ATP Turkey F8 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F8 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F8 Futures Event Details:

2011-03-07Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrei Mlendea (8) (ROU)Alessandro Giannessi (7) (ITA)6-3 6-3 [H2H]
SFAndrei Mlendea (8) (ROU)Federico Gaio (ITA)7-6(3) 5-7 6-2 [H2H]
SFAlessandro Giannessi (7) (ITA)Denis Molcianov (2) (MDA)3-6 6-4 6-3 [H2H]
QFAndrei Mlendea (8) (ROU)Florian Reynet (1) (FRA)6-1 2-6 7-6(1) [H2H]
QFFederico Gaio (ITA)Norbert Gombos (SVK)6-2 2-6 7-5 [H2H]
QFAlessandro Giannessi (7) (ITA)Rafal Gozdur (Q) (POL)6-3 6-4 [H2H]
QFDenis Molcianov (2) (MDA)Razvan Sabau (5) (ROU)6-4 6-4 [H2H]
R16Florian Reynet (1) (FRA)Ergun Zorlu (Q) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
R16Andrei Mlendea (8) (ROU)Adrian Sikora (Q) (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R16Norbert Gombos (SVK)Michael Linzer (3) (AUT)6-1 6-3 [H2H]
R16Federico Gaio (ITA)Roman Kutac (CZE)WO[H2H]
R16Alessandro Giannessi (7) (ITA)Rohan Gajjar (IND)7-6(2) 6-2 [H2H]
R16Rafal Gozdur (Q) (POL)Haluk Akkoyun (TUR)6-4 6-2 [H2H]
R16Razvan Sabau (5) (ROU)Patrik Brydolf (SWE)6-1 6-1 [H2H]
R16Denis Molcianov (2) (MDA)Anil Yuksel (WC) (NED)6-0 6-1 [H2H]
R32Florian Reynet (1) (FRA)Jiri Kosler (Q) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Ergun Zorlu (Q) (TUR)Viktor Galovic (Q) (ITA)7-6(6) 6-1 [H2H]
R32Adrian Sikora (Q) (SVK)Roman Jebavy (CZE)7-5 6-1 [H2H]
R32Andrei Mlendea (8) (ROU)Lubomir Majsajdr (Q) (CZE)6-0 1-6 6-3 [H2H]
R32Michael Linzer (3) (AUT)Danilo Petrovic (LL) (SRB)3-6 6-2 6-4 [H2H]
R32Norbert Gombos (SVK)Jiri Skoloudik (CZE)2-6 7-6(5) 5-1 Retired[H2H]
R32Roman Kutac (CZE)Ivan Nedelko (RUS)6-3 3-6 6-4 [H2H]
R32Federico Gaio (ITA)Radu Albot (6) (MDA)3-6 7-6(5) 6-4 [H2H]
R32Alessandro Giannessi (7) (ITA)Ruan Roelofse (SE) (RSA)6-4 6-4 [H2H]
R32Rohan Gajjar (IND)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-4 6-1 [H2H]
R32Rafal Gozdur (Q) (POL)Edoardo Eremin (Q) (ITA)6-4 6-0 [H2H]
R32Haluk Akkoyun (TUR)Ivan Bjelica (4) (YUG)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Razvan Sabau (5) (ROU)Tihomir Grozdanov (BUL)7-5 6-1 [H2H]
R32Patrik Brydolf (SWE)Federico Zeballos (Q) (BOL)6-2 6-2 [H2H]
R32Anil Yuksel (WC) (NED)Alp Golcuklu (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
R32Denis Molcianov (2) (MDA)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)7-5 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FRadu Albot (1) (MDA)
Denis Molcianov (MDA)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
6-7(3) 6-3 [12-10]
SFRadu Albot (1) (MDA)
Denis Molcianov (MDA)
Andrew Dzulynsky (A) (USA)
John Valenti (USA)
6-1 6-2
SFRoman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Federico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
6-3 6-2
QFRadu Albot (1) (MDA)
Denis Molcianov (MDA)
Jiri Skoloudik (CZE)
Roman Kutac (CZE)
WO
QFAndrew Dzulynsky (A) (USA)
John Valenti (USA)
Ivan Bjelica (4) (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
1-1 Retired
QFRoman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-4 6-2
QFFederico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
Patrik Brydolf (SWE)
Federico Zeballos (BOL)
6-3 6-7(10) [10-8]
R16Radu Albot (1) (MDA)
Denis Molcianov (MDA)
Rafal Gozdur (POL)
Martin Prikryl (CZE)
6-4 6-3
R16Jiri Skoloudik (CZE)
Roman Kutac (CZE)
Tuna Altuna (TUR)
Michael Linzer (AUT)
6-1 7-5
R16Ivan Bjelica (4) (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Rohan Gajjar (IND)
Ruan Roelofse (RSA)
6-3 7-5
R16Andrew Dzulynsky (A) (USA)
John Valenti (USA)
Can Kiziltuna (WC) (TUR)
Efekan Senolsun (TUR)
6-4 7-5
R16Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Andrei Mlendea (ROU)
Anil Yuksel (NED)
2-6 6-3 [10-7]
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Mohammed Al Nabhani (WC) (OMA)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-4 6-3
R16Patrik Brydolf (SWE)
Federico Zeballos (BOL)
Alessandro Colella (ITA)
Giammarco Micolani (ITA)
6-3 6-2
R16Federico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
Can Cetinel (WC) (TUR)
Razvan Sabau (ROU)
6-3 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adrian Sikora (1) (SVK)Jozef Kovalik (11) (SVK)4-6 6-1 6-0 [H2H]
Q1Lubomir Majsajdr (2) (CZE)Giammarco Micolani (14) (ITA)6-3 1-6 6-3 [H2H]
Q1Viktor Galovic (15) (ITA)Daniel Berta (3) (SWE)6-4 7-6(3) [H2H]
Q1Federico Zeballos (4) (BOL)Danilo Petrovic (10) (SRB)7-5 7-5 [H2H]
