ATP Turkey 2 Masters Draw (Men's) - 1993

Click Here To Join The Turkey 2 Masters Discussion!


Share This...


Turkey 2 Masters Event Details:

1993-08-21Hard
OutdoorAnkara, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey 2 Masters draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FEric Amend (3) (USA)Nick Gould (3) ()6-2 6-2[H2H]
SFNick Gould (4) ()Colin Beecher ()6-3 6-1[H2H]
SFEric Amend (4) (USA)Paul Wekesa (2) (KEN)6-3 6-2[H2H]
QFColin Beecher ()Gabrio Castrichella (Q) (ITA)6-4 4-6 6-1[H2H]
QFNick Gould (3) ()Eddy Bank (NLD)2-6 6-3 6-4[H2H]
QFEric Amend (3) (USA)Laurence Matthews (6) ()6-1 6-1[H2H]
QFPaul Wekesa (2) (KEN)Rolandas Muraska (LAT)6-4 6-3[H2H]
R16Colin Beecher ()James Davidson (A) ()6-4 6-2[H2H]
R16Gabrio Castrichella (7) (ITA)Orlin Stanoytchev (BUL)6-1 6-4[H2H]
R16Nick Gould (3) ()Aleksandar Kitinov (LL) ()6-4 6-4[H2H]
R16Eddy Bank (NLD)Gabriele Terraneo (ITA)6-3 6-0[H2H]
R16Laurence Matthews (6) ()Lior Mor (ISR)6-4 6-4[H2H]
R16Eric Amend (3) (USA)Andrew Batie (NZL)6-2 0-6 7-6[H2H]
R16Rolandas Muraska (LAT)Leigh Holland (8) (AUS)3-6 6-3 6-1[H2H]
R16Paul Wekesa (2) (KEN)Andrew Richardson ()7-6 6-3[H2H]
R32James Davidson (A) ()ByeBye[H2H]
R32Colin Beecher ()Dmitriy Tomashevich (UZB)6-4 6-3[H2H]
R32Orlin Stanoytchev (Q) (BUL)Helge Capell (GER)6-4 7-6[H2H]
R32Gabrio Castrichella (7) (ITA)ByeBye[H2H]
R32Nick Gould (3) ()ByeBye[H2H]
R32Aleksandar Kitinov ()Takuya Kawamoto (LL) (JPN)6-1 6-1[H2H]
R32Gabriele Terraneo (ITA)Danny Erez (ISR)6-1 6-1[H2H]
R32Eddy Bank (5) (NLD)ByeBye[H2H]
R32Laurence Matthews (6) ()ByeBye[H2H]
R32Lior Mor (Q) (ISR)Alaaddin Karagoz (TUR)6-7 7-5 6-3[H2H]
R32Andrew Batie (NZL)Mustafa Azkara (TUR)6-1 6-2[H2H]
R32Eric Amend (3) (USA)ByeBye[H2H]
R32Leigh Holland (8) (AUS)ByeBye[H2H]
R32Rolandas Muraska (WC) (LAT)Deniz Karacay (TUR)6-3 7-5[H2H]
R32Andrew Richardson ()Ran Kouris (ISR)2-6 6-1 6-3[H2H]
R32Paul Wekesa (2) (KEN)ByeBye[H2H]
Men's Doubles
FEric Amend (1) (USA)
Paul Wekesa (KEN)
Andrew Batie (3) (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
6-4 6-2
FEddy Bank (NLD)
Bas Wild (NLD)
Gabrio Castrichella (2) (ITA)
Aleksandar Kitinov ()
7-5 6-3
SFEric Amend (1) (USA)
Paul Wekesa (KEN)
Vladimir Gabrichidze (4) (GEO)
Vladimir Margalitadze (GEO)
6-1 2-6 7-6
SFAndrew Batie (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
Rafael Chajdas ()
Laurence Matthews ()
3-6 6-2 6-2
SFEddy Bank (NLD)
Bas Wild (NLD)
Rafael Chajdas (4) ()
Laurence Matthews ()
6-3 0-6 6-3
SFGabrio Castrichella (2) (ITA)
Aleksandar Kitinov ()
Nick Gould ()
Andrew Richardson ()
6-1 7-6
QFEddy Bank (NLD)
Bas Wild (NLD)
Eric Amend (1) (USA)
Paul Wekesa (KEN)
6-3 2-6 6-3
QFEric Amend (1) (USA)
Paul Wekesa (KEN)
Ran Kouris (1) (ISR)
Lior Mor (ISR)
4-6 6-1 6-4
QFVladimir Gabrichidze (4) (GEO)
Vladimir Margalitadze (GEO)
Nick Gould (4) ()
Andrew Richardson ()
5-7 6-2 6-4
QFRafael Chajdas (4) ()
Laurence Matthews ()
James Davidson ()
Leigh Holland (AUS)
6-7 6-1 6-3
QFAndrew Batie (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
Eddy Bank (NLD)
Matthew Semler (USA)
WO
QFNick Gould ()
Andrew Richardson ()
