ATP Turkey F10 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Turkey F10 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F10 Futures Event Details:

2014-03-31Hard
OutdoorAntalya - Belconti, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FKarol Beck (5) (SVK)Mate Delic (3) (CRO)7-6(5) 3-6 6-3 [H2H]
SFMate Delic (3) (CRO)Julien Obry (7) (FRA)3-6 6-4 6-4 [H2H]
SFKarol Beck (5) (SVK)Roman Jebavy (2) (CZE)6-4 6-0 [H2H]
QFJulien Obry (7) (FRA)Jan Satral (CZE)6-2 6-7(4) 6-3 [H2H]
QFMate Delic (3) (CRO)Franjo Raspudic (BIH)6-4 6-3 [H2H]
QFKarol Beck (5) (SVK)Wilson Leite (4) (BRA)6-3 6-2 [H2H]
QFRoman Jebavy (2) (CZE)Ricardo Ojeda Lara (8) (ESP)6-4 7-5 [H2H]
R16Jan Satral (CZE)Richard Muzaev (RUS)7-5 6-2 [H2H]
R16Julien Obry (7) (FRA)Alexander Vasilenko (RUS)6-4 6-7(4) 6-3 [H2H]
R16Mate Delic (3) (CRO)Baris Erguden (TUR)6-3 6-4 [H2H]
R16Franjo Raspudic (BIH)Efe Yurtacan (WC) (TUR)6-3 6-0 [H2H]
R16Karol Beck (5) (SVK)Dekel Bar (ISR)6-2 6-0 [H2H]
R16Wilson Leite (4) (BRA)George Coupland (GBR)6-3 6-3 [H2H]
R16Ricardo Ojeda Lara (8) (ESP)Maximilian Marterer (GER)6-4 6-0 [H2H]
R16Roman Jebavy (2) (CZE)Jathan Malik (Q) (GBR)6-4 7-5 [H2H]
R32Jan Satral (CZE)Maximilian Neuchrist (1) (AUT)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Richard Muzaev (RUS)Tuna Altuna (TUR)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Vasilenko (RUS)Romain Barbosa (Q) (BEL)3-6 7-5 6-0 [H2H]
R32Julien Obry (7) (FRA)Dominic Weidinger (Q) (AUT)6-1 6-0 [H2H]
R32Mate Delic (3) (CRO)Andreas Mies (GER)7-5 6-3 [H2H]
R32Baris Erguden (TUR)Anton Manegin (WC) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Efe Yurtacan (WC) (TUR)Pablo Vivero Gonzalez (Q) (ESP)2-0 Retired[H2H]
R32Franjo Raspudic (BIH)Tom Farquharson (6) (GBR)6-2 Retired[H2H]
R32Karol Beck (5) (SVK)Jack Carpenter (GBR)6-2 6-3 [H2H]
R32Dekel Bar (ISR)Alexander Perfilov (Q) (RUS)2-6 6-4 6-0 [H2H]
R32George Coupland (GBR)Barkin Yalcinkale (Q) (TUR)6-1 7-6(11) [H2H]
R32Wilson Leite (4) (BRA)Tom Schonenberg (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Ricardo Ojeda Lara (8) (ESP)Samuel Ribeiro Navarrete (Q) (ESP)6-4 4-6 6-0 [H2H]
R32Maximilian Marterer (GER)Cem Ilkel (WC) (TUR)2-6 6-1 7-6(3) [H2H]
R32Jathan Malik (Q) (GBR)Dorian Descloix (Q) (FRA)1-6 7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Roman Jebavy (2) (CZE)Anil Yuksel (WC) (TUR)5-7 6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FKarol Beck (1) (SVK)
Maximilian Neuchrist (AUT)
George Coupland (2) (GBR)
Andreas Mies (GER)
6-2 6-3
SFKarol Beck (1) (SVK)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-3 6-3
SFGeorge Coupland (2) (GBR)
Andreas Mies (GER)
Tuna Altuna (4) (TUR)
Baris Erguden (TUR)
7-5 1-6 [10-6]
QFKarol Beck (1) (SVK)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Romain Barbosa (BEL)
Franjo Raspudic (BIH)
6-3 6-1
QFRoman Jebavy (3) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
6-4 4-6 [10-5]
QFTuna Altuna (4) (TUR)
Baris Erguden (TUR)
Maximilian Marterer (GER)
Tom Schonenberg (GER)
6-2 6-3
QFGeorge Coupland (2) (GBR)
Andreas Mies (GER)
Evgeny Elistratov (RUS)
Andrey Saveliev (RUS)
7-6(6) 6-0
R16Karol Beck (1) (SVK)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Mert Altinalev (WC) (TUR)
Muhammet Haylaz (TUR)
6-1 6-3
R16Romain Barbosa (BEL)
Franjo Raspudic (BIH)
Dekel Bar (ISR)
Dominic Weidinger (AUT)
6-3 6-4
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Jan Satral (CZE)
Alexander Merino (PER)
Alexander Vasilenko (RUS)
6-3 6-4
R16Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
Sefa Suluoglu (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-4 6-1
R16Maximilian Marterer (GER)
Tom Schonenberg (GER)
Jathan Malik (GBR)
Julien Obry (FRA)
6-2 7-6(8)
R16Tuna Altuna (4) (TUR)
Baris Erguden (TUR)
Durukan Durmus (WC) (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
7-5 6-1
R16Evgeny Elistratov (RUS)
Andrey Saveliev (RUS)
Stjepan Cagalj (A) (CRO)
Mate Delic (CRO)
6-2 3-6 [11-9]
R16George Coupland (2) (GBR)
Andreas Mies (GER)
Cem Ilkel (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
7-5 4-6 [10-7]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Dorian Descloix (1) (FRA)Andrey Saveliev (9) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q1Alexander Perfilov (12) (RUS)Adam Majchrowicz (POL)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q1Romain Barbosa (3) (BEL)Alan Cao (FRA)6-1 6-0 [H2H]
