ATP Turkey F4 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Turkey F4 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F4 Futures Event Details:

2010-03-22Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarco Mirnegg (AUT)Ivan Bjelica (YUG)6-1 6-4 [H2H]
SFIvan Bjelica (YUG)Jerzy Janowicz (3) (POL)4-6 7-6(10) 6-2 [H2H]
SFMarco Mirnegg (AUT)Erling Tveit (Q) (NOR)6-4 6-3 [H2H]
QFIvan Bjelica (YUG)Colin Ebelthite (PR) (AUS)7-5 6-3 [H2H]
QFJerzy Janowicz (3) (POL)Alexander Lobkov (RUS)7-6(4) 3-6 7-6(4) [H2H]
QFErling Tveit (Q) (NOR)Dusan Lajovic (SCG)6-3 6-2 [H2H]
QFMarco Mirnegg (AUT)Gianni Mina (Q) (FRA)6-1 6-2 [H2H]
R16Ivan Bjelica (YUG)Eric Prodon (1) (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R16Colin Ebelthite (PR) (AUS)Gilles De Sousa (FRA)6-2 6-2 [H2H]
R16Jerzy Janowicz (3) (POL)Maxime Teixeira (SE) (FRA)7-6(8) 7-6(6) [H2H]
R16Alexander Lobkov (RUS)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-4 6-3 [H2H]
R16Dusan Lajovic (SCG)Artem Smirnov (5) (UKR)7-6(8) 2-6 7-6(4) [H2H]
R16Erling Tveit (Q) (NOR)Adam Kellner (4) (HUN)7-6(3) 6-0 [H2H]
R16Gianni Mina (Q) (FRA)Sascha Kloer (Q) (GER)6-1 3-6 7-6(4) [H2H]
R16Marco Mirnegg (AUT)Pavol Cervenak (2) (SVK)6-3 6-3 [H2H]
R32Eric Prodon (1) (FRA)Nikola Cacic (Q) (SCG)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Ivan Bjelica (YUG)Ramon Gonzalez (Q) (ESP)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Colin Ebelthite (PR) (AUS)Julien Obry (JE) (FRA)6-2 6-2 [H2H]
R32Gilles De Sousa (FRA)Yassine Idmbarek (LL) (MAR)7-6(5) 7-5 [H2H]
R32Jerzy Janowicz (3) (POL)Alexandros Jakupovic (GRE)6-2 6-4 [H2H]
R32Maxime Teixeira (SE) (FRA)Marco Simoni (ITA)6-0 6-2 [H2H]
R32Haluk Akkoyun (WC) (TUR)Nikoloz Basilashvili (GEO)6-4 5-7 6-3 [H2H]
R32Alexander Lobkov (RUS)Andrei Mlendea (7) (ROU)6-1 3-6 6-3 [H2H]
R32Artem Smirnov (5) (UKR)Tihomir Grozdanov (BUL)6-3 7-6(3) [H2H]
R32Dusan Lajovic (SCG)Fatih Taha Erun (WC) (TUR)6-0 6-3 [H2H]
R32Erling Tveit (Q) (NOR)Serkan Kurt (WC) (TUR)6-2 6-3 [H2H]
R32Adam Kellner (4) (HUN)Tristan-Samuel Weissborn (Q) (AUT)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R32Sascha Kloer (Q) (GER)Timo Nieminen (6) (FIN)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
R32Gianni Mina (Q) (FRA)Cahit Kapukiran (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Marco Mirnegg (AUT)David Souto (Q) (VEN)6-7(5) 6-2 6-1 [H2H]
R32Pavol Cervenak (2) (SVK)Ivaylo Traykov (Q) (BUL)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FKarel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Bart Govaerts (4) (BEL)
Andriej Kapas (POL)
6-2 6-1
SFBart Govaerts (4) (BEL)
Andriej Kapas (POL)
Timo Nieminen (1) (FIN)
Artem Smirnov (UKR)
6-4 7-6(2)
SFKarel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Julien Obry (FRA)
Eric Prodon (FRA)
6-0 6-2
QFTimo Nieminen (1) (FIN)
Artem Smirnov (UKR)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
6-4 6-7(8) [10-4]
QFBart Govaerts (4) (BEL)
Andriej Kapas (POL)
Haluk Akkoyun (WC) (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
7-5 6-3
QFJulien Obry (FRA)
Eric Prodon (FRA)
Colin Ebelthite (3) (AUS)
Jarryd Maher (AUS)
WO
QFKarel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Marc Auradou (2) (FRA)