Q1Ergun Zorlu (5) (TUR)George Von Massow (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q1Jiri Kosler (6) (CZE)Yanais Laurent (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Q1Rafal Gozdur (12) (POL)Can Cetinel (TUR)7-5 6-0 [H2H]
Q1Edoardo Eremin (8) (ITA)Lucas Renard (16) (SWE)6-4 7-6(1) [H2H]
Q2Adrian Sikora (1) (SVK)Marko Lenz (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (11) (SVK)Antoine Richard (CAN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Lubomir Majsajdr (2) (CZE)Arturs Kazijevs (LAT)6-2 6-3 [H2H]
Q2Giammarco Micolani (14) (ITA)Sardor Pulatov (UZB)6-1 6-4 [H2H]
Q2Daniel Berta (3) (SWE)Henrik Sillanpaa (FIN)6-3 6-3 [H2H]
Q2Viktor Galovic (15) (ITA)Can Altiner (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Federico Zeballos (4) (BOL)Oleksiy Arovin (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q2Danilo Petrovic (10) (SRB)Robert Berner (FIN)6-1 6-2 [H2H]
Q2Ergun Zorlu (5) (TUR)Kirill Komarov (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2George Von Massow (GER)Alessandro Colella (9) (ITA)6-4 7-5 [H2H]
Q2Jiri Kosler (6) (CZE)Maximilian Dinslaken (GER)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q2Yanais Laurent (FRA)Marco Speronello (WC) (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q2Can Cetinel (TUR)Mert Dinc (TUR)6-2 7-6(4) [H2H]
Q2Rafal Gozdur (12) (POL)Matthias Hirschmann (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q2Edoardo Eremin (8) (ITA)Matthias Wunner (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q2Lucas Renard (16) (SWE)Daniel Geib (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q3Adrian Sikora (1) (SVK)Vitaliy Kachanovskiy (RUS)6-7(5) 6-4 6-3 [H2H]
Q3Marko Lenz (GER)Burak Vardal (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Antoine Richard (CAN)Sarp Laleli (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (11) (SVK)Stefan Goellner (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Lubomir Majsajdr (2) (CZE)Gokberk Ergeneman (TUR)6-0 6-3 [H2H]
Q3Arturs Kazijevs (LAT)Kosta Karamiha (MKD)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sardor Pulatov (UZB)Fatih Taha Erun (WC) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Giammarco Micolani (14) (ITA)Andreas Neykov (BUL)7-5 6-3 [H2H]
Q3Daniel Berta (3) (SWE)Tom Schonenberg (GER)3-6 6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Henrik Sillanpaa (FIN)Sefa Suluoglu (WC) (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Can Altiner (TUR)Janicije Sasha Karic (WC) (USA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Viktor Galovic (15) (ITA)Hugo Nys (FRA)7-6(5) 6-3 [H2H]
Q3Federico Zeballos (4) (BOL)Patrick Depner (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q3Oleksiy Arovin (UKR)Zlatozar Dimitrov (BUL)6-0 6-0 [H2H]
Q3Robert Berner (FIN)Baris Firat (WC) (TUR)5-7 6-0 6-2 [H2H]
Q3Danilo Petrovic (10) (SRB)Emre Aydin (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Ergun Zorlu (5) (TUR)Lukas Weinhandl (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q3Kirill Komarov (RUS)Jaunius Laurynas (WC) (LTU)6-2 7-6(3) [H2H]
Q3George Von Massow (GER)Andrew Dzulynsky (A) (USA)6-4 6-2 [H2H]
Q3Alessandro Colella (9) (ITA)Anton Bettink (NZL)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q3Jiri Kosler (6) (CZE)Mujtaba Khan (CAN)6-1 6-1 [H2H]
Q3Maximilian Dinslaken (GER)Ambros Morbitzer (AUT)6-4 6-3 [H2H]
Q3Yanais Laurent (FRA)Nadin Teofil Indre (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q3Marco Speronello (WC) (ITA)Pietro Fanucci (13) (ITA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Can Cetinel (TUR)Martin Prikryl (7) (CZE)1-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Mert Dinc (TUR)Andreii Andriienko (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Matthias Hirschmann (AUT)Can Kiziltuna (WC) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (12) (POL)Efe Yurtacan (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Edoardo Eremin (8) (ITA)Aggelos Venizelos (WC) (GRE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Matthias Wunner (GER)Blake Mott (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Daniel Geib (AUT)Yury Vaschenko (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Lucas Renard (16) (SWE)Liridon Berjani (AUT)6-1 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F8 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F8 Futures?