon Schutt (8) (GER)Bye
Q3Luca Giacomelli (SUI)Octave Bellet (FRA)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jan Zednik (CZE)Peter Lang (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Q3Anton Desyatnik (12) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F12 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Turkey F12 Futures?