Andrew Batie (3) (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
7-6 7-5
QFRafael Chajdas ()
Laurence Matthews ()
Gabrio Castrichella (ITA)
Aleksandar Kitinov ()
6-3 6-3
QFGabrio Castrichella (2) (ITA)
Aleksandar Kitinov ()
Colin Beecher ()
Vladimir Gabrichidze (GEO)
1-2 Retired
R16Eric Amend (1) (USA)
Paul Wekesa (KEN)
Helge Capell (GER)
Bas Wild (NLD)
WO
R16Ran Kouris (ISR)
Lior Mor (ISR)
Alaaddin Karagoz (TUR)
Orlin Stanoytchev (BUL)
6-4 3-6 6-4
R16Nick Gould (4) ()
Andrew Richardson ()
Colin Beecher (Q) ()
Eno Polo (KEN)
6-0 6-2
R16Vladimir Gabrichidze (GEO)
Vladimir Margalitadze (GEO)
James Davidson ()
Leigh Holland (AUS)
6-4 6-2
R16Andrew Batie (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
Danny Erez (ISR)
Lior Zimmerman (ISR)
WO
R16Eddy Bank (3) (NLD)
Matthew Semler (USA)
Berk Albayrak (TUR)
Deniz Karacay (TUR)
6-3 6-4
R16Rafael Chajdas (WC) ()
Laurence Matthews ()
Mustafa Azkara (TUR)
Efe Ustundag (TUR)
6-2 6-0
R16Gabrio Castrichella (2) (ITA)
Aleksandar Kitinov ()
Rolandas Muraska (LAT)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alaaddin Karagoz (TUR)Yavuz Erkangil (TUR)6-3 6-2[H2H]
Q1Andrea Monti (1) (ITA)Takuya Kawamoto (JPN)6-4 6-1[H2H]
Q1Ralf Zepfel ()Ran Kouris (ISR)6-0 6-4[H2H]
Q1Bas Wild (NLD)Fatih Soysal (TUR)6-2 6-0[H2H]
Q1Lior Zimmerman (4) (ISR)Deniz Karacay (12) (TUR)6-0 6-1[H2H]
Q1Rolandas Muraska (11) (LAT)Severin Luthi (SUI)7-6 2-6 6-4[H2H]
Q1Andrew Batie (NZL)Gabriele Terraneo (6) (ITA)6-0 6-1[H2H]
Q1Lior Mor (9) (ISR)Rafael Chajdas (7) ()6-3 7-6[H2H]
Q1Dmitriy Tomashevich (UZB)Can Uner (TUR)7-5 6-0[H2H]
Q2Andrea Monti (1) (ITA)Vladimir Sorokin (RUS)1-6 6-3 6-2[H2H]
Q2Takuya Kawamoto (JPN)Erol Uyar (TUR)6-1 6-1[H2H]
Q2Ran Kouris (ISR)Helge Capell (2) (GER)6-3 7-5[H2H]
Q2Ralf Zepfel (A) ()Berk Albayrak (TUR)6-4 6-0[H2H]
Q2Bas Wild (NLD)Danny Erez (3) (ISR)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q2Fatih Soysal (TUR)Umut Engin (13) (TUR)6-4 7-6[H2H]
Q2Lior Zimmerman (4) (ISR)Baris Ergun (TUR)6-4 7-6[H2H]
Q2Deniz Karacay (WC) (TUR)Dean Barclay (AUS)6-2 6-1[H2H]
Q2Severin Luthi (SUI)James Davidson (5) ()7-6 3-6 7-5[H2H]
Q2Rolandas Muraska (12) (LAT)Youssef Siraji (MAR)6-1 6-0[H2H]
Q2Gabriele Terraneo (6) (ITA)Timur Khankodjaev (UZB)6-2 6-2[H2H]
Q2Andrew Batie (11) (NZL)Arkan Vuran (WC) (TUR)6-2 6-2[H2H]
Q2Rafael Chajdas (7) ()Arda Konik (TUR)6-0 6-4[H2H]
Q2Lior Mor (10) (ISR)Mihail Andreev ()6-2 7-6[H2H]
Q2Dmitriy Tomashevich (UZB)Filippo Veglio (8) (SUI)7-5 1-6 6-0[H2H]
Q2Can Uner (9) (TUR)Aymen-Ibrahim Al Ashwak ()6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Helge Capell (1) (GER)
Robert Kroll (GER)
Andrew Batie (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
BYE
Q1Rene Busch (EST)
Rolandas Muraska (LAT)
Ran Kouris (2) (ISR)
Lior Mor (ISR)
6-7 6-1 6-4
Q2Helge Capell (1) (GER)
Robert Kroll (GER)
Bye
Q2Andrew Batie (3) (NZL)
Takuya Kawamoto (JPN)
Timur Khankodjaev (UZB)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-7 6-1 6-4
Q2Ran Kouris (2) (ISR)
Lior Mor (ISR)
Bye
Q2Rene Busch (4) (EST)
Rolandas Muraska (LAT)
Can Uner (WC) (TUR)
Erol Uyar (TUR)
6-0 6-3