Q1Jathan Malik (4) (GBR)Ata Hergunvarim (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Samuel Ribeiro Navarrete (5) (ESP)Stjepan Cagalj (CRO)6-1 6-3 [H2H]
Q1Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Serdar Bojadjieva (SWE)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q1Dominic Weidinger (7) (AUT)Arnaud Neveux (BEL)6-1 6-1 [H2H]
Q1Pablo Vivero Gonzalez (11) (ESP)Adrian Bodmer (SUI)6-2 6-0 [H2H]
Q2Dorian Descloix (1) (FRA)Muhammet Haylaz (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q2Andrey Saveliev (9) (RUS)Matias Kallio (FIN)6-1 6-3 [H2H]
Q2Adam Majchrowicz (POL)Vitaliy Kachanovskiy (2) (RUS)6-0 2-0 Retired[H2H]
Q2Alexander Perfilov (12) (RUS)Robin Peham (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q2Romain Barbosa (3) (BEL)Joan Tsonev (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q2Alan Cao (FRA)Aria Harajchi (SUI)6-3 7-5 [H2H]
Q2Jathan Malik (4) (GBR)Jesse Kiuru (FIN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Ata Hergunvarim (TUR)Daniel Kopeinigg (14) (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q2Samuel Ribeiro Navarrete (5) (ESP)Alexander Regner (SWE)6-0 6-1 [H2H]
Q2Stjepan Cagalj (CRO)Magnus Michaelis (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q2Serdar Bojadjieva (SWE)Mikael Riondy (FRA)6-3 2-6 6-2 [H2H]
Q2Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Gokberk Ergeneman (TUR)7-5 6-3 [H2H]
Q2Dominic Weidinger (7) (AUT)Durukan Durmus (TUR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Arnaud Neveux (BEL)Karol Drzewiecki (13) (POL)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Adrian Bodmer (SUI)Miles Bugby (8) (GBR)6-1 6-4 [H2H]
Q2Pablo Vivero Gonzalez (11) (ESP)Alexander Mozgovoy (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q3Dorian Descloix (1) (FRA)Bye
Q3Muhammet Haylaz (TUR)Philipp Tarpischev (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Matias Kallio (FIN)Thorben Michaelis (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Andrey Saveliev (9) (RUS)Jordan Reed-Thomas (SUI)6-3 6-1 [H2H]
Q3Vitaliy Kachanovskiy (2) (RUS)Bye
Q3Adam Majchrowicz (POL)Denis Elishakashvili (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Robin Peham (AUT)Thierry Halemai (FRA)6-3 3-6 6-4 [H2H]
Q3Alexander Perfilov (12) (RUS)Aydyn Akhmetshin (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Romain Barbosa (3) (BEL)Bye
Q3Joan Tsonev (BUL)Sebastian Buehler (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Aria Harajchi (SUI)Alvaro Ribes Bujaldon (ESP)6-1 6-2 [H2H]
Q3Alan Cao (FRA)Nikita Kardivar (15) (USA)3-6 7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Jathan Malik (4) (GBR)Semen Gribenyuk (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Jesse Kiuru (FIN)Scott Browne (AUS)6-3 1-6 6-2 [H2H]
Q3Ata Hergunvarim (TUR)Linus Pettersson (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Daniel Kopeinigg (14) (AUT)Kevin Eischen (FRA)6-3 5-7 6-4 [H2H]
Q3Samuel Ribeiro Navarrete (5) (ESP)Nils Edstrom (SWE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alexander Regner (SWE)Mert Altinalev (TUR)6-4 3-6 7-6(3) [H2H]
Q3Magnus Michaelis (GER)Nithin Pillai (IND)6-0 6-0 [H2H]
Q3Stjepan Cagalj (CRO)Alexander Merino (16) (PER)2-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Serdar Bojadjieva (SWE)Evgeny Elistratov (6) (RUS)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Mikael Riondy (FRA)Andelko Blagojevic (SUI)6-0 6-0 [H2H]
Q3Gokberk Ergeneman (TUR)Christian Ranguelov (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Barkin Yalcinkale (10) (TUR)Peter Lang (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q3Dominic Weidinger (7) (AUT)Sefa Suluoglu (TUR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Durukan Durmus (TUR)Alexander Kuerschner (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Arnaud Neveux (BEL)Pavel Kravchenko (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Karol Drzewiecki (13) (POL)Samir Gafarov (AZE)6-3 6-0 [H2H]
Q3Miles Bugby (8) (GBR)Jakob Johansson-Holm (SWE)6-4 6-0 [H2H]
Q3Adrian Bodmer (SUI)Rafael Moreno-Higueras (ESP)6-0 6-1 [H2H]
Q3Alexander Mozgovoy (RUS)Maxim Filippov (KAZ)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Pablo Vivero Gonzalez (11) (ESP)Artem Simachkov (RUS)6-0 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F10 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Turkey F10 Futures?