ATP Turkey F6 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Turkey F6 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F6 Futures Event Details:

2017-02-13Hard
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarc Sieber (2) (GER)Benjamin Lock (ZWE)6-3 7-6(5)[H2H]
SFBenjamin Lock (ZWE)Patrik Fabian (SVK)6-3 6-4[H2H]
SFMarc Sieber (2) (GER)Christopher Heyman (5) (BEL)6-3 6-1[H2H]
QFPatrik Fabian (SVK)Claudio Fortuna (7) (ITA)7-5 6-3[H2H]
QFBenjamin Lock (ZWE)Mousheg Hovhannisyan (WC) (USA)4-6 7-5 7-5[H2H]
QFChristopher Heyman (5) (BEL)Nicolae Frunza (ROU)6-4 0-6 6-0[H2H]
QFMarc Sieber (2) (GER)Felipe Mantilla (COL)6-1 7-6(0)[H2H]
R16Patrik Fabian (SVK)Conor Berg (USA)7-6(6) 7-6(6)[H2H]
R16Claudio Fortuna (7) (ITA)Altug Celikbilek (TUR)3-6 7-6(1) 6-2[H2H]
R16Mousheg Hovhannisyan (WC) (USA)Muhammet Haylaz (TUR)6-4 6-2[H2H]
R16Benjamin Lock (ZWE)Mariano Kestelboim (8) (ARG)6-2 6-3[H2H]
R16Christopher Heyman (5) (BEL)Anil Yuksel (TUR)6-1 1-6 6-4[H2H]
R16Nicolae Frunza (ROU)Iznaur Akhmaev (WC) (RUS)6-1 6-4[H2H]
R16Felipe Mantilla (COL)Seong Chan Hong (6) (KOR)6-2 6-3[H2H]
R16Marc Sieber (2) (GER)Alexios Halebian (USA)6-1 6-0[H2H]
R32Patrik Fabian (SVK)Marsel Ilhan (1) (TUR)6-4 6-4[H2H]
R32Conor Berg (USA)Domagoj Biljesko ()6-4 6-4[H2H]
R32Altug Celikbilek (TUR)Evan Song (USA)6-4 7-5[H2H]
R32Claudio Fortuna (7) (ITA)Stanislav Korshunov (RUS)6-3 6-1[H2H]
R32Muhammet Haylaz (TUR)Peter Bothwell (IRL)6-3 6-2[H2H]
R32Mousheg Hovhannisyan (WC) (USA)George Tsivadze (GEO)3-6 6-3 7-6(4)[H2H]
R32Benjamin Lock (ZWE)Alexis Musialek (FRA)6-1 6-3[H2H]
R32Mariano Kestelboim (8) (ARG)Ergi Kirkin (WC) (TUR)6-1 2-6 6-2[H2H]
R32Christopher Heyman (5) (BEL)Francesco Vilardo (ITA)6-2 7-5[H2H]
R32Anil Yuksel (TUR)Christoph Negritu (GER)7-5 6-3[H2H]
R32Nicolae Frunza (ROU)Lukas Ollert ()6-1 7-5[H2H]
R32Iznaur Akhmaev (WC) (RUS)Adrian Ungur (3) (ROU)6-4 4-2 Retired[H2H]
R32Seong Chan Hong (6) (KOR)Ivan Davydov (RUS)6-3 6-0[H2H]
R32Felipe Mantilla (COL)Vadym Ursu (UKR)6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Alexios Halebian (USA)Christopher Diaz-Figueroa (GTM)6-1 6-1[H2H]
R32Marc Sieber (2) (GER)Marat Deviatiarov (UKR)6-2 6-1[H2H]
Men's Doubles
FIvan Sabanov (1) (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
Vadym Ursu (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
4-6 6-0 [12-10]
SFIvan Sabanov (1) (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
Ergi Kirkin (WC) (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
6-3 6-1
SFVadym Ursu (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Marat Deviatiarov (UKR)
Patrik Fabian (SVK)
6-4 6-3
QFIvan Sabanov (1) (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
