ATP Turkey F11 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Turkey F11 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F11 Futures Event Details:

2014-04-07Hard
OutdoorAntalya - Belconti, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBastian Trinker (5) (AUT)Maximilian Neuchrist (2) (AUT)6-7(1) 6-4 6-4 [H2H]
SFBastian Trinker (5) (AUT)Karol Beck (1) (SVK)6-4 6-1 [H2H]
SFMaximilian Neuchrist (2) (AUT)Julien Obry (6) (FRA)3-6 6-3 6-2 [H2H]
QFKarol Beck (1) (SVK)Remi Boutillier (FRA)7-6(6) 6-3 [H2H]
QFBastian Trinker (5) (AUT)Mate Delic (4Q) (CRO)6-4 6-4 [H2H]
QFJulien Obry (6) (FRA)Adam Pavlasek (3) (CZE)6-2 4-6 6-1 [H2H]
QFMaximilian Neuchrist (2) (AUT)Miki Jankovic (SRB)7-6(1) 6-2 [H2H]
R16Karol Beck (1) (SVK)Mats Moraing (Q) (GER)6-3 6-3 [H2H]
R16Remi Boutillier (FRA)Dusan Lojda (8) (CZE)6-1 7-5 [H2H]
R16Mate Delic (4Q) (CRO)Dominic Weidinger (Q) (AUT)7-5 6-3 [H2H]
R16Bastian Trinker (5) (AUT)Romain Barbosa (Q) (BEL)6-3 3-6 6-1 [H2H]
R16Julien Obry (6) (FRA)Leon Schutt (Q) (GER)6-2 6-3 [H2H]
R16Adam Pavlasek (3) (CZE)Maximilian Marterer (GER)6-4 6-3 [H2H]
R16Miki Jankovic (SRB)Robin Kern (7) (GER)7-5 6-2 [H2H]
R16Maximilian Neuchrist (2) (AUT)Andreas Mies (GER)7-6(6) 1-6 6-3 [H2H]
R32Karol Beck (1) (SVK)George Coupland (GBR)6-1 6-0 [H2H]
R32Mats Moraing (Q) (GER)Fatih Taha Erun (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
R32Remi Boutillier (FRA)Dekel Bar (ISR)6-3 6-3 [H2H]
R32Dusan Lojda (8) (CZE)Maxime Tchoutakian (FRA)7-6(6) 6-1 [H2H]
R32Mate Delic (4Q) (CRO)Franjo Raspudic (Q) (BIH)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Dominic Weidinger (Q) (AUT)Robert Ziganshin (WC) (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Romain Barbosa (Q) (BEL)Ata Hergunvarim (WC) (TUR)6-2 6-1 [H2H]
R32Bastian Trinker (5) (AUT)Tom Schonenberg (GER)6-3 6-2 [H2H]
R32Julien Obry (6) (FRA)Alexis Klegou (BEN)6-4 6-3 [H2H]
R32Leon Schutt (Q) (GER)Jan Kuncik (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Maximilian Marterer (GER)Laurent Malouli (FRA)5-7 7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Adam Pavlasek (3) (CZE)Altug Celikbilek (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
R32Robin Kern (7) (GER)Vincent Suillerot (LL) (FRA)6-2 6-1 [H2H]
R32Miki Jankovic (SRB)Raphael Baltensperger (Q) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Andreas Mies (GER)Jathan Malik (Q) (GBR)6-2 6-1 [H2H]
R32Maximilian Neuchrist (2) (AUT)Julien Demois (FRA)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FRemi Boutillier (FRA)
Alexis Klegou (BEN)
Luca Margaroli (2) (SUI)
Adam Pavlasek (CZE)
6-3 3-6 [10-7]
SFRemi Boutillier (FRA)
Alexis Klegou (BEN)
Mats Moraing (GER)
Tom Schonenberg (GER)
6-3 4-6 [10-3]
SFLuca Margaroli (2) (SUI)
Adam Pavlasek (CZE)
Robin Kern (3) (GER)
Dusan Lojda (CZE)
6-0 7-5
QFRemi Boutillier (FRA)
Alexis Klegou (BEN)
Nuno Deus (POR)
Henrique Sousa (POR)
6-1 6-3
QFMats Moraing (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Romain Barbosa (BEL)
Jathan Malik (GBR)
WO
QFRobin Kern (3) (GER)
Dusan Lojda (CZE)
Alexander Merino (PER)
Yvo Panak (CZE)
6-4 6-4
QFLuca Margaroli (2) (SUI)
Adam Pavlasek (CZE)
Mate Delic (CRO)
Franjo Raspudic (BIH)
6-1 6-3
R16Remi Boutillier (FRA)
Alexis Klegou (BEN)
Karol Beck (1) (SVK)
Jan Kuncik (CZE)
6-3 6-2
R16Nuno Deus (POR)
Henrique Sousa (POR)
Julien Demois (FRA)
Vincent Suillerot (FRA)
3-6 7-6(4) [14-12]
R16Mats Moraing (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Miki Jankovic (4) (SRB)
Andreas Mies (GER)
6-1 0-6 [10-5]
R16Romain Barbosa (BEL)
Jathan Malik (GBR)
Altug Celikbilek (WC) (TUR)
Ata Hergunvarim (TUR)
6-1 6-4
R16Alexander Merino (PER)
Yvo Panak (CZE)
Aria Harajchi (WC) (SUI)
Jordan Reed-Thomas (SUI)
7-5 6-7(5) [10-3]
R16Robin Kern (3) (GER)
Dusan Lojda (CZE)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Dominic Weidinger (AUT)
7-5 6-4
R16Mate Delic (CRO)
Franjo Raspudic (BIH)
Laurent Malouli (FRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
6-3 7-6(3)
R16Luca Margaroli (2) (SUI)
Adam Pavlasek (CZE)
Fatih Taha Erun (WC) (TUR)
Muhammet Haylaz (TUR)
6-4 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mate Delic (1WC) (CRO)Alexander Perfilov (13) (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q1Franjo Raspudic (2WC) (BIH)Durukan Durmus (WC) (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q1Romain Barbosa (3) (BEL)Adrian Bodmer (15) (SUI)6-2 6-2 [H2H]