Ivan Bjelica (YUG)
6-3 6-4
R16Timo Nieminen (1) (FIN)
Artem Smirnov (UKR)
Daniel Glancy (IRL)
Marco Simoni (ITA)
6-0 6-1
R16Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)
Yassine Idmbarek (MAR)
6-2 6-2
R16Bart Govaerts (4) (BEL)
Andriej Kapas (POL)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
7-5 7-6(4)
R16Haluk Akkoyun (WC) (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Nikoloz Basilashvili (GEO)
Alexander Lobkov (RUS)
7-5 5-7 [10-6]
R16Julien Obry (FRA)
Eric Prodon (FRA)
Baris Erguden (WC) (TUR)
Serkan Kurt (TUR)
6-1 6-1
R16Colin Ebelthite (3) (AUS)
Jarryd Maher (AUS)
Stian Boretti (NOR)
Erling Tveit (NOR)
6-1 1-6 [10-7]
R16Karel Triska (CZE)
Radim Urbanek (CZE)
Gilles De Sousa (FRA)
Yann Marti (SUI)
6-3 7-6(4)
R16Marc Auradou (2) (FRA)
Ivan Bjelica (YUG)
Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-3 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1David Souto (1) (VEN)Marek Pokrywka (POL)6-2 6-2 [H2H]
Q1Erling Tveit (2) (NOR)Yann Marti (SUI)7-5 6-4 [H2H]
Q1Ramon Gonzalez (ESP)Yassine Idmbarek (3) (MAR)6-1 3-6 7-5 [H2H]
Q1Ivaylo Traykov (4) (BUL)Michal Konecny (CZE)6-1 1-6 7-5 [H2H]
Q1Sascha Kloer (5) (GER)Taro Daniel (JPN)6-1 6-1 [H2H]
Q1Gianni Mina (FRA)Bart Govaerts (11) (BEL)6-2 6-3 [H2H]
Q1Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Hicham Khaddari (MAR)6-0 3-6 6-4 [H2H]
Q1Nikola Cacic (SCG)Andriej Kapas (15) (POL)2-6 6-3 7-6(1) [H2H]
Q2David Souto (1) (VEN)Loic Ducourau (FRA)6-2 6-4 [H2H]
Q2Marek Pokrywka (POL)Kirill Dmitriev (RUS)1-0 Retired[H2H]
Q2Erling Tveit (2) (NOR)Lorenzo Cannella (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Yann Marti (SUI)Jakub Lustyk (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q2Yassine Idmbarek (3) (MAR)Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q2Ramon Gonzalez (ESP)Christian Tambach (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q2Ivaylo Traykov (4) (BUL)Gerald Kamitz (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q2Michal Konecny (CZE)Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q2Sascha Kloer (5) (GER)Matteo Civarolo (ITA)7-5 6-3 [H2H]
Q2Taro Daniel (JPN)Tuna Altuna (14) (TUR)6-0 6-2 [H2H]
Q2Gianni Mina (FRA)Stian Boretti (6) (NOR)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q2Bart Govaerts (11) (BEL)Lucas Idestrom (SWE)6-1 6-4 [H2H]
Q2Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Marc Auradou (FRA)6-2 6-3 [H2H]
Q2Hicham Khaddari (MAR)Marco Kirschner (GER)4-6 6-4 6-0 [H2H]
Q2Nikola Cacic (SCG)Ivan Kobzar (BLR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Andriej Kapas (15) (POL)Ashot Gevorgyan (ARM)6-4 6-1 [H2H]
Q3David Souto (1) (VEN)Fredrik Ask (NOR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Loic Ducourau (FRA)Razvan Friptu (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Marek Pokrywka (POL)Marcin Chlebowski (POL)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q3Kirill Dmitriev (RUS)Radim Urbanek (16) (CZE)6-2 6-7(4) 6-2 [H2H]
Q3Erling Tveit (2) (NOR)Michiel Kapteijns (NED)6-1 6-2 [H2H]
Q3Lorenzo Cannella (ITA)Pavel Liska (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Jakub Lustyk (CZE)Javier Peris-Inigo (ESP)6-4 6-4 [H2H]
Q3Yann Marti (SUI)Christian Lindell (12) (SWE)6-1 7-6(6) [H2H]
