ATP Turkey F12 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Turkey F12 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F12 Futures Event Details:

2009-11-02Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F12 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJesse Huta Galung (1) (NED)Andrei Mlendea (6) (ROU)3-0 Retired[H2H]
SFJesse Huta Galung (1) (NED)Piotr Gadomski (Q) (POL)6-4 6-2 [H2H]
SFAndrei Mlendea (6) (ROU)Aljaz Bedene (2) (SLO)6-3 6-4 [H2H]
QFJesse Huta Galung (1) (NED)Aleksander Slovic (7) (YUG)6-2 6-3 [H2H]
QFPiotr Gadomski (Q) (POL)Gilles De Sousa (FRA)6-1 6-4 [H2H]
QFAndrei Mlendea (6) (ROU)Aldin Setkic (3) (BIH)7-5 6-2 [H2H]
QFAljaz Bedene (2) (SLO)Alexander Flock (5) (GER)4-6 6-2 6-2 [H2H]
R16Jesse Huta Galung (1) (NED)Matteo Trevisan (SE) (ITA)WO[H2H]
R16Aleksander Slovic (7) (YUG)Mateusz Szmigiel (Q) (POL)6-4 6-1 [H2H]
R16Gilles De Sousa (FRA)Ivaylo Traykov (BUL)7-5 7-5 [H2H]
R16Piotr Gadomski (Q) (POL)Ivan Anikanov (UKR)6-2 6-4 [H2H]
R16Andrei Mlendea (6) (ROU)Dinko Halachev (Q) (BUL)6-4 6-2 [H2H]
R16Aldin Setkic (3) (BIH)Tihomir Grozdanov (BUL)6-2 4-6 7-5 [H2H]
R16Alexander Flock (5) (GER)Ismar Gorcic (BIH)3-6 6-2 6-2 [H2H]
R16Aljaz Bedene (2) (SLO)Thomas Cazes-Carrere (FRA)6-4 6-1 [H2H]
R32Jesse Huta Galung (1) (NED)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
R32Matteo Trevisan (SE) (ITA)Vaja Uzakov (UZB)6-2 6-1 [H2H]
R32Mateusz Szmigiel (Q) (POL)Ergun Zorlu (WC) (TUR)0-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Aleksander Slovic (7) (YUG)Vadim Alekseenko (UKR)6-3 6-0 [H2H]
R32Gilles De Sousa (FRA)Martin Fafl (LL) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Ivaylo Traykov (BUL)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-1 7-6(0) [H2H]
R32Ivan Anikanov (UKR)Lukas Weinhandl (Q) (AUT)6-2 6-2 [H2H]
R32Piotr Gadomski (Q) (POL)Ivan Bjelica (8) (YUG)6-2 6-4 [H2H]
R32Andrei Mlendea (6) (ROU)Mikhail Balmashev (LL) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Dinko Halachev (Q) (BUL)Michael Linzer (Q) (AUT)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (BUL)Andrei Vasilevski (Q) (BLR)7-5 7-5 [H2H]
R32Aldin Setkic (3) (BIH)Marco Mirnegg (AUT)6-7(5) 6-0 6-4 [H2H]
R32Alexander Flock (5) (GER)Baris Erguden (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
R32Ismar Gorcic (BIH)Marin Bradaric (CRO)5-7 6-2 7-6(6) [H2H]
R32Thomas Cazes-Carrere (FRA)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-2 4-6 7-5 [H2H]
R32Aljaz Bedene (2) (SLO)Llaurentiu-Ady Gavrila (Q) (ROU)7-5 6-7(3) 7-6(6) [H2H]
Men's Doubles
FTihomir Grozdanov (BUL)
Dinko Halachev (BUL)
Werner Eschauer (AUT)
Alexander Flock (GER)
4-6 6-2 [10-7]
SFTihomir Grozdanov (BUL)
Dinko Halachev (BUL)
Baris Erguden (TUR)
Andrei Vasilevski (BLR)
6-4 3-6 [10-6]
SFWerner Eschauer (AUT)
Alexander Flock (GER)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
6-3 6-2
QFTihomir Grozdanov (BUL)
Dinko Halachev (BUL)
Durukan Durmus (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-2 6-4
QFBaris Erguden (TUR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Marin Bradaric (4) (CRO)
Ismar Gorcic (BIH)
7-6(5) 2-6 [10-8]
QFLlaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
Piotr Gadomski (A) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-3 6-7(7) [10-5]
QFWerner Eschauer (AUT)
Alexander Flock (GER)
Aldin Setkic (BIH)
Ivaylo Traykov (BUL)
6-4 6-4
R16Tihomir Grozdanov (BUL)
Dinko Halachev (BUL)
Ivan Bjelica (1) (YUG)
Aleksander Slovic (YUG)
6-4 7-5
R16Durukan Durmus (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
Tugay Koylu (WC) (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-7(3) 7-5 [10-6]
R16Marin Bradaric (4) (CRO)
Ismar Gorcic (BIH)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-3 6-4
R16Baris Erguden (TUR)
Andrei Vasilevski (BLR)
Thomas Cazes-Carrere (FRA)
Gilles De Sousa (FRA)
7-6(3) 3-6 [10-7]
R16Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
Alexei Filenkov (RUS)
Michael Linzer (AUT)
5-7 6-4 [10-7]
R16Piotr Gadomski (A) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Ivan Anikanov (3) (UKR)
Vaja Uzakov (UZB)
6-4 6-7(4) [10-7]
R16Werner Eschauer (AUT)
Alexander Flock (GER)
Tuna Altuna (WC) (TUR)
Arsen Asanov (UZB)
6-4 6-2
R16Aldin Setkic (BIH)
Ivaylo Traykov (BUL)
Gleb Alekseenko (2) (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Andraz Bedene (12) (SLO)Roman Tudoreanu (1) (MDA)5-7 6-3 6-4 [H2H]
