ATP Turkey F10 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Turkey F10 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F10 Futures Event Details:

2010-10-04Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSamuel Groth (2) (AUS)Artem Smirnov (3) (UKR)6-4 6-2 [H2H]
SFArtem Smirnov (3) (UKR)Juho Paukku (1) (FIN)3-6 6-3 6-3 [H2H]
SFSamuel Groth (2) (AUS)Radu Albot (4) (MDA)6-1 5-7 6-4 [H2H]
QFJuho Paukku (1) (FIN)Rafal Gozdur (Q) (POL)6-2 6-2 [H2H]
QFArtem Smirnov (3) (UKR)Gleb Alekseenko (8) (UKR)6-1 6-4 [H2H]
QFRadu Albot (4) (MDA)Norbert Gombos (7) (SVK)6-0 6-2 [H2H]
QFSamuel Groth (2) (AUS)Philip Orno (Q) (DEN)5-7 6-3 6-3 [H2H]
R16Juho Paukku (1) (FIN)Can Cetinel (WC) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
R16Rafal Gozdur (Q) (POL)Valentin Dimov (BUL)7-6(8) 6-1 [H2H]
R16Artem Smirnov (3) (UKR)Nikola Cacic (SCG)6-0 2-6 6-2 [H2H]
R16Gleb Alekseenko (8) (UKR)Marcus Weiglhofer (Q) (AUT)6-1 6-1 [H2H]
R16Norbert Gombos (7) (SVK)Ergun Zorlu (SE) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R16Radu Albot (4) (MDA)Adrian Partl (Q) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R16Philip Orno (Q) (DEN)Jakub Lustyk (CZE)6-1 6-1 [H2H]
R16Samuel Groth (2) (AUS)Thibault Venturino (Q) (FRA)6-1 6-2 [H2H]
R32Juho Paukku (1) (FIN)Robert Varga (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R32Can Cetinel (WC) (TUR)David Novak (CZE)2-0 Retired[H2H]
R32Valentin Dimov (BUL)Sylvain Anibie (LL) (CIV)6-0 6-1 [H2H]
R32Rafal Gozdur (Q) (POL)Alexander Bury (5) (BLR)6-1 6-3 [H2H]
R32Artem Smirnov (3) (UKR)Vaja Uzakov (UZB)6-2 6-3 [H2H]
R32Nikola Cacic (SCG)Roberto Rodriguez-Alonso (WC) (ESP)7-5 6-1 [H2H]
R32Marcus Weiglhofer (Q) (AUT)Xander Spong (NED)6-3 6-4 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (8) (UKR)Anil Yuksel (WC) (NED)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Norbert Gombos (7) (SVK)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R32Ergun Zorlu (SE) (TUR)Alexey Vatutin (Q) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Adrian Partl (Q) (SVK)Jeroen Claeys (Q) (BEL)6-3 6-2 [H2H]
R32Radu Albot (4) (MDA)Haluk Akkoyun (TUR)6-3 6-3 [H2H]
R32Jakub Lustyk (CZE)Vladimir Obradovic (6) (YUG)6-3 6-2 [H2H]
R32Philip Orno (Q) (DEN)Tomislav Brkic (BIH)4-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
R32Thibault Venturino (Q) (FRA)Andemir Karanashev (RUS)7-6(8) 7-6(4) [H2H]
R32Samuel Groth (2) (AUS)Kalle Averfalk (Q) (SWE)6-1 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FArtem Smirnov (4) (UKR)
Robert Varga (UKR)
Tomislav Brkic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
6-4 6-4
SFArtem Smirnov (4) (UKR)
Robert Varga (UKR)
Radu Albot (1) (MDA)
Juho Paukku (FIN)
6-4 6-4
SFTomislav Brkic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
Gleb Alekseenko (2) (UKR)
Alexander Bury (BLR)
7-6(3) 6-7(3) [10-8]
QFRadu Albot (1) (MDA)
Juho Paukku (FIN)
Jozef Kovalik (SVK)
Adrian Partl (SVK)
6-3 7-6(4)
QFArtem Smirnov (4) (UKR)
Robert Varga (UKR)
Fatih Taha Erun (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
6-2 6-2
QFTomislav Brkic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
Rafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-4 3-6 [10-4]
QFGleb Alekseenko (2) (UKR)
Alexander Bury (BLR)
Marko Lovrinovic (CRO)
Nebojsa Peric (SCG)
6-3 6-2
R16Radu Albot (1) (MDA)
Juho Paukku (FIN)
Can Cetinel (WC) (TUR)
Kaan Senolsun (TUR)
6-2 6-1
R16Jozef Kovalik (SVK)
Adrian Partl (SVK)
Barkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-2 6-3
R16Artem Smirnov (4) (UKR)
Robert Varga (UKR)
Jeremie Cayla (FRA)
Thibault Venturino (FRA)
6-3 1-6 [10-5]
R16Fatih Taha Erun (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
Jeroen Claeys (A) (BEL)
Kevin Farin (BEL)
2-6 6-3 [10-8]
R16Tomislav Brkic (BIH)
Nikola Cacic (SCG)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
7-5 6-2
R16Rafal Gozdur (3) (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Norbert Gombos (SVK)
Marcus Weiglhofer (AUT)
7-6(6) 6-1
R16Marko Lovrinovic (CRO)
Nebojsa Peric (SCG)
Roberto Rodriguez-Alonso (A) (ESP)
Bakhtiyor Sadulloev (TJK)
WO
R16Gleb Alekseenko (2) (UKR)
Alexander Bury (BLR)
Scott Browne (WC) (AUS)
Kyle Stoker (AUS)
6-3 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Philip Orno (DEN)Jeremie Cayla (FRA)6-4 6-2 [H2H]
