ATP Turkey F12 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F12 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F12 Futures Event Details:

2011-04-04Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRadu Albot (MDA)Yannik Reuter (BEL)6-3 7-6(1) [H2H]
SFRadu Albot (MDA)Filip Horansky (Q) (SVK)4-6 6-0 6-1 [H2H]
SFYannik Reuter (BEL)Miloslav Mecir (2) (SVK)1-6 6-3 6-4 [H2H]
QFRadu Albot (MDA)Yann Marti (SUI)7-5 6-4 [H2H]
QFFilip Horansky (Q) (SVK)David Rice (GBR)6-1 1-6 6-2 [H2H]
QFYannik Reuter (BEL)Ivan Nedelko (RUS)6-3 7-5 [H2H]
QFMiloslav Mecir (2) (SVK)Peter Gojowczyk (7) (GER)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R16Radu Albot (MDA)Brydan Klein (1Q) (AUS)6-3 6-2 [H2H]
R16Yann Marti (SUI)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-2 6-4 [H2H]
R16David Rice (GBR)Abdullah Maqdas (KUW)6-3 3-6 6-4 [H2H]
R16Filip Horansky (Q) (SVK)Adam Chadaj (Q) (POL)6-4 6-4 [H2H]
R16Ivan Nedelko (RUS)Haluk Akkoyun (TUR)6-3 6-4 [H2H]
R16Yannik Reuter (BEL)Wesley Koolhof (Q) (NED)7-6(6) 2-6 6-2 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (7) (GER)Alexandros Jakupovic (GRE)6-4 6-4 [H2H]
R16Miloslav Mecir (2) (SVK)Andrei Gorban (Q) (MDA)5-0 Retired[H2H]
R32Brydan Klein (1Q) (AUS)Marcus Willis (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Radu Albot (MDA)Sean Thornley (GBR)5-7 7-6(4) 6-0 [H2H]
R32Yann Marti (SUI)Nikola Cacic (SCG)6-4 6-7(8) 6-3 [H2H]
R32Tuna Altuna (WC) (TUR)Rudy Coco (6) (FRA)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32David Rice (GBR)Alejandro Gonzalez (4) (COL)2-6 6-0 6-4 [H2H]
R32Abdullah Maqdas (KUW)Alp Golcuklu (WC) (TUR)3-6 6-0 6-2 [H2H]
R32Filip Horansky (Q) (SVK)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-4 6-4 [H2H]
R32Adam Chadaj (Q) (POL)Andrei Mlendea (8) (ROU)1-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Haluk Akkoyun (TUR)Adrien Bossel (5) (SUI)6-4 6-3 [H2H]
R32Ivan Nedelko (RUS)Richard Gabb (Q) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
R32Yannik Reuter (BEL)Jozef Kovalik (Q) (SVK)6-1 6-2 [H2H]
R32Wesley Koolhof (Q) (NED)Denis Matsukevitch (3) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (7) (GER)Can Kiziltuna (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
R32Alexandros Jakupovic (GRE)Maxime Authom (BEL)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R32Andrei Gorban (Q) (MDA)Xander Spong (Q) (NED)6-3 6-3 [H2H]
R32Miloslav Mecir (2) (SVK)Roman Jebavy (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FNikola Cacic (SCG)
Jozef Kovalik (SVK)
David Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
4-6 6-4 [10-4]
SFNikola Cacic (SCG)
Jozef Kovalik (SVK)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
6-4 6-7(5) [10-4]
SFDavid Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Tuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
6-2 7-5
QFNikola Cacic (SCG)
Jozef Kovalik (SVK)
Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Miloslav Mecir (SVK)
7-6(6) 6-4
QFRoman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Peter Gojowczyk (GER)
Pirmin Haenle (GER)
6-1 6-4
QFTuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Jiri Kosler (CZE)
Yannik Reuter (BEL)
6-3 6-2
QFDavid Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Miles Bugby (GBR)
Marcus Willis (GBR)
6-7(4) 6-2 [10-7]
R16Denis Matsukevitch (1) (RUS)
Miloslav Mecir (SVK)
Burnham Arlidge (A) (GBR)
Chris Priddle (GBR)
6-1 6-3
R16Nikola Cacic (SCG)
Jozef Kovalik (SVK)
Markus Eriksson (SWE)
Xander Spong (NED)
7-5 4-6 [10-7]
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Andrei Gorban (MDA)
Yann Marti (SUI)
6-2 6-2
R16Peter Gojowczyk (GER)
Pirmin Haenle (GER)
Alp Golcuklu (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-4 6-0
R16Jiri Kosler (CZE)
Yannik Reuter (BEL)
Maxime Authom (BEL)
Adrien Bossel (SUI)
4-6 6-1 [10-8]
R16Tuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Can Kiziltuna (WC) (TUR)
Andrei Mlendea (ROU)
7-5 4-6 [13-11]
R16Miles Bugby (GBR)
Marcus Willis (GBR)
Haluk Akkoyun (WC) (TUR)
Baris Erguden (TUR)
6-3 7-5
R16David Rice (2) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Jarryd Maher (AUS)
Steffen Solomon (RSA)
5-7 6-4 [10-8]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Brydan Klein (1WC) (AUS)Andrei Ciumac (10) (MDA)6-3 4-6 6-0 [H2H]
Q1Andrei Gorban (2) (MDA)Pavel Filin (13) (BLR)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q1Wesley Koolhof (11WC) (NED)Jarryd Maher (3) (AUS)7-5 4-1 Retired[H2H]