Christoph Negritu (GER)
Lukas Ollert ()
6-4 6-4
QFErgi Kirkin (WC) (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
Sarp Agabigun (4) (TUR)
Altug Celikbilek (TUR)
4-6 6-2 10-7
QFVadym Ursu (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Ivan Davydov (RUS)
George Tsivadze (GEO)
6-3 2-6 10-6
QFMarat Deviatiarov (UKR)
Patrik Fabian (SVK)
Pedro Bernardi (2) (BRA)
Christopher Diaz-Figueroa (GTM)
6-4 7-5
R16Ivan Sabanov (1) (CRO)
Matej Sabanov (CRO)
Alp Sentay (WC) (TUR)
Sefa Suluoglu (TUR)
7-6(4) 6-0
R16Christoph Negritu (GER)
Lukas Ollert ()
Marc Sieber (GER)
Thomas Statzberger (AUT)
6-2 3-6 10-6
R16Sarp Agabigun (4) (TUR)
Altug Celikbilek (TUR)
Anton Chekhov (WC) (RUS)
Maksim Tikhomirov (USA)
7-6(3) 1-6 10-7
R16Ergi Kirkin (WC) (TUR)
Anil Yuksel (TUR)
Domagoj Biljesko ()
Muhammet Haylaz (TUR)
3-6 7-5 10-5
R16Vadym Ursu (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Patrick Grigoriu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
6-1 1-6 10-8
R16Ivan Davydov (RUS)
George Tsivadze (GEO)
Claudio Fortuna (ITA)
Francesco Vilardo (ITA)
6-4 6-3
R16Marat Deviatiarov (UKR)
Patrik Fabian (SVK)
Benjamin Lock (ZWE)
Evan Song (USA)
0-6 7-5 10-8
R16Pedro Bernardi (2) (BRA)
Christopher Diaz-Figueroa (GTM)
Christopher Heyman (BEL)
Seong Chan Hong (KOR)
6-7(6) 6-4 10-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Altug Celikbilek (1) (TUR)Thomas Statzberger (9) (AUT)6-0 1-6 7-5[H2H]
Q1Muhammet Haylaz (2) (TUR)Alexander Ovcharov (RUS)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Lukas Ollert (3) ()Mert Naci Turker (WC) (TUR)6-3 6-0[H2H]
Q1Domagoj Biljesko ()Pavel Krainik (15) (CAN)6-2 7-6(4)[H2H]
Q1Conor Berg (12) (USA)Ivan Davydov (5) (RUS)6-4 7-5[H2H]
Q1George Tsivadze (6) (GEO)Koray Kirci (WC) (TUR)7-6(5) 6-4[H2H]
Q1Felipe Mantilla (7) (COL)Andrew Ruppli (16) (SUI)6-3 6-1[H2H]
Q1Stanislav Korshunov (RUS)Maksim Tikhomirov (USA)6-4 1-6 7-5[H2H]
Q2Altug Celikbilek (1) (TUR)Ivan Sabanov (CRO)6-2 7-5[H2H]
Q2Thomas Statzberger (9) (AUT)Chukang Wang (CHI)6-1 6-0[H2H]
Q2Muhammet Haylaz (2) (TUR)Simon Beaupain (BEL)6-3 6-1[H2H]
Q2Alexander Ovcharov (RUS)Edward Hubner (GBR)6-3 6-3[H2H]
Q2Lukas Ollert (3) ()Calin Manda (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q2Mert Naci Turker (WC) (TUR)Ondrej Krstev (11) (CZE)6-2 6-1[H2H]
Q2Domagoj Biljesko ()Piotr Grynkowski (POL)6-4 6-4[H2H]
Q2Pavel Krainik (15) (CAN)Sorin Andrei Iordache (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q2Ivan Davydov (5) (RUS)Nikolay Kolobaev (RUS)6-3 3-6 7-6(4)[H2H]