Q1Adrian Partl (2) (SVK)Jeffrey Mira Svensson (SWE)7-5 7-6(5) [H2H]
Q1Kalle Averfalk (SWE)Adrian-Marin Dancescu (3) (ROU)6-1 3-6 6-0 [H2H]
Q1Alexey Vatutin (4) (RUS)George Tsivadze (GEO)1-6 6-2 6-2 [H2H]
Q1Marcus Weiglhofer (AUT)Lucas Renard (SWE)6-4 6-3 [H2H]
Q1Jeroen Claeys (BEL)Jozef Kovalik (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q1Thibault Venturino (7) (FRA)Fedor Doudtchik (9) (BLR)6-7(3) 6-1 7-6(4) [H2H]
Q1Rafal Gozdur (13) (POL)Sylvain Anibie (8) (CIV)6-1 6-1 [H2H]
Q2Philip Orno (DEN)Mateusz Szmigiel (1) (POL)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jeremie Cayla (FRA)Andrey Yuzhnyy (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Adrian Partl (2) (SVK)Scott Browne (AUS)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q2Jeffrey Mira Svensson (SWE)Andreas Neykov (14) (BUL)6-4 6-3 [H2H]
Q2Adrian-Marin Dancescu (3) (ROU)Oliver Hilderbrant (SWE)6-3 6-4 [H2H]
Q2Kalle Averfalk (SWE)Harrison Keyser (AUS)3-6 7-5 3-0 Retired[H2H]
Q2Alexey Vatutin (4) (RUS)Marcin Chlebowski (POL)6-2 6-4 [H2H]
Q2George Tsivadze (GEO)Eldar-Sebastian Rosianu (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q2Lucas Renard (SWE)Egor Gerasimov (5) (BLR)7-6(4) 1-6 6-4 [H2H]
Q2Marcus Weiglhofer (AUT)Kyle Stoker (12) (AUS)6-1 6-3 [H2H]
Q2Jeroen Claeys (BEL)Boris Sikalchuk (6) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (SVK)Otakar Lucak (11) (CZE)6-4 7-6(2) [H2H]
Q2Thibault Venturino (7) (FRA)Sergey Tuskov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q2Fedor Doudtchik (9) (BLR)Kaan Senolsun (TUR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Sylvain Anibie (8) (CIV)Marko Lovrinovic (CRO)7-6(5) 3-6 6-4 [H2H]
Q2Rafal Gozdur (13) (POL)Alp Golcuklu (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (1) (POL)Matej Klobusovsky (SVK)6-2 6-0 [H2H]
Q3Philip Orno (DEN)Bakhtiyor Sadulloev (TJK)6-2 6-2 [H2H]
Q3Andrey Yuzhnyy (RUS)Benson Mugo Kahiga (KEN)6-1 6-0 [H2H]
Q3Jeremie Cayla (FRA)Lucas Idestrom (SWE)7-6(3) 6-0 [H2H]
Q3Adrian Partl (2) (SVK)David Mikula (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q3Scott Browne (AUS)Ilia Chkonia (RUS)6-0 7-5 [H2H]
Q3Jeffrey Mira Svensson (SWE)Gabor Montvai (HUN)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andreas Neykov (14) (BUL)Razvan Friptu (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (3) (ROU)Marko Radlovacki (SWE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Oliver Hilderbrant (SWE)Vasily Tkachenko (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Harrison Keyser (AUS)Andreii Andriienko (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Kalle Averfalk (SWE)Lukas Jastraunig (10) (AUT)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (4) (RUS)Charlie Goode (GBR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Marcin Chlebowski (POL)Fatih Taha Erun (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Eldar-Sebastian Rosianu (ROU)Efe Yurtacan (TUR)6-1 3-6 6-4 [H2H]
Q3George Tsivadze (GEO)Nebojsa Peric (15) (SCG)3-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Egor Gerasimov (5) (BLR)Mario Ziulu (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q3Lucas Renard (SWE)Ilya Karachun (BLR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Emre Aydin (TUR)6-4 6-3 [H2H]
Q3Kyle Stoker (12) (AUS)Maxim Kartavtsev (BLR)6-3 6-1 [H2H]
Q3Boris Sikalchuk (6) (RUS)Arvind Singh (IND)6-0 6-1 [H2H]
Q3Jeroen Claeys (BEL)Vadim Lobanov (UKR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (SVK)Kevin Farin (BEL)6-3 6-1 [H2H]
Q3Otakar Lucak (11) (CZE)Burak Vardal (TUR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Thibault Venturino (7) (FRA)Daniel Mcgrath (GBR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Sergey Tuskov (RUS)Evgeny Khomenko (UKR)4-6 6-1 6-0 [H2H]
Q3Kaan Senolsun (TUR)Akos Bartalos (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q3Fedor Doudtchik (9) (BLR)Robin Olin (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Sylvain Anibie (8) (CIV)Erkin Aliyev (AZE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Marko Lovrinovic (CRO)Can Kiziltuna (TUR)2-6 6-1 6-4 [H2H]
Q3Alp Golcuklu (TUR)Theodore Voegt (GBR)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (13) (POL)Adam Novak (CZE)7-5 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F10 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Turkey F10 Futures?