Q1Leon Schutt (10) (GER)Luca Margaroli (4) (SUI)6-3 6-4 [H2H]
Q1Jathan Malik (5) (GBR)Vincent Suillerot (11) (FRA)6-3 6-7(10) 6-3 [H2H]
Q1Mats Moraing (6) (GER)Evgeny Tyurnev (9) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Dominic Weidinger (7) (AUT)Yvo Panak (12) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q1Raphael Baltensperger (SUI)Anton Desyatnik (16) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Mate Delic (1WC) (CRO)Muhammet Haylaz (WC) (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q2Alexander Perfilov (13) (RUS)Jakob Johansson-Holm (SWE)6-4 6-2 [H2H]
Q2Franjo Raspudic (2WC) (BIH)Andrew Ruppli (SUI)6-3 7-5 [H2H]
Q2Durukan Durmus (WC) (TUR)Nico Vuckovic (SUI)6-1 6-4 [H2H]
Q2Romain Barbosa (3) (BEL)William Malm (SWE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Adrian Bodmer (15) (SUI)Aleksei Khomich (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Luca Margaroli (4) (SUI)Alan Cao (FRA)6-4 6-1 [H2H]
Q2Leon Schutt (10) (GER)Tom Wagemans (BEL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Jathan Malik (5) (GBR)Jesse Kiuru (FIN)7-5 6-4 [H2H]
Q2Vincent Suillerot (11) (FRA)Robin Peham (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q2Mats Moraing (6) (GER)Maxim Sabeshinskij (WC) (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q2Evgeny Tyurnev (9) (RUS)Dzianis Zhaunerchyk (BLR)7-5 6-1 [H2H]
Q2Dominic Weidinger (7) (AUT)Alexander Mozgovoy (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Yvo Panak (12) (CZE)Alexander Merino (PER)7-5 6-3 [H2H]
Q2Raphael Baltensperger (SUI)Henrique Sousa (8) (POR)6-4 6-4 [H2H]
Q2Anton Desyatnik (16) (RUS)Matias Kallio (FIN)6-3 7-5 [H2H]
Q3Mate Delic (1WC) (CRO)Thorben Michaelis (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Muhammet Haylaz (WC) (TUR)Sefa Suluoglu (WC) (TUR)3-6 7-5 6-4 [H2H]
Q3Jakob Johansson-Holm (SWE)Alexander Kuerschner (GER)5-7 6-1 7-5 [H2H]
Q3Alexander Perfilov (13) (RUS)David Rennhak (GER)6-0 7-5 [H2H]
Q3Franjo Raspudic (2WC) (BIH)Nuno Deus (POR)3-6 6-4 6-1 [H2H]
Q3Andrew Ruppli (SUI)Matthias Haim (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Durukan Durmus (WC) (TUR)Vital Flurin Leuch (LIE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Nico Vuckovic (SUI)Daniel Kopeinigg (14) (AUT)6-1 3-6 7-6(4) [H2H]
Q3Romain Barbosa (3) (BEL)Joshua Zeoli (SUI)6-3 6-2 [H2H]
Q3William Malm (SWE)Matthias Raubinger (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Aleksei Khomich (BLR)Pavel Korenets (BLR)6-7(7) 6-1 6-1 [H2H]
Q3Adrian Bodmer (15) (SUI)Robin Thour (SWE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Luca Margaroli (4) (SUI)Aleksandar Vukic (AUS)6-2 0-6 6-4 [H2H]
Q3Alan Cao (FRA)Martin Nikic (CRO)6-1 1-0 Retired[H2H]
Q3Tom Wagemans (BEL)Pavel Kravchenko (RUS)6-4 4-6 6-4 [H2H]
Q3Leon Schutt (10) (GER)Alexander Regner (SWE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Jathan Malik (5) (GBR)Aria Harajchi (SUI)6-4 6-3 [H2H]
Q3Jesse Kiuru (FIN)Arnaud Neveux (BEL)6-3 6-0 [H2H]
Q3Robin Peham (AUT)Syrry Can Korkmaz (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Vincent Suillerot (11) (FRA)Jordan Reed-Thomas (SUI)6-1 6-3 [H2H]
Q3Mats Moraing (6) (GER)Nithin Pillai (IND)6-0 6-0 [H2H]
Q3Maxim Sabeshinskij (WC) (GER)Denis Borisov (WC) (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dzianis Zhaunerchyk (BLR)Linus Pettersson (SWE)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Evgeny Tyurnev (9) (RUS)Serdar Bojadjieva (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Dominic Weidinger (7) (AUT)Clemens Mayer (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Alexander Mozgovoy (RUS)Cedric Rudolph (SUI)6-2 6-2 [H2H]
Q3Alexander Merino (PER)Nathan Elia Schmid (SUI)6-0 6-2 [H2H]
Q3Yvo Panak (12) (CZE)Thomas Linge (NOR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Henrique Sousa (8) (POR)Andreas Backlund (SWE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Raphael Baltensperger (SUI)Peter Lang (SUI)6-7(3) 6-2 6-2 [H2H]
Q3Matias Kallio (FIN)Max Lindqvist (SWE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Anton Desyatnik (16) (RUS)Semen Gribenyuk (RUS)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F11 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Turkey F11 Futures?