Q2Conor Berg (12) (USA)Daniel Cozma (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q2George Tsivadze (6) (GEO)Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (ESP)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2Koray Kirci (WC) (TUR)Sarp Agabigun (14) (TUR)6-3 5-7 7-5[H2H]
Q2Felipe Mantilla (7) (COL)Kerim Han Bilgin (_TU)6-3 6-2[H2H]
Q2Andrew Ruppli (16) (SUI)August Holmgren (DEN)6-4 6-3[H2H]
Q2Maksim Tikhomirov (USA)Benjamin Pietri (FRA)6-2 6-1[H2H]
Q2Stanislav Korshunov (RUS)Vitalii Shcherba (UKR)6-2 3-6 6-3[H2H]
Q3Altug Celikbilek (1) (TUR)Francesco Salviato (ITA)6-0 6-3[H2H]
Q3Ivan Sabanov (CRO)Tim VAN DEN Dijssel (NLD)7-6(2) 3-6 6-2[H2H]
Q3Chukang Wang (CHI)Artem Dubrivnyy (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q3Thomas Statzberger (9) (AUT)Daniel Pashayan (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q3Muhammet Haylaz (2) (TUR)Markus Wunder (_GE)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q3Simon Beaupain (BEL)Ruben Konings (NLD)7-6(2) 6-3[H2H]
Q3Edward Hubner (GBR)Gustavs Lukstins ()6-3 6-2[H2H]
Q3Alexander Ovcharov (RUS)Francesco Ferrari (13) (ITA)6-2 7-5[H2H]
Q3Lukas Ollert (3) ()Edris Fetisleam (ROU)6-4 6-3[H2H]
Q3Calin Manda (ROU)Sagadat Ayap (KAZ)6-1 6-1[H2H]
Q3Mert Naci Turker (WC) (TUR)Oezen Usakli (WC) (TUN)6-0 6-2[H2H]
Q3Ondrej Krstev (11) (CZE)Alp Sentay (TUR)6-0 6-7(5) 6-2[H2H]
Q3Domagoj Biljesko ()Baptiste Crepatte (4) (FRA)3-6 6-2 6-2[H2H]
Q3Piotr Grynkowski (POL)Kevin Lynch (WC) (USA)6-2 4-6 6-2[H2H]
Q3Sorin Andrei Iordache (ROU)Artem Strokan (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q3Pavel Krainik (15) (CAN)Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q3Ivan Davydov (5) (RUS)Juraj Masar (SVK)7-6(2) 5-7 6-1[H2H]
Q3Nikolay Kolobaev (RUS)Severin Steiner (SUI)6-1 6-1[H2H]
Q3Daniel Cozma (ROU)Yasser Bouchareb ()6-2 6-2[H2H]
Q3Conor Berg (12) (USA)Ivan Kalinin (RUS)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q3George Tsivadze (6) (GEO)Alejo Vilaro (ARG)7-6(4) 3-6 7-5[H2H]
Q3Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (ESP)Pavel Petrov (KAZ)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Koray Kirci (WC) (TUR)Diego FERNANDEZ Flores (WC) (CHI)5-7 6-2 6-3[H2H]
Q3Sarp Agabigun (14) (TUR)Boris Fassbender (FRA)6-3 3-6 7-5[H2H]
Q3Felipe Mantilla (7) (COL)Igor Solomatin (UKR)6-0 6-2[H2H]
Q3Kerim Han Bilgin (_TU)Bulut Ozcelik (WC) (TUR)6-2 6-4[H2H]
Q3August Holmgren (DEN)Isa Mammetgulyyev (TKM)7-6(5) 4-6 6-3[H2H]
Q3Andrew Ruppli (16) (SUI)Juan Ignacio Ameal ()7-6(6) 6-1[H2H]
Q3Maksim Tikhomirov (USA)Mircea-Alexandru Jecan (8) (ROU)6-4 2-6 6-4[H2H]
Q3Benjamin Pietri (FRA)Kuzey Cekirge (_TU)6-1 6-3[H2H]
Q3Stanislav Korshunov (RUS)Sefa Suluoglu (TUR)6-0 6-2[H2H]
Q3Vitalii Shcherba (UKR)Franjo Raspudic (10) (BIH)3-6 6-0 6-2[H2H]