Q3Yassine Idmbarek (3) (MAR)Alexandre Schnitman (BRA)2-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Adrien Puget (FRA)5-7 6-2 7-6(4) [H2H]
Q3Christian Tambach (GER)Sebastian Trollstad (SWE)6-4 6-0 [H2H]
Q3Ramon Gonzalez (ESP)Shendrit Deari (MKD)6-3 6-2 [H2H]
Q3Ivaylo Traykov (4) (BUL)Jonas Denker (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Gerald Kamitz (AUT)Anil Yuksel (NED)6-4 7-5 [H2H]
Q3Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)Nico Matic (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Michal Konecny (CZE)Tomislav Jotovski (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Q3Sascha Kloer (5) (GER)Christopher Dekker (NED)6-4 6-1 [H2H]
Q3Matteo Civarolo (ITA)Slobodan Jevtic (SRB)6-2 6-0 [H2H]
Q3Taro Daniel (JPN)Daniel Berta (SWE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Tuna Altuna (14) (TUR)Alvaro Iturriaga Romero (ESP)6-4 6-1 [H2H]
Q3Stian Boretti (6) (NOR)Daniel Uhlig (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Gianni Mina (FRA)Marcus Weiglhofer (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Lucas Idestrom (SWE)Dmitry Molchanov (RUS)6-0 6-3 [H2H]
Q3Bart Govaerts (11) (BEL)Thomas Fabre (FRA)3-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Martin Fafl (7) (CZE)6-4 3-6 7-6(5) [H2H]
Q3Marc Auradou (FRA)Johannes Schullern (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q3Hicham Khaddari (MAR)Christian Bartmann (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Marco Kirschner (GER)Adam Pavlasek (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q3Nikola Cacic (SCG)Karel Triska (8) (CZE)6-3 7-6(2) [H2H]
Q3Ivan Kobzar (BLR)Giacomo Grazi (ITA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Ashot Gevorgyan (ARM)Alexander Vasin (RUS)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Andriej Kapas (15) (POL)Frederik Gelbrich (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q4David Souto (1) (VEN)Bye
Q4Fredrik Ask (NOR)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-2 7-6(1) [H2H]
Q4Loic Ducourau (FRA)Lewis Degeneault (USA)6-2 6-0 [H2H]
Q4Razvan Friptu (ROU)Daniil Lunev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q4Marek Pokrywka (POL)Robin Semal (BEL)4-6 6-0 6-0 [H2H]
Q4Marcin Chlebowski (POL)David Johansson (SWE)6-0 6-3 [H2H]
Q4Kirill Dmitriev (RUS)Dennis Matic (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q4Radim Urbanek (16) (CZE)Johannes Schrocksnadel (AUT)6-1 6-0 [H2H]
Q4Erling Tveit (2) (NOR)Bye
Q4Michiel Kapteijns (NED)Khachatur Khachatryan (ARM)6-1 6-3 [H2H]
Q4Lorenzo Cannella (ITA)Ahmet Sarioglu (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Pavel Liska (CZE)Andrei Cociasu (ROU)6-4 2-6 6-1 [H2H]
Q4Jakub Lustyk (CZE)Dmitry Surchenko (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q4Javier Peris-Inigo (ESP)Oktay Mert Uyaroglu (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Yann Marti (SUI)James Allemby (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Christian Lindell (12) (SWE)Tomasz Piekart (POL)6-0 6-3 [H2H]
Q4Yassine Idmbarek (3) (MAR)Bye
Q4Alexandre Schnitman (BRA)Paul Brown (GBR)7-5 6-1 [H2H]
Q4Adrien Puget (FRA)Jasmin Ademovic (BIH)6-4 6-4 [H2H]
Q4Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Daniel Vidal (ESP)6-3 6-0 [H2H]