Q1Filip Horansky (SVK)Adrian Sikora (4) (SVK)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q1Adam Chadaj (5) (POL)Markus Eriksson (14) (SWE)6-0 6-3 [H2H]
Q1Xander Spong (6) (NED)Kevin Botti (12) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
Q1Richard Gabb (GBR)Tobias Simon (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q1Jozef Kovalik (16) (SVK)Stepan Khotulev (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Brydan Klein (1WC) (AUS)Arturs Kazijevs (LAT)5-0 Retired[H2H]
Q2Andrei Ciumac (10) (MDA)Jacob Johansson (SWE)6-3 7-6(3) [H2H]
Q2Andrei Gorban (2) (MDA)Pirmin Haenle (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Pavel Filin (13) (BLR)Onyeka Mbanu (NGR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Jarryd Maher (3) (AUS)Sardor Pulatov (UZB)6-4 6-2 [H2H]
Q2Wesley Koolhof (11WC) (NED)Pavel Krcek (CZE)6-4 7-6(8) [H2H]
Q2Adrian Sikora (4) (SVK)Roman Kislyanskiy (RUS)7-5 6-4 [H2H]
Q2Filip Horansky (SVK)Jiri Kosler (9) (CZE)6-3 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q2Adam Chadaj (5) (POL)Anton Bettink (NZL)6-2 6-3 [H2H]
Q2Markus Eriksson (14) (SWE)Nils Brinkman (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Xander Spong (6) (NED)Tim Focht (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q2Kevin Botti (12) (FRA)Georgi Revazishvili (GEO)6-0 6-3 [H2H]
Q2Richard Gabb (GBR)Burnham Arlidge (7) (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Tobias Simon (GER)Alexander Igoshin (RUS)6-2 1-6 7-5 [H2H]
Q2Stepan Khotulev (RUS)Alberto Sibona (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (16) (SVK)Alessandro Luisi (ITA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Brydan Klein (1WC) (AUS)Mark-Flavius Andres (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q3Arturs Kazijevs (LAT)Jiri Vokoun (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jacob Johansson (SWE)Steven Jarman (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (10) (MDA)Mark Fynn (ZIM)6-1 6-2 [H2H]
Q3Andrei Gorban (2) (MDA)Yann Minster (SUI)7-5 6-1 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Chris Priddle (GBR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Onyeka Mbanu (NGR)Johan Ljungdahl (SWE)7-6(2) 6-3 [H2H]
Q3Pavel Filin (13) (BLR)Sebastian Beutel (AUT)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jarryd Maher (3) (AUS)Steffen Solomon (RSA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Sardor Pulatov (UZB)Yury Vaschenko (WC) (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Q3Pavel Krcek (CZE)Baris Erguden (TUR)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Wesley Koolhof (11WC) (NED)Andriej Kapas (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Adrian Sikora (4) (SVK)Clifford Enosoregbe (NGR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Dmitry Kalyuzhny (RUS)3-6 6-2 6-0 [H2H]
Q3Filip Horansky (SVK)Nikita Kushnarev (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jiri Kosler (9) (CZE)Antoine Richard (CAN)4-6 6-2 6-0 [H2H]
Q3Adam Chadaj (5) (POL)Miles Bugby (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Anton Bettink (NZL)Efekan Senolsun (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Nils Brinkman (GER)Josef Kurka (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Markus Eriksson (14) (SWE)Alexander Mannapov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Xander Spong (6) (NED)Felipe Mantilla (COL)6-1 7-5 [H2H]
Q3Tim Focht (GER)Mohammed Al Nabhani (OMA)3-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Georgi Revazishvili (GEO)Ruslan Rakhimov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Kevin Botti (12) (FRA)Viktor Simaghin (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q3Burnham Arlidge (7) (GBR)Omar Awadhy (UAE)4-6 6-0 6-2 [H2H]
Q3Richard Gabb (GBR)Dmitry Surchenko (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alexander Igoshin (RUS)Otakar Lucak (CZE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Francisco Dias (15) (POR)5-7 7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (RUS)Ergun Zorlu (8WC) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Alberto Sibona (ITA)Adam Novak (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q3Alessandro Luisi (ITA)Janicije Sasha Karic (WC) (USA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (16) (SVK)Lewis Burton (GBR)6-1 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F12 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F12 Futures?