Q1Piotr Gadomski (POL)Jan Stancik (2) (SVK)6-4 6-2 [H2H]
Q1Llaurentiu-Ady Gavrila (14) (ROU)Gleb Alekseenko (3) (UKR)6-0 6-4 [H2H]
Q1Dinko Halachev (11) (BUL)Martin Fafl (4) (CZE)6-3 6-0 [H2H]
Q1Michael Linzer (5) (AUT)Alin-Mihai Constantin (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q1Lukas Weinhandl (A) (AUT)Mikhail Balmashev (RUS)6-7(7) 6-2 6-1 [H2H]
Q1Andrei Vasilevski (7) (BLR)Erik Crepaldi (ITA)6-2 7-5 [H2H]
Q1Mateusz Szmigiel (8) (POL)Oleksiy Odazhyu (UKR)6-2 7-6(3) [H2H]
Q2Roman Tudoreanu (1) (MDA)Anil Yuksel (NED)6-0 6-0 [H2H]
Q2Andraz Bedene (12) (SLO)Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)6-2 7-5 [H2H]
Q2Jan Stancik (2) (SVK)Evthimios Karaliolios (NED)6-3 6-1 [H2H]
Q2Piotr Gadomski (POL)Bogdan Andrii (ROU)6-2 7-6(6) [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (3) (UKR)Oleksiy Zhornyak (UKR)6-4 7-5 [H2H]
Q2Llaurentiu-Ady Gavrila (14) (ROU)Lucas Idestrom (SWE)6-1 6-3 [H2H]
Q2Martin Fafl (4) (CZE)Korhan Ural Ates (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Dinko Halachev (11) (BUL)Oleksandr Kazakov (WC) (UKR)6-0 6-3 [H2H]
Q2Michael Linzer (5) (AUT)Nishank Mishra (IND)6-0 6-0 [H2H]
Q2Alin-Mihai Constantin (ROU)Zalan Klempa (SVK)4-6 6-2 7-5 [H2H]
Q2Lukas Weinhandl (A) (AUT)Arsen Asanov (6) (UZB)6-1 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (RUS)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-4 6-1 [H2H]
Q2Andrei Vasilevski (7) (BLR)Adam Majchrowicz (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q2Erik Crepaldi (ITA)Dor Amir (ISR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (8) (POL)Mike Urbanija (SLO)6-7(4) 6-1 6-3 [H2H]
Q2Oleksiy Odazhyu (UKR)Bruno Abdel Nour (SYR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Roman Tudoreanu (1) (MDA)Kaloyan Kirilov (WC) (BUL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Anil Yuksel (NED)Alexander Tavkhelidze (GEO)6-1 6-3 [H2H]
Q3Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)Boryslaw Michalowski (POL)6-2 6-4 [H2H]
Q3Andraz Bedene (12) (SLO)Kaan Senolsun (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Jan Stancik (2) (SVK)Tugay Koylu (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Evthimios Karaliolios (NED)Daniil Proskura (EST)6-3 6-4 [H2H]
Q3Piotr Gadomski (POL)Genia Gamazov (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Bogdan Andrii (ROU)Lorenzo Giustino (13) (ITA)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (3) (UKR)Ille Van Engelen (NED)6-1 6-4 [H2H]
Q3Oleksiy Zhornyak (UKR)Akos Bartalos (SVK)6-2 6-3 [H2H]
Q3Lucas Idestrom (SWE)Nuri Ersin Tarim (WC) (TUR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Llaurentiu-Ady Gavrila (14) (ROU)Henri Laaksonen (FIN)7-5 2-2 Retired[H2H]
Q3Martin Fafl (4) (CZE)David Mikula (SVK)6-1 6-0 [H2H]
Q3Korhan Ural Ates (WC) (TUR)Jaroslaw Bienkowski (POL)6-4 6-4 [H2H]
Q3Oleksandr Kazakov (WC) (UKR)Shogafur Shofayziev (UZB)6-4 6-4 [H2H]
Q3Dinko Halachev (11) (BUL)Marcus Weiglhofer (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Michael Linzer (5) (AUT)Anton Rabinov (ISR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Nishank Mishra (IND)Adam Novak (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Zalan Klempa (SVK)Vladislav Sviridov (A) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alin-Mihai Constantin (ROU)Roman Kislyanskiy (15) (RUS)6-1 Retired[H2H]
Q3Arsen Asanov (6) (UZB)Durukan Durmus (WC) (TUR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Lukas Weinhandl (A) (AUT)Valentin Mihai (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Andreii Andriienko (UKR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (ROU)Issam Haitham Taweel (16) (SYR)4-6 6-0 6-2 [H2H]
Q3Andrei Vasilevski (7) (BLR)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Adam Majchrowicz (POL)Jakhongir Khaydarov (UZB)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dor Amir (ISR)Gabor Montvai (HUN)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Erik Crepaldi (ITA)Ilie-Aurelian Giurgiu (10) (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (8) (POL)Ivan Kobzar (BLR)7-5 7-6(6) [H2H]
Q3Mike Urbanija (SLO)Jonathan Greczula (SWE)7-5 6-0 [H2H]
Q3Bruno Abdel Nour (SYR)Burak Vardal (WC) (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Alexei Filenkov (9) (RUS)6-0 6-3 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F12 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Turkey F12 Futures?