Q4Sebastian Trollstad (SWE)Philippe May (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q4Christian Tambach (GER)Stanley Szczepanski (CAN)6-4 6-2 [H2H]
Q4Ramon Gonzalez (ESP)Igor Lakhno (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Shendrit Deari (MKD)Jarryd Maher (9) (AUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q4Ivaylo Traykov (4) (BUL)Bye
Q4Jonas Denker (GER)Turhan Orkun Buyukmete (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Gerald Kamitz (AUT)Durukan Durmus (TUR)6-1 6-4 [H2H]
Q4Anil Yuksel (NED)George Von Massow (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q4Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)Sinan Ipeker (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Nico Matic (GER)Nebojsa Peric (SCG)7-6(5) 7-6(6) [H2H]
Q4Michal Konecny (CZE)Victor Komlev (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q4Tomislav Jotovski (MKD)Ergun Zorlu (10) (TUR)6-1 4-6 6-2 [H2H]
Q4Sascha Kloer (5) (GER)Bye
Q4Christopher Dekker (NED)Rade Popovic (SRB)3-6 6-1 6-1 [H2H]
Q4Slobodan Jevtic (SRB)Ruslan Rakhimov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q4Matteo Civarolo (ITA)Burak Vardal (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q4Daniel Berta (SWE)Mohamed Adnaoui (MAR)6-1 6-0 [H2H]
Q4Taro Daniel (JPN)Marcin Domaszewicz (POL)6-0 6-0 [H2H]
Q4Alvaro Iturriaga Romero (ESP)Gary Chamberlain (GBR)6-4 6-2 [H2H]
Q4Tuna Altuna (14) (TUR)Federico Raffaelli (ITA)6-3 6-3 [H2H]
Q4Stian Boretti (6) (NOR)Bye
Q4Daniel Uhlig (GER)Esat Tanik (TUR)7-5 6-4 [H2H]
Q4Marcus Weiglhofer (AUT)Lucas Renard (SWE)1-6 6-2 7-5 [H2H]
Q4Gianni Mina (FRA)Alp Golcuklu (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Dmitry Molchanov (RUS)Ilya Lunev (RUS)7-6(8) 6-0 [H2H]
Q4Lucas Idestrom (SWE)Sebastien Job (BEL)6-1 6-0 [H2H]
Q4Thomas Fabre (FRA)Remi Groenendaal (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q4Bart Govaerts (11) (BEL)Ivan Umnikov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q4Martin Fafl (7) (CZE)Bye
Q4Tristan-Samuel Weissborn (AUT)Bastian Trinker (AUT)6-3 6-0 [H2H]
Q4Johannes Schullern (AUT)Evgeny Khomenko (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Marc Auradou (FRA)Andrei Costea (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q4Christian Bartmann (GER)Baris Erguden (TUR)6-4 7-5 [H2H]
Q4Hicham Khaddari (MAR)Lorenzo Giustino (ITA)7-5 4-6 6-1 [H2H]
Q4Adam Pavlasek (CZE)Jawad Omais (CAN)6-4 6-0 [H2H]
Q4Marco Kirschner (GER)Daniel Glancy (13) (IRL)6-3 6-3 [H2H]
Q4Karel Triska (8) (CZE)Bye
Q4Nikola Cacic (SCG)Kaan Senolsun (TUR)6-3 6-0 [H2H]
Q4Giacomo Grazi (ITA)Andreii Andriienko (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Ivan Kobzar (BLR)Vadim Lobanov (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Ashot Gevorgyan (ARM)Barkin Yalcinkale (TUR)6-4 6-1 [H2H]
Q4Alexander Vasin (RUS)Alexandros-Ferdinandos Georgoudas (GER)6-2 5-3 Retired[H2H]
Q4Frederik Gelbrich (GER)Can Kiziltuna (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Andriej Kapas (15) (POL)Sasa Stojisavljevic (YUG)3-0 Retired[H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F4 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Turkey F4 Futures?